Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka czy migomat ? Jakie różnice?

tomiqu 23 Feb 2009 18:51 61707 15
 • #1
  tomiqu
  Level 13  
  Witam.
  Chciałbym sobie kupić jedno z wymienionych urządzeń tylko , że za bardzo się na nich nie znam, dlatego chciałbym zapytać o różnice pomiędzy spawarką, a migomatem; co będzie dla mnie lepsze do zastosowań domowych ( nie prowadzę żadnego warsztatu ) ? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę? Wiosną mam w planach zrobienie płotu z metalowymi słupkami i szpongami i będzie mi właśnie potrzebne urządzenie spajające metal. Chciałbym też samodzielnie pospawać tłumik w aucie bo ostatnio zrobiła się tam niewielka dziura. Lepsze będzie napięcie 230 V czy siłowe?
  Proszę o odpowiedzi.
  Czy takim urządzeniem o takich parametrach można coś już zrobić?

  Prąd spawania 45-140A
  Przekrój elektrod 1,6 - 2,5mm
  Znamionowe napięcie wejściowe - 230V
  Częstotliwość nominalna 50 Hz
  Napięcie jałowe (Uo) - 48V
  Rodzaj ochrony - H-IP 21
  1,6: nc/nc1 - 53/53
  2,0: nc/nc1 - 12/21
  2,5: nc/nc1 - 8/15
  klasa izolacyjna H
  Wymiary zewnętrzne - 410x225x300 mm
  Zabezpieczenie - 16 (A)
 • #2
  adamo396
  Level 15  
  Witam. jeśli chcesz spawać cienkie blachy w tym naprzykład tłumik to lepszy będzie napewno migomat .Ja mam spawarke elektrodową do 205 A i mnie to wystarcza ale spawam zazwyczaj trójkami elektrodami.Trochę ten prąd 140Amoże być za mały ale to jest właśnie urok spawarek jednofazowych..Do ogrodzenia ci na pewno wystarczy. Powodzonka
 • #3
  jarewa
  Level 31  
  A czy kolega umie spawać? czy bedzie dopiero sie uczuł?

  A ja polecił bym raczej migomat jak dla własnych celów łatwiej sie spawa. Co prawda drosze w kupnie jak i w utzrymaniu ale naprawde warto.

  Elektryczne sa dobre do spawania dyzych elementów.
 • #4
  tomiqu
  Level 13  
  Będzie się dopiero uczył :-) Myślę, że to nic trudnego..

  A urządzenie o takich parametrach:

  napięcie sieci - 230/400V
  napięcie jałowe – 48V
  prąd spawania - 65-300A
  elektroda – od 2 do 5mm
  Cykl pracy -10%
  pobór mocy - 16.8 KVA
  przewody spawalnicze :szybkozłącza
  bezpiecznik: 16A
  regulacja prądu spawania
  klasa ochronna: IP21
  klasa izolacyjna h
  chłodzenie: wentylator
  waga 25 kg
 • #5
  mac9366
  Level 13  
  Zadną z tych spawarek nieda się dobrze spawac lepiej jak nie umiesz spawać zainteresuj się migomatem lub inwerterem a taką spawarkę(transformatorowa) nawet za 500zł to sobie odpuść a napewno to co przedstawiłeś bo to straszny szajs. Przy 300A to powinno mieć cykl 150a w trybie ciągłym a nie 65A i to jeszcze przez 10 min.
 • #6
  tomiqu
  Level 13  
  Ok ale czy ktoś mi w końcu powie czym sie różni spawarka od migomatu??
 • #7
  lechoo
  Level 39  
  Niedawno w dyskontach sieci Biedronka były dostępne (a może jeszcze są) w cenie 399zł inwerterowe spawareczki 100A, do spawania elektrodami 2,5mm są w sam raz, ponadto wystarcza im zabezpieczenie 10A. Jeśli nigdy nie spawałeś to właśnie inwerterem nauczysz się spawać bardzo szybko.

  Opis poszczególnych metod spawania metali:
  http://solidnydom.pl/cv_280_8879,spawanie__rodzaje_metod.htm
 • #8
  adamo396
  Level 15  
  przy spawarce jako topnik są używane elektrody a przy migomacie masz podawany drut i do tego masz butlę z gazem ,dospawania metalu co2 a do np.aluminium argon lub jego pochodne

  Dodano po 2 [minuty]:

  dobry migomat tak czy siak jest co najmniej dwukrotnie droższy od dobrej spawarki elektrodowej
 • #9
  zubel
  Conditionally unlocked
  Witam
  Przez 20 lat pracowałem przy naprawach migomatów . Nawet dziecko po chwili będzie spawać ale Spawać a spawać to inna bajka. Migomaty są bardzo dobre do spawania ale aby nimi dobrze spawać trzeba się znać na paru regulacjach a to potrafi tylko dobry spawacz . Aby nie zanudzać podam tylko parę wartości niezbędnych do dobrego spawania 1 prąd 2 indukcyjność 3 szybkość podawania drutu 4 przepływ gazu 5 wolny koniec jest tego więcej naprawdę!. Do domowych robótek kup spawarkę inwertorową .1 niska cena 2 prosta obsługa 3 mała waga -bierzesz na ramię i idziesz 4 nie potrzebna butla z CO2 5 jedna nastawa-tylko regulacja prądu 6 koszty exploatacji
 • #10
  tomek4321
  Level 16  
  Witam, mam zwykłą spawarkę Bestera (za ok 400zł z OBI) i można ją polecić do spawania płotu i innych przydomowych spraw. Teraz mam zamiar kupić Betsera 1801 migomat gdyż do zastosowań przydomowo-warsztatowych ma on odpowiednie parametry. Są tez druty osłonowe które nie wymagają butli. Ogólnie jest to migomat polecany (w tej cenie). Jeśli Cie stać to proponuję jego zakup.
 • #11
  Jarosx9
  Level 35  
  Migomatem się łatwiej spawa i wydaje mi się że precyzyjniej.
  Spawarką za to trudniej (trzeba np. opukiwać spawy) ale jest tańsza, nie wymaga butli i ma mniej rzeczy które się mogą zepsuć.
  Zresztą zrobić dobry spaw można i tym i tym, ale początkujący szybciej załapie spawanie migomatem. Spawarka bardziej przygrzewa okolice spawu i do cienkich blach (np. samochodowe) się raczej nie nadaje.
  Do spawania płotu bez różnicy. Choć chyba mniej kłopotliwe będzie spawanie sprawarką elektrodową z racji tego że nie trzeba dźwigać dodatkowo butli. Najfajniejsze są inwentorowe z racji rozmiarów.
 • #13
  prez8s
  Level 33  
  Przy spawarkach elektrodowych ważne są elektrody, jeśli będą kiepskiej jakości to nawet dobry spawacz zawodowy będzie miał problemy, a przy porządnych elektrodach dużo łatwiej sie spawa, ponowne zajarzenie wystarczy dotknąć otuliną i spawa, nie klei, pięknie zalewa, szlaka sama odpada. Na pewno polecam elektrody nasze polskie Bestera i Spawmetu, także dobre są Rutweld (z czerwoną otuliną), a dla przykładu odradzam Esaba, mimo że droższe gorzej sie spawa, miałem już różne Esaba i ogólnie mocno przereklamowana ta firma!
  Migomat to lepsza sprawa, ale dobrze żeby miał spory zapas prądu, oraz podajnik cztero-rolkowy, ale w wiekszosci wypadków migomaty uzywa sie stacjonarnie, jak chcesz cos w terenie pospawać to lepiej małą spawarke inwerterową+elektrody.
 • #14
  reanimat
  Level 2  
  Polecam migomat, jest możliwość zastosowania standardowo 2 rodzajów drutu, 1.0mm lub 1.2mm, są i cieńsze nap 0.8mm, sprawa się ma tak że migomatem na małym prądzie i z małą średnicą drutu możesz spawać części samochodowe bez obawy przepalenia, szerokość spoiny uzyskujemy dzięki okrężnym jednostajnym ruchom podczas spawania. następna sprawa to migomat jest łatwiejszy gdyż drut spawalniczy jest prze dyszy a nie w odległości 40cm od ręki w przypadku elektrody.

  różnice między migomatem a elektrodą są takie że migomat sam podaje drut a elektroda się wytapia co zmusza nas to wykonywania płynnych ruchów zbliżeniowych do materiału spawanego
 • #15
  MakroSerwis
  Moderator of Cars
  Do prac przydomowych, takich jak spawanie ogrodzenia, polecam spawarkę inwertorową z zakresem 100-130A. Jest to urządzenie, którym możesz sprawnie spawać nawet przy słabym zasilaniu - wystarcza zabezpieczenie 10A do spawania elektrodą 2.5mm. Spawarki inwertorowe są małe, lekkie i utrzymują stabilne parametry elektryczne łuku, co daje łatwość spawania i dobry jakościowo spaw. Migomat jest droższy, potrzebuje butli z CO2 lub mieszanką, ze względu na gabaryty i wagę jest mniej mobilny, a źle przechowywany drut elektrodowy koroduje powierzchniowo i do niczego się nie nadaje.
  Wspomniane przez przedmówcę elektrody otulone są bardzo ważnym czynnikiem w procesie spawania. nie mogą być zawilgocone i muszą być dobrej jakości.
 • #16
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  tomiqu napisał:
  Quote:
  dlatego chciałbym zapytać o różnice pomiędzy spawarką, a migomatem;

  Różnica między spawarką typu migomag a spawarką "elektrodową" (bo chyba o to koledze chodzi) jest bardzo duża. Zaletą "elektrodowej" jest to, że nauka spawania przebiega o wiele szybciej niż przy spawaniu w osłonie gazu (migomag), oraz waga i rozmiar sprzętu (spawarki). Dodatkowo element spawany musi być wolny od zabrudzeń (czysty). Jeśli nie będziesz spawał cienkich "samochodowych" blach a jedynie okazjonalne spawanie zawiasów- polecam spawarkę inwertorową (spawanie elektrodami otulonymi). Sam dobór elektrod zależy od umiejętności spawacza- na początek elektrody rutylowe (ER...), później zasadowe (EB...).