Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewka indukcyjna. Obliczenia ilości zwojów, rozmiary cewki. Indukcyjność 6,68uH.

23 Lut 2009 10:07 12162 12
  • Poziom 16  
    Spędziłem mnóstwo czasu nad próbami obliczenia ilości zwojów i odpowiednich rozmiarów cewki indukcyjnej o indukcyjności 6,68 uH.

Niestety wychodzą mi jakieś bzdurne wyniki.

Więc proszę o pomoc w tej sprawie.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Korzystając z wzoru na cewkę jednowarstwową:

Wzór z:

$$L=\frac{0.08*d^2*n^2}{3*d+9*l}$$ wynik w uH

n - ilość zwojów
    d - średnica cewki w cm
    l - długość cewki w cm

L=6,144 uH

otrzymasz dla:

d = 1cm
    l = 3cm
    n = 48

Dla wzoru:

$$L=\frac{n^2*d^2}{44*d+100*l}$$

Otrzymasz:

L= 6,698 uH

Wg tego kalkulatora używającego rozbudowanych wzorów,

http://www.qsl.net/in3otd/indcalc.html

otrzymasz:

L=6.61 uH
  • Poziom 16  
    Wielkie dzięki.

Lecz jeszcze jedno małe pytanie:
    Gdybym,zakładając, chciał obliczyć indukcyjność to w jakiej jednostce otrzymam wynik, chodzi mi tutaj o to czy w Henrach czy w mikro Henrach lub jeszcze inaczej (oczywiście odnośnie tego wzoru co podał kolega powyżej)?

Pytam dlatego ,że podstawiłem sobie te wartości , co w poście powyżej i wynik wyszedł mi na 3 miejscu po przecinku czyli, licząc od jednostki podstawowej(od Henra),wyszło w mili henrach.
    A kolega podał w mikro dlatego nie wiem dla jakiej jednostki przedrostkowej jest przeznaczony ten wzór.

Dlatego ta wątpliwość.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny dla użytkowników
    Poprawiłem, problem był, że w źródle, na którym się oparłem był błąd w jednostce wynik ma być w uH a było w mH. Przepraszam :oops:

Porównałem oba wzory i jeszcze wynik z jakiegoś rozbudowanego kalkulatora i wychodzą 3 różne wyniki (prawdopodobnie ten z kalkulatora jest najdokładniejszy, bo tam jest jakiś bardzo rozbudowany wzór użyty uwzględniający geometrię cewki).
  • Poziom 16  
    OK.

Ostatnie pytanie.

Jaka średnica drutu ?
    Ponieważ cewka jest jednowarstwowa, to średnica drutu musi być mniejsza niż l/n (długość/ilość zwojów).
    Za cienki tez być nie może, bo dobroć spadnie ze względu na wzrost rezystancji drutu wynikające z efektu naskórkowego.

Dla jakiej częstotliwości to cewka ?
  • Poziom 16  
    1,3 MHz

A własnie - na czym to nawinąć ?
    Może być na jakimś kołku drewnianym czy musi być puste w środku ?
    Nawijać najlepiej jest na wiertle, bo znasz jego średnicę, rozciągasz cewkę na żądaną długość a potem wyjmujesz wiertło tak by została tylko cewka powietrzna, którą lutujesz na płytce drukowanej, tylko tak by nie zmienić jej długości.

Indukcyjność tej cewki zmieniasz lekką ją ściskając lub rozciągając ale lepiej jest stroić układ rezonansowy pojemnością (kondensator stały + trymer dostrojczy).
  • Poziom 16  
    Wielkie dzięki za pomoc.

O takie odpowiedzi mi chodziło.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Proszę nie zamykać tematu w razie jakiś problemów.
  • Użytkownik usunął konto