Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykorzystanie prądu z wiatraka

25 Feb 2009 11:51 4275 7
  • Level 9  
    Witam, niedawno uruchomiłem mała elektrownię wiatrową 1,5kW. Mam problem z wykorzystaniem jej prądu, ponieważ przy małych obrotach prądnicy wytwarza 50V, a przy dużym wietrze dochodzi nawet do 250V. Prądnica jest 3 fazowa. Chciałbym wykorzystać ten prąd do ładowania akumulatorów 12V. Nie wiem jaki układ zastosować, aby nie przeładowało akumulatorów , lub czegoś nie uszkodziło. Proszę o podsunięcie jakiś pomysłów, z góry dziękuję i pozdrawiam :)
  • Level 43  
    Można by pomyśleć o zastosowaniu trafa mającego więcej odczepów na uzwojeniu pierwotnym i dać automatykę przełączającą te uzwojenia w zależności od napięcia jakie daje prądnica.
  • Level 42  
    1. Moc 1.5 kW to za dużo na akumulatory 12V - tu raczej byłoby wskazane użycie baterii akumulatorów 48V.

2. Transformator z odczepami na uzwojeniu pierwotnym, to nieszczęśliwy pomysł, tym bardziej, że mowa o trzech fazach...

Podsumowując: nic tanio i prosto się tu nie wymyśli. Potrzeba dość sprytnej elektroniki robionej na zamówienie - a to będzie kosztowne.
  • Level 33  
    Prostownik trójfazowy i przetwornica impulsowa ze stabilizacją napięcia wyjściowego, to chyba najlepsze rozwiązanie problemu, a już na pewno najwydajniejsze. Jeśli masz pojęcie o elektronice, taką przetwornicę możesz nawet wykonać samodzielnie.
  • Level 9  
    Witam ponownie. Zapomniałem dodać, że posiadam do tego wiatraka układ Soft Start z układem prostowniczym - Kaskada. Układ ten załącza kolejne obwody, przy wzmożonej produkcji prądu przez elektrownię. Nie wiem czy ten układ się do czegoś przyda, a może jednak :P
  • Level 33  
    Do zasilania przetwornicy impulsowej z takiego wiatraka nie jest potrzebna ani żadna wstępna stabilizacja napięcia, ani układy soft startu. Przetwornicę można zbudować tak, aby generowała na wyjściu niezależne i stabilne napięcie przy zakresie napięć wejściowych 50-250V, a nawet większym, i to przy sprawności ponad 80% ;) Dopiero poza tym zakresem napięcia wejściowego napięcie wyjściowe może się zmienić, przykładowo poniżej 50V przetwornica łagodnie obniża napięcie wyjściowe, a powyżej 250V zadziała zabezpieczenie powodujące wyłączanie przetwornicy. W przypadku transformatora trójfazowego nie masz żadnych zabezpieczeń, regulacji ani automatyki i wtedy trzeba przełączać rezystory żeby zapewnić jakąś tam stabilność zasilania.
  • Level 9  
    A gdzie możnaby kupić kupić i za ile przetwornicę lub elementy do jej wykonania, aby spełniała tę funkcję.
  • Level 33  
    >> TME.PL << :)

Tam znajdziesz wszystko. Nawet zasilacze impulsowe z niezłym zakresem napięcia zasilania ;) Przykład:
    http://www.tme.eu/pl/katalog/?id_category=100...ers%3D1%26search%3DLPP-150-48%26bf_szukaj%3D+

Zakres napięć wejściowych 85-264Vdc. Mógłby się nadać, ale moc trochę mała. Można zbudować mocniejszy, ale to wymaga minimum wiedzy o elektronice i troszkę zdolności, a przede wszystkim miernika i oscyloskopu.