Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana licznika

roman4 25 Feb 2009 09:03 2525 8
    roman4
    Level 22  
    Witam jest zmiana licznika na licznik na kartę mam to zrobić w skrzynce nadtynkowej musze zrobić przedłużenie przewodu , instalacja jest tylko na L i N . Moje pytanie jest czy moge przedłużyć to z 4*4mm ten krótki odcinek 4*2,5mm bo ten krótki odcinek to musze połonczyc kabel z byłego miejsca licznika do skrzynki licznikowej nadtynkowej. Miejsce łaczenia robie w puszce z możliwoscią zaplombowania ponieważ przewód który łącze to jest główne zasilanie wlz idące do licznika. Pozdrawiam
    SEILOR
    Level 17  
    To zależy od maksymalnej pobieranej mocy...
    sasza1949
    Level 15  
    Zmianę miejsca zainstalowania licznika może wykonać instalator z uprawnieniami prowadzący działalność usługową.Myślę że dostałeś polecenie na piśmie o przeniesienie opomiarowania na zewnątrz budynku i termin.Nie zmienia się przekroju poniżej 4mm2do TL.
    tyton
    Level 16  
    Witam.

SEILOR wrote:
    To zależy od maksymalnej pobieranej mocy...

To nie zależy od pobieranej mocy.
    Każde przejście na inny przekrój przewodu trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

Pozdrawiam
    stomat
    Level 36  
    "Każde przejście na inny przekrój przewodu trzeba odpowiednio zabezpieczyć. "
    A gdzie kolega wyczytał takie bzdury ?
    Do gniazdka w ścianie dochodzi 2,5 kwadrat, włączam ładowarkę do komórki która ma przewód zasilajacy 0,75 kwadrat, wg kolegi muszę zastosować zabezpieczenie ???
    tyton
    Level 16  
    Witam.

stomat wrote:
    Do gniazdka w ścianie dochodzi 2,5 kwadrat, włączam ładowarkę do komórki która ma przewód zasilajacy 0,75 kwadrat, wg kolegi muszę zastosować zabezpieczenie ???

Te bzdury wyczytałem z normy PN-IEC 60364-4-473.par.473.1.1.1
    A ładowarkę Kolega może podłączyć (ładowarka ma własne zabezpieczenie przetężeniowe).
    Jednak jest to ciekawy temat-Następne punkty w/w normy określają których przypadków nie dotyczą np.wspomnianą ładowarkę.
    Jednak w przypadku opisanym przez autora postu,linię zasilającą ja traktuję jako całość która powinna być prawidłowo zabezpieczona zwarciowo i przeciążeniowo.

Pozdrawiam
    stomat
    Level 36  
    No cóż, nie stać mnie na kupienie normy, kolega też nie może fragmentu zaprezentować gdyż łamałby prawo autorskie. Nie pozostaje zatem nic innego jak zakończyć dyskusję, przy czym każdy z nas pozostanie przy swoim zdaniu.
    siuada
    Level 12  
    stomat wrote:

Ladowarka jest odbiornikiem a nie instalacją.
    roman4
    Level 22  
    Koledzy zrobiłem to taki sposób iż na łączenie założyłem puszkę połączeniową hermetyczną z możliwością założenia plomby , odcinek do skrzynki od puszki przedłużyłem takim samym kablem jak istniejący.

Moje pytanie teraz takie ile za to zainkasować nie zakładam na co dzień i nie przerabiam instalacji.
    Przełożenie szafki 3fazowej , złożenie zabezpieczenia przed licznikowego , podłączenie do esów w mieszkaniu. Pozdrawiam Roman.