Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inkrementacyjny wskaźnik poziomu cieczy

miloz 24 Lut 2009 14:02 3318 6
 • #1 24 Lut 2009 14:02
  miloz
  Poziom 2  

  Witam.
  Mam do skonstruowania stanowisko do pomiaru poziomu cieczy w zbiorniku przy pomocy metody inkrementalnej, najlepiej bez elementów mechanicznych. Najprostszym pomysłem jaki wpadł mi do głowy, jest enkoder inkrementalny, do którego będzie przymocowany pręt a do pręta pływak. Metoda prosta ale zależna od wymiarów zbiornika. Istnieje metoda pojemnościowa za pomocą elektrod i wykonywania testów pojemności, ale nie wiem kompletnie jak się do tego zabrać? Myślałem nad czujnikami optycznymi, ale nie będzie mile widziane używanie wody destylowanej, więc co chwilę trzeba byłoby czyścić zbiornik z osadu, używając wody z kranu. Myślę od paru dni i już nic nie jestem w stanie wymyślić i może komuś na forum wpadnie do głowy jakiś ciekawy pomysł. Byłbym wdzięczny.
  Ważna informacja: nad wszystkim będzie czuwać µC Atmega8 (płytka zl2AVR).

  0 6
 • #2 24 Lut 2009 16:33
  Desoft
  Poziom 13  

  Widziałem kiedyś taki patent:
  Zbiornik umieszczony na trzech nogach, jedna z nich nieco krótsza. Pod nią czujnik nacisku. wszystkie rury przepuszczone przez giętkie kawałki aby nie usztywniać konstrukcji. Działało to w układzie CO.

  0
 • #3 24 Lut 2009 23:48
  gregor50+
  Poziom 19  

  Zależy czy musisz wykonać sam czujnik ,czy wykorzystać już wymyślone konstrukcje.
  Typowe konstrukcje to czujniki typu radarowego na podczerwień lub ultradźwięki.
  Są też sondy zanurzeniowe .Najlepiej zaglądnij do katalogów firm produkujących osprzęt do automatyki:
  Siemens ,Endress-Hauser,Nivelco,ABB,i inne znajdziesz w internecie.

  0
 • #4 25 Lut 2009 09:52
  adam_es
  Poziom 27  

  Enkoder inkrementalny to nie najlepszy pomysł, bo po włączeniu układu mikrokontroler nie będzie w stanie określić zastanego poziomu cieczy. Musiałby być zastosowany enkoder bezwzględny. Metoda pojemnościowa też nie jest prosta w stosowaniu. Są jeszcze czujki ultradźwiękowe, ale z nimi też są problemy (sprawdzone, wydział MT, laborki!). Prostym sposobem można zrobić czujnik z rury PCV zanurzonej w cieczy, w której jest pływak a na górnym wylocie czujnik odległości np. Sharp, z serii GP2D120,GP2Y0A02YK0F, GP2Y0A21YK0F (analogowe) lub GP2Y0D340 (cyfrowy).

  0
 • #5 25 Lut 2009 14:20
  miloz
  Poziom 2  

  Z miłą chęcią zastosowałbym najprostszy czujnik ciśnieniowy, ale właśnie taki mam temat do opracowania i zastanawiając się nad nim sam dochodzę do wniosku, że ta metoda jest do niczego jeżeli chodzi o pomiary poziomu cieczy w zbiorniku. Jednak najprostsze rozwiązania chyba będą najlepsze bo każda metoda pomiaru poziomu tym sposobem niesie pełno ograniczeń czy to mechanicznych czy konstrukcyjnych.
  Mogę albo wykonać czujnik albo skorzystać z gotowego rozwiązania i chyba nie pozostaje mi nic innego jak dobranie takiego czujnika z optymalna rozdzielczością i zaczęcie prac w konfiguracji pływak-pręt-enkoder.
  Co do zapamiętania poziomu to jest parę sposobów np. na płytce jest dostępna pamięć i można zapisywać aktualny stan a po włączeniu układu będzie następować odczyt, bądź jak napisałeś zastosować enkoder bezwzględny.

  0
 • #6 26 Lut 2009 10:31
  adam_es
  Poziom 27  

  Jeżeli musi to być koniecznie enkoder inkrementacyjny, to zapamiętanie stanu przed wyłączeniem nie jest miarodajne. Jeżeli w czasie wyłączenia zmieni się poziom cieczy (parowanie, zmiana temperatury, kolega który wlał wiaderko wody itd) to taki zabieg nie da po włączeniu prawidłowej informacji. Takie enkodery wymagają po uruchomieniu systemu pomiarowego pozycjonowania. W przypadku pływaka musiałby być podniesiony na znaną wysokość (np. za pomocą linki do czujnika fotoelektrycznego) aby wyzerować liczniki drogi, następnie opuszczony na powierzchnię cieczy. Wtedy pomiar będzie zgodny z wartością rzeczywistą.

  0
 • #7 26 Lut 2009 10:43
  miloz
  Poziom 2  

  Nie pomyślałem z tej strony, jest to bardzo dobry pomysł:) Myślałem na wiele sposobów żeby rozwiązanie odnośnie położenia było jak najlepsze pod względem technicznym jednak ten pomysł jest najlogiczniejszy i w dodatku prosty do zrealizowania. Dzięki:)

  0