Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór przekroju kabla 12V/235W

sirius98 24 Feb 2009 18:59 18908 13
 • #1
  sirius98
  Level 15  
  Trzy lata temu podczas remontu łazienki zmieniłem oświetlenie na halogenowe. W sumie wyszło 7 halogenów o łącznej mocy 235W przy trafo 250W i 12V na wyjściu. Kabel na wyjściu poszedł 2x2,5mm2 (miedź). Przy takim przekroju przewod po jakimś czasie staje się letni. I tutaj pytanie Czy ten przekrój przewodu jest odpowiedni czy może trzeba było przy takim oświetleniu wrzucić 4mm2 choć to wydaje mi dużą przesadą?
  Czy gdzieś w dużej sieci znajdę lub istnieją tabele przekrotu przewodu w zależności od mocy/prądu i napięcia? Kiedyś sam przeliczałem "dobór przewodów" ale to były stare czasy technikum :-)
 • #2
  KOALA 58
  Level 18  
  Według mnie masz prąd 20 amper więc 2,5mm2 powinien wystarczyć
 • #4
  czesiu
  Level 35  
  Weź pod uwagę, że tabele określają taki prąd przy którym temperatura żyły nie przekroczy temperatury dopuszczalnej długotrwale. W przypadku standardowych przewodów z izolacją z PCV to jest chyba ok 70 stopni C. Jeśli chcesz mieć mniejsze straty to musisz to przewymiarować. 2,5mm2 ma zależnie od warunków ułożenia około 20A prądu dopuszczalnego.
  Można użyć przewodu 4x2,5mm2 i złączyć po dwie żyły razem, częściej można taki w domu znaleźć niż 4mm2.
 • #5
  abrzuzek
  Level 14  
  Witam

  Sprawa obliczeń (doboru przewodu ) nie jest taka prosta, oczywiście mówimy tu o prawidłowym doborze, a nie tak około. Jak wiadomo z technikum, żeby prawidłowo dobrać przewód trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak np. długość przewodu, sposób montażu, miejsce (temp. otoczenia) oraz wiele innych.
  Zgadzam się z przedmówcą, że prąd płynący w tym obwodzie wynosi ok 20A (19,59A). Natomiast ja w takich przypadkach posługuję się tabelą doboru opublikowaną w książeczce firmy "MOELLER" pt. "Poradnik fachowca", którą kiedyś dostałem od przedstawicieli tej firmy. Dzisiaj można zapytać w hurtowniach elektrycznych, może coś takiego mają, nie sprawdzałem na stronie Internetowej, może też coś opublikowali.
  Z tej tabeli wynika, że przewód 2,5 mm2 jest dobrany na styk dla tego proponowałbym mimo wszystko przewód o dymensję większy tj. 4mm2.

  Pozdrawiam
 • #6
  voytalo
  Level 25  
  Zgadzam się z przedmówcą - kabel 2,5mm2 jest dobrany na styk (wg tabeli podanej przez kolegę jurekN - obciążenie długotrwałe przewodu to 19,5A a przy obciążenie max 19,59A). Poza tym tabela ta, jest bardzo ogólną tabelą i nie należy jej brać dosłownie. Według innej tabeli, obciążalność długotrwała przewodu Cu 2x2,5mm2 położonych w ścianie (tak jak w Twojej łazience) wynosi 18,5A. A skoro sam twierdzisz że przewody po pewnym czasie robią się letnie, wnioski wyciągnij sam. Ja bym dał 2x4mm2 lub 4x2,5mm2 jak doradzał kolea czesiu. pozdrawiam
 • #7
  unemake
  Level 16  
  Dobór przekroju przewodu zależy od sposobu podłączenia halogenów. Czyli a'propos technikum- nie wszystko na "jednym drucie".
 • #8
  fantasta
  Level 29  
  Dokłanie. Nie robi sie długiej petli na jednym przewodzie. Powinienes zrobic np 2 obwody po 3 i 4 halogeny i wtedy masz spokojna noc i nie meczysz sie z 4mm2. Ja osobiscie robie po 3 halogeny (max 4 w niektorych przypadkach) 50W na 2.5mm2.
 • #9
  Stary1952
  Level 32  
  Witam .
  Wszyscy moi przedmówcy mają rację i dają dobre rady . Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny szczegół a mianowicie spadek napięcia na przewodzie . Przy zasilaniu 230V spadek jednego wolta czy nawet trochę więcej nie ma większego znaczenia , natomiast przy 12V ma to istotne znaczenie na jasność świecenia halogenów i dlatego bym osobiście dawał większe przekroje przewodów . :D
  Pozdrawiam .
 • #10
  abrzuzek
  Level 14  
  Witam
  abrzuzek wrote:


  Sprawa obliczeń (doboru przewodu ) nie jest taka prosta, oczywiście mówimy tu o prawidłowym doborze, a nie tak około. Jak wiadomo z technikum, żeby prawidłowo dobrać przewód trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak np. długość przewodu, sposób montażu, miejsce (temp. otoczenia) oraz wiele innych.


  Jak pisałem wcześniej przy doborze przewodu trzeba brać pod uwagę wiele parametrów.
  Obciążanie przewodu 2,5 mm2 prądem 4A - no to gratulacje, a co z kosztami zakupu przewodu? no oczywiście klient zapłaci.
  Ja bym się upierał przy 4mm2, chyba że odległości są niewielkie, albo jak proponował kolega czsiu równolegle dołożyć jeszcze jeden przewód 2,5mm2.

  Pozdrawiam
 • #11
  fantasta
  Level 29  
  Nie robcie popeliny ok. Robi sie kilka obwodow od trafa i koniec.
 • #12
  abrzuzek
  Level 14  
  Koledzy
  Do czego my zdążamy?
  Pewnie, że ciężarówką można przewieźć jedną płytę styropianu bez obliczeń i w ciemno, tylko czemu ciężarówką?

  Proszę Pana Moderatora o zamknięcie tego tematu, ze względu wyczerpania wszystkich aspektów tej sprawy.

  Dziękuję
 • #13
  sirius98
  Level 15  
  Dziękuje wszystkim za pomoc.
  Otworzyłem oczy kiedy powiedzieliście ... zrób to na dwóch obwodach.
  Rzeczywiście ... dlaczego wcześniej o tym nie pomyślałem .. nie wiem. Obecnie jest wszystko na jednym przewodzie czyli tak:
  TRAFO---HAL1---HAL2---HAL3---HAL4---HAL5---HAL6---HAL7

  a powinno być tak:
  TRAFO---HAL1---HAL2---HAL3
  |___HAL4---HAL5---HAL6---HAL7

  ale z różnych względów łatwiejsza była by dla mnie modyfikacja taka:
  TRAFO---HAL1---HAL2---HAL3---HAL4---HAL5---HAL6---HAL7
  |_________________________________________|

  powinno wyjść na to samo?
 • #14
  czesiu
  Level 35  
  Prawie na to samo. Jeżeli łatwiej wykonać to może być takie rozwiązanie. Przewód weź taki sam, 2x 2,5mm2.