Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

alan 78 plus - "wisi" na "9". Brak reakc

25 Lut 2009 22:36 2604 12
  • Poziom 11  
    Witam. Szukałem ale nie znalazłem dlatego pytam.
    Po włączeniu startuje na 9 kanale w FM i świeci TX natomiast faktycznie nie ma nośnej. Po wciśnięciu PTT nośna jest, jest też modulacja na kanale 9.
    Poza PTT nie działa żaden przycisk. Będę siadał do tego jutro dopiero dlatego więcej nie powiem "co w nim siedzi" Miał ktoś Panowie z Was coś podobnego? Sugestie?

PeEs Zapomniałem dodać, że w głośniku cisza.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Zacznij od kabelków w tzw. gruszce lub wtyku.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Może zablokowany w mikrofonie przycisk LOCK do blokowania kanałów? Jeżeli coś źle we wtyku (zwarcie) to też może trzymać LOCK-iem.
  • Poziom 25  
    Na wylączonym radiu wciśnij przycisk emg i trzymając go włącz radio.
  • Poziom 11  
    Witam. Moja wina przepraszam, nie dodałem że na odłączonym mikrofonie jest to samo. Jeszcze nie zaglądałem do niego zaraz siadam. Zwracam jednak uwagę na "świecącą" się kontrolkę TX - może to sugeruje coś konkretnego, typowego? Kabelki w tzw mike'u sprawdzam zawsze, nie jestem w końcu aż takim laikiem. Przycisku LOCK nie ma w mikrofonie, zresztą patrz wyżej - w tym wypadku nie ma to znaczenia. Włączanie z przyciskiem emg nie skutkuje niczym.
    Dzięki za zainteresowanie

Pozdrawiam
    Tomek
    tomek_zg napisał:
    Zwracam jednak uwagę na "świecącą" się kontrolkę TX - może to sugeruje coś konkretnego, typowego?

Oczywiście , że tak.
    Koniecznie sprawdź napięcia na Q207 - kolektor +7,5V - baza około +7,4V- emiter około +7V .
    Cytat:
    Włączanie z przyciskiem emg nie skutkuje niczym.

Jeżeli Q207 (przełącznik Nad./Odb.) jest zepsuty, to tak jakbyś miał radio na stałe z wciśniętym PTT i w tedy nie zmienisz kanałów ani żadnego klawisza.

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Tyle, że nośnej nie ma. Dopiero jak wcisnę PTT.
  • Poziom 40  
    Pewnie tylko procesor "wie" że jest włączone nadawanie a sygnał PTT z mic uruchamia inne bloki tego CB poza wiedzą/władzą procesora.
  • Poziom 11  
    Na gorąco : Q207 radio na RX E 6,22V C 7,76V, B 6,99V
    radio na TX E 0,1V C 7,72V B 0,94V

Za to na Q211 można jaja usmażyć. ??

Do tego Q212 gorący na maks, również Q214, R234 i okolica.

Dodano po 55 [minuty]:

sq6ade napisał:
    Pewnie tylko procesor "wie" że jest włączone nadawanie a sygnał PTT z mic uruchamia inne bloki tego CB poza wiedzą/władzą procesora.

Właśnie. Tu się zgadzam, tylko nie mogę wywęszyć dlaczego grzeje się ww okolica. I to bardzo. Gdzieś tu, jest kundel pogrzebany.
    Eh.
    tomek_zg napisał:
    Za to na Q211 można jaja usmażyć. ??

Do tego Q212 gorący na maks, również Q214, R234 i okolica.

Pomierz na kolektorze Q214 , może masz zwarcie albo IC103 KIA7217 padł i jest do wymiany (duży prąd).

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Coś ostatnio za mało czasu i nie mogę przysiąść do tego na dłużej.
    Co sprawdziłem przed chwilą: Na C Q214 prawie pełne V zasilające. Na bazie to samo. Wzmacniacz audio raczej ok. Wylutowałem go i dalej to samo. Q 214 też ok. Jak go wyjmę grzeje się nadal Q 211. Jak wyjmę z kolei Q 211 to działa klawiaturka i przełącznik kanałów. W głośniku nadal cicho (przy wlutowanym KIA7217 oczywiście). Przy wylutowanym Q211 i wlutowanym Q 214 grzeje się znowu ten ostatni. Eh.
    Jutro. tzn dzisiaj, ciąg dalszy.

Pozdrawiam
    Tomek
  • Poziom 11  
    Nie macie więcej pomysłów? Chwilowo nie zaglądam do tego radyjka ale martwi mnie cisza odnośnie teamtu. Nadal aktualny !
  • Poziom 10  
    Witam!
    Czy temat dalej aktualny???
    Jeżeli tak to ma pytanie do tomek_zg czy poradziłeś sobie z tym radiem??? Pytam ponieważ mam podobny problem z moim alanem tylko u mnie zamiast Q211 i Q212 grzeje się Q415 i podobnie jak u ciebie Q214 oraz R234. Napięcia na Q415: E=4,97V C=14,2V B=5,64V niby w normie. Napięcia na Q214: E=12,4V C=10,4V B=12V. Dodam, że kiepsko widać wskazania na wyświetlaczu.

Jeżeli miałby ktoś jakieś sugestie co do tej usterki proszę napisać będę bardzo wdzięczny