Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

APC Smart-UPS 1500-SUA1500I ciągle się świeci kontrolka za wysokie napięcie.

26 Lut 2009 13:12 6439 20
  • Poziom 17  
    Ello

Jak w temacie APC SUA1500l
    Po włączeniu leci sobie self test i niby wszystko OK niby działa prawidłowo...

Ale ciągle się świeci kontrolka za wysokiego napięcia zasilania. Napięcie sieciowe jak najbardziej prawidłowe 230V, a zasilacz realizuje obniżanie napięcia i w efekcie daje na wyjściu w granicach 200V (dla wyjaśnienia wątpliwości miernik True RMS).

Po zaniku zasilania UPS przechodzi bez problemu w podtrzymanie generuje wtedy około 210V i bez problemu wraca w tryb czuwania ciągle obniżając napięcie.

Dodatkowo brak komunikacji po USB i brak ładowania AKU.

Generalnie brak mi pomysłów bo z jednej strony brak komunikacji po USB wskazywałby na uszkodzenie logiki i ewentualnie błędy w logice mogły by dawać błędne napięcia, ale jakim cudem przechodzi Self Test i "normalnie" wchodzi w podtrzymanie i czuwanie.

Klient poinformował mnie też że jakiś rok temu była wymiana AKU tylko nie był mi w stanie powiedzieć czy była przeprowadzona prawidłowa kalibracja.

Szukałem na Elektrodzie podobnego przypadku niestety nic nie znalazłem za podpowiedzi z góry dzięki.

Pozdro
  • Poziom 25  
    Proszę podłączyć terminal i sprawdzić "nastawy".

- typ UPS-a,
    - napięcie wjściowe,
    - napięcie wyjściowe

SLAL
  • Poziom 17  
    Mówiąc terminal masz na myśli kabel COM i połączenie za jego pomocą? Bo po USB komunikacja martwa. Idę polutować parę kabelków do DB9 i sprawdzę co i jak.

Natomiast tak profilaktycznie jest opcja, że się wysypał EEPROM i padły wszystkie parametry łącznie z komunikacją USB?
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Płączenie za pomocą Hyper terminala, wygodniej APCFix demo.
    Kabel APC "czarny" lub klon.
    transmisja 2400,8,N,1

Prawdopodobnie tak i UPS "uważa", że pracuje w trybie 110V,
    kilka znanych przypadków z modelami "czarnymi" - płyty na SMD

SLAL
  • Poziom 17  
    Witam!
    Więc tak:
    Po HyperTerminalu sie nie komunikuje...
    Kabel raczej sprawny z "biały" Smart UPS`em 1400 komunikacja śmiga.

W takim razie skoro zepsuty EEprom ma ktoś sprawny wsad ?

Poszperałem po elektrodzie znalazłem link do stronki z wsadami do UPS`ow ( http://www.upsclub.org/eeprom/ ).

Objaw za wysokiego napięcia minęły UPS łączy sie po USB słowem uwaliła sie zawartość pamięci.
    Pozostaje mi teraz odpowiedzieć na pytanie dlaczego padła zawartość fizycznie kość jest sprawna.
    UPS pracował razem z serwerem i na bieżąco miedzy sobą "gadali" może tu tkwi błąd.

No i musze jeszcze pozbierać do kupy wszystkie informacje na temat ustawiania parametrów i kalibracji.

Dzięki za pomoc
    Pozdro RZezniol
  • Poziom 25  
    Czy ten zepsuty został zaprogramowany z programatora?

Tak na marginesie: te na płytach montowanych w technologii SMD (chodzi oczywiście o APC) padają dosyć często jak na ich wiek. Proponuję wymienić na nowy i skalibrować UPS-a.

SLAL
  • Poziom 17  
    Tak programowałem go z programatora ( pytanie dobrze czy źle i ewentualnie jakie to ma znaczenie :) ).

Programowanie przeprowadziłem wielokrotnie żeby wykluczyć ewentualny problem kostki.

Natomiast co do kalibracji to musze rozwiązać ten problem komunikacji bo jakoś tak oba UPS`y, które mam przestały sie komunikować z komputerem po COM`ie, a kabel sprawny.
    Obawiam sie, ze padł mi port na płycie, a mam wyprowadzony tylko 1.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    1. Osobiście wymieniłbym kostkę na nową.

2. Czy Smart-sloty są puste ?

SLAL
  • Poziom 10  
    Witam.
    Posiadam Smarta 700 dokładnie z taką usterką.
    Czyli UPS twierdzi, ze pracuje na 110 V i uruchamia smartTrim.
    UPS posiada kartę zarządzająca dzięki której mogę podejrzeć niektóre jej parametry:
    Czy to jest też zepsuty eeprom waszym zdaniem?
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 17  
    To co pokazuje to jedno to co jest to drugie...
    Miernik w łape i zmierz co jest na wyjściu UPS`a

U mnie myslał ze pracuje w 110V ale na wyjściu dawał ponad 200 V no i w moim wypadku był totalny brak komunikacji ...

Moze u ciebie zwyczajnie jest przełączony na 110V i wszystko z nim jest ok. i trzeba przestawic na 230V

Pozdro
  • Poziom 10  
    Masz rację .. nie testowałem miernikiem. . ale cały czas jest w stanie przycinania napięcia wejściowego.
    Czy te modele mają w ogóle DIP switche do ustawiania napięcia wejściowego?
  • Poziom 17  
    Nie znam tego modelu ale raczej APC Smart to bedzie miał parametry do ustawiania w eepromie przez terminal

Pozdro
  • Poziom 25  
    :arrow: Dotyczy SU700 !

Napięcia w SMART 700 ustawiane są programowo.
    Typ UPS-a również.

1. Z przedstawionego raportu wynika:
    - UPS nie posiada batrii ?
    - Napięcia wej/wyj ?
    - Gdzieś powinien wyświetlać się typ UPS-a

A więc należy:
    1. Wywalić kartę zarządzania (z nią nie można wejść w tryb
    programowania)
    2. Do podejrzenia parametrów użyć np. starego PWRCHUTE
    3. Sprawdzić jaki "pokazuje" typ UPS-a czy jest to 700I (700INET)
    4. Prawdopodobnie typ UPS-a będzie wyświetlany nieprawidłowo.
    5. Jeżeli 4 prawda to próbować ustawić typ UPS-a np. Hyper Terminala.
    6. Jeżeli 5 się uda ustawić poprawnie wszystkie stałe oraz skalibrować
    cały UPS (eeprom się "posypał" - być może ktoś go wyzerował ?)

Osobiście nawet gdy wartości dadzą się zapisać wymieniłbym EEPROM.

Przed wykonywaniem jakichkolwiek czynności zmierzyć napięcie wejściowe i wyjściowe.

Uwaga:

W przypadku braku doświadczenia w naprawach UPS-ów można
    je skutecznie zabić.

SLAL
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 10  
    Witam.. dzięki za odpowiedź.. UPS nie posiada baterii tzn. są ale całe spuchnięte i mają 0V wiec do wywalenia.. Żeby w ogóle go odpalić musiałem przełożyć komplet ze sprawnego SMARTa 1000.
    Jako typ UPS nawet karta zarządzająca pokazuje bzdurę.. jak widać na screenie - SMART-UPS ???0 RM XL
    Napięcia wejściowe są z sieci więc 230V, wyjściowego przyznam się nie zmierzyłem.. nie przyszło mi do głowy, że może pokazywać coś innego a coś innego być na wyjściu.

Pomierzę te parametry, które podałeś SLAL i napiszę o wynikach.
    Gdzie mogę poczytać o kalibracji i programowaniu tych UPSów?
    Względnie ile kosztuje taka kalibracja i gdzie w stolicy mogę to zrobić?

Gwoli ścisłosci jest to UPS Rack wygląda tak:

pozdr.
    Michał
  • Poziom 25  
    Nie bardzo wiem, kto zrobi to porządnie w stolicy.

Osobiście takie rzeczy (konserwacja, kontrola, kalibracja) wykonuję
    przy każdej wymianie bateri.

W 90% przypadków wymieniam również serial EEPROM - katalogowo
    ma ograniczoną liczbę wpisów.

Wiedza o kalibracji częściowo "leży" na forum.

Uwaga:
    Proszę uważać przy uruchamianiu bez baterii - może zrobić się
    BOOOM i trochę dymu, po takim eksperymencie naprawa
    może stać się nieopłacalna (zwłaszcza w stolicy)

Funkcjonują również firmy kurierskie.

Zdarza się, że naprawiam UPS-y np z Grójca.

SLAL
  • Poziom 10  
    Chętnie bym się nauczył takiej operacji.. jestem elektronikiem i informatykiem więc raczej sobie poradzę ze sprzętem.. a mam tych smartów kilka sztuk. Ile kosztuje taka usługa w ogóle na rynku...?

A skąd jesteś SLAL?
  • Poziom 25  
    Dotyczy SU700

Wydaje się, że temat SU 700 "wyłazi" z forum w kierunku ogłoszeń, a więc:

1. Należy sprawdzić oznaczenie płyt w UPS-ach, ponieważ może się okazać, że to są "przejściówki" pomiędzy SU, a SUA
    - oznaczenie płyt SU to 640-7XX płyta w montażu "przewlekanym" procesor w obudowie DIL 40
    - prawdopodobne oznaczenie płyt "przejściówki" 640-17XX, montaż mieszany SMD/przewlekany.

2. W domniemaniu - jeżeli UPS-ów jest kilka, to:
    a/ pracują w firmie,
    b/ są na sprzedaż,

3. Baterie z UPS-ów są "wypuchnięte", co wskazuje na eksploatację "do brutalnej śmierci"
    - problem temperatury otoczenia,
    - problem kalibracji,
    - problem ładowarki,

Jeżeli pracują w firmie, to powinny być zrobione tak, aby dobrze służyły przez następne kilka lat - trzeba wymienić baterie, porządnie "skalibrować", zapewnić przyzwoite warunki otoczenia i eksploatować.

Jeżeli są przeznaczone do uczciwej sprzedaży, to według mnie również należy postąpić jak wyżej.

Jak wspomniałem wcześniej wiedza "leży częściowo na forum, częściowo w internecie", natomiast do wielu wniosków dochodzimy po latach doświadczeń i niestety jest tej wiedzy nie przekaże się w jednym poście.

Następnym problemem jest czynnik ekonomiczny - przy zakupie baterii "w sklepie" płacimy prowizję, przy zleceniu wymiany baterii, konserwacji i kalibracji osoba/firma, która wykonuje te czynności zarabia również na bateriach, dlatego "w sumie" wychodzi to często niewiele drożej od wymiany "dobrego pochodzenia" baterii zakupionych "w sklepie".

A. Proszę dokładnie opisać UPS-y jeżeli chodzi o pkt. 1 - mogę próbować pomóc - naprawy na odległość są niestety trudne, za efekty nie biorę odpowiedzialności.

B. W przypadku przeznaczenia UPS-ów "na handel", lub eksploatacji w odpowiedzialnych miejscach firmy nie polecam naprawy bez posiadania doświadczenia - nie twierdzę, że nie jest to możliwe - "człowiek zaprojektował, skonstruował, człowiek naprawi" - pozostaje wartość poświęconego czasu.

Jeżeli chodzi o podjętą próbę zlecenia naprawy - tak rozumiem pytanie o miejscowość, w której pracuję/mieszkam - zapraszam na PW.
    SLAL
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam pytanie do znawców tematu.
    Siadł mi APC Smart SUA 1500RMI2U. Otworzyłem go i zauważyłem, że wszystkie 4 akumulatory są pęknięte (migała wcześniej dioda od AKU).
    Mam pytanie:
    Od czego mogło się tak stać (ze starości zasilacz ma około 3,5 roku) i czy po wystąpieniu takiej awarii można wymienić te AKU na nowe bez obaw że się natychmiast zepsują?
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Przenoszę ten temat do archiwalnego tematu, a przede wszystkim przeczytaj ten temat jak i inne traktujące o tym samym.
    PS.
    Według mnie sam tego nie zrobisz, a więcej możesz zepsuć niż naprawić. Zresztą powinieneś sam dojść do takiego samego wniosku po przeczytaniu tego tematu.
  • Poziom 10  
    Jednak spróbuje z waszą pomocą.
    Kupiłem już drugiego UPS'a i zamówię też nowe AKU.
    Mógłby ktoś napisać co po kolei trzeba zrobić po podłączeniu nowego AKU.
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Wiedziałem, że tak to będzie wyglądało... :D

SLAL napisał:
    Następnym problemem jest czynnik ekonomiczny - przy zakupie baterii "w sklepie" płacimy prowizję, przy zleceniu wymiany baterii, konserwacji i kalibracji osoba/firma, która wykonuje te czynności zarabia również na bateriach, dlatego "w sumie" wychodzi to często niewiele drożej od wymiany "dobrego pochodzenia" baterii zakupionych "w sklepie".