Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary dekoder cyfry oznacza gorszą jakość obrazu?

goodfun 26 Lut 2009 21:48 14270 22
  • #1 26 Lut 2009 21:48
    goodfun
    Poziom 14  

Witam! Od wielu lat posiadam Cyfrę +, cały czas obsługiwaną przez ten sam dekoder Philips 6010. Był on zakupiony jeszcze za czasów istnienia Wizji TV. Cały czas działał podłączony do TV kineskopowego 32". Wszystko do tej pory działało poprawnie. Dzisiaj kupiłem nowy telewizor - Sony bravia 46" 200hz. Po podłączeniu sprzętu muszę powiedzieć że jestem wręcz załamany. Obraz wygląda jak film z YouTube puszczony na 17" monitorze w opcji fullscreen. Wiem, że 46" to sporo i wymaga nagrań w wysokiej rozdzielczości, no ale bez przesady. Ludzie przecież nie kupują takiego sprzętu tylko dla filmów DVD/Blueray. Moja ostatnia nadzieja i pytanie do Was - czy jest możliwe, że mój stary dekoder nie obsługuje lepszych rozdzielczości, w których podobno emitowane są niektóre programy? Czy zmiana dekodera coś pomoże? Jeszcze zauważyłem coś dziwnego. Mianowicie gdy zmieniam obraz z np. Wide na 14:9 (pomniejszam obraz) jakość jest identyczna. Dziękuję z góry za wszelką pomoc!

0 22
  • #2 26 Lut 2009 21:55
    xHaKeReK
    Poziom 20  

Obraz o mniejszej rozdzielczości jes rozciągany do rozdzielczości matrycy nie wiem czy programowo czy sprzętowo, stąd ten efekt. Kupno tunera HD powinno pomóc ale na kanałach sd z tego co wiem będzie to samo

0
  • #3 26 Lut 2009 21:58
    agorny
    Poziom 24  

Kup dekoder z HD, podłącz go przez HDMI do telewizora. Różnica będzie nie tylko na kanałach HD (mówię to z praktyki).

0
  • #4 26 Lut 2009 22:00
    xHaKeReK
    Poziom 20  

Owszem, przez hdmi tak, zgadzam się

0
  • #5 26 Lut 2009 22:43
    pala22
    Poziom 24  

agorny napisał:
    Kup dekoder z HD, podłącz go przez HDMI do telewizora. Różnica będzie nie tylko na kanałach HD (mówię to z praktyki).

Ale wielkiej poprawy to nie będzie.
    Kanały ciągle nadawane są w standardzie na telewizor kineskopowy 21 cali
    i żaden dekoder HD tego nie zmieni .

(Oczywiście za wyjątkiem tych kilku kanałów HD płatnych extra.
    Jaką rozdzielczość mają kanały nazywane "HD" w C+ ?)

0
  • #6 26 Lut 2009 22:44
    Hucul
    Poziom 39  

Do czasu jak zmienisz dekoder na nowoczesny możesz poprawić obraz wyłączając wszystkie "polepszacze" obrazu w telewizorze . Pomimo swoich nazw te wszystkie kontrast boosty , wyostrzacze i inne bajery powodują , że obraz jest nienaturalny i brzydki .
    Jasność , kontrast i nasycenie ustaw według własnego upodobania - gotowe schematy w telewizorze również nie nadają się do obrazu w niskiej rozdzielczości .

0
  • #7 27 Lut 2009 16:19
    goodfun
    Poziom 14  

Dzisiaj byłem w punkcie sprzedaży Cyfry Plus. Sprzedawca powiedział, że wymiana dekodera na HD bez włączenia płatnej usługi nadawania kanałów w HD niczego nie poprawi. Powiedział natomiast, że jedyna szansa na jakąkolwiek poprawę to wymiana konwertera i talerza. Mój talerz ma chyba 60cm, a on proponuje 80. Koszt talerza 80zł a konwertera 25zł. Co o tym myślicie? Czy poprawienie siły sygnału da lepszy rezultat? Dodam jeszcze że u mnie siła sygnału zgrubionego wynosi 60 a precyzyjnego 34. Co do zmiany dekodera podchodzę sceptycznie, tym bardziej, że natknąłem się dzisiaj na coś takiego:
    http://forum.satkurier.pl/viewtopic.php?p=38664

0
  • #8 27 Lut 2009 16:33
    ansat
    Poziom 25  

Wymiana anteny i konwertera nic nie zmieni bez wymiany dekodera.

0
  • #9 27 Lut 2009 16:38
    dzac4
    Warunkowo odblokowany

Powiedz temu sprzedawcy aby sobie zmienił tależ do obiadu na większy i do tego widelec zobaczymy czy będzie mu lepiej obiad smakował!Zrób tak jak napisał kol HUCU powinno pomóc.Jeżeli chcesz poprawić jakość musisz zakupić prywatnie dekoder z HDMI min.wydatek ok 1000zł.Jakość będzie o niebo lepsza nawet kanałów SD.

0
  • #10 27 Lut 2009 17:13
    goodfun
    Poziom 14  

Ok, w takim razie stawiam na dekoder. Jednak mam ostatnią prośbę - jaki model ? link który podałem zraził mnie trochę do modelu obecnie dostępnego w sprzedaży:/

0
  • #11 27 Lut 2009 17:24
    dzac4
    Warunkowo odblokowany

Co do dekoderów od cyfry to wszystkie phlipsy HD wruciły bo miały wady i są wycofane.Chyba teraz dają strągi.Co do tego jaki...?Co do ceny to dość ładnie działa ferrguson hf 8900 hd.Poszukaj na allegro i decyduj.

0
  • #12 27 Lut 2009 18:45
    zxvt
    Poziom 17  

różne dekodery inaczej działają z różnymi telewizorami
    32 calowy 32LG3000 który można mieć za 1200zł z gównianym dekoderem polsatu "Mini" działa wyśmienicie więc przed zakupem lepiej sprawdzić u znajomych w praktyce jak to połączenie zadziała

0
  • #13 27 Lut 2009 19:14
    goodfun
    Poziom 14  

w oparciu o znajomych nie łatwo cokolwiek wywnioskować ponieważ nie każdy ma cyfrę, nie każdy ma 46" telewizor LCD, nie każdy jest zadowolony z jakości, więc w tym momencie grupa znajomych która mogła by mi pomóc zawęża się do 0 osób. :/ mogę polegać jedynie na opiniach forumowiczów.

0
  • #14 27 Lut 2009 19:53
    dzac4
    Warunkowo odblokowany

Kolega posiada dość wysoki model panasonika (nie określe jaki) 46 cali i dekoder cyfry hd zmienił na hf8900hd stwierdził że może zapłacić abonament ale dekoderów od nich nie chce brak słów do porównania SD nie mówiąc o programach HD.Do wyboru masz duuuużo dekoderów.

0
  • #15 28 Lut 2009 18:52
    goodfun
    Poziom 14  

Dzisiaj był u mnie kolega ze swoim tunerem Cyfry +. Nie wiem dokładnie jaki model ale HD. Podłączyliśmy przez HDMI i powiem szczerze że różnicy nie widziałem na kanałach SD. Kolega ma wykupione w abonamencie 2 kanały w HD no i tutaj różnica nieporównywalna. Mimo to pozostałe kanały to tragedia. Na moim i jego dekoderze obraz fatalny, mało że widać "dzikie" piksele to gdy pojawiają się jakieś jednolite obrazy (trawa, niebo, podłoga) to widać jakieś cienie- przeważnie linie lub kratki.
    Dzisiaj wgłębiając się w funkcje telewizora zauważyłem że kanały odbierane z anteny naziemnej mogą być analogowe i cyfrowe. Przełączyłem więc na cyfrowy odbiór, wyszukałem kanałów bo słyszałem, że nadajnik z którego odbieram nadaje również telewizje cyfrową no i ... zamurowało mnie! Pierwszy pozytyw użytkowania nowego telewizora - TVP1, TVP2, TVP3, TVN, TV4 wyglądają jak Canal + nadawany w HD z dekodera kolegi. Szok! Obraz prześliczny. Nie wiem co mam zrobić. Może rzeczywiście powinienem zmienić antenę satelitarną?

0
  • #16 28 Lut 2009 21:24
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Odebrałeś programy cyfrowe nadawane w MPEG4, (tvn, polsta chyba MPEG2) dlatego jakość programów jest dobra. Twój TV ma kiepskie przetwarzanie SD do wyższej rozdzielczości - prawdopodobnie nic z tym nie zrobisz - rozmiar czaszy nie ma znaczenia, chyba że sygnał będzie na tyle niski, że nastąpi zrywanie sygnału/ stop klatki

pzdr

0
  • #17 28 Lut 2009 21:37
    pajo21
    Poziom 35  

Wielkość anteny nic nie zmieni jeżeli nie zrywa obrazu to jest wystarczająca.Aby mieć na LCD dobrą jakość kanałów SD trzeba po prostu posiadać dobry tuner który podaje po componencie bardzo dobry sygnał(jakość),ale niestety LCD i kanały SD to nigdy nie będzie dobre połączenie.

0
  • #18 01 Mar 2009 23:15
    zxvt
    Poziom 17  

trafić na lcd z tunerem sat dobry obraz to są szanse 1:20. jak masz możliwość to chyba lepiej przejść na kablówke analogową
    Chociaż też nie zawsze

0
  • #19 01 Mar 2009 23:43
    Doominus
    Poziom 34  

goodfun napisał:
    Nie wiem co mam zrobić. Może rzeczywiście powinienem zmienić antenę satelitarną?

Nic to nie da.
    W analogu im gorszy sygnał tym gorszy obraz.
    W przekazie cyfrowym nie ma różnicy dopóki straty danych nie osiągną pewnego poziomu ; potem zaczynają się piski i wielkie piksele.

Dodano po 1 [minuty]:

Bardzo wyraźnie widać kiedy sygnał jest już za słaby.

0
  • #20 02 Mar 2009 07:01
    zxvt
    Poziom 17  

nie raz widziałem jak kablówka z marnym sygnałem daje lepszy obraz od sat na lcd

0
  • #21 24 Lis 2009 02:22
    goodfun
    Poziom 14  

Minął rok od problemu. Dekodera ostatecznie nie zmieniłem, bo bałem się bezsensownego wydania 1000zł. Dzisiaj obraz jest bardzo dobry. Nawet nie wiem kiedy taki się stał. Prawdopodobnie jakieś zmiany dokonała cyfra+ bo wątpie, żeby telewizor się dotarł ;). Nie ma zakłóceń, obraz w sd wygładzony, jednolity, więcej oczekiwać nie mogę.

0
  • #23 24 Lis 2009 16:23
    goodfun
    Poziom 14  

Nie zgodzę się z Tobą. Wtedy pojawiały się na krawędziach kontury powiększonych pikseli, po za tym gdy mialem przez chwilę jednolite tło, np niebieskie, to pojawiały się jakieś przelatujące paski albo kratki, wyglądało to zupełnie jak zakłócenia w telewizji analogowej. Teraz tego nie ma i nie dam sobie powiedzieć, że przyzwyczaiłem się do czegoś.

0