Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak linii poziomych w graf. LCD firmy OPTREX ?

silos 25 Feb 2009 08:38 6021 5
SterControl
    silos
    Level 18  
    Witam

Mam graficzne LCD w których stopniowo w coraz większych ilościach nie wyświetlane są poziome linie. Zamiast wyświetlania czarnych puntów z zawartością ekranu w danej linii jest tylko puste zielone tło. Puste linie pojawiają się nieregularnie i na stałe. Czym może to być spowodowane i czy są jakieś szanse na naprawę tego defektu? Szukałem także w sklepach sprzedających LCD graficzne ale nie mają takiego typu. Skierowałem pisma do Optrex Europe GmbH jako producenta ale odsyłają mnie cały czas do firmy ktora wykorzystała ten LCD w swoim układzie. LCD to zamontowane jest w sterowniku wyświetlacza na desce rozdzielczej autobusów Solaris. Sterownik marki Siemens VDO Automotive AG (Niemcy). Tam również skierowałem pismo jednak bez odzewu.

Z poważaniem
    Silos
  • SterControl
    User removed account
    User removed account  
  • SterControl
    bartekgajos
    Level 14  
    Witam

Może również być problem z synchronizacjią magistrali, jeżeli steronikiem jest układ serii SED1.

Starsze układy SED nie miały wbudowanego zarządzania pamięcią Video.

Miałem taki problem kiedyś z wyświetlaczem BULYMIN 320x240 pikseli.
    Ni jak się nie dało go zsynchronizować a efekt był podobny do opisywanego przez kolegę ( brakowało wyjścia przerwania - końca linii na zewnątrz )

Rozwiązaniem ( prawie idealnym ) było wysyłanie danych do kontrolera tylko w fazie ramki.

pozdrawiam
    Bartek
    silos
    Level 18  
    Witam

Samo LCD z kontrolerem połączone jest taśmą jak na zdjęciu poniżej:

Z jednej strony przy LCD taśma jest przyciśnięta stykami do szyby za pomocą różowej gumy (docisk), a od strony kontrolera stykami przyklejone tylko. Sprawdzę tylko połączenie to do kontrolera na gorąco lutownicą. Mogły się poluzować.

Kontroler jest zbudowany na układzie Toshiba T6963C. Sterowniki wierszy i kolumn to układy Toshiba T6A39 i T6A40.

Z poważaniem
    Silos
    Pluta Grzegorz
    Level 12  
    Witam opanowałem te wyświetlacze zakładam teraz innych firm albo niebiesko biały lub zielonkawy.
    Wykorzystuje płytkę po tym starym jako ramkę by do obudowy pasowała.
    Już mam 6 autobusów które z tym jeżdżą i działa . sprawdzone w Solaris i MAN .

silos
    Level 18  
    Witam

Dziękuję za zdjęcia. Czy mógłby Pan podać konkretnie jakie to są modele wyświetlaczy (oznaczenie) i czy bezpośrednio w Polsce można je kupić ?

Z poważaniem
    Silos