Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz regulowany 0 - 30V 2mA - 3A

łuki_mar44 24 Feb 2009 00:29 103109 224
Automation24
 • #31
  joozwa
  Level 31  
  200VA i większy też by ruszył :) Ale to jeszcze zależy, jakie są pojemności za mostkiem. W tym zasilaczu to tylko 4700uF, dlatego softstart jest zbędny. Udar prądowy jest tym większy, im większa pojemność i wyższe napięcie wtórne, stąd częste problemy we wzmacniaczach mocy.
  Pozdrawiam
 • Automation24
 • #32
  łuki_mar44
  Level 18  
  joozwa Wymiary mojego radiatora to 165x80.
  Jeszcze na środku były dwa żeberka, które zostały usunięte:)
 • #33
  Wolfgang15
  Level 15  
  Dawno temu wykonałem ten sam zasilacz i nie jestem z niego zadowolony. Do topornych układów nadaje sie znakomicie, jeżeli chodzi o testowanie na tym zasilaczu układów diy na uC to zabezpieczenie nie jest w stanie szybko zareagować aby nic nie uszkodził. Po wielu miesiacach wpadlem na pomysł wymuszania ograniczenia podlaczanym rownolegle rezystorem zaleznym od wartosci danego potrzebnego napiecia do testowanego układu.
 • #34
  joozwa
  Level 31  
  Szybkość reakcji zasilacza można zwiększyć jedynie rezygnując z większych pojemności na wyjściu. W przeciwnym wypadku, jeżeli zasilacz jest ustawiony na wysokie napięcie wyjściowe, w takim kondensatorze jest zgromadzony większy ładunek i większy początkowy prąd zwarcia mógłby narobić szkód. W tym zasilaczu jest to 10uF i nawet jeżeli zasilacz będziemy podłączać z ustawionym maksymalnym napięciem wyjściowym, to w zasadzie żadnej diody ani układu nie powinno nam uszkodzić. Tak więc to zwiększana niepotrzebnie wartość C7 może być tu problemem, bo sam układ zasilacza reaguje dość szybko (z pewnością szybciej, niż regulacja w zasilaczach na uC).
  Pozdrawiam
 • #35
  mariansq
  Level 15  
  I tu się zgodzę z przedmówcą, że pojemność wyjściową ma wpływ na reakcje zasilacza (obniżenie napięcia ) . Wykonałem ten zasilacz jakieś 2 lata temu służy do dziś. Wykonałem kiedyś testy na diodach led - ustawiłem max napięcie i odpowiednio ograniczenie prądowe (niestety) większość ledow nie przeżyła (za wolna reakcja), ale pojemność miałem na poziomie 100uf:D po zmianie było lepiej. Generalnie filtr jest przed układem regulacji wiec można tu spokojnie dać niewielki kondensator (reakcja będzie lepsza)- Obecnie pracuje nad lepszą wersją zasilacza z tym ze symetrycznego - ta konstrukcja jest kiepska (chociażby to ze WO zasilane są z napięcia roboczego i w takim układzie WO musza mieć zawsze większe napięcie zasilania od max napięcia na wyjściu zasilacza -beznadzieja:) Rezystor pomiarowy tez niefortunnie jest usytuowany:) -konstrukcja ma sporo minusów -ale nie Twoja kolego (jak se zrobisz tak masz-moja opinia) tylko mowa o schemacie na podstawie, którego został zrobiony projekt.
  Ale generalnie układzik działa i jest 100 razy lepszy od zwyczajnych zasilaczy:)
  Pozdry


  Błędy!
  sorkos:)
 • Automation24
 • #36
  skorpion_85
  Level 11  
  mariansq wrote:
  Obecnie pracuje nad lepszą wersją zasilacza z tym ze symetrycznego - ta konstrukcja jest kiepska (chociażby to ze WO zasilane są z napięcia roboczego i w takim układzie WO musza mieć zawsze większe napięcie zasilania od max napięcia na wyjściu zasilacza -beznadzieja:) Rezystor pomiarowy tez niefortunnie jest usytuowany:) -konstrukcja ma sporo minusów


  A czy mógłby kolega podzielić się tutaj wiedzą jeśli chodzi o konstrukcje lepszego zasilacza. Jest to tylko polepszanie własnoręczne tego schematu czy kolega będzie opierał swój zasilacz o całkiem nowy schemat. Chciałbym w końcu zrobić porządny zasilacz i szukam odpowiedniego schematu.
 • #37
  Glinek
  Level 13  
  Quote:
  Drugi transformator zastosowałem do zasilania miernika i wiatraka.
  Oczywiście da się to zrealizować na jednym transformatorze.


  Też miałem ten problem ale polecam inne rozwiązanie :) a mianowicie nawinąłem trochę zwojów drutu na na toroid tak aby uzyskać żądane napięcie (chyba coś koło 9V) biorąc pod uwagę, że trochę przysiądzie pod obciążeniem. Wentylator podłączyłem przez mostek, a mierniki przez stabilizator. Polecam takie rozwiązanie.

  Zbudowałem zasilacz bazujący na tym samym schemacie, ale go zmodyfikowałem. Rozszerzyłem zakres prądowy do 5.5A, oraz zastosowałem trafo 2x 15V. Mogę się przełączać między tymi napięciami, w zależności jakie chce końcowe osiągnąć. Jak niskie, to 15V i wtedy mniejszy spadek na tranzystorach. Są konstrukcje gdzie przełączenie następuje samoczynnie, ale mnie wystarczył przełącznik.

  Jak się zbiorę to wrzucę parę fotek i opis modyfikacji, ale ostrzegam mam w środku jeszcze większy bałagan :D

  Pytanko do autora: Czy potencjometry regulacji dokładnej dają taki sam przyrost wartości w całym zakresie czy zależy to od aktualnej wartości np napięcia?
 • #38
  łuki_mar44
  Level 18  
  Dokładna regulacja jest w zakresie 2V z tego co pamiętam
  nie mam możliwości teraz tego sprawdzić.
  W innym zasilaczu tez stosowałem nawijanie dodatkowego uzwojenia, też dobre rozwiązanie.
 • #39
  misturek
  Level 15  
  Czym projektowałeś panel przedni ?
 • #40
  łuki_mar44
  Level 18  
  Panel projektowałem w Corellu.
 • #41
  karol12b
  Level 16  
  To mniejsze trafo to do zasilania multimetru i wiatraka???
 • #43
  łuki_mar44
  Level 18  
  Wymieniłem ten rezystor R7 na 3x1,5R 5W. Teraz mam te 15 W:)

  Zasilacz regulowany 0 - 30V 2mA - 3A

  Mam pytanko panowie czy ten tranzystor nadawał by się do tego zasilacza?

  2SC2922
  Zasilacz regulowany 0 - 30V 2mA - 3A
  Ic - 17 A
  Pc - 200W
 • #44
  mariansq
  Level 15  
  Dobry tranzystor - sam dziś kupuje parke :)
  jego zastosowanie to Audio i jako uniwersalny tranzystor.
  Sam dziś go zaaplikuje do modułu mocy mego testowego zasilacza w ramach prób:)
  Jego plusem jest stosunkowo duża moc (oczywiscie należy pamietać ze jest to moc uzyskana w warunkach lab. przy określonej temperaturze otoczenia bodajże 20st itp) Wiec należy na 200W z przymrużeniem oka spojrzeć jeśli tranzystor będzie zamkniety w obudowie lub pracował będzie w ciepłym pomieszczeniu itp. Tak czy owak 200W laboratoryjne to lepiej niż 150W:) Grunt to dobrze dobrany radiator by nie przekroczyć temperatury złącza i można działać :)

  Pozdry

  PS. Taniej o jakieś 2PLN bedzie 2N3055 w pancernym TO3 :)

  PS2. Widze, że u siebie zastosowałeś wogóle panncerną "bestie"-2N3772:) Na tym tranzystorze można podziałać, ale Tobie zdecydowanie wystarczy 2N3055 za 1,9PLN :)
 • #45
  joozwa
  Level 31  
  Z tym tranzystorem możesz próbować - o ile nie trafisz na podróbkę. Poczytaj posty na elce - najlepiej używać tego, co jest sprawdzone - podróbki występują nawet w najbardziej znanych sklepach ...
  Pozdrawiam
 • #46
  łuki_mar44
  Level 18  
  2n3772 mi starczy. W przyszłości jak będę robił podobny zasilacz chciałbym sprawdzić jak będzie się sprawował właśnie na tym 2sc2922.

  Jeśli chciałbym połączyć 3 tranzystory równolegle to jaką najlepiej dać wartość rezystorów przy emiterach?
 • #47
  joozwa
  Level 31  
  łuki_mar44 wrote:
  Jeśli chciałbym połączyć 3 tranzystory równolegle to jaką najlepiej dać wartość rezystorów przy emiterach?


  A na jaki prąd wyjściowy? Z reguły daje się 0,1-0,47Ohm
  Dobrze jest potem pomierzyć napięcia na poszczególnych rezystorach (przy maksymalnym obciążeniu) i jeżeli na którymś jest o wiele za mało, zmniejszyć odpowiednio jego wartość (można dolutowywać równolegle odpowiednie rezystory tak, aby: napięcie na rezystorze podzielone przez oporność tego rezystora było jak najbliższe 1/3 wartości prądu wyjściowego zasilacza). To pozwoli na wyrównanie prądów (oczywiście nie dla całego zakresu :( tylko dla większych obciążeń) i rozłożenie mocy traconej w miarę równo i sprawiedliwie na wszystkie tranzystory.
  Pozdrawiam
 • #48
  łuki_mar44
  Level 18  
  Dzięki za wskazówki jak będę budował zasilacz na trzech lub więcej tranzystorach napewno wezmę to pod uwagę.

  Pozdrawiam
 • #50
  łuki_mar44
  Level 18  
  Co do napięcia tego toroida to jest ok, jednak mogło by miec większą wydajnośc prądową. Ja także zamawiałem transformator z tej strony i to nie raz naprawdę polecam.
  Napisz do nich a będziesz miał trafo takie jakie będziesz chciał.
 • #52
  łuki_mar44
  Level 18  
  Zależy jak po kolei ma wyprowadzenie adapter, jeśli tak samo jak stk200/300 to będzie działać.

  Ale wygląda na to, że będzie ok.
 • #53
  strzałi
  Level 13  
  sprawdziłem wyprowadzenia, zgadzają się
  czyli ten układ musi zadziałać.
 • #54
  Zbyszek_64
  Level 24  
  STK200/300 jest programatorem uniwersalnym i bez problemu zaprogramuje atmegę należy jedynie pamiętać o ustawieniu tego programatora w konfiguratorze bascoma lub pony proga przed programowaniem.Pozdrawiam
 • #56
  łuki_mar44
  Level 18  
  Nie pamiętam dokładnie ale coś około 150 zł wyniósł mnie ten zasilacz
 • #57
  strzałi
  Level 13  
  Co do tego trafa 2x24V (2x3,2A) uzyskam z niego 3A na wyjściu z zasilacza?
 • #58
  łuki_mar44
  Level 18  
  Skoro transformator ma wydajność 3,2A to wyciągniesz z niego te 3A lecz zawsze jest dobrze dać trafo z troszke większym zapasem.
 • #59
  Daniel1984
  Level 12  
  Pewno, że lepiej jest dać ciut większe trafo ale toroid swoje potrafi wytrzymać. Chociaż wg mnie w tym wypadku do zasilacza taka moc jest niewystarczająca - trafo daje 150W, a maksymalnie będziesz z niego wyciągał 180. Pytanie tylko czy będzie on pracował w takich warunkach?
 • #60
  joozwa
  Level 31  
  Jeżeli maksymalna moc zasilacza pobierana będzie tylko dorywczo, a nie w sposób ciągły, to takie krótkotrwałe, nawet kilkunastoprocentowe przeciążenia są dopuszczalne. Jeżeli planujemy (tu trzeba się zastanowić) pobór maksymalnego prądu w sposób ciągły, to lepiej, żeby trafo miało zapas, tak dla spokojnego sumienia.
  Pozdrawiam