200VA i większy też by ruszył Ale to jeszcze zależy, jakie są pojemności za mostkiem. W tym zasilaczu to tylko 4700uF, dlatego softstart jest zbędny. Udar prądowy jest tym większy, im większa pojemność i wyższe napięcie wtórne, stąd częste problemy we wzmacniaczach mocy.
Pozdrawiam
Dawno temu wykonałem ten sam zasilacz i nie jestem z niego zadowolony. Do topornych układów nadaje sie znakomicie, jeżeli chodzi o testowanie na tym zasilaczu układów diy na uC to zabezpieczenie nie jest w stanie szybko zareagować aby nic nie uszkodził. Po wielu miesiacach wpadlem na pomysł wymuszania ograniczenia podlaczanym rownolegle rezystorem zaleznym od wartosci danego potrzebnego napiecia do testowanego układu.
Szybkość reakcji zasilacza można zwiększyć jedynie rezygnując z większych pojemności na wyjściu. W przeciwnym wypadku, jeżeli zasilacz jest ustawiony na wysokie napięcie wyjściowe, w takim kondensatorze jest zgromadzony większy ładunek i większy początkowy prąd zwarcia mógłby narobić szkód. W tym zasilaczu jest to 10uF i nawet jeżeli zasilacz będziemy podłączać z ustawionym maksymalnym napięciem wyjściowym, to w zasadzie żadnej diody ani układu nie powinno nam uszkodzić. Tak więc to zwiększana niepotrzebnie wartość C7 może być tu problemem, bo sam układ zasilacza reaguje dość szybko (z pewnością szybciej, niż regulacja w zasilaczach na uC).
Pozdrawiam
I tu się zgodzę z przedmówcą, że pojemność wyjściową ma wpływ na reakcje zasilacza (obniżenie napięcia ) . Wykonałem ten zasilacz jakieś 2 lata temu służy do dziś. Wykonałem kiedyś testy na diodach led - ustawiłem max napięcie i odpowiednio ograniczenie prądowe (niestety) większość ledow nie przeżyła (za wolna reakcja), ale pojemność miałem na poziomie 100uf:D po zmianie było lepiej. Generalnie filtr jest przed układem regulacji wiec można tu spokojnie dać niewielki kondensator (reakcja będzie lepsza)- Obecnie pracuje nad lepszą wersją zasilacza z tym ze symetrycznego - ta konstrukcja jest kiepska (chociażby to ze WO zasilane są z napięcia roboczego i w takim układzie WO musza mieć zawsze większe napięcie zasilania od max napięcia na wyjściu zasilacza -beznadzieja:) Rezystor pomiarowy tez niefortunnie jest usytuowany:) -konstrukcja ma sporo minusów -ale nie Twoja kolego (jak se zrobisz tak masz-moja opinia) tylko mowa o schemacie na podstawie, którego został zrobiony projekt.
Ale generalnie układzik działa i jest 100 razy lepszy od zwyczajnych zasilaczy:)
Pozdry
Obecnie pracuje nad lepszą wersją zasilacza z tym ze symetrycznego - ta konstrukcja jest kiepska (chociażby to ze WO zasilane są z napięcia roboczego i w takim układzie WO musza mieć zawsze większe napięcie zasilania od max napięcia na wyjściu zasilacza -beznadzieja:) Rezystor pomiarowy tez niefortunnie jest usytuowany:) -konstrukcja ma sporo minusów
A czy mógłby kolega podzielić się tutaj wiedzą jeśli chodzi o konstrukcje lepszego zasilacza. Jest to tylko polepszanie własnoręczne tego schematu czy kolega będzie opierał swój zasilacz o całkiem nowy schemat. Chciałbym w końcu zrobić porządny zasilacz i szukam odpowiedniego schematu.
Drugi transformator zastosowałem do zasilania miernika i wiatraka.
Oczywiście da się to zrealizować na jednym transformatorze.
Też miałem ten problem ale polecam inne rozwiązanie a mianowicie nawinąłem trochę zwojów drutu na na toroid tak aby uzyskać żądane napięcie (chyba coś koło 9V) biorąc pod uwagę, że trochę przysiądzie pod obciążeniem. Wentylator podłączyłem przez mostek, a mierniki przez stabilizator. Polecam takie rozwiązanie.
Zbudowałem zasilacz bazujący na tym samym schemacie, ale go zmodyfikowałem. Rozszerzyłem zakres prądowy do 5.5A, oraz zastosowałem trafo 2x 15V. Mogę się przełączać między tymi napięciami, w zależności jakie chce końcowe osiągnąć. Jak niskie, to 15V i wtedy mniejszy spadek na tranzystorach. Są konstrukcje gdzie przełączenie następuje samoczynnie, ale mnie wystarczył przełącznik.
Jak się zbiorę to wrzucę parę fotek i opis modyfikacji, ale ostrzegam mam w środku jeszcze większy bałagan
Pytanko do autora: Czy potencjometry regulacji dokładnej dają taki sam przyrost wartości w całym zakresie czy zależy to od aktualnej wartości np napięcia?
Dokładna regulacja jest w zakresie 2V z tego co pamiętam
nie mam możliwości teraz tego sprawdzić.
W innym zasilaczu tez stosowałem nawijanie dodatkowego uzwojenia, też dobre rozwiązanie.
Dobry tranzystor - sam dziś kupuje parke jego zastosowanie to Audio i jako uniwersalny tranzystor.
Sam dziś go zaaplikuje do modułu mocy mego testowego zasilacza w ramach prób Jego plusem jest stosunkowo duża moc (oczywiscie należy pamietać ze jest to moc uzyskana w warunkach lab. przy określonej temperaturze otoczenia bodajże 20st itp) Wiec należy na 200W z przymrużeniem oka spojrzeć jeśli tranzystor będzie zamkniety w obudowie lub pracował będzie w ciepłym pomieszczeniu itp. Tak czy owak 200W laboratoryjne to lepiej niż 150W:) Grunt to dobrze dobrany radiator by nie przekroczyć temperatury złącza i można działać
Pozdry
PS. Taniej o jakieś 2PLN bedzie 2N3055 w pancernym TO3
PS2. Widze, że u siebie zastosowałeś wogóle panncerną "bestie"-2N3772:) Na tym tranzystorze można podziałać, ale Tobie zdecydowanie wystarczy 2N3055 za 1,9PLN
Z tym tranzystorem możesz próbować - o ile nie trafisz na podróbkę. Poczytaj posty na elce - najlepiej używać tego, co jest sprawdzone - podróbki występują nawet w najbardziej znanych sklepach ...
Pozdrawiam
Jeśli chciałbym połączyć 3 tranzystory równolegle to jaką najlepiej dać wartość rezystorów przy emiterach?
A na jaki prąd wyjściowy? Z reguły daje się 0,1-0,47Ohm
Dobrze jest potem pomierzyć napięcia na poszczególnych rezystorach (przy maksymalnym obciążeniu) i jeżeli na którymś jest o wiele za mało, zmniejszyć odpowiednio jego wartość (można dolutowywać równolegle odpowiednie rezystory tak, aby: napięcie na rezystorze podzielone przez oporność tego rezystora było jak najbliższe 1/3 wartości prądu wyjściowego zasilacza). To pozwoli na wyrównanie prądów (oczywiście nie dla całego zakresu tylko dla większych obciążeń) i rozłożenie mocy traconej w miarę równo i sprawiedliwie na wszystkie tranzystory.
Pozdrawiam
Co do napięcia tego toroida to jest ok, jednak mogło by miec większą wydajnośc prądową. Ja także zamawiałem transformator z tej strony i to nie raz naprawdę polecam.
Napisz do nich a będziesz miał trafo takie jakie będziesz chciał.
STK200/300 jest programatorem uniwersalnym i bez problemu zaprogramuje atmegę należy jedynie pamiętać o ustawieniu tego programatora w konfiguratorze bascoma lub pony proga przed programowaniem.Pozdrawiam
Pewno, że lepiej jest dać ciut większe trafo ale toroid swoje potrafi wytrzymać. Chociaż wg mnie w tym wypadku do zasilacza taka moc jest niewystarczająca - trafo daje 150W, a maksymalnie będziesz z niego wyciągał 180. Pytanie tylko czy będzie on pracował w takich warunkach?
Jeżeli maksymalna moc zasilacza pobierana będzie tylko dorywczo, a nie w sposób ciągły, to takie krótkotrwałe, nawet kilkunastoprocentowe przeciążenia są dopuszczalne. Jeżeli planujemy (tu trzeba się zastanowić) pobór maksymalnego prądu w sposób ciągły, to lepiej, żeby trafo miało zapas, tak dla spokojnego sumienia.
Pozdrawiam