Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja w pracowni informatycznej.

26 Feb 2009 20:44 1688 5
  • Level 23  
    Mam problem. Jest w pracowni informatycznej ponad 30 komputerów, jakiś rzutnik i kilka jakiś drobnych odbiorów. Instalacja jest nowa. Zaraz na początku jest rozłącznik w charakterze wyłącznika awaryjnego. Tym wyłącznikiem prowadzący ma wyłączać zasilanie komputerów na noc, żeby im kompy za dużego rachunku nie naciągnęły.
    I kiedy rano ktoś włącza zasilanie z reguły wywala zabezpieczenie przed rozłącznikiem. Zasilanie jest rozrzucone po trzech fazach, zabezpieczone bezpiecznikami C25.
    Teraz pytanie - jakie bezpieczniki mam zastosować, żeby przetrzymały ten udar prądowy, kiedy nagle ładuje się np. 35 kondensatorów przetwornic zasilaczy komputerowych i monitorów? Iść w wyższe amperaże czy założyć bezpieczniki D25?
    Dodaję poglądowy schemat - dla łatwiejszego zrozumienia całości. Schemat pokazuje jedną fazę.

Instalacja w pracowni informatycznej.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 34  
    Jedyne sensowne rozwiązanie to wkładki topikowe zamiast esów.
    Swoją drogą wyłączanie napięcia z komputerów na noc jest dla nich szkodliwe, a wyłączone z podanym napięciem raczej nie zużywają zbyt dużo prądu.
  • Level 19  
    Miałem podobny problem, nie możesz zwiększać zabezpieczenia C25 bo zapewne nie spełnisz warunków ochrony poprzez szybkie wyłączenie. Proponuje rozbić wyłącznik na 3 niezależne i powinno to rozwiązać problem.
  • Level 23  
    Alfaam - możesz napisać dokładniej?
  • Level 19  
    Załóż np. 3 szt FR 301 i włączając każdy osobno nie będzie udaru. Tylko wymogi MEN są chyba takie że musisz wyłącznikiem rozłączyć również przewód N czyli FR 302 a to zajmie już 6 modułów.
  • Level 23  
    Projekt wskazuje na rozłączanie tylko przewodów fazowych (i tak zostało zrobione).
    Teraz wymyślili sobie, żeby zegar sterował pracownią komputerową czyli wyłączamy o godz 20 wszystko i o 7,30 włączamy.
    Założyłem styczniki osobno na każdą fazę sterowane zegarem i znowu jest jazda, bo wybija zabezpieczenie C25A.
    Wychodzi na to, że trzeba będzie każdy komputer włączać osobnym stycznikiem.