Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elemis 5511T po wymianie trafo iskrzy płyta

25 Lut 2009 21:29 2671 13
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mam problem, ponieważ wymieniłem trafopowielacz w elemisie i działa niby wszystko ok ale "pachnie" spalenizną strasznie z TV, i patrze a na płytce koło trafo dziura wypala sie nie wiem dlaczego:cry:

Mam nadzieję że nie zamorduje mnie nikt za tą ilośc kalafoni :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Jeśli trafo podstawiłeś w oryginale to pozostaje tylko wyskrobać w okolicy palącego się laminatu wszystko co zmieniło kolor bo ten ma upływność i nic już nie poradzisz.A co do takiej ilości kalafonii to radzę delikatnie zeskrobać bo na dłuższą metę będzie powodować takie same objawy jak wystąpiły teraz.Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 9  
    Wyskrobałem ta kalafonię z płytki, tylko teraz zastanawiam sie czy tam ścieżki nie było i nie wypaliło jej:| A ze schematem nie bardzo umiem sobie z tym poradzić. Czy tam jak zaznaczyłem nie powinna być ścieżka??

Trafo w orginale podmienione z TVL108/4 na TVL108/4

Fotkę usunąłem - p.10.11 i p.14 regulaminu. [Mirek Z.]

Poprawiłem fotki:)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Oto i zdjęcie drugiej strony, i tam poza dziura która wyskrobałem nic innego nie było wlutowanego 8-O
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Numer nóżki to jest 10 tak według mnie wynika z oznaczenia na schemacie i idzie do masy lecz nie jestem pewien, a w kolejności to jest 7 nóżka patrząc od dołu płyty, licząc od lewej strony :)
    ........................

Zgodnie z moim rozumowaniem nóżka 7 i 9 jest połączona wewnętrznie, a 7 pin jako masa i chyba zostaje nie połączony tylko kończy sie w tamtym miejscu, i powinno tak zostać tak mi sie zdaje, proszę o weryfikację moich wypocin:)
  • Poziom 1  
    Ale lutowania paskudne, widać ze to amator.
    Trzeba zmienić pewną zworę bo dam głowę że to nie jest oryginał. Znaczy tylko ci sie tak wydaje.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Schemat to ten sam co Kolega zamieścił, a 2 televizor wporządku chodzi, obraz ładny itd, tylko to iskrzenie skąd sie wzięło :? No i po oczyszczeniu tego miejsca dalej iskrzy i coraz mocniej z tej ścieżki.

Przyglądnąłem się tej iskrze i wygląda na to jakby przeskakiwało ze ścieżki na drugą ścieżkę, wypalając po drodze dziurę.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Czytałeś to ?
    Cytat:
    Według tego co widzę to chodzi o pin 7 w zamieszczonym zdjęciu masz pokazane na schemacie co powinno być podłączone do tej nóżki.
  • Poziom 9  
    tak czytałem, tylko wole sie upewnić, bo nie mam zamiaru uszkodzić nowego trafa który tani nie był, albo TV bo szkoda dobić jak chodzi. A ja w tym temacie elektronicznym laik jestem :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wyskrobać to trzeba porządnie do żywego jak napisano wcześniej. Na zdjęciach widać, że nie jest to dobrze wyskrobane i dlatego pali. Następnie połączyć kablem to co przy okazji skrobania uszkodzi się.
    HR8152 którego aplikacja widać to odpowiednik TVL108 (bez indeksu) Podparcie WN na pin7 (tak jak przy T72 na załączonym wyżej schemacie) TVL108/4 ma podparcie na pin9. To tak dla wyjaśnienia. Jeżeli było TVL108/4 i takie wstawiono to dokładne oczyszczenie (nawet celowe zerwanie ściezek i połączenie ich) a nie takie jak na zdjęciu załatwi sprawę chociaż nie widzę aby była podłączona pin9 a przy TVL108/4 ma być połączona tam gdzie pin7. Wygląda mi, że wcześniej było TVL108 bez indeksu chociaż metka 108/4 a 4 była skreślona długopisem który wyblakł. Wtedy będzie się paliło. Biazet tak kiedyś robił. Stosował metki zastępcze a długopisem poprawiano na właściwy model. To blakło i były problemy przy wymianie.
    Połacz pin7 trafa z pin9. O wyskrobaniu spalonej płytki nie zapomnij.
  • Poziom 9  
    Właśnie zrobiłem mostek w tym miejscu gdzie wypaliło i chodzi, nie iskrzy jest OK, Dziękuję wszystkim za pomoc i wyrozumiałość.
    Pozdrawiam