Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebna pomoc przy doborze przewodu (71 kW)

24 Feb 2009 10:17 6586 11
  • Level 28  
    Witam wszystkich.Mam małe zadanie do wykonania.To znaczy,potrzebuję zasilić kontener w którym znajdują się różne urządzenia AGD które sumując w skrajnym przypadku pobierają łącznie max. 71Kw/400V.Nigdy nie miałem styczności z takimi mocami,i mam problem z doborem odpowiedniego przyłącza i przekroju przewodu zasilającego.Największe gniazdo jakie znalazłem to 125A/400V,ale sądzę że jest stosunkowo za małe(powinny być przynajmniej 2 ).Przekrój przewodu też mi wychodzi kosmiczny.W związku z tym mam prośbę do osób które wykonywały takie przyłącze o podobnej mocy o wypowiedzenie się w tej kwestii .Długość przewodu od przyłącza zewnętrznego do tablicy rozdzielczej nie przekroczy 3 metrów.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 27  
    Witam

Nie przesadzajmy, to znowu nie taka straszna moc... A odległość też nie wielka więc taki kabelek 30-35m2 wystarczy aż nad to ... Ja bym nawet dał 25m2 skoro te 71kW to szczytowe obciążenie, a i gniazdo bez problemu powinno wytrzymać.
    Chyba że te 71kW jedna faza ma "ciągnąć" ?

Jeśli nawet wszystkie urządzenia będą na 230V to to gniazdo jest ok
    125Ax230V=28750W=28,75kW to razy 3 fazy daje 86,25kW...
  • Level 28  
    Urządzenia jak pisałem wyżej są na 400V.I coś mi się wydaje że gniazdo 125A nie wytrzyma.Tym bardziej że na pewno będzie to sprawdzane przy odbiorze technicznym.
  • Level 12  
    71 kW przy zasilaniu 230/400 V daje nam ok. 107 A na faze.
    Wg katalogu producenta (w tym przypadku tele-fonika) dla przewodów ułożonych w powietrzu osłoniętych przed promieniami słonecznymi min 35mm2 Al i 25mm2 Cu (izolacji PVC lub XLPE), w Twoim przypadku dla ułozonych w ziemi wychodzą te same przekroje.
    Wynika to z obciążalności długotrwałej, którą podaje producent dla danego kabla/przewodu.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 27  
    Proponuję wejść na stronę producenta i gniazda i przewodu jaki chcesz zastosować i sprawdzić jakie prądy w jakich warunkach jest w stanie wytrzymać jedno i drugie.
    Ja podłączałem 27kW silniki, które działają non-stop w hali produkcyjnej przewodem o fi 10m2 i długości jakieś 30m. Temp. w hali to średnio 30 stopni, korytka kablowe metalowe wentylowane, użytkownikowi wydawało się że za bardzo się grzeją. musiałem jechać z termometrem i udowadniać że temperatura przewodów jest w normie. Przewody nagrzały się do 46 stopni wewnątrz korytka, zaznaczam że w korytku były dwa kable 4x10m2 ; 8 kabli 4x4m2 i kilkanaście przewodów sterujących, ciasno że ledwo czujnik z termometru zmieściłem. Wszystko pracuje 24godz/dobę. Producent kabla gwarantuje trzymanie parametrów izolacji do 85 stopni wewnątrz przewodu.
    Jeśli Ty potrzebujesz zaledwie 3m kabla to 25m2 wystarczy, ale jak masz nie spać po nocach z powodu tego kup 35m2, wydatek nie wiele większy a siwych włosów na głowie znacznie mniej :)
    Jeśli towar według producenta spełni Twoje wymagania to inspektorów nie masz się co bać. Tylko nie zapomnij certyfikatów....
  • Level 28  
    PAWEŁ74 może się orientujesz jaki jest przekrój okna w gnieździe 125A/400V.Jakoś nie mogę znaleźć jaki max.przekrój da się do niego przykręcić.
  • Level 14  
    Kabel z kontenera do rozdzielni powinien być połączony na sztywno/stałe/. Załóżmy współczynnik jednoczesności załączenia 0,7 to przy poborze 70 kW prąd wyniesie około100 A-praca,300A-rozruch.
  • Level 27  
    Niestety nie wiem jaką max średnicę może mieć opona kabla, druga strona medalu jest taka iż pewnie różni producenci mają różne wymiary...
    Znalazłbym jakąś hurtownie bądź sklep z takimi fantami i po prostu zapytał...
  • Level 22  
    Najpierw zorientuj się czy do rozdzielni dochodzi odpowiedni przekrój i czy dysponuje taka mocą odbiorca bo to może się okazać że niema takiej możliwości bez przerobienia zasilania ze strony ZE i czy ten transformator co zasila posiada taka rezerwie mocy.
  • Level 28  
    Enpro wrote:
    Najpierw zorientuj się czy do rozdzielni dochodzi odpowiedni przekrój i czy dysponuje taka mocą odbiorca bo to może się okazać że niema takiej możliwości bez przerobienia zasilania ze strony ZE i czy ten transformator co zasila posiada taka rezerwie mocy.

Zasilanie tego kontenera to nie mój problem.Jest to kontener przemieszczalny transportowany na samochodzie.Sądzę że zasilany będzie z agregatu prądotwórczego.
  • Level 14  
    Piszesz że z agregatu ,to na pewno jest rozdzielnica ,gdzie można podpiąć przewody pod zaciski.
  • Level 28  
    sasza1949 wrote:
    Piszesz że z agregatu ,to na pewno jest rozdzielnica ,gdzie można podpiąć przewody pod zaciski.

Czytaj post powyżej.Mnie to nie interesuje czy są zaciski czy coś innego.Zleceniodawca nie określił sposobu łączenia kontenera ze źródłem zasilania.Jako że to jest prototyp ma się dostosować.Żeby to wyglądało profesjonalnie chcę założyć mu gniazdo przyłączeniowe w IP67.To znaczy gniazdo ale męskie z bolcami.