Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Muzeum Porsche: Podsumowanie wieloletniej carr(i)ery

Mokry14 26 Feb 2009 12:02 669 0
Optex
 • rową przejażdżkę do Stuttgartu. Futurystyczny budynek muzeum Mercedesa wyłaniający się o świcie z pustych ulic metropolii, robił wrażenie obiektu wyjętego żywcem z "Raportu Mniejszości". To, co czekało na mnie później, było prawdziwą ucztą dla motoryzacyjnych zmysłów.

  Wycieczka po ponad 100-letniej historii marki zaspokoi każdego samochodziarza. Po zwiedzaniu udałem się na drugi koniec Stuttgartu. W przemysłowej dzielnicy Zuffenhausem, gdzie mieści się fabryka Porsche, widok 911-ki jest niemal czymś tak oczywistym, jak Skoda w Czechach. Oprócz samochodów na ulicy, chciałem jednak zobaczyć muzeum wspaniałej niemieckiej marki, produkującej te sportowe auta. I tu doznałem rozczarowania. Garaż wypełniony kilkoma eksponatami... Tyle dostępne było rok temu... Ale to już przeszłość!

  Teraz możemy podziwiać całą historię nobliwej marki w nowoczesnym budynku usytuowanym tuż obok fabryki Porsche, na placu imienia, a jakżeby inaczej... Porsche. Do konkursu wyłaniającego projektanta budynku zgłosiło się przeszło 170 różnych zespołów architektów. Wybrano austriackie biuro Delugan Meissl, które stworzyło bardzo awangardowy projekt, reprezentujący modny obecnie dekonstruktywizm. Porsche rozpoczęło budowę muzeum w październiku 2005 r. W ciągu trzech lat powstał dość niezwykły obiekt, przykuwający uwagę futuryzmem i ekspresją formy.

  Jego konstrukcja opiera się na stalowych żebrowaniach, stanowiących podłogę unoszącego się na filarach budynku. Efekt zawieszenia w powietrzu nieco przydaje formie lekkości, aczkolwiek trudno mówić tu o smukłym wyglądzie. Fasada muzeum jest jedyną ścianą na której odnajdziemy przeszklone powierzchnie. W kształcie budynku przeważają ostre załamania, a dominującym kolorem jest biel. Do wykonania tej specyficznej budowli zużyto 6000 ton stali i 21 000 metrów sześciennych betonu. Całość inwestycji pochłonęła zawrotną kwotę 100 milionów Euro!

  Co znajdziemy wewnątrz muzeum? Wszystko, czego dusza zapragnie. 5600 m² powierzchni wystawowej, pozwoliło umieścić w środku ponad 80 stałych eksponatów z kolekcji liczącej przeszło 400 pojazdów. Dzięki tematycznym wystawom o nazwach odpowiadających cechom Porsche, zwiedzający zostaną wprowadzeni w świat sportowych samochodów, poznając przy tym wszystkie ważniejsze osiągnięcia firmy ze Stuttgartu (technologiczne, wyścigowe i handlowe).

  W składzie stałej ekspozycji oprócz pełnej palety kultowej 911-ki odnajdziemy tak legendarne modele jak: 356, 550, 928, czy Carrera GT. Autom drogowym towarzyszą licznie reprezentowane prototypy oraz pojazdy wyścigowe. Co ważne, wszystkie eksponaty są regularnie używane podczas okolicznościowych imprez związanych z sukcesami Porsche. Są to więc "żyjące" samochody wykorzystywane do celów, do których zostały stworzone przed laty.

  O doskonałą formę wieloletnich konstrukcji dbają mechanicy obsługujący auta w transparentnym warsztacie, będącym częścią ekspozycji muzealnej. Zwiedzający mogą przypatrzyć się pracy prawdziwych fachowców, naprawiających sportowe samochody na najwyższym poziomie. Muzeum Porsche oddaje także do dyspozycji fanów marki swoje archiwa zawierające ponad 3000 książek i 2,5 mln zdjęć.

  Kiedy już odbędziemy wspaniałą podróż po kawałku motoryzacji stworzonym przez Ferdynanda Porsche, możemy wyposażyć się w zestaw niezbędnych każdemu fanowi marki gadżetów. Sklep z pamiątkami oferuje również literaturę fachową. W kompleksie muzealnym znajdują się także bar oraz kawiarnia. Na zainteresowanych czeka też ekskluzywna restauracja. Jej goście, konsumując wykwintne potrawy mogą cieszyć oko ekspozycją samochodów, bądź odwróciwszy głowę napawać się widokiem na fabrykę Porsche.

  Na dachu budynku muzeum znajduje się taras przeznaczony do świętowania wyjątkowych okazji związanych np. z prezentacjami nowych modeli producenta ze Stuttgartu. Do dyspozycji firm zainteresowanych organizowaniem prezentacji i odczytów służą zaś pomieszczenia konferencyjne, które również mieszczą się w nowym budynku.

  Muzeum Porsche czynne będzie codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 9.00 - 18.00. Opłata za wstęp to 8 Euro za bilet normalny i 4 Euro za ulgowy. Wjazd na dwupoziomowy parking podziemny (mieści 260 samochodów) kosztuje 2 Euro. I to chyba wszystko, co należy wiedzieć... Ja z mojego ostatniego pobytu w mateczniku Porsche przywiozłem sobie pamiątkowy kubek. Stoi teraz na biurku i swoją bielą przypomina mi ściany nowego muzeum. Wiem, że tam pojadę. Prędzej czy później... A Wy? Zdecydowaliście już kiedy?


  Pozdrawiam

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  Mokry14
  Level 10  
  Offline 
  Mokry14 wrote 8 posts with rating 2, helped 0 times. Been with us since 2008 year.
 • Optex