Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Electrolux ENB3451x - słabo mrozi

25 Feb 2009 14:25 12049 16
 • Level 2  
  Witam chciałbym się porazdić. Mam lodówkę Elektrolux ENB3451x jak dotąd spisywała się znakomicie non stop -21*C w zamrażarniku ok. Skończyła się gwarancja i zaczęły się problemy z osiągnięciem niższej temp. niż -13*C (w chłodziarce ok. 2*C). Niby wszystko chodzi agregat ale co trochę włącza się alarm i pokazuje -11*C. Prosiłbym bardzo jeśli ktoś domyśla się co jej jest o napisanie. W ostateczności będę musiał do specjalisty zadzwonić. Acha jeszcze jedno, były wymieniane drzwi właśnie od zamrażarnika.
 • Level 18  
  A uszczelka dobrze dolega ?
 • Level 14  
  Zaszroniony jest parownik w zamrażarce spowodowane jest to najprawdopodobniej niedomykaniem się drzwiczek przed naprawą lub po niej sprawdź czy nie ma szczeliny pomiędzy uszczelka a obudową a żeby usunąć problem trzeba lodówkę porządnie rozmrozić najlepiej wyłączyć sieci otworzyć drzwiczki i pozostawić na 24 h
 • Level 18  
  Jak uszczelka słabo dolega to proponuję uszczelkę posepać np. talkiem imocno docisnąc drzwi lodówki np.skręcić mocno sznurkiem.
 • Admin of household appliances group
  Witam
  A lodówka rozmrożona?
  Jak będziesz miał grubą warstwę lodu w zamrażalniku to tak będzie.
 • Level 14  
  To jest urządzenie typu Frost Free, tzn. zamrażarka chłodzona jest dynamicznie (wentylator) i automatycznie rozmrażana, więc o szronie w komorze nie ma mowy. Natomiast jeżeli parownik (za tylną ścianą w zamrażarce) jest nieprawidłowo rozmrażany to na nim tworzy się warstwa szronu (lodu) zmniejszając przepływ zimnego powietrza, a w efekcie wyższą temp. (cieplej) w zamrażarce. Komora chłodz. jest praktycznie niezależna (oddzielny parownik), więc w chłodziarce jest OK. Aby sprawdzić tą teorię wystarczy wyłączyć sprzęt najmniej na 24 godz.(koniecznie otwierając drzwi zamrażarki) i powinno być dobrze. Jeżeli po jakimś czasie uszkodzenie powtórzy się, pozostaje wezwać serwis.
 • Level 2  
  Dzięki wielkie wszystkim za tak dokładne przedstawienie jak sprawa wygląda. odrazu wykonam wszystkie te czynności. Mam nadzieję ze będzie ok. Dam znać co z tego wyszło. Pozdrawiam wszystkich którzy pomagają drugim , kto wie może też komuś z was będę miał przyjemność pomóc w czymś POZDRO!
 • Level 10  
  Lordfalkuad wrote:
  Dzięki wielkie wszystkim za tak dokładne przedstawienie jak sprawa wygląda. odrazu wykonam wszystkie te czynności. Mam nadzieję ze będzie ok. Dam znać co z tego wyszło. Pozdrawiam wszystkich którzy pomagają drugim , kto wie może też komuś z was będę miał przyjemność pomóc w czymś POZDRO!


  Witam,
  mam ten sam problem z tą samą lodówką.
  Napisz co było przyczyną wadliwej pracy.
  Pozdrawiam

 • Level 20  
  Masz niedrziałający wentylator zamrażarki. jeśli nie pomoże rozmrożenie ( przez ok 12 godzin) to do wymiany jest wentylator w zamrażarce. czasami zdarzało się że fabryka dała za któtki popychacz włącznika wentylatora ( znajduje się on w lewym górnym rogu po otwarciu zamrażarki. sprawdź przed rozmrożeniem czy naciśnięcie spowoduje pracę silnika. jeśli tak to w ostateczności przyklej coś na niego aby wydłużyć popychacz. jeśli po rozmrożeniu nie zadziała wentylator to trzeba sprawdzić czy moduł podaje napięcie na silnik ( w odpowiedniej kostce w puszce podłączeniowej z tyłu lodówki) jeśli nie ma napięcia tj 230V ( sporadyczne przypadki bliskie 0) do wymiany moduł. jeśli jest a nie obraca się to do wymiany silnik. ( w obydwu przypadkach do wymiany wezwij AUTORYZOWANY serwis. muszą dać Ci gwarancję 12 miesięcy na części.
 • Level 10  
  Dzięki za odpowiedz,
  nakleiłem na przycisk plaster o grubości około 3 mm. ale nic to nie pomogło.
  Co do wentylatora to nie słyszę czy on pracuje czy jest niesprawny.
  Obecnie mimo nastawienia temperatury zamrażarki na -21 st. C. max. mrozi do temp.
  -13 st. a mimo że temp. chłodziarki jest ustawiona na +4 st. to chłodzi do temp. +2 st.
  Na temperaturze zamrażarki -11 st. C. włącza się alarm i żeby schłodzić dwa stopnie w zamrażarce sprężarka musi pracować kilka godz.
  Osoba która trochę zna się na lodówkach stwierdziła że to jest usterka spręzarki, ponieważ ta która jest zainstalowana tj. HTK 95AA to spręzarki bardzo wadliwe i działają max. 4 lata.
  Będę wdzięczny o dalsze wskazówki co do w/wy. usterki.
  Pozdrawiam wszystkich.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Dodam jeszcze że dwa razy była rozmrożona i przez 1 dzień pracowała prawidłowo.
  Pozdrawiam.

 • Level 20  
  skoro przez jeden dzień pracowała prawidłowo to blokuje ci się wentylator obiegu w zamrażarce. trochę się ich nawymieniałem - uważaj na palce przy ewentualnej wymianie
 • Level 10  
  Dzięki Wosokol za wskazówkę - miałeś rację, przez dwa dni pracowł wentylator i lodówka działała super. Po dwóch dniach wentylator znowu przestał działać i lodówka słabo mrozi. Prosiłbym Cię o wskazówkę jak do niego się dobrać i ile on kosztuje. Będę wdzięczny za odpowiedz.
  Pozdrawiam.

 • Level 20  
  jak już będziesz mieć wentylator to :
  Dobrze-Rozmrożona komora zamrażarki do podstawa.
  Wyłącz sprzęt z gniazdka sieciowego!
  -w komorze zamrażarki zdejmij przedni panel. będziesz mieć w sumie po dwie pary zaczepów ( jedne widoczne od spodu po środku jak ukucniesz to widać, a drugie schowane w otworach po bokach i tu trochę można się namęczyć. całkiem możliwe że niektóre połamiesz lub coś w tym stylu)
  - jak już zdejmiesz ten panel to odsłonią ci się dwa wkręty z łbem sześciokątnym chyba 6,5 (pasuje końcówka wkrętakowa na tzw bit-y) odkręć je.
  - delikatnie osuniesz cały zespół obudowy z parownikiem i wentylatorem. może to być lekkie wysunięcie z ćwierć- obrotem i opuszczeniem. z tyłu lodówki znajdzesz po lewej stronie białą skrzyneczkę. odkręć ją i otwórz. poobcinaj odpowiednie opaski zaciskowe prowadzące przewód wentylatora przez otwór do zamrażarki.
  -od tyłu opuszczonego zespołu parownika zobaczysz wentylator. można go wyjąć po uprzednim wyplątaniu przewodów. nie przesadzaj z wypruwaniem wszystkich przewodów. tylko niezbędne. I tak potem ciężko wszystko upchać.

  przewidywany czas pracy 45 min - 1h . jeśli całe palce to sukces ;)

  oczywiście nie wyginaj za bardzo rurek - aluminium.
  jeśli chcesz jakieś zdjęcia to może coś umieszczę

  pozdrawiam
 • Level 10  
  Witam,
  przedni panel i panel na śruby zdejmuję bez problemu, gorzej jest z dobraniem się do wentylatora. Boję się żebym czegoś nie połamał. Powiedz mi, ile może kosztować wentylator i czy nie można go samemu naprawić (jak go min. przekręcę, to wiatrak wentylatora zaczyna pracować). Jeżeli możesz to prześlij zdjęcia.
  Dięki i pozdrawiam

 • Level 20  
  na razie niestety nie mam zdjęć. a silnik wentylatora masz do wymiany- koszt ok 120 zł popytaj sie o nie w serwisach electrolux-a - casem mogą mieć na magazynie. Na wszelki wypadek miej ze sobą numer PNC chłodziarki. silnik dostajesz ze śmigłem. silnika nigdy nie próbowałem nawet rozbierać.
 • Level 2  
  Zrobiłem tak jak mi poradzili użytkownicy tego forum, mianowicie odmroziłem całkowicie lodówkę. Rzeczy którebyły zamrożone poowijałem szczelnie kocami dosyć grubą warstwą żeby się nie rozmroziły i przez 12 godzin lodówka była otwarta żeby ładnie wyschła. Z tego co się z forum dowiedziałem to w zamrażarniku jakiś parownik czy coś od czasu do czasu może zamarzać. Oczywiście przy okazji lodówkę dokładnie umyłem. Po włączeniu od razu było widać poprawę, a ja już się wkur...łem, że po gwarancji awaria.

  Dodano po 16 [minuty]:

  Od tamtego rozmrożenia lodówka nie wymagała żadnej obsługi. Dzięki jeszcze raz ludzie z forum.
 • Level 10  
  Dziękuję wszystkim za pomoc.
  Po poruszeniu wentylatora i dokładnym odmrożeniu lodówka działa super.
  Jeszcze raz dzięki.