Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz - problem z wysadzaniem korkow

Dogi 16 Kwi 2004 13:25 1352 8
  • #1 16 Kwi 2004 13:25
    Dogi
    Poziom 10  

Zbudowalem wzmacniacz na kostkach TDA7294 (AVT 290), zasilanie to :
    Trafo 300VA 2x24V
    dwa rownolegle polaczone mostki 4A na gałąź
    Kondensatory 2x4700uF 63V na galąź

Podczas wlaczania wzmacniacza raz na jakis czas wyskakuja korki w instalacji elektrycznej, nie zdarza sie to czesto, ale jednak... co moze byc tego przyczyna, i jak najlatwiej (najtaniej) poradzic sobie z tym?
    prosze o pomoc

pozdrawiam
    Dogi

• #2 16 Kwi 2004 13:39
    Adi24
    Poziom 20  

Rozwiazązania są dwa.

1. Załozyć mocniejszy bezpiecznik.
    2. Zrobic układ softstartu do transformatora.

Też mam ten problem. Mam we wzmacniaczu dwa trafa po 200VA i tez czasami wywala 16A automat.

• #3 16 Kwi 2004 13:47
    Dogi
    Poziom 10  

Rozumiem...
    Bezpiecznika nie wymienie bo mieszkam w akademiku :) wiec pozostaje mi softstart...
    Znacie moze jakis dobry sprawdzony schemat ?
    Zalezy mi na tym by bylo to dosc male, bo naprawde malutko miejsca w obudowie mi pozostalo:)

pozdrawiam
    Dogi

• #4 16 Kwi 2004 13:49
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Za duży łączny prąd obciążenia bezpieczników, musi być jeszcze coś włączone w ten obwód, oprócz wzmacniacza np pralka,kuchenka elektryczna itp. Jeżeli tylko sam wzmacniacz to prąd uzwojenia pierwotnego transformatora jest za duży. Może on mieć zwarte zwoje. Wtedy trafo będzie się grzał.

• #5 16 Kwi 2004 13:59
    Dogi
    Poziom 10  

w obwod wlaczone sa jeszcze przynajmniej dwa komputery... i kto wie co jeszcze, mieszkam w akademiku i nie znam topologii tej instalacji elektrycznej, ale przypuszczam ze moze byc dosc znacznie obciazona.
    Wiec chyba trzeba zrobic softstart, znacie jakis dobry schemat ?

pozdrawiam
    Dogi

• #7 16 Kwi 2004 14:26
    Dogi
    Poziom 10  

no tak... nie jest no najprostrzy i najmniej czasozerny uklad :)
    wiecie jak mozna rozwiazac ten problem najprosciej?
    Chodzi tylko o uchronienie bezpiecznikow przed zbyt duzym poborem pradu przy wlaczaniu trafa.

pozdrawiam
    Dogi

• #8 16 Kwi 2004 14:39
    Adi24
    Poziom 20  

Chodzi o układ opóźniający właczenie napiecia sieciowego, który jest w tym pdf. Dokładnie układ z rysunku 7. Co w tym jest takieko trudnego???

• #9 16 Kwi 2004 15:31
    Vujek
    Poziom 11  

jeśli masz dostęp do EdW albo EP to tam bezproblemowo znajdziesz opis wykonania softstartu.
    Wiem że w jednym z numerów EdW był opis takiego układu, ale niestety nie pamietam w którym. Daj znać na gg (5433614) to postaram się zeskanować ci ten artykuł. I napisz gdzie ci go wysłać.

Dołączam spakowaną stronkę z przykladowym rozwiązaniem softstartu (tylko w celu poglądowym). Rezystor drutowy ceramiczny ok 300 Ohm włączony szeregowo z uzwojeniem wtórnym trafa bocznikowany po 3 sekundach przez przekaźnik. Układ zwłoczny na timerku.
    Można to zrobić prościej - zwykły kondensatorek z rezystorkiem ( stała czasowa t = RC) i bramka Schmitta a z bramki przez tranzystor włączany przekaźnik. Jak działa opóźnianie załączania nie jest ważne , timer może być analogowy albo cyfrowy - po prostu po paru sekundach należy zbocznikować te 300 omów i tyle.

Powodów występowania dużych prądów podczas włączania jest dwa:

1) Trafo powinno być włączane w chwili wystepowania w sieci maksymalnej amplitudy napięcia (szczyt sinusoidy), żeby strumień w rdzeniu miał podstawę mieć wartość zerową.

2) Trafo powinno być załączane w stanie jałowym (puste elektrolity w pierwszej chwili po włączeniu stanowią zwarcie)

Jak nietrudo sie domyślić spełnienie tych dwóch warunków we wzmacniaczy jest nie tyle niemożliwe co bardzo kłopotliwe, a najlepszą i najtańszą radą na to jest prosty softstarcik.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
    -----------------------
    Widzę że niepotrzebnie sie produkowałem - link do PDFa z kawałkiem opisu elektorowego "giganta" w zupełności wystarczy. Kolega Adi12 wyczerpał temat.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME