Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Półmostek, UC3846 - transformator sterujący i inne...

k4be 23 Feb 2009 22:31 11814 25
 • #1
  k4be
  Level 31  
  Załączam fragment schematu i przebiegi G-S tranzystorów (oba przy tych samych ustawieniach oscyloskopu). Ze zdjęć przebiegów jasno wynika, na czym polega mój problem. Objaw to silne granie się górnego tranzystora i duży pobór prądu. Układ sterowania z transformatorem wziąłem z książki Power Supply Cookbook. Jaki może być powód tego że nie nie działa jak powinien? Przetwornicę tymczasowo próbuję zasilać z zasilacza 70V, a sterownik zasilam z akumulatora 12V.
  Półmostek, UC3846 - transformator sterujący i inne...
  Półmostek, UC3846 - transformator sterujący i inne... Półmostek, UC3846 - transformator sterujący i inne...
 • #2
  -RoMan-
  Level 42  
  Dlaczego nie użyjesz IR2101/10/13/cokolwiek?

  Nie podałeś żadnych parametrów transformatora sterującego. Nie opisałeś przebiegów. Jak mamy pomóc?
 • #3
  lechoo
  Level 39  
  Musisz oba tranzystory sterować z tego samego transformatora (w przeciwfazie oczywiście), podłączonego między wyjścia OUTA i OUTB kontrolera.

  PS. RoMan oczywiście był szybszy... :)
 • #4
  k4be
  Level 31  
  Dane tych IR oglądałem, i nie zastosowałem tych układów wyłącznie dlatego że nie mam ani sztuki :)
  Transformator jest wykonany na rdzeniu toroidalnym 9x5x5mm, nieznane parametry materiału, po 50 zwojów na uzwojenie. Próbowałem transformatora EE-16, 2x 100 zwojów, ale nie widziałem różnicy w przebiegach.
  Na ekranie oscyloskopu poziom 0V jest tam gdzie stan niski na drugim obrazku, napięcie 5V/dz.
  Podłączenie między wyjścia to w sumie niezły pomysł, spróbuję ale już nie dzisiaj.
 • #5
  -RoMan-
  Level 42  
  Przykro mi bardzo, ale po słowach "nieznane parametry materiału" mózg mi się wyłączył i pozostaje mi przeniesienie do jedynie słusznego działu...
 • #6
  k4be
  Level 31  
  Problem w tym, że nawet producent w swoich danych podaje tylko wymiary :) Dopuszczalną indukcję przyjąłem 200 militesli, i taka wystąpi jedynie przy napięciu zasilania rzędu 20V, gdy robocze jest około 15 - powinno być dobrze nawet dla kiepskich rdzeni.
 • #7
  -RoMan-
  Level 42  
  Tobie się wydaje, że indukcja i już? No to tylko Ci się wydaje - sposób nawinięcia i materiał rdzenia są krytyczne: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5629240#5629240
 • #8
  ronwald
  Level 27  
  W "Power Conversion Design Guide" by Raoji Patel w rozdziale 7 znajdujemy taką informację UC3846/47 - recommended Applications:

  •step-down regulators
  •push-pull/full bridge (not half bridge circuit)

  Pomyśl dlaczego?
 • #9
  -RoMan-
  Level 42  
  Oczywiste, że ze względu na sposób pomiaru prądu. Co w niczym nie przeszkadza tworzyć działające aplikacje z przekładnikiem prądowym.
 • #10
  lechoo
  Level 39  
  Rozmawiałem z osobą która dużo eksperymentowała z UC3846 (ja nie miałem jeszcze na to czasu) w układzie pełnego mostka i okazało się, że włączenie kondensatora blokującego składową stałą w szereg z uzwojeniem pierwotnym przetwornicy mocno zaburza symetrię przebiegów z wyjścia kontrolera. Jak wiadomo w układzie półmostka taki kondensator jest niezbędny, więc może to byłoby jakieś wytłumaczenie czemu nie zalecają tego układu do półmostka...

  A tak przy okazji - wydaje mi się, że nasz kochany moderator prowadzi ten dział trochę zbyt agresywnie... :(
 • #11
  Ptolek
  Level 36  
  lechoo wrote:
  Jak wiadomo w układzie półmostka taki kondensator jest niezbędny, więc może to byłoby jakieś wytłumaczenie czemu nie zalecają tego układu do półmostka...

  Zawsze niezbędny? W układzie z pierwszego postu widzę dwa kondensatory filtrujące, na środku jest połowa zasilania. Wiem, że ten dodatkowy szeregowy kondensator jest zazwyczaj stosowany ale on chyba miał zabezpieczać przed niesymetrią, a w przetwornicy pracującej w trybie prądowym, ewentualna niesymetria chyba nie jest groźna w skutkach?
 • #12
  k4be
  Level 31  
  Jak większość moderatorów tego forum. Ale póki nie utrudnia prowadzenia dyskusji, to się czepiać nie należy :)
  Problem ze sterowaniem wynikał jedynie ze złego nawinięcia transformatora - nawinąłem go na tym samym rdzeniu ale dwoma drutami naraz, i od razu wszystko działa jak trzeba :) Pomysł ze sterowaniem dwóch tranzystorów z transformatora nie sprawdził się, ale nie będę tego teraz analizować - może kiedyś się pobawię.
  Zauważyłem, że jeden zwój przekładnika prądowego daje za małą indukcyjność, aby uzyskać jakikolwiek prąd w uzwojeniu wtórnym. Zwiększenie liczby zwojów do 23 i 115 (na RM6 materiał N48 z Epcos - uzwojeń nie liczyłem, nawijałem przypadkową liczbę zwojów i sprawdzałem co wyjdzie) dało właściwy przebieg na obciążającym go rezystorze. Teraz mam przekładnię 1:5 zamiast 1:50 ale to nie problem.
  Eksperymenty przerywam - kontroler 3846 z demontażu od początku zachowywał się dziwnie (sądziłem że z winy niepewnego dołączenia do akumulatora), a teraz nie daje w ogóle sygnału na wyjściu (jest Vref i przebieg na Ct). Miałem jeszcze dwa kontrolery, całkiem nowe i nieużywane, ale nie mogę ich znaleźć - za dobrze schowane albo już zdążyłem rozdać potrzebującym :)

  Dodano po 42 [minuty]:

  A jednak kontroler dobry - tylko zwarłem COMP z masą. Po wymianie przekładnika na ten nowy wszystko wydaje się działać dobrze (na obniżonym napięciu zasilania). Jako dowód przebieg na rezystorze pomiaru prądu. Są jakieś oscylacje ale nie wiem czy warto się nimi przejmować.
  Półmostek, UC3846 - transformator sterujący i inne...
  50mV/dz, ok 4µs/dz
 • #13
  -RoMan-
  Level 42  
  -> lechoo

  Chcesz się zamienić?

  -> k4be

  Materiał N48 rewelacją nie jest ale na przekładnik powinien się spokojnie nadać. Oczywiście, o ile na rdzeniu nie było szczeliny.
  Martwią mnie te Twoje eksperymenty...
 • #14
  k4be
  Level 31  
  -RoMan- wrote:
  Materiał N48 rewelacją nie jest ale na przekładnik powinien się spokojnie nadać. Oczywiście, o ile na rdzeniu nie było szczeliny.
  Martwią mnie te Twoje eksperymenty...
  Szczelina była, ale tak złożyłem połówki z dwóch rdzeni że nie ma. Gratis drugi zestaw połówek z większą szczeliną, zawsze się może przydać :)
  Jak dotąd tylko z pomocą eksperymentów dochodzę do jakichś sensownych rezultatów (wyjątkiem są zasilacze flyback z transformatorami na tych rdzeniach RM6/N48), prawdopdobnie to wynika albo ze zbyt malej wiedzy albo doświadczenia.
 • #15
  -RoMan-
  Level 42  
  Na przekladniki prądowe stosuje się rdzenie toroidalne a nie RM6.

  Co do flybacków - mnie też doprowadziły nie jeden raz do rozpaczy. Teoria jest miła i sympatyczna a praktyka, szczególnie w przypadku układów wielonapięciowych - czarna rozpacz. Jedyny wniosek - najlepiej do flybacków nadają się rdzenie kubkowe.
 • #16
  k4be
  Level 31  
  Podłączyłem napięcie 230V - i się dzieją cuda. Jedno wyjście układu daje impulsy o maksymalnym wypełnieniu, a drugie - krótkie. Najdziwniejsze, że wyjścia czasem 'zamieniają się miejscami'. Załączam przebiegi:
  Półmostek, UC3846 - transformator sterujący i inne...
  Przebieg na wejściu CS+ - ok. 50mV/dz. Te krótkie szpilki to wina kiepskiej sondy do oscyloskopu. To co wygląda na miejsce nasycania się dławika, to tylko jakieś oscylacje.

  Półmostek, UC3846 - transformator sterujący i inne... Półmostek, UC3846 - transformator sterujący i inne...
  Przebiegi na wyjściu układu - ok. 4V/dz.

  Półmostek, UC3846 - transformator sterujący i inne...
  Przebieg na uzwojeniu transformatora (przeznaczone do zasilania sterownika, akurat nie podłączone nigdzie) - 5V/dz, zero na środku.
  Wszystkie przebiegi przy około 4µs/dz.

  O dziwo kontrola napięcia wyjściowego działa w miarę stabilnie.
 • #17
  -RoMan-
  Level 42  
  Zrób zdjęcie tego Twojego układu - ja tu węszę niezłego pająka...
 • #18
  k4be
  Level 31  
  Pamiątkowe zdjęcia zrobiłem już wcześniej, ale nie planowałem ich publikować :) A laminat na allegro tani, więc nie buduję w pająku czego się tylko da...
  Optymistycznie zmontowałem układ tak, że tylko przetestować, włożyć w obudowę i używać, ale jednak tak się nie udało... :(
  Półmostek, UC3846 - transformator sterujący i inne... Półmostek, UC3846 - transformator sterujący i inne...
 • #19
  trol.six
  Level 31  
  Na pierwszy rzut oka, nie da się ukryć że szerokość ścieżek nie jest imponująca. To tyle jeśli chodzi o PCB. A tak za bardzo nie znam UC3846, ale generalnie zasada jest taka że szukasz źródła niesymetryczności. Czy ta zmiana o której piszesz jest synchornizacją w oscyloskopie czy zmieniają się tranzystory sterujące?
 • #20
  k4be
  Level 31  
  Ścieżki na te kilka amperów na pierwotnej powinny wystarczyć - dwa milimetry szerokości to nie tak mało, nawet mocniejsze zasilacze komputerowe sobie radzą z podobnymi, i to bez cyny.
  Raz jeden tranzystor, raz drugi dostaje pełną szerokość impulsu. Na początku był to zawsze tranzystor górny, teraz najczęściej dolny. Niestety nie mam oscyloskopu dwukanałowego, żebym mógł zestawić przebieg na CS z przebiegiem na wyjściach.
 • #21
  ronwald
  Level 27  
  Gdzie połączyłeś PGND z SGND ? Czy po masie SGND nie płyną (impulsy prądowe) z pół-mostka ? Projekt druku jest, delikatnie pisząc, niezbyt dobry.
 • #22
  k4be
  Level 31  
  Jedyne co tam płynie to impulsy sterowania tranzystorów.
  Z tymi płytkami to dziwne, bo projektowałem je źle, jednak znalazłem w literaturze informacje jak to należy robić. Teraz się do nich stosuję, i nadal słyszę że jest źle... Tyle, że poprzednie dwa układy wykonane w ten sposób działały bez żadnych problemów, od razu...
 • #23
  k4be
  Level 31  
  Pytanie: jest sens kombinować z tymi UC3846 (które ani razu mi jeszcze nie pokazały że potrafią pracować poprawnie), czy lepiej zrobić normalnego flybacka na UC3842?
  Wróciłem do układu który opisywałem w tym temacie. Zachowuje się dokładnie identycznie jak opisałem wcześniej, i nadal nie znalazłem przyczyn tego zjawiska.
 • #24
  Qwet
  Level 33  
  Nie udało ci się z jednym układem i od razu zwalasz winę na UC3846? Nie bądź dziecinny :) Gdyby te układy były złe to nikt by ich nie produkował ;)

  Gdybym ja robił trafo sterujące, to tylko i wyłącznie do sterowania wszystkich tranzystorów, nie tylko jednego.
 • #25
  k4be
  Level 31  
  Nie z jednym, kiedyś męczyłem go w push-pull z 12 na 320V i też się nie spisał, skończyło się na zastosowaniu TL494.
  Co prawda sterowanie tranzystorami tutaj wygląda na zupełnie poprawne (przebiegi strome, tranzystory się nie grzeją), ale chyba spróbuję kupić i zastosować IR2101.
  Zastanawia mnie, czy ta asymetria nie leży gdzieś w obwodach mocy...
 • #26
  Qwet
  Level 33  
  Jeśli każdy z tranzystorów jest sterowany inaczej, to nie dziw się że występuje asymetria. Wystarczy że czas przełączania jednego z mosfetów będzie się różnił o kilkadziesiąt nanosekund od drugiego i już możesz mieć przemagnesowanie rdzenia w jedną stronę. Dlatego mówię - jeśli sterować trafem sterującym to wszystkie tranzystory, nie tylko jeden.