Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WRT160N LINKSYS

PHCOMPUTER 24 Feb 2009 19:41 3912 16
    PHCOMPUTER
    Level 14  
    Witam serdecznie!

Dziś mam dość ciekawe, ale i zarazem trudne pytanie!
    Mianowicie posiadając routerek WRT160N (nie patrze na gwar.), jak wiadomo ten oto router ma wewnętrzne anteny! Więc automatycznie nasówa się pytanie, czy można do niego "wmątować" ( oczywiście drogą inwazyjną ) anteny o lepszym zysku oczywiście w "N".

Pozdrawiam!
    orzelpiotr
    Level 34  
    Wygląda że niby opcja takowa jest

I added 2 RPSMA external antennas to WRT160N instead 2 integrated ones to have possibility to connect external antennas or better ones than stock.
    The antennas that comes with unit is simple dualband dipole antenna. Dualband antenna can mean something for WRT610N or other unit that is dualband, but for this it doesn't mean much.
    There's a possibility that there are electronic regulations for output that fits the integrated antenna but i am not really sure. If that is true, mounting other antenna would get few db less.

If you are considering doing the same do not repeat my few mistakes:
    - The cable can be soldered to RPSMA connector if you are using right soldering tool (my other unit was not soldered but put in silicone while holding the wires - not good solution at all)
    - Open the holes as lowest (closer to bottom) as possible to avoid the mounted connector to RPSMA touch the top of the unit and beign harder to mount.

WRT160N LINKSYS
    PHCOMPUTER
    Level 14  
    Czyli z tego co rozumiem, można bez problemu dwie dookolne wstawic do tego?

Pytanie następne, czy ktoś już rozbierał taki router? Jak ewentualnie wygląda kabel do anteny? Bo z tego co wiem tam są dwie anteny, czyli te dwa kable?

Czy to kabelki 1 czy 2 żyłowe, gdzie ew. jest masa?

------------------------------------

Czy ewentualnie ktoś ma jakis schemat, jak zamontować dość dobrze, dwa złącza?

Nie znam się zabardzo na Antenach, czy samych pasmach, za to jestem elektronikiem, więc z takimi rzeczami sobie radze.

Pozdrawiam!

--------------------------------------

Ok, znalazłem pare ciekawostek i teraz pytania:

Ponieważ chcem zamontować Tam antene o zysku 10+
    Przykładowo: ANTENA Która jest na złączy "N"
    Czyli musze do mojego routerka zamontować to (?): GNIAZDO

Czy, taka antena wystarczy? I czy jest to dobre rozwiązanie?

Dodatkowo:

Czy do rozwiązan domowych można zastosować inną antene/anteny 5Ghz?
    Obecnie chodzi mi o zasięg powyżej 50m, niestety standartowe anteny zamontowane w wrt160n dają sygnał tam gdzie chcę ale zrywa się on raz na godzinke, czasami częściej. Dodam, że w zasięgu odbiornika A - blisko routera, jak i B - około 45m od rotera, jest z 10 sieci bezprzewodowych. Odbiornik A, pracuje bez problemu z sygnałem rzędu 88%-92%, odbiornik B rzędu 3%-9% :/ Może znacie jakieś inne rozwiązanie?
    Dodatkowo2: Jeżeli już byśmy uzyskali większy zasięg, to jakim kosztem i co trzeba zrobić, by się nie okazało że odrobine większymi kosztami, zasięg możemy poprawić znacznie lepiej. Tak jak podałem wyżej ANTENA, pozwala zwiększyć zasięg "w polu" nawet do 2km. Jeżeli by zasięg wzrósł nawet o 500-700m to dla mnie było by to zadowalające. Chyba że typowo małym kosztem do domu to też super.

Dodatkowo, co z drugą anteną? Zostawić normalnie? Poradźcie coś...
    Jak będzie zachowywać się router z oprogramowaniem DD-WRT v24STD SP1 z jedną fabryczną a jedną "inną" anteną?
    Pozdrawiam!
    orzelpiotr
    Level 34  
    Ja odpadam - głownie czytam schematy nie tworze je tak więc nie będę wprowadzał w błąd - Daje pole do popisu mądrzejszym
    PHCOMPUTER
    Level 14  
    Orzelpiotr: Nie chodzi mi o schemat, bo schemat przy tak "nielicznej" modyfikacja raczej nie będzie potrzebny. Bardziej mi chodzi o zysk mocy, zasięgu i samo rzeczywiste działanie. Dodatkowo, chciałbym sie dowiedzieć czy ktoś już jakiekolwiek modyfikacje, tego routerka już przeprowadzał? Na dodatek w DDWRT istnieje mozliwość przeprogramowania soft. anten, tzn skierowania ruchu na jedną lub drugą antene, dodatkowo ustalenie mocy i etc... nie bede się rozpisywał na temat DDWRT:/

Ktoś doświadczony w tym temacie mógłby pomóc?

------------------------------------------
    zapomniałem spytać czy jeżeli zamontujemy antene dookólną wymienioną wyżej, to czy odbiornik też musi być wyposażony w taką antene? Czy przykładowo, zwykły laptop poradzi sobie z tą komunikacją powiedzmy w zasięgu 500-700m ?
    orzelpiotr
    Level 34  
    Sam używam dd-wrt w linksys wrt54gl co do modyfikacji mocy to jednak jest wiele negatywnych postów odnośnie ruszania tego parametru, tak więc lepiej uważać.
    PHCOMPUTER
    Level 14  
    Co do modyfikacji mocy w ddwrt, domyślnie jest 70. Jednak spokojnie można przestawiać z -5 do +5 zakres 65-75 trzeba poprostu popróbować! Ja obecnie mam 69 i jest to njalepszy parametr - lepszy od 70 jak u mnie - niektórzy nie widzą różnicy, ale u mnie przy przestawieniu na inną moc niż 69 moc na odbiorniku B spada do -9 :)

Niewiem jak to mozliwe, ale w statusie ujawnia mi klienta z mocą -9% przy 69 mam skoki z 3-9% :/

Natomiast dla klienta A nie mam żadnej różnicy.
    orzelpiotr
    Level 34  
    Jeszcze wracając co do kwestii zasięgu i zysku to to wszystko jest już kwestią anten jakie zamontujesz. Natomiast jak chodzi o zrywanie połączenie to doradzam zmianie kanałów bo zasięg nie powinien niknąć sam z siebie pewnie coś nadaje na tym samym kanale i zakłóca.
    PHCOMPUTER
    Level 14  
    Kanały mam fixed, sprawdzalem na wszystkich dostępnych, nawet pasmo 14CH, praktycznie zawsze jest tak samo...
    orzelpiotr
    Level 34  
    A czy ty przypadkiem nie używasz WPA lub WPA2 tam jest interwał 3600 zmiany klucza są z tym czasem problemy w przypadku łączenia różnych routerów. Mam ten problem z linksys wag354 i wrt54gl
    PHCOMPUTER
    Level 14  
    W WRT160N, jak sa odbiorniki blisko, to nie ma problemu, z interwałem... nie zrywa ani nic. Wszystko gra:/

Używam WPA2 + MAC Filter, I nigdy z tym nie mialem problemu. Nadodatek to nie to, bo w punkcie "B" mam Static IP, przypisane ręcznie, do maca. W punkcie "A" też Static IP też ręcznie do maca. +1 wolne DHCP, w celu uniknięcia niepożądanych gości.
    orzelpiotr
    Level 34  
    Nie to nie jest kwestia DHCP ani mac filtra

Key Renewal Interval (in seconds) domyślnie jest na 3600 sekund

Jeśli równo po godzinie ginie połączenie to proszę tam wpisać 7200 będzie ginęło po 2 godzinach - taki teścik

Oczywiście trzeba te parametry wpisać w obu urządzeniach
    PHCOMPUTER
    Level 14  
    Wiem Wiem, oco kaman, jednak to nie co godzine, tylko losowo. Raz potrafi cały dzień chodzić, a czasami co 10 minut zrywać.
    orzelpiotr
    Level 34  
    Tak mi zaświtało bo te linksys-y czasem potrafią się zgubić, ale widocznie poprawili ten błąd.
    PHCOMPUTER
    Level 14  
    Możliwe, możliwe. Nie wiem jak na oprogramowaniu LinkSysa, w kazdym razie z tego co pamietam to na DDWRT bez SP1, tak chyba bylo. Mialem takiego w 54GS i gubil od czasu do czasu, klucze.
    orzelpiotr
    Level 34  
    Z tym DD-WRT czasem są problemy np w przypadku Repeater Bridge nie działa mac filter. Trzeba czekać na poprawki.
    PHCOMPUTER
    Level 14  
    A To wiem, że troszke błędów ma no ale z tym interwałem to to napewno nie to.