Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykorzystać taki transformator/jak obliczyć jego moc

opel2111 23 Feb 2009 16:38 5566 31
    opel2111
    Level 20  
    Witam! Ostatnio po poszperaniu w garażu znalazłem taki oto transformator

Jak wykorzystać taki transformator/jak obliczyć jego mocJak wykorzystać taki transformator/jak obliczyć jego moc

porównanie wielkości do mojej ręki

Jak wykorzystać taki transformator/jak obliczyć jego moc

Jest on naprawdę duży, na wyjściu ma 25V. I tu moje pytanie, jak/w czym go mogę wykorzystać, jestem chętny do budowy wszelakich urządzeń elektrycznych/elektronicznych (o ile umiejętności pozwolą :D) ale nic nie przychodzi mi do głowy w czym go zastosować bo wiadomo, moc na pewno nie mała. Piszcie swoje propozycje :)
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Lepiej zasilacz laboratoryjny, napięcie pasuje a do prostownika to lepiej trafo z mniejszym napięciem
    opel2111
    Level 20  
    O co chodzi z tą regulacją ładowania? Może jakieś schematy prostego prostownika? :)

No i oczywiście czekam na kolejne propozycje :P
    maciej113
    Level 14  
    może jakieś kino domowe na TDA?
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Odradzam, trafo ma małe napięcie i duży prąd, uzyskasz niewielkie moce, a transformator jest ogromy. Raczej nie widzę innych zastosowań niż zasilacz laboratoryjny albo prostownik
    Duduś74
    Moderator of HydePark
    te trafo ma za wysokie napięcie (25V) , i najlepiej było by zrobić regulacje napięcia na wejściu ( pierwotnej) . coś w stylu ściemniacza do światła ,ale na obciążenie indukcyjne (ściemniacz ma rezystancyjne ) , na wyjściu trafo montujesz diody w mostku , amperomierz , woltomierz , i prostownik gotowy :D
    opel2111
    Level 20  
    Możesz jakoś rozrysować tą regulacje po stronie pierwotnej? Bo dalej to już jakoś dałbym sobie radę :)
    opel2111
    Level 20  
    Dzięki. A mam jeszcze małe pytanie, ile bym mógł za niego dostać? Gdyż zbieram na kolumieniki diy i może bym go sprzedał bo każdy grosz się przyda :)
    opel2111
    Level 20  
    Ale mi chodziło akurat o sam transformator :) kompletnie nie orientuję się w cenach
    opel2111
    Level 20  
    No moc trzeba będzie policzyć :) jutro pomierzę rdzeń i z małą pomocą kogoś z forum napewno policzę :D ale tak orientacyjnie około?
    bandzior2
    Level 26  
    Nie jest czasem z jakiejś mikrofalówki?
    opel2111
    Level 20  
    Raczej nie... Nie znam kompletnie jego pochodzenia ale wydaje mi się że nie
    shadow125
    Level 21  
    mam podobny z wyjściem około 13 V, zrobiłem z niego zasilanie do halogenów w całym mieszkaniu, zastosowałem ściemniacz na wejściu.
    i działa od kilku lat :)
    opel2111
    Level 20  
    Pomoże mi ktoś policzyć moc tego transformatora? Przekrój rdzenia to 57,5cm^2 a przekrój okna (jednego) to 28,75cm^2. Co muszę jeszcze wiedzieć żeby obliczyć jego moc?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic492683.html
    tu znalazłem wzór do obliczania mocy ale kilku wartości nie znam/nie wiem co oznaczają. Z góry dziękuję za pomoc
    opel2111
    Level 20  
    Nikt nie pomoże? :(
    Duduś74
    Moderator of HydePark
    Przydało by się znać ilość zwojów i średnicę drutu ( pierwotne i wtórne ) .Ilości nie dowiesz się, to zmierz drut na obu uzwojeniach i napisz . coś pomyślimy .Pozdr.
    Damcio_s
    Level 16  
    Ja mam taki transformator może podobny na klatce do żarówek. :P
    opel2111
    Level 20  
    Pierwotne jest nawinięte drutem ok 1-1,2mm, ciężko było się dostać. Natomiast do wtórnego w ogóle nie mogłem się dokopać przez te wszystkie zabezpieczenia, folie itp. Mogę to zerwać czy lepiej nie? Wiem tylko że z wtórnego wyprowadzenia są kablem miedzianym, który razem z izolacją ma 6mm, więc jest dość gruby
    Duduś74
    Moderator of HydePark
    Zmierz średnicę drutów co wychodzą ( bez izolacji) i nie zrywaj żadnej folii z uzwojenia .Pozdr.

Dodano po 2 [minuty]:

A jeżeli drut ma przekrój kwadratowy lub prostokątny ,to zmierz grubość i szerokość .
    opel2111
    Level 20  
    3,5-4mm, jest to linka miedziana więc ciężko dokładnie zmierzyć
  • Helpful post
    Duduś74
    Moderator of HydePark
    Witaj . przyjmijmy że wtórne ma 4mm , czyli 12,5 mm2 x 2 =25 A . 2 to jest gęstość prądu w Amperach na mm , która przy dobrej wentylacji może mieć nawet 3A . Są to wyniki przybliżone , ale te 25A jest pewne ( przy 4mm) . Pozdrawiam
    opel2111
    Level 20  
    Dzięki wielkie duduś74, chociaż ty mi pomagasz :) Czyli moc tego trafa można teraz poprostu policzyć 25V * 25A? Wychodziłoby minimum 625VA lub więcej, tak? Czy coś jeszcze trzeba uwzględnić?