Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana MAC adresu karty sieciowej

02 Dec 2002 19:01 59793 20
 • Level 15  
  Jak w temacie...
  Wiem ze w systemach linuxowych nie ma z tym problemu - mozna to zrobic software'owo.
  Ale pod winda?
  Chyba przeprogramowac karte, ale jak?
 • Level 15  
  Ja zmienialem numer MAC jedynie w kartach firmy Realtek. Napierw pisalem do dizalu technicznego ze potrzbuje program do zmianu numeru MAC i podawalem odpowiedni model karty. Z tego co dobrze pamietam to razem z karta dostalem takze instrukcje jak to zrobic, ale w razie gdybys ich nie dostał to robi sie to tak: wlaczasz komputer z czystym dosem wpisujesz w pliku konfiguracyjnym adres MAC i odpalasz program wbijajac dane do eepromu. To wszytko. Z innymi kartami nie probowalem.
  W razei gybys chcail jakiego programer to napisz mam do kilku modeli.
  Pozdrawiam
  Maciej
 • Level 20  
  Ostatnio będąc na stronie Realteka widziałem w dziale Downloads programy do zmiany zawartości eepromu (jedną z ich możliwości jest zmaiana adresu MAC).


  http://www.realtek.com.tw
 • Level 42  
  Wydaje mi sie ze te programy maja mozliwosc zmiany calego EEPROM`a ale autorzy nie pomyslelie (moze nie chcieli) wykorzystac jej do zmiany MAC.Jest kilka sposobow na zmiane MAC:
  1. Pod windows NIEKTORE drivery do karty maja zakladke z oknem do wpisania INNEGO adresu MAC
  2. Pod linuxe mozna zmienic MAC na chwile poleceniem ifconfig
  3. Mozna urzyc programatora I2C (banalny schemat) i przeprogramowac kosc pamieci (brutalnie zmienic bajty, praktycznie nigdy nie sa chronione suma kontrolna)
  4. Pod linuxem istnieje program 'ne2k-diag' ktory z poziomy systemu przeprogramowuje FIZYCZNIE eeprom`a NA STALE (potem mozna wrzucic do kompa z winda)
  5. Niektore karty (chyba 3com) maja funkcje klonowania MAC (trzeba wlozyc w kompa stara i nowa karte jednoczesnie na chwile)
 • Level 15  
  Piszecie ciekawie ... ale po co to wszystko?
  Każda karta posiada unikalny adres MAC i po to jest unikalny aby był porządek na świecie. Po co są unikalne adresy IP - również po to aby nie było bałaganu. Jeśli już tak bardzo chcecie ulepszać ten świat, to spróbujcie zbudować sieć na kartach z takimi samymi adresami fizycznymi MAC a wtedy może docenicie to o czym piszę. Albo prościej - przydzielcie, Szanowni Koledzy, wszystkim komputerom te same adresy IP na sieci lokalnej, nie mówiąc o internecie. Życzę powodzenia.

  Pozdrawiam
 • Level 28  
  no chyba ze ktos jest w jakims lanie i chce sie podszyc pod kogos. To chyba jedyny powod aby zmieniac mac
 • Level 42  
  DariuszM wyobraz sobie taka sytuacje: masz w domu internet od jakiegos providera ktory przydziela adresy po DHCP (masochizm) na podstawie MAC ,po burzy przypadkiem pada ci sieciowka ,jesli tam pracuja normalni ludzie to musisz tylko zadzwonic do admina, ale ten moze byc zajety (normalka) i nie zrobic ci tego od reki, jesli masz mniej szczescia musisz sie pofatygowac do biura i dac na pismie co sie stało, dlaczego sie stało i nowy numer MAC. A jesli mozesz zmienic sam adres MAC to nie ma problemu nawet admin ci zlego slowa nie powie bo nie zawracasz mu głowy głupim problemem.
 • Level 15  
  Dzięki za informację. Próbuję zrozumieć sytuację, z tym, że ...

  1. DHCP to nie masochizm a wręcz odwrotnie - przez to właśnie, że pozwala na automatyczne przydzielanie adresów IP a także daje możliwość kontroli ich przydziału w sposób manualny, tzn. jeśli część adresów IP (lub wszystkie) musi być przydzielona na 'sztywno' - czyli statycznie (tzw. rezerwacja adresów IP). Spróbuj wyobrazić sobie życie admina, który ma sieć z kilkoma tysiącami (wystarczy kilkadziesiąt na początek) użytkowników i każdemu musi przydzielić adres IP manualnie, gdyż jakieś względy o tym decydują. Użytkownicy odchodzą i przychodzą co jakiś czas - adresy IP wychodzą z użycia i ponownie wchodzą w obieg. Jeden źle przydzielony IP powoduje konflikt w sieci - jeden z dwóch użytkowników posiadających taki sam adres IP jest zablokowany w sieci. Pomnóż to przez liczbę błędnie ustawionych adresów IP - zaczyna się chaos i admin 'nie ma życia' a użytkownik sieci niepotrzebnie cierpi z tego powodu. Istnienie takich samych adresów MAC dla różnych kart nic dobrego w tym obszarze nie wróży, gdyż adresy MAC są powiązane z adresami IP.

  2. Adres IP przydziela admin - jeśli IP ma być przydzielony na stałe dla danego klienta, admin może zarezerwować go również na serwerze DHCP na 'sztywno' tak, że dany klient zawsze otrzyma ten sam adres nawet jeśli zwolni swój IP i zażąda nowego adresu bez wiedzy admina (zakładając przy tym, że nie zmienił wcześniej karty sieciowej). Jest to stwierdzenie prawdziwe pod warunkiem, że klient użyje automatycznej konfiguracji karty poprzez DHCP a admin przypisał wcześniej adres MAC tej karty do numeru IP. W przypadku zmiany karty na inną lub nabycia nowego komputera (nowy MAC) wystarczy wpisać stary adres IP w (manualnej) konfiguracji karty. Serwer DHCP odczyta adres MAC nowej karty i uaktualni tabelę zaalokowanych adresów IP i adresów MAC automatycznie. Może to nieco potrwać w zależności od ustawienia serwera DHCP, ilości komputerów w sieci itd. Można odświeżyć tabelę serwera DHCP manualnie z efektem natychmiastowym. Propagacja adresu MAC w sieci i wpisanie go do tabel ARP (Adress Resolution Protocol - protokół translacji adresów MAC na IP i odwrotnie) po drodze od klienta do serwera (na całej rozciągłości) musi odbyć się automatycznie i w sposób dynamiczny, w przeciwnym razie cała idea sieci i internetu stanęłaby na głowie. Tak więc zakładając znajomość naszego adresu IP (oraz IP bramy i adresu maski sieci - co można wcześniej ustalić jeśli karta jest jeszcze działająca) wcale nie musimy polegać na automatycznej konfiguracji karty i jej adresie MAC. Stąd też było moje pytanie 'po co to wszystko...' Poza tym jeśli karta uległa uszkodzeniu to i tak nie można odczytać jej adresu MAC bez uciekania się do rozkodowania ROMU (jeśli i on nie uległ uszkodzeniu przy tej okazji). Ale jeśli znamy adres MAC to zapewne wszystko jeszcze działa i znane są też inne parametry sieci. Nie jest natomiast możliwe pozyskanie przez klienta w sposób automatyczny (DHCP) tego samego adresu IP, jaki wcześniej został już przydzielony innej karcie, używając przy tym karty z adresem MAC innym niż ten, do którego ten adres IP został w ten sposób przydzielony. Mówiąc inaczej, dwie różne karty nie mogą korzystać z tego samego adresu IP przydzielanego automatycznie przez serwer DHCP, możliwe jest natomiast użycie tego samego adresu IP przez dwie różne karty poprzez konfigurację manualną przynajmniej jednej z nich (nie jest obojętne której) i przy założeniu, że tylko jedna z tych kart będzie podłączona w danym momencie do sieci. Pozostaje jeszcze pytanie, czy admin ma inne środki do swojej dyspozycji aby zablokować możliwości klienta jakie daje mu manualna konfiguracja karty i pozyskiwanie w ten sposób adresu IP .

  3. Załóżmy, że wszystkie ustawienia adresowe karty (IP i MAC) robione są manualnie przez admina sieci. Pada karta z jakiegokolwiek powodu. Trafia na złom a stąd do jakiejś 'złotej rączki', która w magiczny sposób przywraca ją do życia (karta mogła nawet nie ulec uszkodzeniu ale ktoś tak zdecydował, że jest wadliwa i przesądził o jej losie). Karta wraca do ponownego użytku z takim samym adresem MAC do tej samej sieci. W tym czasie ktoś zadbał już o to aby nowej karcie przypisać stary, istniejący poprzednio adres MAC. Użytkownik próbuje uzyskać od admina adres IP a ten wymaga potwierdzenia żądania adresu IP na piśmie wraz z adresem MAC karty. Następnie swierdza, że nie może takiej karcie przydzielić adresu IP, gdyż z konfiguracji systemu wynika, że już raz przydzielił numer IP dla tej karty a użytkownikowi przysługuje tylko jeden adres IP. Z technicznego punktu widzenia nie ma przeszkód aby przydzielić jednej karcie kilka adresów (tzw. multihomed systems) natomiast nieco inaczej wygląda to, jeśli dwie fizycznie różne karty posiadają taki sam adres fizyczny MAC. Adres MAC jest wyróżnikiem karty w sieci z pośród innych kart i bierze w bezpośredni sposób odpowiedzialność za proces przesyłania pakietów w sieci - jest on łącznikiem pomiędzy fizyczną kartą a jej adresem IP a ściślej protokołem sieciowym jaki został przypisany do adresu MAC. Jeśli dwa komputery w sieci posiadają takie same adresy IP, to z założenia komputer "starszy" (będący dłużej w sieci) zachowa swój adres IP, natomiast komputer "młodszy" (który dopiero próbuje dać znać w sieci o swojej obecności) zrezygnuje z próby posiadania tego adresu IP i jeśli do takiej karty przypisany jest protokół TCP/IP, to zostanie on unieruchomiony do czasu zmiany adresu IP jednego z komputerów i ponownego wystartowania komputera z unieruchomionym protokołem TCP/IP. W procesie przyznawania adresów serwer DHCP wysyła pakiety, będące odpowiedzią na żądanie klienta otrzymania adresu IP. Jeśli taki adres został już przydzielony wcześniej innej karcie to odpowie ona również wysyłając do sieci pakiet z informacją o swoim adresie IP oraz MAC. Ponieważ nie wiadomo, która karta jest w rzeczywistości posiadaczem adresu MAC z takim numerem IP, nie jest więc możliwe wysłanie unikalnego pakietu do poszczególnych kart z informacją korygującą adres IP, gdyż obydwie będą próbowały przechwycić taki pakiet i na niego odpowiedzieć. Sprawę skomplikuje fakt, że pakiety ARP z informacjami o adresach IP oraz odpowiadającymi im adresami kart MAC są przechowywane w sposób dynamiczny przez inne komputery oraz niektóre routery i switche. Może to nieco potrwać zanim tabele ARP zostaną wyczyszczone i zapisane poprawnymi wartościami IP/MAC w procesie poprawnego komunikowania się poszczególnych urządzeń sieciowych. To chyba powinno dać trochę do myślenia tym co chcieliby wprowadzać dodatkowe "ulepszenia" w pracy admina sieci typu powielanie adresów MAC. Admin sam powinien rozumieć, że kręci na siebie bicz jeśli wprowadza zbędną biurokrację i nie reaguje na monity klientów sieci. Być może wydaje mu się, że w ten sposób ma całkowitą kontrolę nad tym w jaki sposób przyznawane są adresy IP ale jak mówi stare przysłowie "kij ma dwa końce" i nigdy nie będzie pewien z której strony zaskoczyć go może zdesperowany użytkownik sieci, któremu "padła" karta w czasie burzy a admin jest zbytnio zajęty aby się tym przejmować (i zajmować). Miejmy nadzieję, że edukacja po obydwu stronach sieci (admin-klient) doprowadzi w końcu do obopólnych i bardziej korzystnych życiowo rozwiązań tego typu problemów.

  Pozdrawiam
 • Level 27  
  w geniusie 2500 zmienia sie tylko
  pewne komorki w epromie.Naprawilem kiedy wlasnie taka karte programujac nowy eprom sciagniety z karty kumpla.pozniej tylko musialem zmienic sobie mac na inny bo karty sie gryzly.Mam nawet zaznaczone ktore komorki sa od tego.Ale jak by ktos mial program to by bylo fajnie.
 • Level 20  
  :arrow: Kondzior

  Na szczęście nie wszyscy rozumują na twój sposób. Jedni na każde pytanie odpowiedzą : dla sportu , inni odpowiadają : Balcerowicz musi odejść.

  Niby dwie różne postawy a podobne podjeście - można i tak. Ale można też sobie zadać inne, trochę głębsze pytania.

  Poza tym to wpisywanie kluczy do kart to co innego niż zmiana adresu MAC - chyba że i jedno i drugie robione jest w NIECNYCH celach - wtedy należy to POTĘPIAĆ i z tym WALCZYĆ.


  :arrow: DariuszM

  Rozumiem wszystkie twoje argumenty.

  Ale jak pisze ELEKTRYK ja też spotkałem się z uszkodzeniem sieciówki, w 3 dzień po jej zakupie, a było już po 18:00 więc admin był nieuchwytny - jego numer komórki to tajemnica :)
  Nie wiadomo czy sieć działa - nie można podłączyć innej karty sieciowej bo adres MAC się nie zgadza :(

  Telefony do sąsiadów - u nich działa - po sprawdzeniu konfiguracji przyjmuję że sieciówka padła.

  Trzeba czekać pomimo pośpiechu ( rzeczy martwe psują sie wtedy kiedy są najbardziej potrzebne) do godziny 10 rano - wtedy ktos pjawia się w biurze, koło 12 można już odpalać nową kartę (admin na prośbę pośpieszył się nie robiąc trudności i nie wymagając żadnych formalności- dzięki mu za to).

  Po wymianie karty sieciowej jeszcze raz to samo - wtedy niestety nie poszło już tak szybko - admin miał dużo ważniejsze sprawy na głowie.

  I gdybym wiedział jak zmienić adres MAC zaoszczędziłbym dużo czasu i pracy i nerwów - musiałem na szybko szukać i montować modem :(

  Nie życzę nikomu komu sie spieszy i potrzebuje w tym celu dobrze i szybko działająca sieć.

  Pozdrawiam :wink:
 • Level 26  
  czasm na tym samym kabelku chcemy uzywac na zmiane dwoch komputerow i wtedy przekonfigurowywanie tabeli ARP nie ma sensu, a czy takie uzywanie na zmiane jest zabronione? nie. wiec toak sie robi.
  Wniektore sterowniki maja opcje wpisania adresu karty sieciowej w ustawieniach zaawansowanych.
 • User removed account  
 • Moderator of Cars
  Ze swojej strony dodam, że nawet jeśli tej opcji nie mają to można ją dodać ;) jak... zapraszam tu lub tu.
 • Level 12  
  Zmienić adres MAC karty sieciowej można w taki sposób:
  Jeśli sterownik do karty sieciowej nie udostępnia możliwości zmiany adresu MAC, można to zrobić odnajdując pod klucz gałęzi HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}odpowiedzialny za konfiguracje naszej karty sieciowej i dodając klucz typu REG_SZ o nazwie NetworkAddress. Jako wartość tego klucza należy podać nowy adres MAC bez znaków „-„. Pod klucz odpowiedzialny za naszą kartę sieciową rozpoznamy po wartości DriverDesc która zawiera identyczną nazwę jak wyświetlana w Managerze urządzeń.
  Windows XP i nowsze posiadają standardowe narzędzie linii poleceń getmac.exe. Dla Windows 2000 można je pobrać ze strony http://www.microsoft.com/windows2000/techinfo/reskit/tools/existing/getmac-o.asp. Dodatkowo w Windows opartych na jądrze NT adres ten jest podawany wraz z innymi informacjami o ustawieniach protokołu TCP/IP wyświetlanymi poleceniem ipconfig /all. W Windows 9x /Me adres ten można wyświetlić poleceniem winipcfg.exe.
 • Moderator of Cars
  W Win98 wygląda to troszkę inaczej, poza tym istnieje możliwość dodania pola Network Address w zakładce zaawansowane.
 • Level 16  
  Ja mam karte 3com i w niej mozna zmienic adres mac bez problemu w ustawieniach karty, jest tam opcja adres sieciowy :) dodam, ze jest to dosc stara karta oparta na 3c900combo. A co do kart realtek to czesto padają, w moim kompie padly chyba ze 2 i u znajomych tez to sie zdarzylo. 3com smiga bez zarzutu:) Pozdrowka
 • Level 11  
  W 98 bez problemu zmieniałem mac adres na PCMCIA'ch w opcjach sieciowych
 • User removed account  
 • Level 13  
  nie dopisałes że działa on tylko w WIN2000/XP
 • Level 10  
  Pod windą tez masz możliwość. Nie działa to ze wszystkimi kartami ale można spróbować.

  We właściwościach połączenia klikasz na właściwości karty sieciowej, zakładka zaawansowane i parametr "Network Adress" domyślnie zasnaczone jest "nieobecna" klikasz na "wartość" i wpisujesz 12 cyfr adresu MAC jaki sobie chcesz. Mi osobiście przydało się do zmiany maca w nowej karcie (bo poprzednia mi się zjarała) a niechciałem męczyć admina coby przypisał na serwerze mój nowy MAC. To działa w ten sposób pod XP dla 98 jest podobnie. Powodzenia!!!