Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica impulsowa 12/230V problem z transformatorem

Karol966 25 Feb 2009 22:16 6038 17
Tespol
    Karol966
    Level 30  
    Witam.
    Buduję przetwornicę 12DC na 230AC, całość składa się z kilku modułów między innymi z przetwornicy 12DC/314DC, układu formującego przebieg zbliżony do sinusoidy oraz układu zabezpieczeń. Aktualnie mam problem z przetwornicą 12DC/314DC.
    Przetwornica przy obciążeniu żarówką 40W daje napięcie ok 140VDC, wówczas na nóżce nr 1 układu SG3525 panuje napięcie ok 2.9V a nie 5.1
    Gdy odłączę obciążenie napięcie wyjściowe powoli wzrasta do ok 300V a na nóżce 1 pojawia się ok 5.1V (wówczas słychać jakieś pstykanie - tak jakby przetwornica załączała klucze na chwilkę i wyłączała na dłuższą chwilę)
    Transformator nawijałem na rdzeniu widocznym na zdjęciach- pochodzi z ATX, jedynie jest lekko przerobione tak aby leżało płasko na płycie (jakość kiepska ale nie miałem pod ręką aparatu) pierwotne to 2x8 zwojów a wtórne ok 100zwojów
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    zubel
    Conditionally unlocked
    Czym zasilasz tą przetwornicę? ona potrzebuje trochę prądu
    Karol966
    Level 30  
    Dla tej żarówki zasilałem ją zasilaczem ok 50W (żarówka miała 40) może to ciut za mało, zobaczę dziś na większym zasilaczu.
    zubel
    Conditionally unlocked
    Napisz co ci wyszło .
    Powodzenia
  • Tespol
    Karol966
    Level 30  
    Sprawdzałem przebieg na oscyloskopie - dziwne bo wypełnienie było ciągle takie samo 1/2 a napięcie na wyjsciu powolnie narastało od ok 180 do 300V DC
    zelazny59
    Level 10  
    masz żle nawinięty transformator z 12 V chcesz mieć 314 w\ięc przy 8 zwojach pierwotnego potrzebujesz 300 zw wtórnego napiecie powoli ci rośnie z pików na tranzystorach brak zabezpieczeń . nózka 1 sg to ujemne sprzeżenie zwrotne jak przekracza napięcie z 2 nózki toSG zmniejsza wypełnieni impulsów z ok 49% do zera
    Karol966
    Level 30  
    Zabezpieczenia są, nóżka 1 ma zamknięte sprzężenie zwrotne, wg opisów innych powinno wystarczyć ok 140 zwojów z tego względu, że pierwotne ma 2 jednakowe, przeciwnie nawinięte uzwojenia.
    -RoMan-
    Level 42  
    Fizyki nie oszukasz - przy 2*8 zwojów pierwotnego i ok. 100 zwojów wtórnego osiągniesz właśnie tak niskie napięcie pod obciążeniem. Powolne narastanie napięcia na wyjściu bez obciążenia wynika z ładowania kondensatora wyjściowego szczytami przepięć - tak jak napisał zelazny59.
    Karol966
    Level 30  
    Czy jest jakiś prosty (orientacyjny bowiem wiadome jest to, że wszystko zależy od wielkości rdzenia, typu, itd) wzór, proporcja czy tez zależność na obliczenie ilości zwojów potrzebnych do uzyskania odpowiedniego napięcia? Szukałem wcześniej odpowiedzi na takie pytanie, tzn przeglądałem informacje dotyczące nawijania transformatorów impulsowych i niczego konkretnego nie znalazłem, jedynie szczątkowe informacje w przypadkowych artykułach.

Wg zwykłej proporcji (tak jak dla transformatorów sieciowych) wychodzi, że przy 12V oraz 2x8zwojów na uzwojeniu pierwotnym wymagane jest ok 413 zwojów na uzwojeniu wtórnym dla napięcia 314V
  • Helpful post
    -RoMan-
    Level 42  
    I zwykła proporcja obowiązuje. Ale musisz zadbać o to, żeby przy braku obciążenia napięcie nie pełzło Ci w górę - przetwornica musi kontrolować napięcie wyjściowe i wyłączać się (jeszcze lepiej, gdyby stabilizowała).

Tu masz stronę do liczenia transformatorów i dławików (swoją drogą - nie wspominasz o nim) dla przetwornicy push-pull: http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/vgw_smps_e.html
    Pamiętaj, że dla push-pull z odczepem ilość zwojów pierwotnego dotyczy każdej połówki uzwojenia ale za to przekrój możesz stosować mniejszy.
    Karol966
    Level 30  
    Nie wspominam o dławikach bo ich nie mam. Nie mam jak zmierzyć indukcyjności więc jeżeli już jest jakaś konieczność zastosowania dławika (o której wiem) to używam jakiś starych. W opisie tej przetwornicy nie było dławika ( tzn był ale wyłącznie do zasilania sterownika)
    -RoMan-
    Level 42  
    Brak dławika jest poważnym błędem konstrukcyjnym. Możesz zastosować na dławik rdzeń dławika wyjściowego z zasilacza komputerowego. Albo zamiast "oszczędzać" na wszystkim - po prostu kupić odpowiednie rdzenie na transformator i dławik...
    Karol966
    Level 30  
    Witam po długim czasie przerwy. Wróciłem do tematu taj przetwornicy( jednocześnie buduje inne do zasilania wzmacniaczy audio). Oczywiście wszystkie moje zbudowane układy mają stabilizacje napięcia wyjściowego. Jedno z moich pytań: Załóżmy, że budujemy przetwornice do CA 12/2x30V. Sterownik to tak jak w przetwornicy z tego tematu SG3525, rdzeń np ten z zasilaczy ATX (max 300W), pierwotne to 2x5 zwojów kilkoma drutami o max 0,6mm średnicy a wtórne to 2x12 zwojów. Wg proporcji się zgadza. Stabilizacji dokonuje się poprzez podanie napięcia ok 5,1V na odpowiednie wejście sterownika. Dla tak wykonanej przetwornicy można ustawić napięcie wyjściowe 2x25V czyli jest ono zaniżone. Jak to wpływa na pracę przetwornicy? Można w taki sposób wykonać przetwornicę dedykowaną dla 2x40V i używać jej w zastosowaniu np 2x30V? Co się dzieje ze sprawnością układu?

-RoMan-
    Level 42  
    I znów ani słowa o dławiku...
    Karol966
    Level 30  
    -RoMan- wrote:
    I znów ani słowa o dławiku...

Rozebrałem kilka przetwornic impulsowych ze znanego wszystkim serwisu aukcyjnego, wiele wzmacniaczy samochodowych i jeszcze więcej ich widziałem na stronie internetowej zawierającej min zdjęcia wnętrz wzmacniaczy samochodowych. Do tej pory spotkałem się tylko z jednym wzmacniaczem samochodowym posiadającym dławiki wyjściowe oraz wejściowy. Był to stary Pioneer 4 kanałowy. Oczywiście mogę zastosować dławiki wyjściowe. Nie wiem jak je dokładnie nawinąć ale zrobił bym je nawijając kilkanaście zwojów odpowiednio grubym drutem na rdzeniach z dławików z zasilacza ATX.
    -RoMan-
    Level 42  
    Piszesz o obniżaniu napięcia a nie ma mowy o regulacji bez dławika. Bez dławików pracują przetwornice projektowane przez księgowych - okradzione ze wszystkiego - z zabezpieczeń, układów regulacji, miedzi i ferrytu.
    Albo używasz prymitywnych, chińskich rozwiązań bez dławika i regulacji albo chcesz regulacji i stosujesz dławik.

Widziałeś kiedykolwiek zasilacz komputerowy bez dławika wyjściowego?
    Karol966
    Level 30  
    Wg mnie zasilacze komputerowe a zasilacze wzmacniaczy CA zdecydowanie się różnią co do jakości i stabilności wytwarzanego napięcia. Dlaczego wzmacniacze CA nawet poważnych firm nie mają dławików wyjściowych a jednocześnie posiadają stabilizację napięcia wyjściowego? Wszystko opanowała chińszczyzna?

To było by na tyle jeżeli chodzi o polemizowanie, przechodząc do konkretów zapytam jak zrobić taki dławik? W tej chwili chodzi mi o dławik do przetwornicy 12/ 2x30V? Czy można oba napięcia 'przepuścić' przez jeden wspólny dławik tak jak jest to zrobione w zasilaczach ATX?