Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zgrywanie VHS na DVD - Nagrywarka, tuner, grabber?

zanzibar 14 Jan 2010 22:41 119392 162
Ochrona Domu
    weryfany
    Level 26  
    Jakie konkretnie to nie wiem, ale jak odtwarzam VHS albo oglądam program najlepiej jak jest słaby sygnał to po zgraniu na DVD nie ma smużenia czy podobnych przypadków słabego sygnału. Wrażenie jak by obraz był wygładzony bo chyba i taki filtr jest użyty. Tego się nie włącza on non stop używa go przy archiwizacji do DVD. Przyznam że w efekcie jest zaskoczenie ze strony klienta że nie spodziewał się że tak dobrze się zgra. Najgorszą firmą dla mnie jest PHILIPS albo miałem marną sztukę z tej stajni. Obraz nie był taki jak powinien.

Teraz mam wrażenie że PC to już wszystko potrafi.
    A mi chodziło tylko o powtarzalność parametrów bo przecież stacjonarna
    nagrywarka jest tak prosta jak oglądanie filmów na DVD.

A zgranie to kwestia czasu i od razu na DVD nagrywa.
    Oszczędność czasu i nawet miejsca w domu.
  • Ochrona Domu
    User removed account
    User removed account  
    kisiel93
    Level 11  
    Edward Grzegorczuk wrote:
    Witam!!!Proszę o poradę /pomoc/ w następującej sprawie: zgrywanie
    kaset VHS.Posiadam kasety wymagające opracowania-usunięcie niektórych
    fragmentów nagrań i dodanie napisów.Samo zgranie kaset /na tward dysk
    lub płytę/ przy pomocy nagrywarki stacjonarnej Sony RDR H680/przebiega
    bezproblemowo. Chcąc poddać obróbce nagrane materiały
    nie mogę przegrać na dysk laptopa./Sytuacja występuje równiez
    w odwrotną stronę-płyty nagrane w laptopie nie mogę odtworzyć
    w nagrywarce.Czy jest jest jakichś sposób by bez problemu można było
    płyty nagrane na nagrywarce odtwarzać w komputerze i odwrotnie ?
    Za poradę i pomoc w rozwiązaniu problemu z góry serdecznie dziękuję.
    13.03.09 Początkujący Internauta

Bo musisz płyte zakonczyc aby odtworzyc w innym urzadzeniu.
    SaraniS
    Level 26  
    yonnie wrote:
    Ja nawet nie korzystam z KDE tylko z XFCE4, ale to nie przeszkadza mi w uruchamianiu Kdenlive. Wymaga tylko doinstalowania kilku rzeczy: Installing the required libraries. Nie znam lepszego programu pod Linuxa do nieliniowej edycji wideo. Zainteresuj się też programami: Kino, Cinelerra, LiVES oraz OpenShot. Kdenlive to według mnie numer jeden do takich zastosowań.

Spróbowałem pozostałych wymienionych...
    Zacząłem od Lives - po spełnieniu zależności nawet się uruchomił ;) Niestety, gdy próbowałem otworzyć dowolny klip mpeg2 (teledysk, około 3.5 minuty) kazał mi czekać kilka tysięcy sekund :?
    Następna Cinelerra - tu spełnienie zależności potrwało mi co najmniej tyle, co otwarcie mpeg2 w Lives ;) Ale udało się, też się uruchomiła, zasugerowała poprawienie opcji dotyczącej ustawień shm w kernelu, plik mpeg2 niby otwarła - piszę niby, gdyż poza napisem w belce tytułu nic na to nie wskazywało, a i odtwarzać go też nie chciała... Po czym wyłożyła się na wyświetleniu menu... Przy kolejnych uruchomieniach też już menu nie wyświetliła...
    Teraz testuję Kino (po spełnieniu zależności dla 2 powyższych, Kino uruchomiło się z marszu) - fajny, nie powiem, taki kompaktowy. Niestety, dla niego formatem operacyjnym jest DV (jak sama nazwa wskazuje) i import z mpeg2 do niego zajmuje mu tyle samo czasu, co Lives...
    Pozostał mi OpenShot i ten KDEnlive, ale to już na jutro chyba zostawię.
    Kilka pytań:

Nie orientujesz się, czy Kino da się ustawić, by pracowało na mpeg2 zamiast na DV? Obawiam się, że dwukrotny reencoding mpeg2 -> DV -> mpeg2 może pogorszyć jakość (nie chodzi mi o nagrania tylko z VHS ale również ogólnie z DVB-S)... No i to czekanie... (EDIT: Po 35 minutach oczekiwania na zaimportowanie pliku mpeg2 miałem już dość... W tej sytuacji Kino dla mnie odpada).
    Może jest jakiś banalnie prosty program, bez dodawania przejść, bajerków - tylko usuwanie ramek od - do zaznaczenia lub od zaznaczenia do konca oraz łączenie klipów (no, mile widziany capturing z v4l2, ale raczej nie nastawiam się, że jakiś program będzie to umiał z podglądem w czasie rzeczywistym...)? I może pracować tylko na formacie mpeg2 ;)

EDIT: Znalazłem AviDemux i chyba jak na razie przy nim zostanę :) Ma właśnie to, o co mi chodziło - edycję ramek przy zachowaniu pierwotnego formatu (audio: copy, video: copy), bez bajerów i wolnego otwierania :) Mogę powiedzieć, że jestem usatysfakcjonowany :)

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    rbrt
    Level 14  
    Witam

Chętnie się wypowiem ponieważ przerabiałem ten temat.
    Próbowałem z kartami TV i to najlepszymi rzekomo, jakimiś dziwnymi urządzeniami na USB do przechwytywania obrazu z VHS. Jakość tych wszystkich zabiegów była marna, nie wspominając ile to trwa, ile z tym zabawy i kłopotu (jak dobrać oprogramowanie, jakie kodeki, itd, itp.).
    Najlepsza i najskuteczniejsza metoda to nagrywarka + magnetowid. Celowo do tego celu dałem do remontu porządny magnetowid, wymiana głowicy i generalna konserwacja 180zł z gwarancją na 6 m-cy. Gdybym zrobił tak od razu wydał bym o wiele mniej pieniędzy na zupełnie już mi nie potrzebne karty rozszerzeń do PC.
    Efekt jest jak dla mnie super.
    Nagrywarka wg mnie jest jedyną naprawdę dobrą i słuszną metodą, jeśli zależy ci na dobrej jakości, standardzie DVD czytelnym na wszystkich urządzeniach.
    Ja na początek pożyczyłem nagrywarkę żeby przekonać się czy warto. Bez dłuższego namysłu kupiłem sprzęt bez żadnych bajerów typu USB, czytniki kart, z niedużym 160GB dyskiem. W zupełności wystarcza, nie wspominając o innych użytecznych funkcjach takiego urządzenia.

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
  • Ochrona Domu
    weryfany
    Level 26  
    To tak jak by mieć mercedesa ale kolega ma fiata za fajne małe pieniążki.
    Ale czy tu chodzi o sposób jazdy czy o komfort.

Myślę a nawet jestem pewien że każdy kto ma kartę TV to ją zachwala i jaka to ona tania i dobra. Tylko mamy XXI wiek i są już nagrywarki w cenie do 100zł, do tego z polskim menu. Prostota podłączenia i dosłowne ZERO obaw że coś będzie nie tak po zgraniu. Mając magnetowid to mamy możliwość zarchiwizować wszystkie pamiątki (wesela, śluby, studniówki...).

Tylko temat się przeradza w konkurencję kart nad nagrywarkami TV i odwrotnie. Nikomu nie przetłumaczy a szkoda.
    User removed account
    User removed account  
    przemoF1
    Level 18  
    A ja mam właśnie pytanie związane z nagrywarką. Chciałbym sobie kupić coś najtańszego np.
    Code:

NAGRYWARKA DVD+/-RW / TUNER TV / OKAZJA / FVAT
    lub
    Nagrywarka DVD Medion Najtaniej DOBRY PREZENT !!! 

P.S To jest na penym znanym portalu aukcyjnym
    , bo naczytałem się tutaj że Video Grabber'a na usb nie ma co kupować. Ale pojawia mi się pytanie: Czy ten sprzęt wystarczy aby zgrywać obraz w przyzwoitej jakości i czy rzeczywiście jest lepszy od Video Grabber'a na USB? i czy używając takiej nagrywarki można jednocześnie oglądać nagrywany obraz w tv?
    weryfany
    Level 26  
    Jakość zgrania jest wzorowa (dałbym nawet na to gwarancje jak bym mógł)
    Wspomniana nagrywarka Medion (menu nie po polsku) jest ok
    poleciłbym już nagrywarke 4kus 230 (menu po polsku) i bardzo prosta obsługa.
    Pytanie czy można oglądać nagrywany obraz w TV ?
    Tak można oglądać nagrywany obraz w TV

Nagrywarka to niemal jak magnetowid tylko że nagrywa na płyty DVD zamiast VHS
    przemoF1
    Level 18  
    Dzięki za odpowiedź. Ma w takim razie jeszcze jedno pytanie: Czy ta nagrywarka o której wspomniałeś obsługuje divix i odczytuje przegrywane płyty, czy tylko oryginały? I czy za jej pomocą możną nagrywać filmy z tv, oraz z kamery cyfrowej(przez złącze chinch)?
    Pozdrawiam
    przemoF1
    rbrt
    Level 14  
    Witam

Kolego yonnie ja jestem wielbicielem PC i wszystkiego co z nim związane, niestety w przypadku kopiowania materiałów VIDEO uważam że nagrywarka daje nieporównywalny komfort pracy, choćby to że siedząc wygodnie w fotelu z pilotem w jednym ręku i złocistym napojem w drugim ręku montuję to co zgrałem. Ponadto dodatkowe możliwości nagrywania z TV i obróbki materiału (duża szybkość obróbki), prosty sposób obróbki materiału zgranego z TV lub VHS (wycinanie reklam, dzielenie materiału, zgrywanie na płyty DVD to po prostu bajka, wybór kompresji materiału, podgląd w trakcie nagrywania (bardzo fajna funkcja dla kibiców sportowych i nie tylko), rozbudowane funkcje nagrywania. Moje dzieci 5 i 8 lat oraz żona (nienawidzi PC) obsługują tę nagrywarkę z powodzeniem. Potrafią sobie nagrać bajkę, wybrać ją z listy i odtworzyć. Nie muszą wiedzieć co to odpowiedni kodek, jakie oprogramowanie wybrać itd itp. Tak jak pisałem próbowałem różnego sprzętu i upierałem się że będę kopiował przez PC bo tak jest taniej, łatwo i że da się to dobrze zrobić bez kupowania jak dla mnie kosztownej nagrywarki, jednak po pożyczeniu takowego sprzętu od życzliwej osoby stwierdziłem że warto wydać te parę stów.
    Opiszę jak wygląda kopiowanie: podłączam kamerkę SVHS (lub magnetowid VHS) wciskam play (na nagrywarce REC), kończy się odtwarzanie naciskam stop. Wkładam płytę DVD do nagrywarki, kopiuję zgrany materiał z HDD na płytkę i za kilka minut cieszę się nagraniem w standardzie DVD, który chodzi na każdym PC i każdym odtwarzaczu DVD. Nic mnie nie obchodzi co i jak się dzieje po prostu się zgrało i nagrało.
    I jeszcze jedno kolego yonnie, należy podkreślić fakt że do zgrywania materiału VIDEO poprzez karty sprzętowe PC należałoby do komfortowej pracy dysponować nieco lepszym PC, a te które większość z nas ma w domu to przeciętniaki a co gorsza wiele z nich to marketowe buble niestety. A jeśli kolega chce poznać funkcje takiej nagrywarki to zapraszam do zapoznania się z instrukcją obsługi modelu DMR-EH57, przyznam że ten manual jest beznadziejny ale oddaje możliwości sprzętu. Proszę nie sugerować się moim wyborem, oraz nie krytykować mojego wyboru, jestem bardzo zadowolony.

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    weryfany
    Level 26  
    Nagrywarka 4kus 230 i Medion nie odtwarzają Divx-ów ani XviD-ów. Sam fakt że ich koszt to 100zł według mnie śmiesznie niska.

Obsługiwane formaty płyt: DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD-ROM, CD-R/RW, CD-ROM
    Obsługiwane rodzaje plików: DVD-Video, DVD+VR, VCD, SVCD, Audio CD, MP3, JPEG
    Obsługiwane formaty zapisu: DVD+RW, 1x4
    Formaty wideo: MPEG2 dla DVD+VR, DVD-Video, SVCD; MPEG1 dla DVD+VR, VCD
    Formaty audio: Dolby Digital, DTS, MPEG1, MPEG2, PCM

Na obu nagrywarkach można nagrywać z TV oraz przez cinch (między innymi z kamery, VHS itp), DV.

Co do mediona to mam uprzedzenie, aparaty i mp3 ta firma robi marnie, natomiast 4kus(w zasadzie to Lite-On) i samo to powinno popchnąć do zakupu tego sprzętu w dodatku polskie menu i bardzo czuła głowica, przy słabym sygnale już jest dobry obraz TV tak jakby wzmacniała dodatkowo sygnał antenowy/kablowy.

Dodam jeszcze kilka uwag:
    Nagrywarka DVD
    Jest maleńka, cichutka i bardzo oszczędna w poborze prądu. Bardzo
    prosta do tego stopnia że dziecko ją obsłuży a nawet "każda mama i każdy tata".
    Fajnie że są karty do PC. Tylko każdy zawodowiec ma w d*** karty i nagrywa już za
    pomocą nagrywarek DVD i to z każdego źródła. Koszt nagrywarki 4kus to 100zł na
    alledrogo. W komputerze sam napęd kosztuje około 100zł. Do tej pory naprawiłem
    tych nagrywarek już ze 20 sztuk jak się okazuje w serwisie koszt przekracza 200 zł a
    ja naprawiałem je za 100 zł albo nawet i za dużo mniej. W razie awarii każdy ją
    "postawi na nogi" gdyby były trudności z odczytem lub zapisem płyt.

A karta PC hmm....
    Tyle ustawień że głowa boli w każdej kwestii na jej temat.

A każdy chce jedynie zgrać a nagrywarka to umożliwia w sposób doskonały.

Moderated By mat_ed:

Przypominam, że na forum nie wypowiadamy się w sposób wulgarny.

User removed account
    User removed account  
    rafilm
    Level 2  
    yonnie wrote:
    Ja pisałam (bo jestem jednak koleżanką) o karcie ze sprzętowym wsparciem MPEG2, która umożliwia zgrywanie bez utraty jakości na leciwym sprzęcie. Poza tym jesteśmy na forum technicznym - jak się pisze na dany temat to wypada poprzeć swoje wywody konkretnymi argumentami.

witam,
    może ja zabiorę głos...już samo przetworzenie obrazu na postać
    cyfrowa wiąże się z pewna utrata informacji.
    Dodając do tego jakikolwiek codec, utrata jest jeszcze większą,
    wiec pisanie "o karcie ze sprzętowym wsparciem MPEG2,
    która umożliwia zgrywanie bez utraty jakości na leciwym sprzęcie"
    jest nieporozumieniem...bowiem kodek mpeg2 jest formatem z kompresja stratna.

Zgrywając na komputer w takim formacie i poddając taki plik edycji,
    np. korekcja kolorów, wyostrzanie, usuwanie szumów itp. sprawiamy,
    że straty na jakości sa jeszcze większe...bowiem program do edycji
    musi taki plik rozkompresowac...nałożyć filtry i ponownie zakodować do mpeg2.

Nałożenie tej samej kompresji na siebie powoduje, ze artefakty związane
    ze sposobem kodowania do mpeg2 staja się jeszcze bardziej uwypuklone.

Zgrywanie do mpeg2 ma sens, jeżeli chcemy dokonać jedynie ciec, łączeń plików mpeg.
    Niektóre programy umożliwiają dokonanie takiej operacji bez re-kompresji.

I jeszcze sprawa dotycząca rozdzielczości...
    kto wam naopowiadał bajek, ze rozdzielczość vhs to 240x720/768 ?
    Magnetowid odtwarza takie kasety w systemie PAL lub NTSC,
    wiec w przypadku PAL będzie to rozdzielczość 576x768
    (240 to max ilość rozróżnialnych linii dla standardu VHS i nie nalezy tego mylic
    z rozdzielczością obrazu)

Śmieszą mnie również stwierdzenia rodem z allegro,
    ze
    "!!! NIEPRAWDĄ JEST, ŻE NA JEDNĄ PŁYTĘ DVD WCHODZĄ TYLKO
    2 GODZ. MATERIAŁU. Z KASETY VHS DOBREJ JAKOŚCI WEJDĄ 4 GODZ."

Autor tego tekstu chyba zapomniał dodać, że stwierdzenie to jest prawdziwe,
    gdy Twoja wada wzroku nosi znamiona ślepoty;-)

W dzisiejszych czasach, gdy większość osób ogląda filmy na telewizorach
    LCD/plazma większych niż 32 cale, nagrywanie filmów z niskim bitrate mija się z celem.

Jeszcze jedna sprawa dotycząca kompresji mpeg 2,
    Mówiąc prostym językiem, polega ona na zapisywaniu informacji
    związanych ze zmiana miedzy klatkami filmu.

Więc w tym przypadku sama rozdzielczość to nie wszystko...
    bowiem przy założeniu, ze kompresujemy obrazy z tym samym bitrate,
    ale jeden statyczny, drugi dynamiczny...to otrzymamy dwa różne wyniki.

Dużo lepsza jakość przy statycznym obrazie i gorsza przy dynamicznym.

Pozdrawiam,
    rafilm
    User removed account
    User removed account  
    rafilm
    Level 2  
    witam,
    Szanowna koleżanko, przeczytaj jeszcze raz to co napisałaś:

yonnie wrote:
    Co do tego, że kodek MPEG2 jest "stratny" chyba nikt nie ma wątpliwości, ale nie o tu chodzi.

yonnie wrote:
    pisałam (bo jestem jednak koleżanką) o karcie ze sprzętowym wsparciem MPEG2, która umożliwia zgrywanie bez utraty jakości na leciwym sprzęcie.

Te dwa stwierdzenia są całkowicie sprzeczne i nie odwracaj kota ogonem pisząc to co piszesz w poście wyżej, bo to nie wnosi nic nowego do dyskusji. Podobnie jak i to:

rafilm wrote:
    kto wam naopowiadał bajek, ze rozdzielczość vhs to 240x720/768 ?
    Magnetowid odtwarza takie kasety w systemie PAL lub NTSC,
    wiec w przypadku PAL będzie to rozdzielczość 576x768
    (240 to max ilość rozróżnialnych linii dla standardu VHS i nie nalezy tego mylic
    z rozdzielczością obrazu)
    yonnie wrote:

Skoro sygnał jest analogowy to określenie "rozdzielczość" jest tylko pewną formą wyrażania możliwości sygnału wizyjnego. Cały obraz jest podzielony na linie poziome i pionowe. "Rozdzielczość" sygnału wizyjnego jest podawana jako ilość linii pionowych - obraz w standardzie VHS może maksymalnie wyświetlić 240 linii w pionie. Według obowiązującego w Polsce standardu dla TV liczba linii poziomych wynosi 625 przy czym tylko 576 linii przenosi informację o obrazie. Ze względu na analogowy charakter sygnału TV, linii pionowych może być różna ilość w linii poziomej (określanej w µs) w zależności od dostępnego pasma - dla VHS jest to konkretnie 3 MHz i określa się to jako "rozdzielczość".

Nierozumień w jakim celu to piszesz, bowiem "to" w żaden sposób nie zaprzecza temu co napisałem,a nawet wręcz przeciwnie...za pomocą innych słów potwierdza moje zdanie.

A jak chcesz wojny, to proszę bardzo:

yonnie wrote:
    Zawodowiec używa profesjonalnych kart do montażu wideo + Adobe Premiere, a nie tanich nagrywarek.

Uznając jako zawodowców ludzi co pracują w/dla TV, a nie ślubokretow,
    to raczej AVID lub final Cut pro a nie premierka...

yonnie wrote:
    Jeżeli wybierasz rozdzielczość 720x576 do zgrywania z VHS to wiedz, że maksymalna rozdzielczość VHS wynosi 1/2 rozdzielczości PAL, a przechwytywanie w rozdzielczości większej niż 352x288 (czy też 320x240) nie powoduje poprawy jakości.

Masz racje, nie powoduje poprawy jakości...ale za to pozwala zachować oryginalna jakość obrazu w porównaniu do sytuacji, gdy chcielibyśmy zgrywać w rozdzielczości 320x240!

Najpierw zrób testy, porównaj obrazy i na podstawie tego pisz wnioski, zamiast teoretyzować.

A jak już chcesz teoretyzowac, to rób to dobrze...
    i poczytaj sobie o prawie próbkowania Shannona - Kotielnikowa.
    Jako podpowiedz dam Ci strumień audio...i informacje, że próbkuje się go z częstotliwością 2 krotnie większa niż częstotliwość pasma przenoszenia.

(można oczywiście próbkować z 22 Mhz, 11 i nizszym, ale czy wtedy jakośc dzwieku jest tak samo dobra jak przy 44,1 ?? )

rbrt wrote:

Nagrywarka wg mnie jest jedyną naprawdę dobrą i słuszną metodą, jeśli zależy ci na dobrej jakości, standardzie DVD czytelnym na wszystkich urządzeniach.
    Ja na początek pożyczyłem nagrywarkę żeby przekonać się czy warto. Bez dłuższego namysłu kupiłem sprzęt bez żadnych bajerów typu USB, czytniki kart, z niedużym 160GB dyskiem. W zupełności wystarcza, nie wspominając o innych użytecznych funkcjach takiego urządzenia.

yonnie wrote:

To samo da się zrobić np. kartą KNC ONE TV-Station DVR ze sprzętową obsługą MPEG2. Co takiego mają te nagrywarki, że Kolega poleca je jako najlepsze? Można prosić o podanie parametrów, opis działania filtrów, przydatnych funkcji itd.?

Aby zaspokoić Twoją ciekawość napiszę czym według mnie nagrywarka Panxxxx 58 przewyższa Twoja kartę.
    - dużo lepszy sprzętowy kodek niż encoder PHILIPS SAA6752
    - posiada filtry TBC i DNR

Ehhh...szkoda czasu na te sprzeczki...szczególnie w sytuacji, gdy dalej będziesz upierała się przy Twoim rozwiązaniu. Moze jest ono dobre w przeliczniku cena/jakość, jednak nie jest tak dobre jak wspomniana nagrywarka.

Mam nadzieje, że przeczytasz to co napisałem 2 lub 3 razy, i powstrzymasz Twoją dumę, przed tym, aby bez namysłu mi odpisać tylko w celu dokopania i podbudowania Twojego "Ego".

Pozdrawiam,
    Rafilm
    User removed account
    User removed account  
    rafilm
    Level 2  
    witam,

Ja natomiast dla osób, które szukają niskobudżetowego rozwiązania
    i jednocześnie chcą wgrany materiał poddać obróbce...
    polecam kartę AV Master.

Zalety:
    - kodowanie do MJPEG (przyjazny format do edycji I-Frame )
    - na wejściu TBC (unikamy wypadania klatek, gdy na taśmie są zakłócenia a także niweluje to rozsynchronizowanie audio z video)
    - audio zdigitalizowane równolegle z obrazem w karcie, a nie przez kartę muzyczna
    naszego komputera, przez co również unikamy rozsychronizowania.

Minusy:
    - najlepiej pracuje z systemem WIN98 (teoretycznie z win2000 - ale udaje się to nielicznym, choć można znaleźć na necie opisy jak to zrobić)
    - ograniczenie pliku do 2GB (omijane poprzez programik tworzący przy zgrywaniu pliki do 2GB)

Innym tanim rozwiązaniem może być wykorzystanie wejść analogowych w naszej kamerze. Wiec jeżeli mamy kamerę miniDV, warto zapoznać sie z instrukcja, bo może posiada ona taka opcje.
    Wówczas podpinamy do niej analog, ona dokonuje przetworzenia obrazu,
    a do komputera poprzez kabel firewire trafia strumień cyfrowy, który później z łatwością będziemy mogli poddać obróbce.

Nie polecam natomiast do tego celu kart Matrox typu RT 2000/2500, X.10 100
    (nie mogę znaleźć info, czy posiadają one na wejściu TBC, ale według moich spostrzeżeń raczej nie lub bardzo słabo działający, przez co wypadają ramki, gdy zgrywany materiał posiada zakłócenia. Także odzwierciedlenie kolorów i poziomów jasności pozostawia wiele do życzenia.
    Jednak to jest moja subiektywna opinia i nie każdy musi się z nią zgadzać)

Pozdrawiam,
    Rafilm
    przemoF1
    Level 18  
    A ja mam jeszcze pytanie do weryfany: czy w nagrywarce 4kus 230 można używać do zapisu płyt DVD+R czy tylko DVD+RW?
    Pozdrawiam
    weryfany
    Level 26  
    Można nagrywać na DVD+R jak i DVD+RW
    DVD+RW jest bardziej praktyczne bo możemy ją kasować
    i nagrywać ponownie aż ją fizycznie zarysujemy - uszkodzimy,

Ja używam DVD+RW SONY i jak do tej pory żadnych problemów:

DVD-RW

DVD+RW

Pozdrawiam

ps. poprawiłem :-)
    przemoF1
    Level 18  
    Chyba pomyliłeś sie wrzucając zdjęcie bo ta płytka to jest DVD-RW a nie DVD+RW. Bo rozumiem że nie ma możliwości aby nagrywać to na płytach DVD-R/RW?
    Pozdrawiam
    weryfany
    Level 26  
    Na 4kus-ie 230 nie ma możliwości nagrywania na DVD-R/RW

Zdjęcie tylko poglądowe aby każdy wiedział jak mniej więcej wygląda taka płyta w opakowaniu. Bo plus i minus wygląda identycznie.
    yethwa
    Level 13  
    rbrt a co byś innego polecił zamiast DMR-EH57, coś w bardziej rozsądnej cenie co by pozwalało zgrywać z VHS w podobnej jakości? Myślę że dysk nie byłby potrzebny, wtedy może tańsze byłyby takie sprzęty?
    tzok
    Moderator of Cars
    Dobierając konfigurację w programie warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy materiał chcemy oglądać na TV czy na komputerze. Jeśli na komputerze warto zastosować filtr De-Interlace - co on daje widać na screenie z postu zanzibara (lewy - z usuniętym przeplotem, prawy - z pozostawionym przeplotem):

W przypadku materiału VHS zgrywanego w rozdzielczości 720(768)x576 wystarczy najprostszy wariant czyli tylko linie parzyste lub tylko linie nieparzyste (odd/even lines [fields] only).

Szumy można usuwać bądź przez lekkie rozmycie obrazu bądź filtrem progresywnym (temporal de-noise), a najlepsze efekty daje połączenie obydwu (ale przesada z drugim filtrem zaowocuje efektem smużenia).

Z poprawą kolorów raczej należy obchodzić się ostrożnie, bo to na kolorach najbardziej wychodzą szumy (ze względu na sposób kodowania koloru w systemie VHS/PAL).

Jeśli chodzi o kolejność stosowania filtrów to nie jest ona bez znaczenia.

Dobrze jeśli magnetowid ma wyjście S-Video i bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie synchronizacji taśmy (tracking) w magnetowidzie, bo w przeciwnym razie tuner/grabber będzie gubił klatki.
    guru002
    Level 11  
    Witam
    Mam pytanko czy ktos mogłby mi doradzic czy taka zwykła nagrywarka poradzi sobie ze zgraniem vhs na dvd?

Aukcja 900217147

Z gory dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam