Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wodomierz METRON - za dużo liczy!

23 Lut 2009 16:45 18807 12
  • Poziom 13  
    Witam .
    Dom jednorodzinny, przyłączony wodomierz główny, dalej woda płynie do dwóch podliczników /wodomierzy/, bo jest dwoje właścicieli.
    Przed wymianą przez MPWiK wod.głównego/1966r/ rożnica stanów w ciągu roku wynosiła 0 do 1m3. Teraz np. za cały 2008 rok różnica wynosi 15m3.
    Podejrzewam że założony kolejny wod. główny pomimo aktualnej legalizacji
    wadliwe podaje wskazania.
    Czy jest szansa, aby MPWiK zweryfikował ten swój wodomierz - czy odeprze problem wskazując na wadliwe podliczniki?
    Wod.METRON ma na cyferblacie opis:RP-sk 1-8, 5-ciocyfrowy odczyt /4 pola czarne,1 czerwone/ oraz duża jjedna wskazówka jak w zegarku.
    Wokoło blatu podziałka od 0,01 do 0,09.
    Proszę mi podpowiedziec - w jakich latach był produkowany ten model wodomierza.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Witam
    Błąd wskazań takiego licznika to chyba +/- 1% więc jak jest większy to trzeba zgłosić do MPWiK. Wystarczy samemu sprawdzić czy wskazuje poprawnie, nalewając wodę do jakiegoś naczynia i ważąc na dokładnej wadze albo zmierzyć dokładnie objętość wlanej wody. / plastikowe pojemniki odpadają są niemiarodajne /
  • Poziom 15  
    Bardzo łatwo sprawdzić. Masz trzy liczniki:G-główny,1-podlicznik i 2-podlicznik.Zrób dwie próby:
    a/ zamknij 2 a przez 1 i G puść 1 m/3 i porównaj z 1.
    b/ j/w tylko 2 i G.
  • Poziom 22  
    Ty nie patrz kiedy był produkowany tylko zobacz na plombę legalizacyjną tam jest rok legalizacji wodomierza nie powinien być dłuższy niż 5 lat.
  • Poziom 13  
    Tak kolego Jurek - legalizacja jest okey /2006/.A dlaczego pytam z jakich lat produkcji. Bo uważam że ma on ok 15-20 lat/stary model Metronu/.
    A legalizacja to inna beczka prochu-to tak jek zmienic skrzypce /inaczej grają/.
    Dziękuję kol. mareklan za trafną podpowiedz - wypróbuję przy okazji.
    Jednakże przed wymianą był spokój - a po same kłopoty.Jutro piszę pismo do MPWiK.Zobaczymy co odpowiedzą.
    Pozdrowienia i dzięki za sugestie.
  • Poziom 13  
    czy ktoś potrafi określic lata produkcji tego wodomierza-
    firma METRON.
    Proszę o odpowiedz - zdjęcie poniżej

Wodomierz METRON - za dużo liczy!
  • Moderator na urlopie...
    Zgłoś im niepoprawne działanie, możliwe we ze wymienią Ci od "reki", ze zbędnego gadania. Jak nie, wysyłają na ekspertyzę, której poniesiesz kosz w przypadku prawidłowych wskazań. Tak przynajmniej u mnie to wygląda. Data produkcji nie wiele Ci pomoże, o ile legalizacje ma ważną. Poszukaj na obudowie numeru, metron często w niektórych modelach zaznaczał po ukośniej kresce datę produkcji.
  • Poziom 2  
    W domku miałem wodomierz Metron 2,5m3/h, 3/4", klasa pom.B. Wymieniono go na Fila 1,5m3/h, 3/4", klasa pom. C. Dotychczasowy pobór wody wynosił do 2m3/miesiąc na osobę, po wymianie wzrosło natychmiast do 4,5m3/miesiąc na osobę. Co ciekawe skrzydełko obracało się jednostajnie bez poboru wody(instalacja jest szczelna!!). To samo się dzieje po wymianie reklamacyjnej wodomierza. Może ktoś spotkał się z czymś takim?
  • Poziom 39  
    Kolego petanque. Chyba piszesz o cudach. Jeśli nie ma poboru wody to nie ma mechanizmu napędzającego układ pomiarowy. Nic nie ma prawa kręcić się pomijając krótkie okresy bezwładności. Gdzieś jest pobór wody za pomiarem. Może np pęknięta rura.
  • Poziom 2  
    Wyobraż sobie 12000 litrów wody co dwa miesiące od 4 miesięcy z pękniętej rury przy 6 punktach poboru w dwóch sąsiadujących, podpiwniczonych pomieszczeniach. Gdyby fakt obracania się skrzydełka dał się racjonalnie wytłumaczyć to bym nie pisał. Sądzę jednak, że da się to racjonalnie wytłumaczyć bo duchy się nie bawią wodomierzami ( raczej ).
  • Poziom 39  
    Oszustwa polegają na zmniejszaniu wskazań zużycia, czyli hamowaniu mechanizmu pomiarowego. Tutaj rzekomo mechanizm pomiarowy samonapędza się. I to jakby nie pasuje do teorii. Czytając wstępną informację mam wrażenie (jeśli nie pomyliłem wypowiedzi), ze zużycie 2 m sześc na osobę miesięcznie to trochę skąpo. Za to zużycie 4,5 m sześc na osobę to już blisko realiów. Czyli, że może obecne wskazania są realne. A różnica sumy odczytów może sugerować manipulowanie u drugiego odbiorcy. Ale to tylko moje odczucie.
  • Poziom 10  
    Masz zawór zwrotny za licznikiem? Często dzieje się tak jak masz gdzieś na instalacji poduszkę powietrzną czy to w zbiorniku CWU czy na jakimś odcinku rury, to przy spadku ciśnienia na wodociągu woda cofa się a jak rośnie to dobija. Stare liczniki dawało się cofnąć i jak woda się cofała i zaraz szła do przodu to bilans wychodził na zero. Nowe maja blokady i liczą tylko do przodu. Nie jest minusowane cofanie się wody a przy wzroście ciśnienia na wodociągu licznik kręci mimo braku poboru wody. Często nawet jak jest zawór może być po prostu nieszczelny i nie spełnia swojej roli. Dobre są zawory antyskażeniowe bo to są 2 zawory zwrotne w jednym. Jak jeden przepuszcza to zawsze jest szansa że drugi będzie trzymał. Jak jest "miękka sieć" tzn że jak sąsiad odkręca wodę to u mnie przestaje lecieć woda w kranie, jest najbardziej narażona na przekłamania pomiarów. Sprawdziłem to w praktyce wśród swoich sąsiadów i u siebie