Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na "no name" - kilka wątpliwości.

26 Lut 2009 21:48 3620 8
  • Poziom 13  
    Witam

Zaczynam właśnie budować subwoofer na głośniku no name, dokładniej jest to głośnik Dibeisi Model G1001 o mocy maksymalnej 220 W. Do tego zamówiłem filtr dolnoprzepustowy z Allegro o mocy 600 W rms i odcięciu 250 Hz. Skrzynia ma mieć wymiary wysokość: 45, szerokość: 35, głębokość: 35 cm. Głośnik ma być w przedniej części 5 cm od góry, pod głośnikiem otwór na Bass-reflex o średnicy 7 lub 10 cm.
    Wymiary skrzyni dobrałem tak aby w przyszłości można było powiększyć otwór i wsadzić głośnik 30 cm...

Pytania:

Czy taki zestaw będzie w miarę dobrze grał??
    Czy muszę zastosować dodatkowy wzmacniacz do suba??
    Z czego najlepiej wykonać skrzynie?? Płyta wiórowa czy MDF??

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic143491.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic534485.html
    wystarczy poczytać, anie od razu zadawać pytania. Cienki to głośnik więc nic dobrego z tego nie będzie. Wsadź go skrzyni BR tak ze 35l zestroj na ucho tunelem 10cm bo chyba nic więcej nie da się zrobić. Co do wzmacniacza to jak sobie kolega wyobraża, że głośnik zagra sam z siebie? Wzmacniacz więc obowiązkowy.
  • Poziom 13  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Przepraszam troszkę źle się wyraziłem. Całość ma być podłączona pod Diorę WS-442.
    A chodzi mi o to czy w samym subie muszę montować dodatkowy wzmacniacz??

Czyli skrzynia 33x33x33 byłaby odpowiednia?? wychodzi ok. 35l...
  • Poziom 28  
    No raczej tą Diorą nie napędzisz tego głośnika. Powinno się unikać sześcianów jako obudów ale 35l będzie ok.
  • Poziom 13  
    Przeglądałem masę postów o wzmacniaczach do subwooferów ale w związku z tym że to pierwszy mój projekt nie wiem jak dobrać odpowiedni, a jednocześnie w miarę tani...
    "Powinno się unikać sześcianów jako obudów" - skrzynka to najmniejszy problem, mogę zrobić 30x30x40 i wyjdzie 36 l...
  • Poziom 13  
    No to biorę się do pracy mam już głośnik, filtr, i kawałki płyty wiórowej...
    Mam jednak problem z wybraniem obudowy... :( :(
    Poniżej zamierzam kilka moich pomysłów (lub zapożyczonych) - który według Was Panowie zda egzamin????

W podstawie 30x30 - wysokość 40 cm.
    Rysunek 1: głośnik umieszczony trochę wyżej, na dole BR o średnicy 10 cm,
    Rysunek 2: głośnik centralnie w przedniej części, BR w podstawie, całość na kolcach srebrnych,
    Rysunek 3: głośnik centralnie w przedniej części, w każdym narożniku BR o średnicy 3 cm każdy...

W związku z tym, że jestem początkujący, chętnie wysłucham opinii fachowców...

A co do wzmacniacza narazie podłączę pod Diorę, a w niedalekiej przyszłości spróbuję zrobić coś takiego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic756934.html

Czekam na jakieś rady i z góry dzięki za pomoc...
  • Poziom 10  
    mysle ze w przypadku tego glosnika najlepszy jest pomysl 3ci jesli patrzec ze to jest spód

glosnik a dookola 4 kolce, br wtedy skierowany bylby do boku, po to by nie ogladac tego chinczyka :)
  • Poziom 13  
    Dawno tu nie zaglądałem, ale wybrałem opcję pierwszą, z tymże z dwoma bass reflexami po 7 cm, a nie jak miało być wcześniej z jednym 10 cm ... Najwyżej jak mi się nie spodoba wygląd "chinczyka" to zrobię maskownice albo zamaluje logo firmy sprayem... Obecnie muszę zrobić tylko jeszcze jedną ścianę skrzyni, no i okleić to jakoś ale jak tylko skończę skrzynię wstawię fotki...
  • Poziom 13  
    Witam ponownie...
    Dzisiaj skończyłem swoje dzieło... (prawie - jeszcze tylko szpachlowanie i okleina)
    Miały być dwa BR-y ale narazie jest jeden, subwoofer schodzi bardzo nisko, na "oko" jakieś 45 Hz.
    Czy dodanie drugiego tunelu BR "pogłębi" bass??
    Poniżej kilka fotek...
    Jako, że jest to mój pierwszy projekt nie wydawałem pieniędzy na płytę wiórową ale zrobiłem skrzynię ze sklejki o grubości 2 cm którą miałem w garażu :):):).
    Boki i tył wygłuszone czymś w rodzaju gąbki o grubości 4 cm (wygrzebałem to z jakichś kolumn) :):).
    BR - średnica 7 cm, długość ok 15 cm...

Proszę o opinie i oceny...
    Pozdrawiam...

Dodano po 7 [minuty]:

Koszt budowy:
    - głośnik DIBEISI G1001 40 zł
    - zwrotnica z filtrem dolnoprzepustowym 25 zł
    - sklejka 0 zł
    - Bass Reflex 2 szt 7 zł
    - akryl do uszczelnienia i klej do drewna 0 zł
    - wkręty do drewna 0 zł
    - gniazdo zaciskowe 1,25 zł

Całkowity koszt: 73,25 zł
    Subwoofer gra bardzo ładnie. Uzyskałem dokładnie taki efekt jaki chciałem. Jest idealny do słuchania muzyki ale sprawuje się równie dobrze w filmach i grach.