Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Anteny i zwrotnica antenowa

23 Lut 2009 21:09 5403 12
  • Poziom 10  
    Witam.

Mam problem z obrazem na tvn, tv4. Posiadam antene

Spectra 2000
    http://www.tatarek.com.pl/index.php?produkt=T814&kat=a&podkat=a1
    i
    Antena CX-8W wersja B ze wzmacniaczem LNA-101
    http://www.dipol.com.pl/antena_cx-8w_wersja_b_ze_wzmacniaczem_lna-101_A0034.htm

oraz zwrotnice antenowa ZWA-OP1
    http://www.waldiantena.com.pl/zwr2.php?idmiasta=OP

Oraz wzmacniacz przed tv

Podczas oglądania programy tvn, tv4 raz mają dobry obraz, a raz zaczyna ostro śnieżyć że prawie nic nie widać. Już zamieniałem anteny na wejściu do zwrotnicy. I nadal to samo. Może mi ktoś pomoże co jest grane.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ekspertx napisał:
    Może mi ktoś pomoże co jest grane.

Grane to jest to , że posiadasz sprzęt antenowy (jakiś tatarek) , którego nawet "pies z kulawą nogą" by nie zainstalował .
    Przykład Spektra 2000:
    polaryzacja pozioma, zysk >47dB i charakterystyka dookólna. To chyba jakiś żart :D .

W tym linku http://www.waldiantena.com.pl/zwr2.php?idmiasta=OP masz pokazane jakie anteny należy stosować.
    Obok zwrotnicy (do niej podłączone na rys.) masz pokazane z jakich nadajników i anten trzeba odbierać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Jak odłączyłem jedną antene to na tvn był fajny obraz. Czy takie anteny by wystarczyły :

ATZ-19 / 21-69
    Kanały 21-69
    Częstotliwość MHz 470-862
    Zysk dB 10-16
    Wyjście Ohm symetryczne 300
    Długość mm 2290

Czy może jakieś inne modele proponujecie. Do Opola mam 5km.
  • Poziom 36  
    Moce nadajników masz ogromne i minimalne, więc odebranie tego nie będzie łatwe. Zależy w którą stronę te 5km do Opola, jeśli nadajniki w linii prostej, to siatka bez wzmacniacza wystarczy, a lepiej antena logarytmiczna.
  • Moderator
    Poprosimy pozycje geograficzną, tak z dokładnością +/- 100 metrów....
  • Poziom 10  

Dodano po 33 [minuty]:

Przy jednej antenie mam diode. Gdy podłącze tą antenę do zwrotnicy obojętnie w które wejście na wejściu to dioda świeci. Lecz gdy podłącze drugą antene dioda gaśnie. Może zwrotnica pracuje nie tak jak ma. Może zwrotnice wymienić. Tylko nie wiem na jaką.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Ekspertx napisał:
    Gdy podłącze tą antenę do zwrotnicy obojętnie w które wejście na wejściu to dioda świeci. Lecz gdy podłącze drugą antene dioda gaśnie.

Musisz posiadać zwrotnicę z przejściem napięcia zasilania tylko na jednym z wejść a na innych bez przelotu tego napięcia.
    Teraz jest tak , że drugą anteną zwierasz zasilanie tej pierwszej.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Czy mógł by ktoś mi podać jakieś modele zwrotnic.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Najlepiej wejść na stronę firmy DIPOL.
    Tam mają wszystko co jest potrzebne do odbioru RTV.
    Moją przykładowe schematy różnych rozwiązań.

http://www.dipol.com.pl

Pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    Ekspertx napisał:
    Jak odłączyłem jedną antene to na tvn był fajny obraz.
    Biorąc to pod uwagę oraz lokalizację sprawa jest prosta: najlepsza będzie siatka ta którą masz, ale raczej z symetryzatorem zamiast przedwzmacniacza (bo LNA-101 15dB jest tu raczej za mocny na te ok.5 i 8km).

Siatka ma to do siebie, że ma ogromny kąt odbioru i wcelujesz się w Komin Peters w Opolu (Puls, TV4 i blisko TVN), a resztę programów (ogromnej mocy) będziesz łapał bokiem.

Jeśli to nie pomoże można próbować z antenami yagi, które dadzą dużo lepszy odbiór. Ale ... będą potrzebne aż trzy + pułapki itp. więc szkoda pieniędzy na sprzęt i fachowca z miernikiem, który to ustawi.
  • Poziom 10  
    Zamontowałem antenę siatkową na tvn i 360 Stopni na tvp1, tvp2, polsat oraz dołąaczyłem sumator. tvp1, tvp2 i polsat dają fajny obraz. Tvn da się oglądać ale zadowalający nie jest. Przeskoki i ostre śnieżenia ustały. W oby dwóch antenach jest przedwzmacniacz. Siatkowa antena łapie tvn ale tv4 już nie. A też bym chciał mieć. Czy do zwrotnicy, anteny powinny być z przedwzmacniaczem czy bez. Bo mam też zwrotnice ale po podłączeniu anten następuje spiecie i jedna antena nie odbiera.
  • Poziom 36  
    Poczytaj odpowiedzi (jeszcze raz) i tematy tu na forum.
    Ekspertx napisał:
    Zamontowałem antenę siatkową na tvn i 360 Stopni na tvp1, tvp2, polsat oraz dołączyłem sumator.
    No to teraz masz wyjątkowo fatalną instalację i nawet nie korzystasz z klasowej zwrotnicy którą posiadasz i która mogła ratować sprawę.

Banalne błędy:
    -ta Spectra nie jest na TVP1+2 i Polsat, ale na wszystko
    -te >47dB które wyśmiał SP5ANJ, to drastycznie za dużo na tą odległość (ok.20km) i ogromne moce, no i 47dB to nie zysk, ale suma zysku anteny i wzmocnienia przedwmacniacza
    -na sumatorze obie anteny łapią wszystko i się wzajemnie zakłócają, ale podejrzewam że źle to podłączyłeś i przedwmacniacz Spectry nie ma zasilania i dlatego jest tak dobrze
    -w zwrotnicy są zwory, które trzeba ustawić wg instrukcji żeby przedwzmacniacze były zasilane, ponadto nawet jeśli są to zasilacz może nie wyrabiać.

Przy tak dobrej zwrotnicy możesz kupić mocną yagę i dać ją na TV4 (+Puls, +TVN), a do drugiego wejścia twoja siatka, obie z symetryzatorami.
  • Poziom 10  

Co przestawić lub przeciąć w tej zwrotnicy by antena z przed zasilaczem i bez zasilacza, nie robiły zwarcia.

Dodano po 4 [minuty]:

chodzi mi o przewzmacniacze