Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bacik x 2 cewki , uchwyt szczeliny bagażnika

fafal23 26 Lut 2009 00:48 2168 6
  • #1 26 Lut 2009 00:48
    fafal23
    Poziom 12  

Witam serdecznie!

Jakiś czas temu zakupiłem radio do samochodu. Stoję przed dylematem umieszczenia anteny na karoserii. Radio to President Johnny II (wydaje mi się że całkiem ok) natomiast antena .... Na razie ją pominiemy :-) . Teraz tak, wiem gdzie antena stać powinna i jak powinna być zamontowana. Niestety nie jestem w stanie spełnić tych warunków. Wybitnie nie odpowiada mi robienie otworów w karoserii - czyli najlepiej magnesuwka. No i miejsce.... dach mało wygodny, zwłaszcza, że antena musiałaby leżeć na tylnej kanapie (problemy z przewozem osób z tyłu). Analizowałem na wszystkie sposoby, niestety najlepiej pasuje mi tylna klapa bagażnika (niestety największe straty).

Mam dwa pytania.
    1. Jeśli już zdecyduję się na to nieszczęsne miejsce, to jaka antena będzie tam najlepiej pracowała. Bacik może być długi.
    Widziałem antenki z dwoma cewkami (jeden w połowie bacika). I nasunęła mi się taka myśl, na bagażniku antena ta powinna lepiej promieniować niż z jedną cewką umieszczoną na dole ponieważ druga cewka nie jest schowana za samochodem, a wystaje ponad dach. Nie wiem czy dobrze myślę?

2. Jeśli w jakiś sposób zdecydowałbym się na dach (a w zasadzie miejsce z lewej strony dachu blisko słupka), to czy istnieją jakieś sposoby łatwego demontażu bacika z uchwytu i czy są takie uchwyty które wykorzystywały by szczelinę na bagażnik dachowy (szczelina w której jest uszczelka jeśli nie ma bagażnika dachowego)?

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!

0 6
  • #2 26 Lut 2009 05:23
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

fafal23 napisał:
    1. Jeśli już zdecyduję się na to nieszczęsne miejsce, to jaka antena będzie tam najlepiej pracowała. Bacik może być długi.

Im dłuższa tym lepsza (sprawniejsza).
    Cytat:
    Widziałem antenki z dwoma cewkami (jeden w połowie bacika).I nasunęła mi się taka myśl, na bagażniku antena ta powinna lepiej promieniować niż z jedną cewką umieszczoną na dole ponieważ druga cewka nie jest schowana za samochodem, a wystaje ponad dach. Nie wiem czy dobrze myślę?

NIE. Przyjmij , że cewka nie promieniuje. Promieniuje część "prosta" "pionowa" czyli promiennik. (objaśnienie uproszczone)
    Cytat:
    2. Jeśli w jakiś sposób zdecydowałbym się na dach (a w zasadzie miejsce z lewej strony dachu blisko słupka), to czy istnieją jakieś sposoby łatwego demontażu bacika z uchwytu

Osobiście nie widziałem.

Po co tak komplikujesz. Kup antenę z podstawą magnetyczną, przymocuj ją do klapy bagażnika i po kłopocie. Jeżeli kabel koncentryczny będzie za krótki to w serwisie poproś o przedłużenie go (wymianę całego kabla) do np. 5 metrów.

Pozdrawiam.

0
  • #3 26 Lut 2009 07:09
    avi
    Poziom 14  

Na tylne drzwi, tuż przy krawędzi dachu możesz spróbować założyć uchwyt bagażnikowy - taki do klapy. Będzie on miał dobre połączenie z masą poprzez małe ostre wkręciki od spodu. Połączenie z masą jest bardzo ważne. Zamontuj układ na drzwiach za kierowcą to wygodnie będzie Ci składać lub odejmować antenę. Antenę musisz mieć łamaną przy podstawie cewki tak by wykręcić ją do góry. Np coś takiego:

bacik x 2 cewki , uchwyt szczeliny bagażnika

0
  • #4 26 Lut 2009 07:25
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

avi napisał:
    Na tylne drzwi, tuż przy krawędzi dachu możesz spróbować założyć uchwyt bagażnikowy - taki do klapy. Będzie on miał dobre połączenie z masą poprzez małe ostre wkręciki od spodu. Połączenie z masą jest bardzo ważne.

Ważna to jest metalowa powierzchnia o odpowiednich wymiarach, która powinna znaleźć się pod anteną. Stanowi ona przeciwwagę dla anteny. Jeżeli antena jest umieszczona symetrycznie nad taką powierzchnią (metalowy dach pojazdu), pracuje optymalnie i ma prawidłową charakterystykę promieniowania. Łatwiej też tak zamontowaną antenę prawidłowo zestroić.
    Żadne "dobre połączenie z masą" czy "ostre wkręciki" nie spełnią tych warunków, jeżeli antena będzie zamontowana na przykład tak, jak na zaprezentowanym zdjęciu.

0
  • #5 27 Lut 2009 21:21
    fafal23
    Poziom 12  

Koledzy przeczytałem gdzieś, że antena promieniuje około 60% całej mocy cewką a resztę pozostałą częścią promiennika.

I jeszcze gdzieś przeczytałem, ze sama cewka jest po prostu przedłużeniem długości promiennika (tak aby sumaryczna długość anteny była odpowiednia długości fali).

Czy to prawda?

0
  • #6 28 Lut 2009 09:22
    SP8JUX
    Poziom 30  

fafal23 napisał:
    Koledzy przeczytałem gdzieś, że antena promieniuje około 60% całej mocy cewką a resztę pozostałą częścią promiennika.

W antenach CB cewka jest nieekranowana, dlatego również promieniuje energię w.cz. Te 60% to chyba wtedy jeśli kikut promiennika jest niewiele dłuższy od cewki?
    Wykonałem kilka anten na specjalne życzenie, tak że promiennik był oryginalną anteną samochodową a cewka dopasowująca była wewnątrz karoserii pojazdu, ale zaekranowana. Tak wykonana antena, przy długości promiennika około 70cm, nie wykazywała różnicy przy pomiarze natężenia pola w.cz. w porównaniu z ant. Florida.
    Marek

0
  • #7 28 Lut 2009 22:52
    fafal23
    Poziom 12  

Przepraszam za mój brak wiedzy, staram się czegoś więcej na ten temat dowiedzieć i piszę to co gdzieś przeczytałem.

Mam już pewien zarys jak ma to wyglądać:
    - tak jak wcześniej napisałem radio to President Johnny II
    - miejsce zamontowania tylna klapa bagażnika (niestety)
    - antenka to Sirtel Santiago 1200 lub Sirio Turbo 5000 (bardziej skłonny jestem ku Sirtel)

Mam jeszcze jedno pytanie w sprawie tej anteny.
    Przeczytałem że jej montaż możliwy jest na uchwycie jak i na magnesie. Z tego co wiem lepszy będzie uchwyt (lepsza masa). Lecz czy ciężko się ją odkręca? Autko stoi przed blokiem i antenka będzie chowana do bagażnika (w Polsce żyjemy!). Na zdjęciach nie widziałem żadnego motylka do przykręcenia - tak więc jest chyba kluczyk?
    Z uwagi na fakt że będzie ona stała w najgorszym miejscu powiedzcie mi czy trudno mi będzie ją zestroić i czego się mogę spodziewać?
    Czy lepiej wybrać jakąś helikalną?

Pozdrawiam!

0
  Szukaj w 5mln produktów