Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Klonowanie Novella - jakim darmowym programem?

zebacz 24 Feb 2009 09:24 1466 3
 • #1
  zebacz
  Level 14  
  Mam nadzieję że nie naruszam w żaden sposób regulaminu.

  Jako że na tym forum znajdują się osoby zaznajomione bardzo dokładnie z formatem zapisu danych na dyskach chciałbym prosić o skromną podpowiedź.
  Czy ktokolwiek spotkał się z jakimkolwiek darmowym oprogramowaniem pozwalającym sklonować dyski novellowe które działają w Raid?

  Sytuacja wygląda następująco:  Mam wiekowy już serwer na Novellu który z przyczyn technicznych niestety będzie trudno wymienić (serwer wykorzystywany jest do obsługi biblioteki z bardzo starym dosowym oprogramowaniem). Serwer pracuje w zasadzie tylko jako serwer plików. Ostatnio zakupiłem drugi serwer o zbliżonych parametrach na którym chciałbym stworzyć awaryjną kopię zapasową (działający klon serwera). W razie awarii wystarczy zamienić serwery i podegrać aktualne dane z backupu i w ten sposób uzyskam czas potrzebny na naprawę uszkodzonego serwera.

  Dodam że Novell pomimo że jest bardzo dobrym systemem jest też zarazem archaizmem i szkoda mojego czasu i energii na utrzymywanie go w nieskończoność. W planach jest migracja na Linuksa ale niestety wiąże się to z koniecznością modernizacji części stanowisk oraz zmianą oprogramowania, a jak to w bibliotece - nigdy nie ma pieniędzy ;-(

  Sytuacja delikatnie mówiąc patowa ;-(

  Za wszystkie odpowiedzi naprowadzające na trop z góry dziękuję.

  pozdr.
  zebacz
 • Helpful post
  #2
  meschif
  Level 17  
  Sklonowanie jeden do jeden w przypadku Novella nie wyjdzie. Jeżeli posiadasz podobny serwer i tak będziesz musiał konfigurować część urządzeń, ale to nie jest problem ( większy problem jest z prawami dostępu i konfiguracją użytkowników. Proponuję ci wyjąć dysk z nowego serwera ( musi być przynajmniej tak duży jak w starym serwerze), stworzyć na nim partycje systemową , następnie podłączyć ten dysk do starego serwera, z konsoli uruchomić mirroring ze starego dysku na nowy. Po około 24 godzinach będziesz miał na nowym dysku idealną kopię wraz z prawami i użytkownikami. Teraz na partycję systemową należy przenieść pliki z partycji systemowej starego serwera (tylko pliki dotyczące NOVELLA). Przekładasz dysk do nowego serwera i odpalasz, serwer pewnie nie wstanie gdyż będzie mu brakowało sterowników do kontrolera i karty sieciowej. Musisz ponownie wejść z konsoli i doinstalować sterowniki do karty sieciowej oraz kontrolera. Po tych operacjach będziesz miał serwer z wszystkimi ustawieniami.
 • Helpful post
  #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  meschif
  Level 17  
  Dodam jeszcze że podczas mirroru stary serwer może pracować.