Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wejście sygnałem analogowym do komputera-jakie są możliwości ?

25 Lut 2009 17:00 3083 14
  • Poziom 9  
    nie mam pojęcia w jakim dziale ten temat będzie najodpowiedniej umiejscowiony, ale zdaje mi się że za ten problem będzie odpowiadał jakiś mikrokontroler, zatem:

Chciałbym za pomocą portu USB przesłać sygnał analogowy do komputera,
    wiem że najpierw musiałbym jakimś przetwornikiem a/c potraktować ten sygnał a później go przesłać dalej, ale może jest jakiś odpowiedni scalak?
    w drugą stronę nie jest potrzebny przetwornik c/a.

I czy istnieje jakaś aplikacja co by czytała ten sygnał, czy od podstaw trzeba by go napisać?

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Musisz zrobić/kupić kartę dźwiękową na USB. Zależy co to za sygnał analogowy niemniej jaki by nie był bezpośrednio w USB go nie wpuścisz.
  • Poziom 31  
    Ale o jaki sygnał dokładnie chodzi ? audio - wtedy wystarczy jakaś kostka DAC z USB np. PCM2702 .
    Jeśli chodzi o inne sygnały to można by to zrobić na jakimś mikrokontrolerze z wbudowanym przetwornikiem analogowo/cyfrowym (np.Atmega) + konwerter RS/USB - FT232 .
  • Poziom 29  
    Upraszczając, port USB jest standardem w którym sygnały przesyłane są cyfrowo w formie pakietów.

Żeby przesłać sygnał analogowy potrzebujesz układu który zamieni sygnał analogowy i prześle go do komputera (hosta) w formie transmisji USB.

Więc, możesz poszukać mikrokontrolera z przetwornikiem i obsługą standardu USB.
  • Poziom 9  
    dokładnie chce mierzyć, zmieniającą się rezystacje, gdy zmienia sie rezystancja to zmienia się napięcie, także mniej więcej coś takiego ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Najbardziej banalne rozwiązanie to karta dźwiękowa na USB. W sklepie za rogiem albo w sieci za kilkanaście złotych, jeśli taka jakość ci wystarczy. Jak nie, to są też karty dźwiękowe na usb za setki i tysiące złotych. Próbkowanie tanich to 44 albo 48 kHz, droższe dochodzą pod 100 kHz.
  • Poziom 9  
    No ok, raczej tan pomysł się sprawdzi z kartą dźwiękową na usb, a teraz jaka maksymalna amplitude moge podać na wejście? Bo na pewno sygnał będzie trzeba wzmocnić, ale teraz jak bardzo :)

Ogólnie mam za zadanie stworzyć urządzenie do pomiaru zmiany rezystancji naskórka człowieka i tworzyć wykres w czasie rzeczywistym.
  • Poziom 42  
    sesego2000 napisał:
    No ok, raczej tan pomysł się sprawdzi z kartą dźwiękową na usb, a teraz jaka maksymalna amplitude moge podać na wejście? Bo na pewno sygnał będzie trzeba wzmocnić, ale teraz jak bardzo :)
    A może weźmiesz datasheeta i zobaczysz jaki zakres przyjmuje?
    sesego2000 napisał:
    Ogólnie mam za zadanie stworzyć urządzenie do pomiaru zmiany rezystancji naskórka człowieka i tworzyć wykres w czasie rzeczywistym.
    Czy próbowałeś określić zakres zmian? Jak uwzględnisz żądaną rozdzielczość pomiaru to będziesz wiedział jakie przetworniki użyć i czy trzeba zmodyfikować metodę pomiaru.

Tak na moje oko to rezystancja skóry będzie zmieniać się w dość dużym zakresie, od kilku Mom to pojedynczych om.
  • Poziom 30  
    Amplituda rzędu 1 wolta zapewne, ale musisz sam sprawdzić.
    Wykrywacz kłamstw robisz?

@elektryk - nie znajdzie dataszita do chińskiej karty dźwiękowej
  • Poziom 28  
    STM32 + USBLib od STM.
  • Poziom 9  
    bardziej coś w rodzaju urządzeń biofeedbacku. jaki sita i blue i inne.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    a mogłbyś podać jakiś model? dopiero wchodze w świat mikrokontrolerów takimi małymi kroczkami :)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto