Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

co ile zmieniany jest licznik prądu?

25 Lut 2009 12:24 5602 8
  • Poziom 2  
    mam pytanie odnośnie mojego licznika prądu.od jakiegoś czasu zauważyłam, że licznik coraz szybciej się obraca.podkreślę od razu, że nie prowadzą "kombinacji" przy liczniku i nie w głowie mi kradzież prądu. uwagę zwróciłam przez to, że wzrosły mi rachunki za prąd i to dość znacznie.licznik obraca się dość szybko pomimo, że wyłączyłam (na czas sprawdzania) "prądożercze" urządzenia. z tego co pamiętam to licznik był wymieniany jakieś 10-13 lat temu. co mam zrobić? zgłosić to do dostawcy prądu czy też czekać aż energetyka sama postanowi zmienić licznik...choć do tego czasu pewno zbankrutuję jak rachunki będą tak wspaniałomyślnie rosnąć :| proszę o jakieś podpowiedzi :?:
  • Poziom 31  
    Licznik prądu jest zmieniany przez ZE co 15 lat.
  • Poziom 23  
    Licznik w domach mieszkalnych musi być wymieniony co 15 lat. Może oczywiście być wymieniony wcześniej.
    Fakt odłączenia prądożernych odbiorów i obserwacji licznika nic nie wnosi. Wiele odbiorów w stanie czuwania też pobiera energię i to znacznie.
    Można zastosować Wzór na wyznaczenie mocy

P = 3,6 x10^6xN /tz x Cn

Cn - stała licznika
    tz - zmierzony czas
    N - ilość obrotów tarczy

Musisz jednak posiadać dokładne wzorce w postaci odbioru rezystancyjnego.
    Tylko tak można stwierdzić czy wszystko z licznikiem jest ok.
    Wielkość o jaką może być różny pomiar od rzeczywistego to +/- 3%
  • Poziom 16  
    Witam
    Jeśli chcesz by zmieniono szybciej licznik to napisz list o treści "Uprzejmie donoszę, że obywatel XY kradnie prąd ...." powinno zadziałać. Oczywiście podpisz się "Życzliwy"
  • Poziom 33  
    WMichał napisał:
    Licznik prądu jest zmieniany prze ZE co 15 lat.

Być może jest taki przepis , ale w moim bloku ( mieszkam ponad 20 lat ) nikomu jeszcze licznika nie wymieniono ?. :cry:
    Pozdrawiam .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    właśnie tego się boję, że jak zgłoszę, że licznik mi szaleje to oskarżą mnie o to, że "bawiłam" się magnesem. a niestety wiem, że łatwo z nimi nie wygram...
  • Poziom 23  
    Uszkodzenie mechaniczne licznika w myśl przepisów prawa energetycznego równoważne jest z nielegalnym poborem energii.