Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy układ uA741 potrzebuje napięcia ujemnego?

mingan 24 Lut 2009 12:17 3141 18
  • #1 24 Lut 2009 12:17
    mingan
    Poziom 10  

Dzień dobry

Bawię się właśnie układem wzmacniacza operacyjnego uA741 i zgodnie ze specyfikacją do nóżki 7 podłączamy +15V a do nóżki 4 -15V czy jeśli nie dysponuje napięciem -15V( mam tylko jeden zasilacz 15V) mogę nóżkę 4 uziemić tak by wzmacniacz dawał napięcie na wyjściu 0 do +15V? czy konieczne jest napięcie ujemne? pytam bo dziwne wyniki mi wychodzą, w układzie wzmacniacza nie odwracającego napięcia na wejściu daje 2.7V a na wyjściu dostaje 3.8V (przy rezystancji R1=R2=100 omha) dla R1=100, R2=50 na wyjściu jest 2.9V. Zupełnie nie rozumiem dlaczego tak jest. Napięcie na wyjściu powinno wynosić Uo=Ui*(R1+R2)/R1

Czy układ uA741 potrzebuje napięcia ujemnego?

0 18
  • #2 24 Lut 2009 12:37
    poke22
    Poziom 14  

Witam,
    wydaje mi się, że możesz go podłączyć w opisany sposób, ale musisz wytworzyć sobie "masę pozorną" i do niej podpiąć punkty na schemacie do których jest podpięta masa rzeczywista. Masa pozorna będzie na potencjale 7,5V, czyli po środku zasilania.

0
  • #3 24 Lut 2009 12:38
    Xweldog
    Poziom 30  

Witam
    741 nie nadaje się do jednego Uz. Jedno można stosować w wzm. OP tzw. "rail to rail" tzn. obejmujące swym we ( czy wy ) szyny +/-Uz. Praktycznie przeważnie wystarcza obejmowanie tylko jednej szyny. Najpopularniejszą kością obejmującą wejściem -Uz jest LM358, 324. +Uz np. seria TL071 ect. Sporo C-MOS obejmuje oba +/-Uz.
    741 potrzebuje ujemnego Uz. Bez niego, dochodząc wejściem do + czy -Uz "zrywa", przerzuca, blokuje się.

0
  • #4 24 Lut 2009 13:06
    ronwald
    Poziom 27  

Słusznie podpowiada poke22, iż należy "wytworzyć" masę pozorną na potencjale 7,5V. Poinformuj do czego chcesz zastosować uA 741 z jednym zasilaniem?

0
  • #5 24 Lut 2009 14:01
    Xweldog
    Poziom 30  

Wytwarzanie masy pozornej to oczywistość. Wtedy sygnał we. też musi być podany na nią i we. op. Ale, to nie zda egzaminu, gdy sygnał we. jest "przyklejony" np. do -Uz.

0
  • Pomocny post
    #6 24 Lut 2009 14:33
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Wzmacniacz 741 pracuje przy napięciach od +/-5 do +/-15 V (napięcia na nóżkach 7 i 4 układu)

Napięcia na wyjściu 6 układu zmieniają się liniowo w zakresie:

-Ucc+2V < Uwy <Ucc-2V

Jeżeli zasilisz go niesymetrycznie np. 0 do 15 V to napięcie wyjściowe będzie się zmieniać w zakresie od 2V do 13V co musisz uwzględnić w całym układzie (tj. układ sprzężeń działa poprawnie tylko w tym zakresie napięć wyjściowych co rzutuje też na zakres napięć wejściowych).

Teoretycznie układ masy pozornej powinien dawać napięcie w połowie pomiędzy Ucc+ i Ucc- aby można było wykorzystać cały możliwy zakres napięć wyjściowych przy danych napięciach zasilania.

0
  • #7 24 Lut 2009 15:51
    mingan
    Poziom 10  

Dziękuje bardzo za odzew i pomoc. Okazało się ,że jak masę zasilacza podłączyłem do pinu 4 ( czyli -Vcc) a plus do 7 to wzmacniacz zaczął pracować poprawnie, domyślnie i tak będę używać układ TL072 i będę dysponować napięciem +/-15V ale w domu musiałem najpierw sprawdzić czy pewne rozwiązanie konstrukcyjne https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1187366&highlight=mingan&sid= dobrze funkcjonuje więc dlatego musiałem sobie jakoś radzić z takim zasilaczem jaki miałem ale wszystko jest ok więc zabieram się za projektowanie płytki drukowanej.

Mogę Panów zapytać jak powinien być zadeklarowany obszar do wydrążenia by obrabiarka do płytek wydrążyła w danym miejscu otwór?
    Muszę w samy środku płytki drukowanej wydrążyć otwór o średnicy fi 19 a do tego cztery otwory na rogach (fi 5) Używam Eagle 5.3.0. Będę później eksportował projekt to formatu Gerber.
    Rozsądek mi podpowiada ,że ma być to "Drills"

0
  • #9 24 Lut 2009 18:36
    mingan
    Poziom 10  

hmm dysponuje napięciem +/-15V tyle ,że nie w domu :) Domyślnie mam do dyspozycji +/-5 +/-10 i +/-15

Czy mógłbyś wytłumaczyć co oznacza "stabilniejszy"? najlepiej gdyby ten OP-07 był od razu w parach czyli w jednej kości dwa wzmacniacze.

0
  • Pomocny post
    #10 24 Lut 2009 19:16
    Xweldog
    Poziom 30  

Każdy wzm. op. "pływa" z temperaturą, ma tzw. dryft. Trochę zmienia swe parametry. Odsyłam do szczegółowych danych. Podwójnych stabilnych jest sporo, np. OP200 ale przeważnie kosztują znacznie więcej, niż 2szt OP-07.

0
  • #11 25 Lut 2009 14:08
    mingan
    Poziom 10  

nie no jak mam kupić dwie sztuki to mogę nawet z 5zł za nie zapłacić, z tego co widzę wzmacniacze operacyjne mają standardowe przypisanie nóżek więc użyję podstawki i jeśli faktycznie TL072L będzie źle funkcjonował wymienię go na coś "lepszego"
    Moja cała praca dyplomowa kosztuje koło 15tyś zł więc parę złotych w tą w tamtą nie robi różnicy :)

0
  • #12 25 Lut 2009 15:33
    volcan
    Poziom 16  

Dlaczego wybrałeś na początek właśnie ten układ, jest on
    już dzisiaj nigdzie nie stosowany.WYMAGA UKŁADU
    KOMPENSACJI ZERA. Bez niego nie będzie pracował
    poprawnie. Proponuję na początek tani LM358 bardzo
    dobrze się sprawdza w prostych (i nie tylko) układach np.
    jako komparator, czy też jako że może pracować przy napięciach wej. bliskich 0 nadaje się do wzmacniania
    małych napięć.

0
  • #14 25 Lut 2009 17:44
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Co do sposobu opisu drążenia otworów (kształtowych ?) to skontaktuj się z firmą, która będzie robiła twoją płytkę i spytaj się o ich zalecenia. Wtedy nie napracujesz się na darmo.

0
  • #16 25 Lut 2009 19:21
    mingan
    Poziom 10  

W takim razie nie widzę powodu by nie zainwestować w lepszy wzmacniacz, pytałem czy mają taką samą konfiguracje nóżek ponieważ skończyłem właśnie robić projekt PCB w Eagle i nie chciałbym nic już w nim zmieniać bo cały dzień spędziłem na układaniu ścieżek ( niestety autorouting nie dał rady) Mogę Panów jeszcze zapytać o kwestie punktów lutowniczych widzę ,że mają rozmiar ścieżki czy nie jest on za mały? czy powinno się średnice punktu lutowniczego powiększyć?

0
  • Pomocny post
    #17 25 Lut 2009 19:32
    elektryk
    Poziom 42  

mingan napisał:
    W takim razie nie widzę powodu by nie zainwestować w lepszy wzmacniacz, pytałem czy mają taką samą konfiguracje nóżek ponieważ skończyłem właśnie robić projekt PCB w Eagle i nie chciałbym nic już w nim zmieniać bo cały dzień spędziłem na układaniu ścieżek ( niestety autorouting nie dał rady) Mogę Panów jeszcze zapytać o kwestie punktów lutowniczych widzę ,że mają rozmiar ścieżki czy nie jest on za mały? czy powinno się średnice punktu lutowniczego powiększyć?
    Nie wiem jakie masz ścieżki, ale generalnie dobrze mieć jak największe pady. Przy montażu jednorazowym mogą być minimalne, ale jak planujesz np wymieniać scalaki albo modyfikować układ to lepiej zrobić większe. Pamiętaj też o tym że jeśli zamawiasz płytki w firmie to pady będą takie jak w projekcie. Jeśli robisz sam w domu (nieważne jaką metodą), to zawsze troszkę wszystkie ścieżki pady się podtrawią.

0
  • #18 25 Lut 2009 20:05
    Xweldog
    Poziom 30  

Napisałem dwuznacznie "tak" - praktycznie wszystkie podwójne OP w dip8 są pinologicznie takie same. Pojedyncze też mają tak samo wszystkie najważniejsze piny - co najwyżej różnica może być w pinie do ew. peerka równoważenia zera. Jak go nie stosujesz - nie ma co sobie zawracać głowy.
    Pod R, C i piny Ic daję Pad 70. Ścieżki "sygnałowe" nie mniejsze niż 20milsów.

0
  • #19 02 Mar 2009 18:56
    mingan
    Poziom 10  

Mam teraz pytanie trochę innej natury, dysponuje diodami IR http://www.datasheetcatalog.org/datasheets2/10/106300_1.pdf
    Piszę, że prąd ciągły dla niej to 60mA, czy jak puszczę przez nią ciągły prąd 75mA by będzie wszystko ok? Dioda ma pracować przy tym napięciu np 30minut non stop, puszczałem przez kilka minut przez nie 120mA i było wszystko w porządku ale profesor każe mi zasilić ją prądem znamionowym, dla mnie wygodniej było by dać jej prąd 75 mA bo miałbym w szereg rezystor 50 ohma i napięcie 5V a tak muszę kombinować i dobrać rezystor 61Ohma, dodatkowo większy prąd to większe promieniowanie a na tym bardzo mi zależy.

0
  Szukaj w 5mln produktów