Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik mikroklimatu (temp wilg co2)

michal5123 24 Feb 2009 16:32 7742 28
e-mierniki
 • #1
  michal5123
  Level 9  
  Witam, nie jestem zorientowany w temacie wiec postanowiłem się po pytać. Mam następujący problem potrzebuje sterownik do sterowania wentylatorami i klimatyzatorem w pieczarkarni. Pieczarki są dosyć czułe na zmiany temperatury, wilgotności i CO2.Więc na lepiej to by chyba było jak by się spało w pieczarkarni, ale są przecież sterowniki do takich rzeczy. Wiem, że są gotowe sterowniki do pieczarkarni, ale nie wiem ile kosztują i wolałbym się troszkę pomęczyć a przy okazji nauczyć czegoś pożytecznego. Zapewne można by było te gotowe zastąpić innymi sterownikami z podobnymi funkcjami i przypuszczalnie tańszymi. Zastanawiałem się nad sterownikami LOGO! SIMENS jednak nie wiem czy do końca by spełniał moje oczekiwania. Rysunek jak mniej więcej to by miało wyglądać poniżej
  Sterownik mikroklimatu (temp wilg co2)
  WEJJŚCIA wyjścia
  1. TD – temperatura zewnątrz (na dworze)
  2. WD – wilgotność zewnątrz (na dworze)
  3. CO2D – co2 zewnątrz (na dworze)
  4. TWD – temperatura wewnątrz dół
  5. WŚ – wilgotność wewnątrz (w środku)
  6. CO2Ś – CO2 wewnątrz (w środku)
  7. TK – temperatura kostki
  8. TWG – temperatura wewnątrz góra
  WYJŚCIA
  1. WY - wyciąg (wyciąganie powietrza z hali)
  2. WI -klimatyzator (zbijanie wilgotności-temperatury)
  3. MI -mieszacz (mieszanie powietrza w hali)
  4. NA -nawiew (wdmuchiwanie powietrza do hali)
  5. Czerwona DIODA
  ZADANIA PODSTAWOWE (przykładowe wartości)
  1. TWD < o 2°C TWG załączenie MI
  2. TK > 27°C > 30°C miganie diody
  3. TK > 30°C świecenie diody
  4. TWG > 25°C załączenie NA ΞTD < TWG (Ξtylko wtedy gdy)
  5. TWG > 25°C załączenie WI Ξ TD >TWG
  6. WŚ > 70% załączenie NA ΞWD < WŚ
  7. WŚ > 70% załączenie WY ΞWD > WŚ
  8. WŚ > 80% załączenie WI
  9. Co2Ś > 1200 załączenie NA Ξ CO2Ś > CO2D
  MILE WIDZIANE CECHY
  - Możliwość wyświetlania na ekraniku wartości z poszczególnych czujników,
  - Możliwość dołączenia czujnika (w przyszłości)°C, co2, wilgotności,
  -Możliwość podłączenia do komputera w przyszłości,
  - Czujniki, CO2 nie są bezwzględnie konieczne, chociaż mile widziane,
  - Możliwość szybkiej zmiany parametrów (np. załączania MI)bez potrzeby programowania od początku
 • e-mierniki
 • #2
  gregor50+
  Level 19  
  Musisz najpierw policzyć ile masz pomiarów analogowych,ile wejść cyfrowych i ile wyjść cyfrowych.Zakładam że nie masz wyjść analogowych.
  Wtedy wstępnie ustalisz konfigurację,ale to dopiero początek.
  Musisz ustalić standardy napięciowe lub prądowe wejść i wyjść.
  Ina tej podstawie znaleźć który sterownik spełni Twe oczekiwanie przy najniższej cenie .Pamiętaj że najniższa cena to nie ta którą zapłacisz za materiały bezpośrednie.
 • #3
  Szacho
  Level 14  
  Polecam zainteresowac się ofertą firmy label.pl.
 • #4
  janek1815
  Level 38  
  Witam napisze coś w tym temacie . No cóż nie wiem jaki masz obiekt duży itd. Jeśli prowadzisz uprawę całoroczną odpuść sobie to rzeczywiście zobacz ofertę Labela lub Fancom. Cena to około 4tys +czujnik pomiaru CO2 więc następny min 1tys. Jeżeli masz kilka/kilkanaście hal to ceny spadają powodem jest to że np czujnik CO2 jest jeden a powietrze doprowadzane jest z hal za pomocą rurek i zaworów. Oczywiście całość spięta w sieć i dane mogą trafić do PC na którym wszystko widać i teraz np Label jeżeli program pracuje w DOS to cena nie jest wielka ale jeżeli chcesz w Windows to już odsyłam na stronę www.label.pl . Jak poszukasz to znajdziesz cennik. Włos się jeży :) . Co ja zrobniłem:
  Moja hodowla jest 4 razy w roku góra 5 czyli z pominięciem lipiec/ sierpień. Ilość hal 5 Początek przywóz podłoża około 15 sierpnia. Robię to od 2000 roku. Moj sterownik powstał w Bascomie na Atmega32 i jest ciągle udoskonalany choć soft od ponad roku nie został zmieniony wydaje się być optymalny bynajmniej dla mnie.
  -pomiar temperatury w 3 miejscach podłoża 1-3-5 półka
  -pomiar temperatury powietrza hali
  -pomiar temperatury zewnętrznej CZUJNIKI DS18b20
  -pomiar wilgotności czujnik SYH lub SHT zależy która hala jednak obecnie pozostałbym przy SYH
  Moje hale ogrzewane są nagrzewnicami po 48kW
  -sterowanie wentylatorem recyrkulacja
  -sterowanie elektrozaworem +pompka ogrzewania możliwość podłączenia zimnej wody ze studni i wtedy mamy chłodzenie
  -sterowanie elektrozaworem zraszania od położenia kostki do kilku dni po szoku mam podłogę delikatnie zraszaną aby była odp wilgotność.
  -sterowanie światłem tzn jeśli są trute muchówki następuje na pewien czas zatrzymanie wentylatorów i zaświecenie światła. Po tym wszystko wraca do normy.
  Co pozatym po podlaniu półek naciśnięcie 2 przycisków spowoduje włączenie osuszania nie musze pamietac o wylaczeniu itd a czym skutkuje nie włączenie wentylatora po podlaniu grzybów na pewno wiesz :)
  Wszystkie czasy są dowolnie konfigurowalne jak i temperatury. Szok ogranicza sie do nastawienia odpowiednich temperatur i to wszystko.
  Czego tutaj brakuje a być może będzie:
  -pomiar CO2 myślę o tym choć nie mam czasu ale czujnik TGS
  -sterownie otwarciem nagrzewnicy tzn stosunek wentylacji do recyrkulacji
  - I MÓJ NAJWIĘKSZY PROBLEM TO POKAZANIE TEGO NA EKRANIE PC nie wiem jak się za to zabrać ponieważ nie znam żadnego języka programowania. Transmisja oczywiście po RS-485 zresztą w każdym sterowniku jest już MAX485.
  Całość powstała w bascomie na ATmega32 i zajmuje około 23kB pamięci. Jednak myślę że dalsza rozbudowa spowoduje to iż będzie potrzeba 64kB na szczęscie jest taki procek z taką sama topologią wyjść.
  2 fotki pokazują temperatury. (hala przed wyrzutką)
 • #5
  michal5123
  Level 9  
  gregor50+ co do tych wejść to najlepsze by były cyfrowe i potrzebne by było 8, wyjść 5 pod wejścia miały by być podłączone czujniki temperatury, wilgotności i CO2, wyjścia myślę że 300 W nie powinienem przekroczyć na jednym. Tylko co z tymi czujnikami bo skoro wejścia cyfrowe to na zasadzie albo jest sygnał 1, albo go nie ma 0, czyli te czujniki bu musiały być osobno jakoś sterowane? żeby np przy temp. 25 stopni był sygnał 1?

  janek1815 ty to masz już tak bardziej profesjonalnie no i oczywiście ceny też są profesjonalne:D czyli ten sterownik to jest jeden na wszystkie hale?
 • e-mierniki
 • #6
  janek1815
  Level 38  
  Nie sterownik jest jeden na jedna hale czyli jest ich 5sztuk. Koszt jednego nie wiem może 250-300pln. Myślę że napisanie odczytu temperatur na początek a później dodawanie kolejnych podprogramów nie jest wielkim problemem. Szybko się nauczysz i dostosujesz to do własnych potrzeb. W obecnych czasach nie ma co inwestować w grzyby bo sytuacja nie jest zbyt pewna co do zbytu. Chyba że masz duży obiekt i nie boisz się o brak zbytu. Ja rozpocząłem budowe nowych hal jednak póki co dam sobie spokój.
 • #7
  gregor50+
  Level 19  
  Cześć Michal5123.
  Nie znam wszystkich możliwości Logo.
  Ale proponuję Ci zestaw Logo ten który ma wejścia analogowe w wersji 24VDC (nie pamiętam dokładnie).Dowiedz się czy logo można połączyć w sieć.
  Bo tyle co doczytałem się to logo można połączyć z panelem operatorskim.
  Za 155 Euro(stara cena) można kupić zestaw promocyjny(dokumentacja +sterownik+kabel+oprogramowanie) i wystartować.
  Musisz nauczyć się trochę automatyki.
  Tak trochę się zapoznałem z Logo i mogę podpowiedzieć Ci, że nadaje się.
  Może jednak na rynku jest jakiś sterownik który będzie tańszy.
  Pamiętaj tani sterownik to nie znaczy na finiszu najtańszy system sterowania.
  Nawiasem mówiąc lubię takie nietypowe zadania.
 • #8
  michal5123
  Level 9  
  Cześć
  janek1815 czyli ty byś proponował coś takiego [url=http://www.allegro.pl/item566071114_uc_modul_atmega32_avr_brd_iii_usb_atmel_atmega.html lub [url=http://www.allegro.pl/item569843854_atmel_avr_zl3avr_zestaw_startowy_atmega.html i to programujesz za pomocą Bascomie i wszystko powinno działać pod wejścia podłączasz czujniki a jak się podłącza np wentylator pod ten moduł?? bo chyba 230V i np 1 A przez moduł nie idzie??

  Cześć
  gregor50+ mógł byś mi podesłać jakiś adres www z ofertą LOGO go jak wpisuje w Google to jak to zwykle bywa jest wszystko tylko nie to czego szukasz:D
 • #9
  janek1815
  Level 38  
  Widzę że możesz mieć problemy z tym może rzeczywiście zostań przy Logo. To co przedstawiłeś na allegro może być na tych zestawach nauczysz się programować uC. Podłączysz czujniki i będziesz pisał program. Co do sterowania to możesz wykorzystać przekaźniki lub triaki. U mnie są przekaźniki jednak w sterownikach na nowe hale będą triaki. Do załączania klimatyzatora musisz wykorzystać za przekażnikiem czy triakiem stycznik. Jak już będziesz wiedział jak ma to wyglądać to wtedy robisz płytki drukowane i na nich montujesz sterowniki potem obudowa itd. A płytka z allegro pozostaje do nowych konstrukcji. Oczywiście możesz sam zrobić płytkę bez kupowania tej z allegro z zamontowanymi podzespołami jakie ci są potrzebne. Dodam tylko że u mnie czujniki temperatury są podłączone pod jeden pin uC aby zaoszczędzić ilość wyjść. Jednak gotowy sterownik typu Logo to też dobre rozwiązanie. Wszystko zależy od Twoich możliwości i zapału :)
  Ps. Kiedyś możemy się spotkać ponieważ bywam w Poznaniu u teściowej
 • #10
  michal5123
  Level 9  
  Czyli mam 3 wyjścia, 1 kupić sterownik za 4 tys (odpada), 2 kupić sterownik logo lub jakiejś innej firmy za okol 800zl (do przemyślenia), 3 coś z serii zrób to sam :D (nie drogie i troszkę umiejętności praktycznych się zdobędzie).
  Więc tak płytkę z allegro muszę mieć aby napisać program do sterownika dzięki czemu będę wiedział z jakich elementów ma się składać mój sterownik, nie wiem czy dobrze rozumuje, ale też mogę ją zrobić sam montując podzespoły. Wszystko gra tylko że w tym już jestem zielony, więc jakie te podzespoły były by mi potrzebne do takiej płytki. Teraz druga kwestia przekaźniki i triaki one mają 3 końcówki, jedno pod sterownik, drugie pod 230, trzecie jak będzie sygnał z serownika ma przepuścić te 230 dobrze rozumiem i w zależności jakie natężenie będzie przepływać taki się kupuje model:?: A teraz trzecia kwestia jak zrobić tą płytkę drukowaną to chodzi o coś takiego https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=594826#594826 i też w ten sposób robisz:?:
  Myślę że z twoją pomocą bym to powoli zrobił co do spotkania to bardzo chętnie tylko, że nie wiem jak z czasem bo obecnie studiuje elektrotechnikę zaocznie i zjazdy mam w weekendy.
 • #11
  janek1815
  Level 38  
  Ja myślę że zostań przy drugiej wersji ponieważ z Twoich postów wynika iż masz za mało wiedzy w temacie.Sterownik możesz kupić również w Patronie są tańsze niż te z Labela
 • #12
  seba_x
  Level 31  
  >janek1815 których SYH konkretnie używasz ? czy są odporne na kondensację ?
 • #13
  janek1815
  Level 38  
  Pewnie moderator uzna to za wykopaliska ale dzisiaj trafiłem na ten temat ponieważ dostałem prośbę o wskazówki dotyczące budowy od jednego z userów.

  Do pieczarkarni nie nadają się żadne czujniki SHT czy SYH do pomiaru wilgotności. Powód to właśnie kondensacja. Tylko i wyłącznie pomiar za pomocą metody suchy- mokry i wyliczenie wilgotności z różnicy temperatur. Również pomiar CO2 za pomocą TGS jest nie porozumieniem tylko i wyłącznie czujniki oparte o pomiar NDIR. Akurat pieczarkarnia to specyficzne miejsce masa kondensatu, łatwość zalania wodą.
 • #14
  Rafał Pisarek
  Level 11  
  Janek 1815 - jakiego czujnika wilgotności używasz?
  Właśnie postanowiłem zbudować sobie mikro-pieczarkarnię (nie pytaj po co bo to już słyszałem od mojej drugiej połowy) - tak dla frajdy i odreagowania od codzienności przy kompie.

  Jestem otwarty na wszelkie rady w zakresie uprawy pieczarki (oczywiście tą, że lepiej i taniej będzie po prostu kupić w warzywniaku - znam :-) - globalnie ten "projekt" to moje wyzwanie na najbliższą zimę. Miała być przechowalnia warzyw ale zrezygnowaliśmy z warzywnika no i nie ma co przechowywać :-(

  Właśnie skończyłem bardzo wstępne prace związane z pomysłem na pomiar wilgotności i temperatury i na ten moment chyba zatrzymam się na czujniku DHT22 (wilgotność do 100% a więc łatwiej powinienem poradzić sobie z kondensacją) - ATMEGA zmierzyła temperaturę i wilgotność względną w moim pokoju więc można iść spać.
 • #15
  janek1815
  Level 38  
  Do pomiaru wilgotności wykorzystuję DS18b20. Nic lepszego nie znajdziesz i odpornego na zalanie itd. Ewentualnie PT1000 czy PT100
 • #16
  Rafał Pisarek
  Level 11  
  A może ktoś podpowiedzieć jak mierzyć wilgotność podłoża.
  Na ten moment natrafiłem na miernik grzebieniowy z pomiarem rezystancji i pojemności pomiędzy elektrodami w kształcie grzebieni - niestety tylko taki tekst znalazłem więc na chwilę obecną próbuję sobie to wyobrazić.

  Pytanie do Janek 1815 - czy przy pomiarze wilgotności metodą psychometryczną korzystasz z algorytmu wyliczającego wilgotność (jak dla mnie wyższa szkoła jazdy) czy tablicy z wynikami?

  Pozdrawiam

  Rafał
 • #17
  janek1815
  Level 38  
  A po co mierzyć wilgotność podłoża?

  Tak do pomiaru wilgotności wpisałem całą tabelę do mikroprocesor a chodzi o tabele prężności pary wodnej w danej temperaturze. Dane te podstawione do wzoru na wyliczenie wilgotności wynikiem jest wilgotność wyświetlona na LCD. Tanie i skuteczne a zarazem odporne nawet na całkowite zanurzenie czujników w wodzie.
 • #18
  Rafał Pisarek
  Level 11  
  Witam ponownie,
  Janek1815 podpowiedz, jeżeli mierzysz, jakiego czujnika używasz do pomiaru stężenia CO2? W tej chwili jestem na etapie rozpracowania tej kwestii.

  Jeżeli chodzi o pomiar wilgotności, to ja w moim modelu na chwilę obecną stosuję czujniki DHT22 i do tej pory działa.
  Zgodnie z opisem nie znosi on kondensacji ale w imię nauki nie zanurzałem go jeszcze w wodzie ale kilkukrotnie przeżył wilgotność 99% (przynajmniej tyle wskazywał), przetrwał trzykrotnie "podlanie" z wykorzystaniem opryskiwacza (taka próba - potrzebował około 1,5 godziny aby przestać wskazywać 99% i wrócić do normalnych pomiarów - nadal mierzy z taką samą dokładnością jak inny czujnik nie poddany testom.
  Dla wyjaśnienia poza testami "laboratoryjnymi :-)" w tej chwili czujnik nadzoruje klimat w modelu pieczarkarni który ma kubaturę 2,2m3 i uprawę w 6 skrzynkach ogrodowych 40cm x 60cm więc kwestia kondensacji może nieco inaczej wyglądać niż w rzeczywistej pieczarkarni. I co ważne praktycznie model zaczął działań dopiero od momentu rozpoczęcia szoku więc nie testowałem długookresowo w czasie przerastania grzybni do okrywy (to niestety ze względu na opóźnienia w budowie modelu odbywało się w warunkach amatorskich czyli skrzyneczki na podłodze, temperatura w pomieszczeniu max 23oC i mokre gazety, które miały utrzymać wilgotność ponad podłożem na maks.)
 • #19
  farmazon3000
  Level 15  
  janek1815 wrote:
  Tylko i wyłącznie pomiar za pomocą metody suchy- mokry i wyliczenie wilgotności z różnicy temperatur. Również pomiar CO2 za pomocą TGS jest nie porozumieniem tylko i wyłącznie czujniki oparte o pomiar NDIR.

  Czy możesz przybliżyć na czy mpolegają te metody? Jakieś ciekawe linki?
  I jeszcze pytanie skąd czerpiecie wiedzę na temat procesu hodowanie pieczarek? Jakieś książki? Dokumenty? Wiedza tajemna?
  janek1815 wrote:
  I MÓJ NAJWIĘKSZY PROBLEM TO POKAZANIE TEGO NA EKRANIE PC.

  To już zapewne też rozwiązałeś?
 • #20
  janek1815
  Level 38  
  farmazon3000 wrote:
  I jeszcze pytanie skąd czerpiecie wiedzę na temat procesu hodowanie pieczarek? Jakieś książki? Dokumenty? Wiedza tajemna?

  Proces hodowania pieczarek i całą wiedzę czerpię z własnego ponad 10 letniego doświadczenia. W tym momencie mam 2,5tys m2 uprawy no trochę ponad. Co dalej zobaczymy. I tak jest to mało inni mają więcej.

  Wyświetlenia na ekranie nie zrealizowałem ale podsunięto mi pewien pomysł z którego mam zamiar skorzystać tak aby widzieć co się dzieje na ekranie TV w domu ewentualnie na stronie internetowej.
 • #21
  gandalftaurus
  Level 12  
  Rafał Pisarek: również chodzi mi po głowie skonstruowanie pieczarkarni w skali laboratoryjnej, dlatego ciekawią mnie Twoje rozwiązania. Jak ogrzewasz/ochładzasz/osuszasz swoją mikrohalę? Czy Twoja hala jest mobilna, tzn. jest to rodzaj zaizolowanej szafy, czy trzymasz wspomniane skrzynki gdzieś w piwnicy?
 • #22
  pablito-p2
  Level 10  
  Witam założyłem sobie pieczarkarnie małą 80 m uprawy bez sterowania elektronicznego klimat kontrolowałem poprzez załączanie ręczne klimatyzatora i wentylacji. Niestety produkcja okazała się mizerna zarówno pod kątem ilościowym jak i jakościowym , doradzilibyście jaki sterownik w nie szalonych cenach mógłbym zamontować tak aby sterować klimatem .

  Z góry dziękuję za dobre rady.
 • #23
  Rafał Pisarek
  Level 11  
  A tak z ciekawości zapytam jakie masz urządzenia do sterowania?
  Mój sterownik obsługuje teraz regulację temperatury (podgrzewanie)
  Reguluje wilgotność (nawilżacz)
  Pewnie byłbym w stanie dorobić funkcję chłodzenia (ja nie miałem klimatyzatora) - wykorzystywałem nawiew chłodnego powietrza z piwnicy.
 • #24
  pablito-p2
  Level 10  
  Nie mając żadnego doświadczenia zamontowałem dwa klimatyzatory po 2 kw z możliwością grzania i powietrze z zewnątrz w lato ledwo ledwo wydalały a teraz na jesieni miałem bardzo duże wahania wilgotności .Nie ruszam dalej bez odpowiedniego sprzętu czyli mieszalnik,klimatyzator,nagrzewnica sterownik w jednym.
 • #25
  janek1815
  Level 38  
  2kW to za mało. Na 150m2 24000Btu to za mało. Dobrze wspomagać się woda ze studni. Przy odpowiednim dobraniu chłodnicy często wystarcza sama woda. Ja na wiosnę zakładam chiler 120kW. To lato dało mi nieźle w kość. Nie zapomnij o falowniku lub innej regulacji obrotów wentylatora.
 • #26
  pablito-p2
  Level 10  
  Janek1815 mając tak duże doświadczenie wypunktował byś mi jak byś to zrobił na razie mam mętlik w głowie nie wiem również jak wykorzystać wodę ze studni mam głębinową 20 m od budynku , jaki agregat , nagrzewnica itd z góry dziękuję .
 • #27
  janek1815
  Level 38  
  Wodę ze studni aby wykorzystać musisz mieć miejsce gdzie ją zrzucić z powrotem tj. drugą studnię lub jakiś staw bądź rów czy rzekę. Jednak z tymi dwoma ostatnimi jest problem. Jeśli ktoś zanieczyści rzekę chemikaliami to przyjdą również do Ciebie. Dobrze jest jak nic się nie dzieje. U mnie w okolicy był taki przypadek nawet opisywany w prasie. Najlepszym rozwiązaniem to druga studnia lub staw. Ilości wody są olbrzymie 1000l/h to nic wielkiego. Jednak to rozwiązanie jest najtańsze przy niskiej temperaturze wody w studni często wystarcza. Chłodzenie freonem/glikolem jest zdecydowanie droższe również skuteczniejsze jednak te rachunki za energię są olbrzymie.
 • #28
  pablito-p2
  Level 10  
  W takim razie zostaję przy pierwotnym planie czyli mieszalnik ,parownik agregatu chłodniczego i nagrzewnica . Wracając do tematu doradzili byście mi jakim sterownikiem mogę tym sterować ,ceny wiodących producentów powalają z nóg a mam za małą produkcje na takie inwestycję i napiszcie co sądzicie o tych sterowniczkach pl.browarec.com/pomiar-temperatury.html i jeszcze ten mirekkon.akwarium.net.pl/pieczarkarnia.htm szału nie ma ale ....