Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykrywać usterki oscyloskopem - wskazówki

cordoba_2004 23 Feb 2009 19:16 3349 18
Tespol
    cordoba_2004
    Level 27  
    Witam

Interesuję się elektroniką samochodową . Nie robię nic usługowo a tylko sam sobie w swoich autkach.
    Czytając różne wasze opinie przeglądając googla, youtuba i co się da słychać często, że to i owo diagnozuje się oscyloskopem.

Czy może mi ktoś powiedzieć jak zdiagnozować jakieś podstawowe usterki oscyloskopem, nie chce wiedzieć wszystkiego czy dużo ot może jakieś wskazówki czego się uczepić.

Czy dobrą drogą jest znalezienie w książkach motoryzacyjnych jakiś wykresów np zachowania się przepływomierza i próbowanie go podpiąć do oscyloskopu ? czy to nie tędy droga?

Zaproponujcie mi od czego zacząć przygodę z oscyloskopem i autkiem.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
  • Helpful post
    domex32
    Moderator of Cars
    Do sprawdzenia, moduły zapłonowe, czujnika Halla, sterowniki, wszelakiego rodzaju czujniki indukcyjne w aucie, ale potrzeba do tego wykresu, z którym można co nie co porównać, jeśli takie posiadasz to jak najbardziej słuszna droga.
  • Helpful post
    ociz
    Moderator of Cars
    Jeśli nie wiesz do czego może Ci się przydać oscyloskop to znaczy że Ci się nie przyda.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Megawe
    Level 34  
    Postaraj się o Autodatę jest tam dużo oscylogramow.Sprawdź pocztę.
  • Tespol
    cordoba_2004
    Level 27  
    Dziękuję

a co polecacie na początek ? jakaś mała instrukcja cokolwiek?

Dodano po 2 [minuty]:

kolego ociz jak się urodziłem to nie miałem pojęcia do czego mi się "pewne coś " przyda a przydało się oj mówię Ci przydało
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    ociz
    Moderator of Cars
    cordoba_2004 wrote:
    jakaś mała instrukcja cokolwiek?

Oj raczej nie taka mała, całe książki o tym piszą.
    cordoba_2004
    Level 27  
    Kolego elektrit czytając twoje odpowiedzi na forum to myślę , że naprawił byś nie jedno auto nawet bez oczu i uszu i nie mówię tego złośliwie poprostu Wielki Szacunek dla Twojej wiedzy, ale niektórzy hodują rybki a inni uwielbiają grzebać w garażu tyle że to jak chodzenie po lesie w środku nocy co drugi krok to po.rażka, ale iść trzeba bo kocham to i tyle.
    Uwielbiam szukać prawdy w kablach przewodzikach i stukach silnika.

Dodano po 1 [minuty]:

a jaka książka w tej sprawie była by warta przeczytania to ją znajdę na alegrodo
  • Helpful post
    andreuss
    Level 19  
    Jest taka fajna książka pt. "Elektrotechnika i elektronika w pojazdach samochodowych" WKŁ, w której szczegółowo omówiono zasady posługiwania się oscyloskopem oraz diagnostykę usterek w samochodach.
  • Helpful post
    goldwinger
    VIP Meritorious for electroda.pl
    jaworskiauto wrote:
    i jeszcze wiedzieć jak oscyloskop ustawić na dany czujnik, bo może na wykresie wyjść trzęsienie ziemi

chyba że ma autosetup
    Swoją drogą to TPS, czujniki indukcyjne, bo np. na halla to szkoda czasu na rozkładanie oscyloskopu, ale z ciekawości można sobie popatrzeć, jak się nie ma czym to można i do wtryskiwacza zapiąć i zobaczyć jaki czas wtrysku. W alternatorach też conieco.
    cordoba_2004
    Level 27  
    a to co jest jeszcze lepsze niż oscyloskopp?

oczywiście poza wiedzą i doświadczeniem
  • Helpful post
    goldwinger
    VIP Meritorious for electroda.pl
    cordoba_2004 wrote:
    a to co jest jeszcze lepsze niż oscyloskopp?

oczywiście poza wiedzą i doświadczeniem

Najczęściej do każdej roboty co innego
  • Helpful post
    janusz2008
    Level 33  
    Po pierwsze; wiedza i doświadczenie w zawodzie, a potem oprzyrządowania różnego rodzaju nie koniecznie oscyloskop.
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    cordoba_2004
    Level 27  
    To nie jest mój zawód chociaż skończyłem Wydział Mechaniczny Akademi Rolniczej w Krakowie ale skoń czyłem też Technologie Żywności i tym się zajmuję zawodowo.

Elektronika i Mechanika to moje hobby 4 auta w rodzinie czasem coś zrobie bezinteresownie znajomym, ale kocham to robić i będę się doskonalił .
    Może na emeryturze mnie ktoś weźmie do jakiegoś warsztatu :) na układacza kluczy :>
    AB
    Level 17  
    Tak na początek to wystarcza multimetr. A druga rzecz to trzeba wiedzieć co się chce zmierzyć.
    User removed account
    User removed account