Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgrywanie VHS na DVD - Nagrywarka, tuner, grabber?

zanzibar 03 Kwi 2010 22:47 114082 162
  • #91 03 Kwi 2010 22:47
    Artur34
    Poziom 14  

Witam.
    Najlepszą metodą jest zgrywanie na stacjonarnym DVD. Lub z kart video z tunerów nie polecam zwłaszcza tych na USB, jakość koszmarna.

Jak już się ma taki materiał z grany na nagrywarce stacjonarnej można użyć programu Ulead VideoStudio 11 i wyciągnąć materiał do postaci *.mpeg załadować plik do programu DGIndex i zapisać w postaci *. d2v a potem załadować przez Avisynth do virtualdub lub MeGUI.

Skrypt Avisynth:

#LoadPlugin("C:\Program Files (x86)\AviSynth 2.5\plugins\ColorMatrix.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\decomb.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\LeakKernelDeint.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\FieldHint.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\FluxSmooth.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\convolution3d.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\Msmooth.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\MSharpen.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\GrapeSmoother.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\Deen.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\aWarpSharp.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\Decomb.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\LeakKernelDeint.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\FieldHint.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\despot.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\mt_masktools.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\MipSmooth.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\defreq.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\ChromaShift.dll")
    LoadPlugin("K:\plugins\DGDecode.dll")
    #####
    Mpeg2Source("E:\Ścieżka dostępu do *.d2v") #true #false #separatefields() DirectShowSource (obsługuje inne pliki, takie jak: *mp4, *mkv, *.rm i inne), AVISource (tylko *.avi), Info()

#trim(35575,152520)
    FlipVertical()
    Telecide() #Decomb.dll
    #Telecide, Decimate, FieldDecimate, IsCombed, Telecide
    #ConvertToYUY2()
    ConvertToYV12()
    #ChromaShift(C=-4,L=-4)
    #DeSpot(interlaced=false, ranked=true, p1=100, p2=60, mthres=80, show=0, fitluma=true, seg=0, color=true, tsmooth=8 ) #p1=5, p2=4, mthres=10)
    mergechroma(blur(1.3)) #Little Noise
    aWarpSharp(depth=10.0, blurlevel=2, thresh=1.00, cm=2)
    deen("c3d",1,10,12)
    #colorYUV(autogain=false, autowhite=false, levels="TV->PC")
    Tweak(sat=0.95,bright=-20,cont=1.1) #,bright=-40,cont=1.3
    #Levels(3, 0.730, 247,0, 249, coring=false) #Levels(clip, int input_low, float gamma, int input_high, int output_low, int output_high, #bool "coring")
    ConvertToYUY2()
    Crop(14,8,-18,-1)

Spline64Resize(720,576) #Dla zachowania maksymalnej ostrości i szczegółów:
    #1) Spline64
    #2) Lanczos4
    #3) Lanczos

#Dla zachowania nieco mniejszej ostrości:
    #1) Spline36
    #2) Spline16

#Dla znacznego zmniejszenia ostrości:
    #1) Bicubic
    #2) Bilinear
    ConvertToYV12()
    deen("a2d",2,10,12)
    aWarpSharp(depth=16.0, blurlevel=1, thresh=1.00, cm=1)
    FlipVertical()

Oczywiście do każdego materiału cze ba sobie ustawić własne parametry.

Jeśli ktoś chce to przerobić potem na DVD cze ba użyć virtualdub, bo większość programów, które przerabiają na DVD nie przyjmuje plików z MeGUI (*.mp4, *.mkv). Ja polecam Ulead VideoStudio 10 lub 11 bo jego kodek jest wprost powalający wolny, ale obraz przerobiony za pomocą kodeka z tego programu jest spaniały oczywiście (w moim mniemaniu) po wcześniejszej edycji materiału chodź i bez tego sobie radzi doskonale. (oczywiście, jeśli się przerabia na potrzeby DVD to bity powinny być jak największe końcu i tak się potem usuwa materiał z dysku mając go już w wersji DVD)

Jak ktoś preferuje inny sposób to MeGUI i x264 daje super rezultaty przy zachowaniu rozsądnych wielkości plików.

A oto efekt:
    Zgrywanie VHS na DVD - Nagrywarka, tuner, grabber? Zgrywanie VHS na DVD - Nagrywarka, tuner, grabber?

Jak będę miał czas to wstawię zdjęcia przed obróbki, bo źródło już usunąłem z dysku.

• #92 28 Maj 2010 17:48
    TOMKAR133
    Poziom 10  

Witam,
    Potrzebuję sprzętu do przegrania kaset VHS na płytę dvd.
    Po przeczytaniu w/w postów, wybór padł jednak na stacjonarną nagrywarkę VHS-DVD. Zostaje tylko problem, jaka firma i model. Dobrze by było, aby sprzęt miał możliwość przegrania kasety na płytę za naciśnięciem 1-przycisku. Ale wskazane jest również, aby była możliwość edycji- wyboru scen, tworzenia menu, itp. Główny nacisk chcę położyć na wysoką jakość nagranych płyt. Czyli dobry magnetowid ( z filtrami?) i nagrywarka DVD (R+R-) w jednym. Kwota przeznaczona na nagrywarkę to 1500zł. Nie wiem czy szukać czegoś u Panasonica, Toshiby, Philipsa lub w tych tańszych
    Dziękuję za podpowiedzi

• #93 31 Maj 2010 00:46
    weryfany
    Poziom 24  

Ja poleciłbym firmę Funai, wiem że różne firmy różnie to mają z tym, ale na takim sprzęcie zgrałem wszystkim znajomym nagrania VHS na DVD-R.
    Nikt nie miał zastrzeżeń. Co nie zmienia faktu że nagrywarka DVD z wbudowanym dyskiem + dobry magnetowid to lepsze rozwiazanie.
    Jak każde urządzenie jest mniej lub bardziej awaryjne. W razie czego to zostanie w pełni sprawny VHS lub DVD albo modernizacja na lepszy sprzęt.
    Magnetowidów to już chyba nie wymyślą lepszych ale DVD zawsze można jeszcze coś "wypaść".

Ja obecnie mam magnetowid SONY SLV-SE70 i do tego nagrywarkę Lite-On LVW 5005 (bez HDD) i Philips HDRW720 (HDD 160GB). I Wystarcza z nawiązką

• #94 07 Paź 2010 15:48
    mateuszkiek
    Poziom 15  

U mnie sytuacja wygląda następująco, mam magnetowid Philips VR1100 SuperVHS-ET oraz do dyspozycji 3 kompy w których są różne kart TV (VideoMate Vistacoś, WinFast 2000xp+ expert (ma najlepszy obraz) oraz hybrydową Winfast DTV2000H) karty Winfast mają 10 bitowe przetworniki Video ta VideoMate ma 9bitowy. Mam problem z podłączeniem magnetowidu do wejścia S-Video ponieważ wówczas mam obraz monochromatyczny niezależnie od wybranego standardu w opcja oprogramowania dołączonego do karty (obecnie z strony producenta bo nowsze), dlatego korzystam wejścia CVBS. Obecnie po 3 przegranych kasetach doszedłem do wniosku iż chyba zakupię stacjonarną nagrywarkę a potem film zgram na kompa i poddam dalszej obróbce jeśli będzie potrzebna. Obecnie zgrywam z wykorzystaniem oprogramowania dołączonego do karty z ustawieniem DVD, niestety powoduje to powstanie dużego pliku 4 godzinna kaseta = 10GB ale obraz jest dobry.
    Próbki można podejrzeć pod linkiem:
    http://www.przeklej.pl/folder/2001-02-10-1-liceum-przemysl-32498741
    Wersja surowa bez obróbki w czym kolwiek. Jeśli komuś zależy to mogę wrzucić na inny serwer, wówczas proszę o taką prośbę.

Niestety mam bardzo małe doświadczenie z programami do obróbki Video, w wcześniejszych postach były proponowane VirtualDub, Ulead VideoStudio, AdobePremiere, lecz nie chce mi się instalować pakietu Adobe. Obecnie mam tylko zainstalowany Vegas Movie Studio HD Platinum 10.0, czy on będzie wystarczający?

Co w przypadku gdy z końcowy efekt mojej pracy np w Vegas Movie Studio HD Platinum 10.0 nie ma trafić na płytkę DVD-Video tylko do pliku AVI? Jaki wybrać kodek? Xvid DivX H264 WMV MJPEG lossless huffYUV lossless RAW? Jak materiał ma trafić na płytkę DVD by był oglądany przez program na komputerze. Proszę podpowiedzenie w tej kwestii.

Pozdrowienia.

• #95 08 Paź 2010 07:37
    weryfany
    Poziom 24  

Miałem WinFast-a Expert-a (i program też ważny bo nie które wersje gubiły klatki i w efekcie dźwięk wyprzedał obraz no ale do tematu. Plik wynikowy w moim przypadku zajmował średnio około 10GB (wszystkie ustawienia na MAXA według mnie to i tak bardzo mało biorąc pod uwagę że zgrywasz do formatu DVD (mpg), w sumie jak dla mnie żadna kompresja. Potem w Ulead Video Studio przycinałem, kleiłem, wstawiałem przejścia, itp. Zapisywałem dalej w tym samym formacie. Następnie innym programem tworzyłem płytę DVD i już miałem swoje nagranie ślicznie dopasowane do płyty DVD (1 lub 2 warstwowej). Wszystko by się tak toczyło dalej ale przypadkiem stałem się posiadaczem stacjonarnej nagrywarki DVD firmy Philips (DVDR 75) i tu już zdałem sobie sprawę że tunery TV to historia. Po pierwsze nie ma potrzeby czegokolwiek ustawiać jak już to wybór jakości (1,2,3 lub 4 godziny na 1 płycie DVD i co ile ma być indeks dla szybszego przewijania) nagrywa ślicznie. Potem zakupiłem Lite-On-a 5005. Następnie zdobyłem na alledrogo nagrywarkę HD-A760GX (Lite-On) z wbudowanym dyskiem 250GB i możliwością wyłączenia zabezpieczeń Macrovision (ściemniający się obraz co chwilkę) normalnie nagrywarka wykrywa że to jest zabezpieczenie i nie nagrywa.

Teraz kilka ALE:
    Komputer to jednak nie to samo co profesjonalna karta do przechwytywania obrazu i dźwięku, pobiera mnóstwo prądu i efekt średni jak już to na nim obrabiać ale nie zgrywać.

Jaka nagrywarka DVD ?
    Ja osobiście polecam Lite-On-a bo można ją hack-ować. Kilka razy na Philipsie nie mogłem zgrać kaset VHS a na Litku wszystko zgrywam.
    Jak potrzebuję coś przyciąć lub usunąć np. ten pasek u dołu występujący w kasetach VHS to są darmowe programy do konwersji z formatu DVD na 1 plik w formacie mpg (bez utraty jakości - robi to w locie "vob2mpg") i nie obciąża w ogóle procesora (używam wówczas płyty DVD-/+RW).

Nadmieniam że PC jest do wszystkiego ale w tym przypadku tylko profesjonalne karty przechwytujące/montażowe dają dobry efekt.

Obecnie najprostsza nagrywarka DVD to koszt około 50 zł mówię o modelu LVW-5005B (często piszą że można zgrywać z cyfrowej TV bo mają nie przestrojoną fonię na Polskę a dokładniej zły soft ale płyty nagrywa poprawnie).

Kupując nagrywarkę złapiesz jak to się mówi pana boga za nogi.
    Jak chcesz to można kupić Combo 2w1 i VHS i nagrywarka DVD.
    Obecnie mam właśnie Combo 2w1 oraz nagrywarkę DVD z dyskiem 250GB.
    Podłączone razem dają świetne rezultaty.

Jak by nie było podstawa to:
    - wzorowy magnetowid
    - jakakolwiek nagrywarka DVD.

ps. Ulead Video Studio zapisuje w różnych formatach nawet avi i inne ale wszystko zależy jakie kodeki masz zainstalowane, ale uważam że format DVD jest najlepszy i bezstratny od AVI.

Pozdrawiam.

• #96 14 Paź 2010 00:20
    cykad
    Poziom 9  

"Jak potrzebuję coś przyciąć lub usunąć np. ten pasek u dołu występujący w kasetach VHS"

O jakim pasku kolega pisze ? Czyżby o tym co mnie tak wkurza ? Mam taki cienki dziwny paseczek na samym dole (jakby rozsynchronizowany obraz) i nie wiem co to jest ? Wada karty czy taki urok kaset VHS ? JAK SIĘ TEGO POZBYĆ ?

• #97 14 Paź 2010 15:38
    weryfany
    Poziom 24  

Tak o tym pasku mowa, w VHS-ie raczej zawsze jest. W starych TV nie było tego widać lub prawie go nie było widać ale w obecnych TV już się nic nie ukryje. Ja w ostatnim etapie kiedy tworzę płytę DVD to zaznaczam (z bardzo dużą dokładnością ten właśnie dziwny pasek. Nawet są nagrania z czarnym paskiem z obu stron i na dole obrazu ale wszystko można dociąć.

Każdy ma swój sposób na to ja pozbywam się dzięki programowi do tworzenia DVD ma to już wbudowane w opcjach.

• #98 17 Paź 2010 22:50
    cykad
    Poziom 9  

Zadziwiające - pasek ten mocno widoczny na odtwarzaczu w komputerze w ogóle nie jest widoczny przy korzystaniu z projektora - nie ma nawet jego śladu. A ponadto przy korzystaniu z projektora nie ma tez efektów ząbkowania obrazu(wynikające z przeplotu - widać je na komputerze)
    Czy ten pasek byłoby widać na telewizorze LCD ?
    Co to jest filtr TBC ? ja może się inaczej nazywać ?

• #99 18 Paź 2010 09:14
    weryfany
    Poziom 24  

filtr TBC - usuwa zakłocenia i szumy charakterystyczne dla analogowych nagrań video ale nie miałem okazji sprawdzić tego, kiedyś miałem do naprawy Panasonica i chyba w nim coś podobnego bodajże było (był to model z dyskiem 160GB i miał czytnik kart pamięci dokładnie nie wiem jaki to model był).

Ja mam TV LCD 42 cale (42LF2510) i widać ten pasek na dole.

• #100 24 Lis 2010 15:51
    TOMKAR133
    Poziom 10  

Witam,
    Na dniach muszę zakupić sprzęt do przegrywania. I mam kilka pytań:
    1. Magnetowid
    ma być b.dobry-czy montażowy(może być wyeksploatowany, ale jakość wysoka), czy jakieś nowe combo z dvd za 300zł ???
    2. Nagrywarka z dyskiem lub bez.
    3. Czy nowy komplet VHS-DVD 2w1, np. Toshiba, Fuji, Panasonic, Agfa,
    Jakość musi być wysoka- będzie to prowadzone zarobkowo, jako usługa.
    Na jakie funkcje-regulacje w magnetowidzie zwracać uwagę- co się bardziej przyda, a co nie.
    Dziękuję

• #101 24 Lis 2010 17:49
    weryfany
    Poziom 24  

1. Magnetowid ale z wyższej pułki (jak ktoś ma za dużo kasy)
    - ma być dobry w odtwarzaniu i żadne tu specjalne funkcje nie są potrzebne.
    Chyba że nagrywasz na kasetach VHS wówczas najlepszy był by montażowy.
    2. Najlepiej jak by to była nagrywarka z dyskiem.
    - zgrywasz na dysk i dopiero z dysku na płytę DVD (ja już miałem kilka razy problem z weselami pod koniec błąd płyty i jeszcze raz od początku wszystko a tak nie tracisz czasu. Kwestia kilkunastu minut a nie kilku kolejnych godzin.
    Najlepiej jak wszystko jest w jednym. Czyli magnetowid i nagrywarka w jednym. Wkładasz kasetę, wkładasz płytę i wciskasz jeden guziczek (DUBING) VHS-->DVD.

Ja mam coś takiego:
    W4A-A4180DB

Oraz :
    Lite-On HD-A760GX
    Wbudowany dysk 250GB

Ale jestem zwolennikiem aby VHS i DVD było oddzielnie. I raczej nie uznaje drogich firm oraz marek. Już się 2 razy przejechałem na markowych (czytaj drogich) sprzętach i ich kosztem późniejszej naprawy.

Jako nagrywarkę DVD zachwala się Panasonica (nie wiem jaki konkretnie model) ale od dobrych kilku miesięcy bo podobna ma jakieś tam filtry poprawiające jakość nagrań z VHS. Oznaczone kodowo przez panasonica kilkoma literami.
    Warto było by usłyszeć od kogoś kto ją testował pod tym kątem.

• #102 24 Sty 2011 23:56
    elmagico33
    Poziom 9  

Witam,
    pozgrywałem jakiś czas temu wszystkie kasety VHS na płyty DVD ( przy pomocy nagrywarki bez hdd) i wszystko ładnie pięknie odtwarza w odtwarzaczu DVD, natomiast żaden z moich komputerów ( stacjonarny i laptop) nie widzi aby coś było nagrane tzn. we właściwościach pokazuje że cały dysk jest zapełniony natomiast gdy otwieram płytę to nic na niej nie ma.
    Może potrzebuję zainstalować jakieś kodeki? używam Windows7 oraz Ubuntu 10.10

• #103 25 Sty 2011 00:08
    weryfany
    Poziom 24  

Zazwyczaj jak płyta nie jest widziana w innych DVD playerach to trzeba zamknąć płytę. Wówczas jest w tedy dobrze. Ale jak komputer nie widzi danych to bywa ale tylko czasem bywa że napęd/nagrywarka nie widzi płyt ale inne nagrywarki (innych marek widzą poprawnie).

• #104 25 Sty 2011 00:16
    elmagico33
    Poziom 9  

dziękuję za szybką odpowiedź.
    Czy zatem teraz mogę jeszcze zamknąć sesję na tych płytach?
    W weekend będę miał dostęp do nagrywarki więc mógłbym to zrobić.

• #105 25 Sty 2011 18:20
    KRIS1962P
    Poziom 1  

witam powiedzcie mi jeżeli możecie gdzie znaleść sterowniki do DVR Video grabber pod windows 7 . system nie widzi ani urządzenia ani podpiętej przez niego kamery. mam canon-a m101 na kasety dv i nie mam jak zrzucić materiału na kompa nie mam w lapku Fire Wire i jest problem pozdrawiam i czekam na odpowiedź.Krzysiek

• #107 28 Sty 2011 23:04
    weryfany
    Poziom 24  

KRIS1962P napisał:
    witam powiedzcie mi jeżeli możecie gdzie znaleść sterowniki do DVR Video grabber pod windows 7 . system nie widzi ani urządzenia ani podpiętej przez niego kamery. mam canon-a m101 na kasety dv i nie mam jak zrzucić materiału na kompa nie mam w lapku Fire Wire i jest problem pozdrawiam i czekam na odpowiedź.Krzysiek

Nie jest to za dobre urządzenie do przechwytywania sygnału audio/video
    typowy chiński złom (działa tylko z programem UVS 8) lepsza już karta tv od tego.
    Osobiście radze pozbyć się tego wynalazku. Miałem to cudo i wiem co pisze.

Co do Fire Wire to mają je nagrywarki DVD lub kup najzwyklejszy kontroler na PCI z Fire Wire.

• #108 03 Lut 2011 11:22
    Gokart
    Poziom 14  

Witam już wiem, że chce przegrać moje rodzinne vhs na dvd i napewno użyje do tego nagrywarki stacjonarnej gdyż mój laptop jest do tego za wolny wiec pytanie

Mam magnetowid SAMSUNG SV675GX

SAMSUNG SV675GX

i do tego chciałbym kupić nagrywarkę jak najtansza ma posłużyc tylko i wyłącznie do przegrania 15 kaset vhs jakieś 40 godzin materiału i do nagrania od czasu do czasu jakiegoś filmu z telwizji średnio 1-2 na tydzień.

może być z dyskiem lub bez (chociaż z dyskiem preferowana :) cena maks 400 zł.

• #109 05 Lut 2011 10:40
    weryfany
    Poziom 24  

A co powiesz na Lite-On LVW-5045

Polskie MENU, bardzo łatwa obsługa.

Kopiuje z DVD-->HDD oraz HDD-->DVD Nagrywa DVD-/R/-RW/+R/+RW

Zapis na 1 DVD w jakości 1h, 2h,3h, 4h, 6h

• #110 05 Kwi 2011 15:58
    krzysiek032
    Poziom 11  

Czytałem wątek i całą polemikę czy lepsze stacjonarne DVD czy karta wideo.
    Mimo iż większość jest za DVD, to osobiście nie wierzę, by nie było karty, która
    zgrywałaby w równie dobrej jakości co DVD. Co do wygody/prostoty to owszem
    wygodniejsza jest z pewnością nagrywarka DVD.
    Nie mam póki co ani jednego ani drugiego :)
    Cenowo powinna być zawsze tańsza karta (porównując urządzenia podobnych klas)
    Jestem więc bardziej za kartą, tylko dobrą kartą z obsługą sprzętową.
    Moje pytanie jest trochę z innej beczki:
    Mam sporo materiałów(prywatne nagrania) nagranych kamerą NTSC.
    Przy użyciu jakiej karty mogę zgrać takie materiały na PC do PAL?
    Zależy mi oczywiście na jak najlepszej jakości.
    Zależy mi również na pozostawieniu przeplotu, by uzyskać pełne klatki
    (lepsza płynność)
    Czy wspomniana w wątku karta KNC ONE TV-Station DVR ze sprzętową obsługą MPEG2 byłaby odpowiednia?
    Wątek jest trochę starawy. Nie widzę za bardzo tej karty w sprzedaży.
    Może są nowsi następcy?
    Aha karta powinna być cyfrowo-analogowa i mieć dekoder DVB-T (cyfrowa TV naziemna)

P.s. A tak z ciekawości: Nagrywarki DVD zgrywają z VHS bezbłędnie materiał NTSC?

• #111 19 Maj 2011 19:38
    cykad
    Poziom 9  

Ja czytałem cały wątek również i sam wypróbowałem rozwiązanie z kartą. (taką zwykłą za 50 zł z allegro).
    Należy zgrywać w maksymalnej rozdzielczości do formatu avi. (bez żadnej kompresji)
    Plik wynikowy wychodzi gigantyczny (coś ok.60GB/h) ale zapewnia to maksimum zachowania informacji z kasety.
    Kompresję i obróbkę należy przeprowadzaćw komputerze - karta ma tylko zgrać maximum informacji.
    Możliwości konfiguracyjne i filtracyjne dedykowanych programów pozostawiają daleko w tyle jakiekolwiek DVD z wbudownymi na stałe filtrami.
    Np. program free Avidemux. Ma osiem grup filtrów po około kilka - kilkanaście filtrów w każdej grupie. (dodatkowo filtry są parametryzowane) Filtry ustawia się szeregowo.
    DVD nie usuwa przeplotu który dla obecnych telewizorów LCD jest zbędny a nawet powoduje trudności w odtwarzaniu. Na moim samsungu plik bez usuniętego przeplotu ma charakterystyczne "szarpania" przy szybszych scenach a na rzutniku występują sfalowania krawędzi.
    Polecana konfiguracja filtrów:
    1.INTERLACING -yadif (usunięcie przeplotu)
    2.TRANSFORM - crop (obcięcie dolnego paska i innych zbędnych krawędzi
    3. TRANSFORM - add black border - dodanie czarnych krawędzi w miejsce wyciętych
    lub
    3.TRANSFORM - resize dla powrotu do orginalnych wymiarów przed obcięciem (nie zaobserwowałem spadku jakości obrazu po tej transformacji)
    4.NOISE - Mplayer hqdn3d (odszumianie i wygładzanie obrazu)
    W mojej ocenie obraz z małymi czarnymi krawędziami ma pewien urok ale to sprawa gustu.

DVD jest uproszczonym ale bardzo skutecznym rozwiązaniem tematu zgrywania kaset.
    W ogłoszeniach spotyka się nawet rozróżnienie cenowe - zwykłe zgranie na dvd to koszt ok. 10 z/h a takie pełne do pliku avi z póżniejszą obróbką i usunięciem przeplotu to koszt 30zł/h

• #112 19 Maj 2011 23:34
    krzysiek032
    Poziom 11  

Twoja odpowiedź to tak bardziej dla innych niż dla mnie.
    Późniejsza obróbka w kompie to już inna bajka. Jest multum sposobów na to.
    Ja mam inne dylematy, a mianowicie szukam w dalszym ciągu dobrej karty TV z
    DVB-T, i dalej nie wiem czy materiał NTSC zgra mi każda karta TV czy musi mieć w
    danych tech. odbiór NTSC, czy może nawet bez tego w opisie zgra mi wszystko co jej zapodam.
    Ludzie są zieloni w tym temacie, nikt nie umie odpowiedzieć na moje pytania, a
    pytam nie tylko tutaj. Wydać pieniądze łatwo, ale potem się można nieźle zdziwić
    jak coś będzie nie tak jak się zakładało. Ale czego wymagać od ludzi na forach, jak
    sprzedawca nie wie co sprzedaje. Pewnie jeszcze z rok będę kupował tę kartę.

• #113 20 Maj 2011 00:28
    cykad
    Poziom 9  

Tak, moja wypowiedż dotyczyła tematu postu.
    W twoim zakresie to tylko to że nie widzę powodu aby miała dobrą sprzętową obsługę MPEG-2, chyba że chcesz jej używać trochę jak video.
    Moja tania karta ma obslugę NTSC (chyba wszystkie mają, sądzę że to kwestia chipsetu i sterownika)

• #114 20 Maj 2011 00:36
    krzysiek032
    Poziom 11  

Tzn. w jakim sensie jako wideo?
    Skoro chcę zgrywać materiał NTSC z kaset VHS, to będę jej używał jak wideo.

• #115 21 Maj 2011 23:14
    cykad
    Poziom 9  

Może wyraziłęm się zbyt skrótowo. Używanie jako video rozumiem jako nagrywanie bieżących programów telewizyjnych (do obejrzenia w wolnym czasie) gdzie liczy się wygoda i łatwość nagrywania. Wtedy sprzętowa kompresja MPEG-2 wydaje się być niezbędna.
    Ale takie nagrywanie nie jest dla mnie wystarczające dla jednorazowego przegrania starych ale wartościowych nagrań. Uważam że jednorazowo warto poświęcić im troszkę czasu i zrobić to naprawdę dobrze. Czyli zgrać z zachowaniem maksimum informacji (tzn. z maksymalną rozdzielczością bez kompresji) a obrobić filtrami i skompresować je sobie dokładnie w komputerze różnicując filtry w zależności od materiału. Czyli uzyskać maksymalną jakość nagrania

• #116 22 Maj 2011 14:09
    jackech
    Poziom 2  

Edward Grzegorczuk napisał:
    Witam!!!Proszę o poradę /pomoc/ w następującej sprawie: zgrywanie
    kaset VHS.Posiadam kasety wymagające opracowania-usunięcie niektórych
    fragmentów nagrań i dodanie napisów.Samo zgranie kaset /na tward dysk
    lub płytę/ przy pomocy nagrywarki stacjonarnej Sony RDR H680/przebiega
    bezproblemowo. Chcąc poddać obróbce nagrane materiały
    nie mogę przegrać na dysk laptopa./Sytuacja występuje równiez
    w odwrotną stronę-płyty nagrane w laptopie nie mogę odtworzyć
    w nagrywarce.Czy jest jest jakichś sposób by bez problemu można było
    płyty nagrane na nagrywarce odtwarzać w komputerze i odwrotnie ?
    Za poradę i pomoc w rozwiązaniu problemu z góry serdecznie dziękuję.
    13.03.09 Początkujący Internauta

A czy po nagraniu płyty na stacjonarnej nagrywarce zakończyłeś (sfinalizowałeś) płytę DVD bo jeśli nie to będzie ci tylko odtwarzała na nagrywarce

• #117 04 Lip 2011 21:28
    jaroslawp
    Poziom 8  

Witam! Jestem bardzo zainteresowany tym tematem i śledzę go od paru miesięcy ale od czytania tego i podobnych wątków na tym forum głowa może rozboleć :D. Posiadam stary magnetowid VHS SHARP 6 głowicowy (wyjścia video SCART, composite i antenowe), kamerę Digital8 (wejścia video composite i S-Video) raz laptop Pentium Core Duo 1.6 GHz 2GB RAM. Od razu zaznaczę, ze interesuje mnie głownie pierwszy etap zgrywania, czyli zrzucenie materiału na dysk w jak najlepszej jakości, edycja i montażem będę bawił się później. Dodatkowa myślę o zrzucaniu co jakiś czas nagrań z nboxa w jakości SD oczywiście. Jak większość nie mam zamiaru wydać za dużo na ten cel, ale zastanawiam się nad kupnem nagrywarki combo lub nie, w ostateczności karty podłączanej do laptopa.

Mam prośbę o weryfikację i komentarze dot. moich wniosków i pytań:

1. Sprawa, która była w tym wątku mało poruszana - czy istnieje wyraźna przewaga nagrywarek na kartami ze względu na posiadanie wejścia sygnału RGB? Chyba wszystkie nagrywarki maja SCART, a karty w większości tylko S-Video (composite mnie nie interesuje). Na podstawie pokrewnych dyskusji na tym forum widać, ze RGB powinno mieć o wiele lepsza jakość. Pytanie - czy praktyka to potwierdza?

2. Czy nagrywarki z dyskiem dają możliwość przegrywania z dysku na komputer poprzez USB albo 1394 (FireWire)? Jeśli nie, to poważnie ogranicza to zastosowanie do moich potrzeb bo o ile się nie mylę 1 minuta zcyfryzowanego materiału bez kompresji (można?) to ok. 1 GB? Wypalanie kilkudziesięciu 4 minutowych płyt raczej nie wchodzi w grę i wtedy muszę kupić jakąś dobra kartę - pytanie jaka z RGB i przetwornikiem A/C co najmniej tak dobrym jak w nagrywarkach?

3. Przewaga combo nad połączeniem magnetowidu z nagrywarka - czy poprzez eliminacje kabli i połączeń dużo można zyskać na jakości / szybkości? Poza tym combo powinno zapewnić lepsza jakość ze względu na nowe głowice i generalnie brak zużycia urządzenia - czy tez zastosowanie dobrych środków do czyszczenia głowic (specjalna kaseta itp.) niweluje te różnice? Jest tez kwestia synchronizacji PLAY / RECORD - czy jest to o wiele wygodniejsze w combo?

4. Chyba przy mocno zniszczonych kasetach combo ma tym bardziej większy sens jeśli posiada DNR i TBC?

5. Czy podłączenie w/w magnetowidu przez w/w kamerę do w/w laptopa da dużo gorszą jakość niż nagrywarka? Jak najlepiej przejść ze SCART na S-Video?

6. Rozumiem, że przy nagrywarkach odpadają też zupełnie problemy z synchronizacją dźwięku?

Bardzo liczę na opinie o konkretnych modelach sprzętu - co polecacie, a czego się wystrzegać.

Pozdrawiam!

• #118 05 Lip 2011 20:15
    weryfany
    Poziom 24  

1.
    Przewaga kart i nagrywarek temat dłuuuugi.
    Na pewno wejścia nie są tu ważne.
    U mnie jest nie do rozpoznania RGB czy też composite.
    RGB to lepsza jakość ? - ja uważam że tak powinno być ale w praktyce tak nie jest.

2.
    Jak dotąd żadna nagrywarka stacjonarna nie umożliwia poprzez USB lub 1394 zgrać na PC czegokolwiek. Jak już to z kamery cyfrowej poprzez 1394 i lub z USB na dysk twardy lub płytę i tylko tyle.
    1 minuta = 1GB Albo kolego masz fantazje albo zacznij realnie myśleć,
    aż głupio mi odpowiadać bo baaaaajki panie piszesz !!!

Jak każdy wie nagrywarka stacjonarna ma mniej więcej takie ustawienia:
    1 godzina zajmuje 1 płytę DVD (4.7GB)
    2 godziny zajmują 1 płytę (4.7GB)
    3 godziny na 1 DVD (często w lepszych zabawkach spotykana opcja ale trafić można)
    4 godziny na jednej płycie DVD.
    Większe ilości godzin na płycie nie dają nic dobrego.
    Wszystkie nagrania nagrywa w formie plików DVD. (czyli normalny MPEG)

Ja polecam Ci tylko tą 1h i 2h na DVD przy czym 1h na DVD to max dla jakości.
    I to jest sprzęt stacjonarny a nie komputer klasy PC.

3.
    Mam combo DVD/VHS oraz mam stacjonarną nagrywarkę DVD/HDD.
    Co do jakości nie ma tu stwierdzenie im mniej kabli tym lepiej.

Podstawą jest dobry VHS i on tu rządzi !!! A nie kable głowice czy ich czyszczenie.

Co do synchronizacji fakt jest fajnie wkładam taśmę VHS ustawiam od wybranego momentu (taśma jest za stopowana) wciskam Dubbing i wsio samo się przegrywa.
    Mi nie przeszkadza czy ja wcisnę play i rec czy dubbing. Kwestia gustu raczej.

4.
    DNR i TBC w combo no chyba mówisz o panasonicu a ja prywatnie nie poleciłbym nikomu tej marki. Chyba że nie ma doświadczenia. Dlatego że to droga marka i późniejsze serwisy to pomyłka. Co do poprawy nie wiem co ci powiedzieć bo z taśm już zużytych "to i filtr nie pomoże raczej" ale próbować zawsze można.

5. Zapewne wszystkie taśmy to nagrania VHS wiec po jaką rybkę znowu konwersja do S-Video. Ja poleciłbym Ci od razu do HDMI a co tam żałować sobie.
    Samo VHS mówi za siebie jaki to sygnał i jakie ma parametry.
    Chyba ze masz nagrania w S-VHS to takim sygnałem najlepiej go przesyłać dalej.

6. Nagrywarki miałem różne przez okres 5 lat przeleciało przez moje dłonie około 100. Większość z wadami do naprawy. Lub celowo kupowałem - naprawiałem i sprzedawałem je dalej. Jak do tej pory żadne nagranie nie było rozjechane z dźwięk - obraz.
    Mówiąc inaczej występuje tu powtarzalność parametrów :-)
    W PC zdarza się że klatki zostają zgubione i dźwięk zaczyna przyśpieszać podczas odtwarzania zapisanego nagrania.

Obecnie jestem w posiadaniu:
    Lite-On HD-A760GX nagrywa DVD-R/RW oraz DVD+R/RW i DVD+DL (double layer)
    Funai Combo DVD+VHS W4D-D4180DB (nagrywa + oraz -)

• #119 05 Lip 2011 21:40
    jaroslawp
    Poziom 8  

Dziękuję za praktyczne uwagi na podst. własnych doświadczeń. Jednak widzę, że nastąpiło pewne nieporozumienie, dlatego jeszcze raz podkreślę:

1. NIE interesuje mnie kompresja, a wyłącznie przetworzenie A/C

2. NIE interesuje mnie jakość poprzez złącze composite.

Wygląda na to, że nagrywarki mają poważne ograniczenia z mojego punktu widzenia, czyli kogoś, dla kogo stare domowe nagrania są bezcenne i chce uzyskać maksimum możliwej jakości:

1. Nie można zrzucić materiału na dysk własny nagrywarki bez kompresji, czyli RAW (co zajmuje ok. 1 GB / min, jak pisałem)

2. Nie można przegrać materiału z dysku na komputer

W związku z tym zostaje chyba zakup bardzo silnej karty z wejściami RGB, jeśli takowe istnieją, a jeśli nie to z S-Video.

S-Video - nie chodziło mi oczywiście o S-VHS tylko o standard wyjścia video, jaki np. ma moja kamera. Istnieją 4 stopnie jakości jeśli chodzi o różne rodzaje we/wy VCR od najgorszego do najlepszego:

1. antenowe
    2. composite
    3. S-Video
    4. RGB albo component

Tak jak już wspomniałem większość osób piszących na ten temat wskazuje na diametralne różnice w jakości pomiędzy tymi standardami.

Ponieważ mój VCR ma wyjście SCART, czyli RGB, a kamera ma wejście S-Video, stąd pytanie o odpowiednią przejściówkę.

Liczę na dalsze ciekawe informacje.

• #120 05 Lip 2011 23:03
    weryfany
    Poziom 24  

Przejściówka to za mało, oba urządzenia muszą obsługiwać ten sam rodzaj sygnału na przykład w tym przypadku S-Video lub RGB.
    Nie wiem czy jest sens roztrzepywać się nad rodzajem przesyłanego rodzaju, wazne żeby był poprawny i bardzo dobry.
    To tak jak by porównywać dwa auta bo ten to a ten tamto.
    Jak chcesz się dowiedzieć czegoś to proponuję złapać gościa co kręci na weselach i mu zadać kilka pytań Ci panowie robią to zawodowo i rozwieją wątpliwości.

Ja miałem karte TV WinFast TV 2000 xp Expert (Leadtek) i powiem że byłem zadowolony na standardowym programie zgrywał ślicznie.

Oczywiście są karty profesjonalne ale czy cena jest adekwatna do jakości to nie wiem

Ale i tak stacjonarna zgrywała i zgrywa o wiele w lepszej jakości