Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl NagłośnienieNapad.pl Nagłośnienie
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfik. wzm.gitarowego VOX AD30VT (dodanie Aux-In) - porada

24 Lut 2009 16:23 2862 8
 • Poziom 9  
  hej

  Chodzi mi o możliwość implementacji gniazda AUX-IN we wzmacniaczu gitarowym Vox AD30VT, tak by móc podłączyć zewnętrzny odtwarzacz MP3 (ulubione utwory, podkłady perkusyjne itp) i jednocześnie grać na gitarze.
  Wzmacniacz ten ma konstrukcję cyfrowo-lampową. Cały blok preampu wraz z efektami zamodelowany jest cyfrowo, lecz później sygnał z gitary jest wzmacniany w pseudo lampowej końcówce typu PP. Nie jest to klasyczna kostrukcja lampowa z trafem głośnikowym i wysokim napięciem lamp.
  Instrukcja serwisowa wraz ze schematem tego wzmacniacza dostępna jest tutaj: klik! (strona 3 - wzmacniacz mocy)

  Rozumiem, że taki sygnał z MP3 powinien być dodany do sygnału z gitary po wzmacniaczu mocy... ale w którym miejscu go dodać? Czy wymagany jest jakiś układ miksujący sygnał gitarowy po wzmacniaczu mocy z sygnałem z MP3, czy wystarczy po prostu w odpowiednim miejscu dodać kabelek z sygnałem MP3? Czy sygnał z odtwarzacza wystarczy do wysterowania głośnika, czy będzie potrzebował jakiegoś dodatkowego wzmocnienia?
  Wstępnie myślałem o miejscu tuż przed złączem głośnika CN2 a po układzie IC4/rezystorze R48...

  Proszę rzućcie okiem na ten schemat i doradźcie, w którym miejscu można by wprowadzić taką modyfikację oraz ewentualnie jakie rozwiązanie układowe byłoby najlepsze do tego celu....

  Dziękuję i pozdrawiam.
 • Napad.pl NagłośnienieNapad.pl Nagłośnienie
 • Poziom 21  
  Link niestety nie działa. Lecz sygnał musi być zmiksowany przed końcówką mocy. Należałoby zbudować jakiś prosty przedwzmacniacz obsługujący mp3 i dodać sumator miksujący sygnał gitarowy z tym dodanym.
 • Napad.pl NagłośnienieNapad.pl Nagłośnienie
 • Poziom 9  
  Link wg mnie działa - sprawdziłem na 2 komputerach.

  Wydawało mi się, że ew miksowanie sygnałów powinno być po końcówce. W przeciwnym wypadku, zmniejszając głośność wzmacniacza dochodziłoby do ściszania podkładu z MP3. Kiedyś sprawdziłem w paru urządzeniach i ta regulacja była niezależna, tzn głośność MP3 była regulowana tylko w odtwarzaczu.
 • Poziom 21  
  Nie można miksować tych sygnałów za końcówką ponieważ obciążeniem końcówki jest głośnik. Miksujemy przed końcówką ale po głównej regulacji wzmocnienia. Może w inny sposób to przedstwię: gitara-efekty-przedwzmacniacz-regulacja master gitary-tutaj sumujemy sygnały - końcówka-głośnik.
 • Moderator Akustyka
  Miksowanie po końcówce mocy? Chyba jakieś nieporozumienie, bo byś musiał mp3 wysterować głośnik. końcówka mocy jest ostatnim urządzeniem przed głośnikiem.

  Link działa.

  na pewno pasuje zrobić bufor, najlepiej monofonizujący kanały stereo z mp3, z regulacją wzmocnienia. Np na TL074. I bufor wpiąć z rezystorem za kondensator C26, W tedy regulacja wzmocnienia będzie działać na MP3 i gitarę.

  Nie spotkałem się jeszcze z taką aplikacją tego LM'a i nie jestem pewien jak się wpiąć za potencjometrem głośności. Normalnie trzeba by się wpiąć w ten węzeł co R25 i R44, tylko nie wiem czy sprzężenie zwrotne tutaj zastosowane nie będzie ci ściszać gitary w rytm muzyki.
 • Poziom 9  
  Heh, domyślam się, że taka modyfikacja istniejącego i sprawdzonego schematu może przypominać rzeźbę w materiale mało szlachetnym :D ale może wspólnymi siłami uda się osiągnąć mój cel?
  Nie czuję na siłach by samodzielnie wymyśleć jakiś układ więc tu zwróciłem się o pomoc, licząc nawet na podanie pewnych rozwiązań wprost.

  Może napiszę jak ja to widzę, poprawcie mnie jeśli się mylę:
  Na stronie 2 jest blok preampu wraz z cyfrowymi efektami. Sygnał z gitary przez wejście jack (złącze CN2) jest obrabiany cyfrowo i podawany do wzmacniacza mocy (złącze CN3, pin1). Tutaj jest cała korekcja Bass,Middle,Treble, Gain oraz Master Level. Czyli teoretycznie po Master Level (a przed końcówką) można by wpiąć MP3.
  W bloku wzmacniacza mocy (strona 3) sygnał z preampu (złącze CN1, pin1 oznaczone jako LINEOUT) jest podawany na wyjście PHONE/LINEOUT i jeżeli nie ma w nim wtyku jack to jako PREOUT wchodzi na driver a później na lampy. Regulacja POWER LEVEL służy do płynnej regulacji oddawanej mocy wzmacniacza 0.1-30W. Później jest już tylko głośnik.

  Uwzględniając to, co pisze adambyw i KrzysztofK to czy to podłączenie MP3 mogłoby być w punkcie PREOUT tuż przed driverem (przed C31 na stronie 3)? Wybrałem ten punkt, gdyż planuję jeszcze jedną modyfikację na wyjściu jack PHONE/LINEOUT tzn. wykorzystanie combo tylko jako końcówki mocy :D - czyli tutaj wpinałbym np. multiefekt i gitarę. Wówczas sygnał z MP3 byłby nadal dostępny.

  Czy moglibyście zaproponować jakiś prosty układ monofonizujący sygnał z MP3 o czym wspominał adambyw? I czy wówczas trzeba też jakiś sumator sygnałów? Jeśli tak, to czy mógłbym liczyć na przykładowy schemat?

  pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Podłącz szeregowo kondensator 10uF okładką "-" do nóżki "3" potencjometru "master". Do okładki "+" daj dwa rezystory 1kOm i połącz je ze stykami "Tip" oraz "Ring" gniazda Jack-AUX. Styk "Shelve" gniazda połącz ze stykiem "1" potencjometru. Koniecznie daj gniazdo jack izolowane (z plastykowym gwintem).
 • Poziom 21  
  Tylko, że w takim połączeniu regulacja głośności z np. mp3 będzie w tym urządzeniu. Jeżeli podłączy inne urządzenie z wyjścia liniowego to nie będzie balansu pomiędzy dźwiękiem gitary a tym urządzeniem.
 • Poziom 9  
  Wiliam dzięki za konkretną wskazówkę. Jeśli dobrze zrozumiałem, to ma to wyglądać tak - patrz załącznik. Spokojnie tylko regulacja głośności w odtwarzaczu MP3 mi wystarczy. Nie będzie tak, że ściszając MASTER sygnał MP3 też się ściszy? Naprawdę nie potrzeba żadnych sumatorów? :D
  Jeśli sygnał z MP3 byłby zbyt cichy to wystarczy zmniejszyć wartość oporników? Kondensator ma być elektrolityczny - na co wpłynie inna jego wartość?

  Dodatkowo takie kwestie:
  1. Jeśli sygnał z MP3 miałby wchodzić do wzmacniacza w tym miejscu, to jedyna możliwość podłączenia gitary to INPUT w piecu. Nie ma wówczas przeszkód bym stosował słuchawki do cichego grania w nocy. Kiedy słuchawki są podłączone do wzmacniacza to sygnał podawany jest tylko z preampu (końcówka jest odłączona), sygnał z MP3 jest - więc OK.
  Ale nie mogę wtedy podłączyć z zewnątrz do PHONE/LINEOUT np. multiefektu - chodzi o inny mod, o którym wspominałem w poście wyżej...
  Gitara byłaby wpięta w multiefekt, ten w PHONE/LINEOUT i całość podawana na końcówkę. Niestety wspomniane wyżej wejście AUX-In wraz z całym preampem byłoby wówczas odłączone. Teoretycznie taki multiefekt pewnie ma w sobie gniazdo AUX-In, więc może to nie problem?

  2. Ale... Czy można wejść tym sposobem do toru wzmacniacza także w innym miejscu - np w okolicy Q1 (prawy, górny róg na rysunku)? Tip i Ring do punktu między R38 a bazą Q1, natomiast Sleeve do pinu 2 lub 3 CN1?
  Wówczas korzystając ze wzmacniacza bez słuchawek MP3 będzie dostępne. Podłączając z zewnątrz multi - także. Jedynie odbieram sobie możliwość użycia słuchawek....

  pozdrowionka