Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dioda prostownica czy coś innego??

24 Feb 2009 20:22 1753 4
  • Level 9  
    Witam
    To mój pierwszy temat to proszę o wyrozumiałość.
    Potrzebuje czegoś w rodzaju zaworu jednokierunkowego. Na rysunku miejsce ze znakiem zapytania.
    Chodzi mi o to że jak czujnik ruchu włączy halogen to żeby włączyły się też LEDy, ale kiedy włączę włącznikiem nr. 1 LEDy to żeby nie zapalił się halogen.
    LEDy są takie: 230V AC
    [Link do aukcji usunięto. Regulamin, punkt 10.11. Mariusz Ch.]

Znajomy znajomego podpowiedział mi żeby dać diodę prostowniczą, więc kupiłem diodę 1N4007 1000V, 1A. Podłączyłem, ale działa odwrotnie niż potrzeba i nie zatrzymuje całego napięcia bo LEDy się słabo świeciły i na próbówce pokazywało, odwróciłem diodę prostowniczą i bez zmian (nie wiem dlaczego)

Czy ktoś wie co i jak mam zastosować aby uzyskać zamierzony efekt.

• OptexOptex
  • Level 35  
    Zacznijmy od tego Ze 230v to prąd zmienny (a właściwie przemienny) więc nie zatrzymasz tego diodą. Proponuje narysować precyzyjniej schemat by można było coś wykombinować. Na tym etapie wydaje się najwłaściwsze użycie przekaźnika zwierającego styki równolegle z włącznikiem nr 1. Może faktycznie dioda bądź kombinacja kilku diod by wystarczyła ale musisz rozrysować "lepiej" schemat. Ze jest coś nie tak wskazuje choćby to że LED nie podłącza się bezpośrednio z 230V.
  • OptexOptex
  • Level 9  
    Tylko jak lepiej rozrysować. Tak mam to wszystko podłączone. Też myślałem nad tym żeby zrobić coś z tym włącznikiem nr.1 ale myślałem że tak będzie łatwiej. A te LEDy to są tzw. żarówki diodowe i je się podłącza pod 230V podaje ich specyfikacje:
    - zasilanie: ~230V/50Hz
    - moc źródła światła: 2,4W
    - ilość diod: 48
    - rodzaj trzonka: GU10
    - kąt rozsyłu światła: 60
    - światłość maksymalna: 80 lm
    - średnica 50mm (jak standardowa żarówka halogenowa GU10)
    - barwa światła: biała ciepła
  • Helpful post
    Level 14  
    Witam

Zgadzam się z moim Szanownym przedmówcą, że sterowanie w układzie napięcia zmiennego za pomocą diod jest skomplikowane, żeby nie powiedzieć niemożliwe.
    Nie znam oczekiwań co do całego algorytmu działania tego układu, ale myślę, że jednym z rozwiązań, może być rozwiązanie z tego schematu:

Jeżeli to nie wyczerpuje Twoich oczekiwań, to napisz dokładnie jak ten układ ma działać, ponieważ zbyt lakonicznie opisałeś zasadę działania.
    A cha dodatkowo zaproponowałem wyłącznik główny jako opcja.

Pozdrawiam
  • Level 9  
    Dzięki abrzuzek twój schemat mi wystarczy.