Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dziwne zachowanie BC547 ??

24 Lut 2009 16:16 6700 6
  • Poziom 11  
    Witam.. mam układzik gdzie oryginalnie miał być BC238 oraz BC548...i teraz tak:złożyłęm układ z tranzystorów któe wylutowałem ze starej płyty - DZIAŁA. Poszedłem do sklepu, kupić nowe okazało się ze nie ma już BC238 i powiedziano mi że będzie zamiennik BC548, tak wiec układ ma działać na dwóch identycznych tranzystorach BC548 ?? złożyłem i co ? NIEDZIAŁA :( KATALOGI i cała reszta pokazuje ze ukłąd nóżek i wszystko inne jest takie samo.... czy ktoś może mi poradzic ?

ps. udało mi się znaleść z wylutów BC548 oraz BC547 (zamiast jednego BC548) i układ odpalił !! w sklepie znowu twierdzą zeBC547 i BC548 to to samo tylko mają inne napiecia czy coś ??
    PROSZĘ o PODPOWIEDZ.
    POZDRAWIAM
  • Specjalista elektronik
    To dziwnie, ja stosuje od zawsze wymiennie tranzystory z serii Bc546...9 i nigdy nie miałem z tym najmniejszych problemów.
    Więc co to za układ ?
    A może w sklepie sprzedali ci walnięte tranzystory.
  • Poziom 11  
    tranzystory raczej sprawne gdyż zawsze kupowałem w tym sklepie i zasze było ok z częściami.
    Układa jak na schemacie - jest to układzik który steruje diodą przy włączeniu urządzenia - tzw migacz.
    dziwne zachowanie BC547 ??
    podsumowując:
    T1 bc548 (b), T2 BC547 (c) ukłąd działa,
    T1 BC547(b) T2 BC457 (b) układ nie działa

T1 Bc238, T2 Bc547 (c) Działa

TERAZ jeszcze szukając odp znalazłęm coś takiego... Nie wszystkie tranzystory włączone inwersyjnie będą się zachowywały tak jak T2, zależy to od technologii wykonania. Dla większości tranzystorów włączonych inwersyjnie napięcie przebicia zawiera się w przedziale 8 V do 9V. Tranzystor taki zachowuje się podobnie jak diak.

Moze w tym jest wyjaśnienie ? że jednych pracuje a na drugich nie ??
  • Specjalista elektronik
    No nic schemat mów i wszystko.
    Tranzystor T2 nie pracuje tu jako tranzystor a jak dioda tunelowa (Negistor). A producent gwarantuje tylko ze Ueb nie będzie mniejsze od 5V i tyle. Więc tranzystory z różnych serii produkcyjnych raz mogą dział a raz nie i ty nic na to nie poradzisz skoro tak nietypowo wykorzystujesz tranzystor.
  • Poziom 11  
    czyli mam rozumieć że trzeba dobrać zamiennik metodą prób i błędów ? kupić kilka róznych wersji zamiennika BC548 i się bawić ?

"Tranzystor T2 nie pracuje tu jako tranzystor a jak dioda tunelowa (Negistor)" - nigdy sie nie bawiłem z diodami tunelowymi to może prościej zamienić za ten tranzystor ? (jakaś sugestia modelu itp ? )

Czyli już "prawie" mamy odp na problem.. choć prawie to robi różnice :)
  • Specjalista elektronik
    piotrek393 napisał:
    czyli mam rozumieć że trzeba dobrać zamiennik metodą prób i błędów ? kupić kilka róznych wersji zamiennika BC548 i się bawić ?

Tak, możesz kupić kilka tranzystor NPN małej mocy. Nie ważne jaki "model" ma być małej mocy i NPN np. 2N2222.
    No i trzeba się bawić i indywidualnie dobierać tranzystor.
    Albo zastosować jakiś "normalny" generator gdzie tranzystor dział jak tranzystor.