Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki powinien być prąd diody laser 80mW

seradam 26 Lut 2009 13:30 2029 9
  • #1 26 Lut 2009 13:30
    seradam
    Poziom 17  

Mam zielone lasery 80mW. Nie jestem pewien czy nikt przy nich nie kręcił PRkiem . Są to fabryczne moduły , nie z alledrogo. Pracują kilka lat w klubie. Mierzyłem prąd diody i jest 560mA przy napięciu 2V. Jaki powinien być prąd diody 80mW ??? Doczytałem , że zielone lasery napędza dioda podczerwona. Planuję wymianę tych diód , bo podejrzewam , że ich czas już minął. Robił już ktoś taką operację ? Gdzie można kupić taką diodę i czy można ją bezpiecznie samemu wymienić ?

• #2 26 Lut 2009 14:08
    Carll
    Poziom 15  

dioda pompująca w takim laserze powinna emitować 500mW 808nm przy prądzie ok500-650mA a na wyjściu po konwersji przez kryształy może będziesz miał +/-80mW 532nm. Czym mierzyłeś moc optyczną???
    Sypnij może fotami modułów będzie łatwiej ocenić stopień trudności wymiany diod .

• #3 26 Lut 2009 14:25
    seradam
    Poziom 17  

Lasery w rozumieniu projektora laserowego są opisane przez producenta mocą 80mW. Nie mierzyłem i nie wiem jaka jest teraz moc emitowana.
    Zdjęcia mogę zrobić ale najwcześniej jutro. Dobrałem się do modułu i jestem trochę zaskoczony. Jest tam dioda , ale nie w tradycyjnej ( jak mi się wydaje) obudowie TO-5 , tylko mosiężny krążek , do którego wchodzą przewody , a z drugiej strony wygląda , jak by struktura diody była wykonana bezpośrednio na tym mosiężnym krążku.
    Czyli z moich pomiarów wynika, że dioda raczej ma dobre parametry w zasilaniu.
    Szkoda, że nie mam innego lasera pod ręką do porównania wiązki .

• #4 26 Lut 2009 14:34
    Carll
    Poziom 15  

Dioda może być prawdopodobnie w obudowie C-Mount . Ile przewodów idzie do głowicy? Może laser ma stabilizacje temperatury TEC.

• #5 26 Lut 2009 15:31
    seradam
    Poziom 17  

Do diody idą dwa przewody , więc raczej jest sama dioda.
    Jak się uda to jutro wstawię zdjęcia.

• #6 27 Lut 2009 20:48
    c4r0
    Poziom 36  

1. Prawdopodobnie ten mosiężny krążek (około 3cm średnicy?) to uchwyt kryształu. Pod krążkiem (właściwie to taką czapeczką - krótki walec pust w środku z jednym denkiem) będzie pewnie zamocowana dioda laserowa w obudowie c-mount.

2. Miałem do czynienia z dwoma modułami zielonymi o mocy 30mW, w jednym na diodę szło 560mA a w drugim 610mA. Można by z tego wywnioskować, że jednak Twój moduł nie ma 80mW. To pewnie chwyt marketingowy - moduł na 90% nie ma filtra IR, a prawdopodobne jest że miernik mocy ustawiony na 532nm oświetlony emitowanym światłem może wskazywać coś na poziomie 80mW, ale tak właściwie większość z tego to podczerwień. No chyba, że są to jakieś dobre jakościowo moduły (mają lepsze kryształy o większej sprawności), ale 80mW zieleni przy takim prądzie to chyba mimo wszystko trochę zbyt dobre żeby było prawdziwe :)

• #7 27 Lut 2009 22:25
    seradam
    Poziom 17  

Moc taką podaje producent projektorów laserowych. Ja mierzyłem prąd i napięcie na diodzie. Ten krążek mosiężny wygląda tak jak opisałem wcześniej, dochodzą do niego dwa przewody. Nie ma możliwości schować tam klasycznej diody. Zrobiłem zdjęcia. Nie wiem komu wierzyć jeden pisze , że dioda przy tym poborze prądu ma te 80mW zieleni , a drugi , że się nie da. Ja nie wiem dlatego pytam.

• #8 27 Lut 2009 22:53
    c4r0
    Poziom 36  

1. Głowy nie dam, ale moim zdaniem 80mW zieleni przy takim prądzie tam nie ma.
    2. Sądząc po wyglądzie modułu prąd diody podany przez Ciebie jest prawdopodobny - PR-ek raczej jest ustawiony odpowiednio.
    3. Ten to to co myślałem, ale myślałem że oglądasz go od drugiej strony. Tam w środku jest dioda w obudowie c-mount, jednak trudno będzie się do niej dostać bo to wszystko pewnie jest klejone.

• #9 28 Lut 2009 15:07
    seradam
    Poziom 17  

Wykręciłem ten mosiężny element , bo jest mocowany nadwie śrubki.
    Nie widzę tam nic co by się dalej dało rozebrać. Jest to na tyle delikatne , że nie chciałem za bardzo tam kombinować, i robić fotki rozebranego.
    Jest jakiś sposób na pomiar promieniowania metodami domowymi ?
    Może jaskiś fotoelement i dla pewności filtr dichroiczny zielony ???

• #10 28 Lut 2009 16:00
    c4r0
    Poziom 36  

seradam napisał:
    Nie widzę tam nic co by się dalej dało rozebrać.
    A po co w ogóle chcesz to rozbierać, skoro z tego co zrozumiałem działa? Co do mocy, to w tym przypadku na pewno nie zmierzysz jej domowym sposobem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME