Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

co ile zmieniany jest licznik prądu?

moniqa_ss 25 Feb 2009 12:24 6637 8
    moniqa_ss
    Level 2  
    mam pytanie odnośnie mojego licznika prądu.od jakiegoś czasu zauważyłam, że licznik coraz szybciej się obraca.podkreślę od razu, że nie prowadzą "kombinacji" przy liczniku i nie w głowie mi kradzież prądu. uwagę zwróciłam przez to, że wzrosły mi rachunki za prąd i to dość znacznie.licznik obraca się dość szybko pomimo, że wyłączyłam (na czas sprawdzania) "prądożercze" urządzenia. z tego co pamiętam to licznik był wymieniany jakieś 10-13 lat temu. co mam zrobić? zgłosić to do dostawcy prądu czy też czekać aż energetyka sama postanowi zmienić licznik...choć do tego czasu pewno zbankrutuję jak rachunki będą tak wspaniałomyślnie rosnąć :| proszę o jakieś podpowiedzi :?:
    WMichał
    Level 32  
    Licznik prądu jest zmieniany przez ZE co 15 lat.
    kaczmarj
    Level 23  
    Licznik w domach mieszkalnych musi być wymieniony co 15 lat. Może oczywiście być wymieniony wcześniej.
    Fakt odłączenia prądożernych odbiorów i obserwacji licznika nic nie wnosi. Wiele odbiorów w stanie czuwania też pobiera energię i to znacznie.
    Można zastosować Wzór na wyznaczenie mocy

P = 3,6 x10^6xN /tz x Cn

Cn - stała licznika
    tz - zmierzony czas
    N - ilość obrotów tarczy

Musisz jednak posiadać dokładne wzorce w postaci odbioru rezystancyjnego.
    Tylko tak można stwierdzić czy wszystko z licznikiem jest ok.
    Wielkość o jaką może być różny pomiar od rzeczywistego to +/- 3%
    kmr
    Level 17  
    Witam
    Jeśli chcesz by zmieniono szybciej licznik to napisz list o treści "Uprzejmie donoszę, że obywatel XY kradnie prąd ...." powinno zadziałać. Oczywiście podpisz się "Życzliwy"
    Stary1952
    Level 32  
    WMichał wrote:
    Licznik prądu jest zmieniany prze ZE co 15 lat.

Być może jest taki przepis , ale w moim bloku ( mieszkam ponad 20 lat ) nikomu jeszcze licznika nie wymieniono ?. :cry:
    Pozdrawiam .
    User removed account
    User removed account  
    moniqa_ss
    Level 2  
    właśnie tego się boję, że jak zgłoszę, że licznik mi szaleje to oskarżą mnie o to, że "bawiłam" się magnesem. a niestety wiem, że łatwo z nimi nie wygram...
    kaczmarj
    Level 23  
    Uszkodzenie mechaniczne licznika w myśl przepisów prawa energetycznego równoważne jest z nielegalnym poborem energii.