Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon szpulowy Philips N 7150 - nierówne poziomy zapisu

26 Lut 2009 22:13 3237 23
  • Poziom 9  
    Witam.
    Posiadam magnetofon szpulowy Philips N 7150. Problem pojawił się nagle, kilka dni temu. Aby uzyskać równy poziom zapisu, muszę znacznie więcej odkręcić potencjometr prawego kanału niż kanału lewego. Przykładowo, potencjometr lewego kanału na godz. 9.00, prawego na godz. 12.00. Dopiero wtedy wskaźniki zapisu pokazują równy poziom (podczas nagrywania). Przed usterką potencjometry ustawiałem jednakowo i poziom był równy. Najgorsze jest jednak to, że jednocześnie uległa znacznemu pogorszeniu jakość zapisu w prawym kanale. Dźwięk z prawego kanału jest prawie zupełnie pozbawiony basu. Myślę, że właśnie ten brak niskich tonów powoduje konieczność znacznego podnoszenia poziomu zapisu w tym kanale. Sprawdziłem prąd podkładu - jest jednakowy w obu kanałach i wynosi 8.5 V. Nie znam się na tym na tyle, abym mógł sam to naprawić. Posiadam schemat tego magnetofonu z podanymi napięciami przy tranzystorach. Dokonałem pomiarów i w zasadzie nie widać dużych różnic. W niektórych punktach różnice dochodzą do 1-1.5 V w stosunku do wartości podanych na schemacie, ale w lewym, sprawnym kanale jest tak samo. Te 1-1.5 V odnosi się do napięć rzędu 12- 20 V.
    Będę bardzo wdzięczny za każdą uwagę, która pomogłaby mi w wyszukaniu powodu usterki.
    Pozdrawiam.
  • Testo
  • Poziom 20  
    Może to zaproste,ale może szwankuje głowica lub jest brudna?
  • Poziom 21  
    Witam, nie mam doświadczenia w naprawie magnetofonów szpulowych, uniwersalny sposób to sprawdzić oscyloskopem lub wzmacniaczem sygnał dzwiękowy porównując lewy kanał z prawym aż do miejsca gdzie będzie różnica w poziomach sygnału i usunąć usterkę.
  • Poziom 9  
    Głowica jest w idealnym stanie i jest czysta, ale być może nie jest sprawna. Jednak sygnał dociera do głowicy na końcu a przedtem są wskaźniki, które się zachowują inaczej niż to było przedtem.
    Oscyloskopu niestety nie posiadam i nie potrafię się nim posługiwać.
    Dziękuję za pierwsze wskazówki.
  • Poziom 20  
    Zamień przewody wejściowe na zapisie,lub przewody na głowicy i zobacz czy stale ten sam kanał szwankuje
  • Testo
  • Poziom 9  
    Przewody wejściowe zmieniałem (lewy na prawy) i ciągle w prawym jest problem. Przewodów na głowicy nie zamieniałem - chciałbym tego w miarę mozliwości uniknąć, gdyż głowica jest w stanie fabrycznym. Zastanawiające jest to, że w zapisanym sygnale prawego kanału brak jest niskich tonów. Kanał działa, dźwięk jest czysty, ale bez basu.
  • Poziom 20  
    Sprawdź pojemności kondensatoró i indukcyjności cewek które kształtują charakterystykę zapisu ,może jakiś element stracił swoje parametry
  • Serwisant
    Podaj na wejście sygnał 200hz z komputera (jakiś soft generatora), potem miernikiem uniwersalnym na napięciu zmiennym staraj się dokonywać pomiarów w bliźniaczych punktach dla kanałów, np potencjometr nagrywania oraz małe kondensatory elektrolityczne podobnie oznaczone.
  • Poziom 9  
    Jeśli w ten sposób znalazłbym wyraźną różnicę przy jakimś elektrolicie, to świadczyłoby o konieczności jego wymiany?
  • Serwisant
    Zamiast szukać na oślep i wymieniać elementy bez sensu trzeba zminimalizować do małego fragmentu gdzie się coś źle dzieje z sygnałem.
  • Poziom 9  
    Dość częstą przyczyną jest brudny przełącznik ZAPIS - ODCZYT. Doładnie takie same objawy miałem w ARII. Głowica jak sam się domyśliłeś do tego nic nie ma bo nie ma ona wpływu na poziom zapisu gdyż jest ona końcowym elementem zapisu daleko za wskaźnikami.Możesz podłączyć słuchawki od MP3 i prześledzić od samego początku tor zapisu w bliźniaczych punktach tych torów. Poruszaj tym przełącznikiem ręcznie i zobacz na wskaźnikach lub słuchawkach czy sygnał się zmienia
  • Poziom 9  
    Może mimo wszystko spróbuję wtrysnąć do przełącznika Kontakt PR. Zdejmowałem wszystkie złączki wielopinowe i traktowałem je Kontaktem. Tak samo potencjometr zapisu. Przełącznik zapis odczyt pominąłem, ponieważ trudny jest do niego dostęp i w zasadzie nie ma żadnego otworu, przez który można by do niego wtrysnąć Kontaktu. Oczywiście także odświeżyłem przełączniki ścieżek i podobne. Dziś będę dalej walczył z magnetofonem, czyszcząc ten przełącznik i dokonując pomiarów za radami wszystkich, którzy zabrali głos w moim wątku.
    Jeśli sobie nie poradzę, będę szukał jakiegoś serwisu, który mając odpowiednie zaplecze techniczne, podejmie się naprawy. Posiadam serwisówkę, więc powinno to nie być takie trudne.
  • Poziom 9  
    Poruszaj i wyczyść ten przełącznik a jeśli to nie pomoże to idź za radą Kolegi TOMI i zawężaj obszar poszukiwań - spróbuj tych słuchawek
  • Poziom 9  
    Przełącznik zapis-odczyt sprawdzony i natryśnięty Kontaktem. Niestety nic to nie dało. Magnetofon posiada funkcję source, więc nawet przy wyłączonym klawiszu "zapis" wskaźniki reagują na podawany sygnał.
    Podałem z komputera częstotliwość 40 Hz i przy potencjometrach zapisu ustawionych równo, lewy kanał pokazuje 0dB a prawy -20dB. Efekt jest taki, że po zapisaniu zwykłego fragmentu muzyki z poziomem ustawionym na równo, czyli potencjometrem prawego kanału podkręconym znacznie wyżej, otrzymuję zapis lewego kanału O.K. a prawego tylko ze średnimi i wysokimi tonami. Próbowałem mierzyć napięcia i niestety nic nie mogę znaleźć. Wyżej podałem link do schematu. Może ktoś z Was mógłby mi zwrócić uwagę na konkretne elementy, które powinienem sprawdzić. A może ktoś podjąłby się naprawy? Mieszkam w okolicach Warszawy.
  • Poziom 9  
    Czyli sygnał do wskaźników dochodzi już "obcięty", więc trzeba szukać w dół- czyli w stronę źródła - wejścia. Może jakiś kondensator Ci zwiera sygnał do masy? Masz zwierciadło - 2 Kanał, więc możesz porównywać te same punkty. Zacznij słuchawkami od wejścia i leć dalej aż do wskaźników. można by podkręcić sygnał PR -ką ale skoro kilka dni temu było OK to nie ma sensu.
  • Poziom 9  
    Znalazłem różnicę w pomiarach. Kanał lewy - D9 w punkcie styku z C43 - napięcie 100 mV. Kanał prawy - D109 w punkcie styku z C143 - napięcie 25 mV. Czy może to świadczyć o awarii C143 - 47 mikro?

Dodano po 27 [minuty]:

Po wyrównaniu poziomów potencjometrem zapisu, napięcie na diodach wyrównuje się. Świadczy to o tym, że sygnał 40 Hz w tym punkcie, przy równym ustawieniu potencjometrów zapisu (nierównych wskaźnikach), jest już wyraźnie osłabiony.
  • Serwisant
    Teraz powoli się cofaj z pomiarami. Zmierz przed i po kondensatorach. Może któryś z nich jest wyschnięty.
  • Poziom 9  
    Na D9 i D109 jest różnica, natomiast przed układem LM 324 N, w pomiarze dokonanym na stykach przełącznika cueing/automatic/source, już jej nie ma. Czy ten układ może być powodem niesprawności, czy może coś źle mierzę?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na Twoim miejscu, wymieniłbym najpierw C143.

GM
  • Serwisant
    Sam układ raczeni mało prawdopodobne jak i rezystory, tym bardziej że jest utrata niskich tonów a to świadczyć może o wyschnięciu kondensatora elektrolitycznego gdzieś w okolicy tego LM-a. Nie koniecznie musi to być elektrolit.

Schemat szukałeś ?
  • Poziom 9  
    Dwie ostatnie sugestie są bardzo zbieżne. Dziękuję za nie. C 143 lub inny, niekoniecznie elektrolit. Jest mi bardzo trudno samemu brnąć po schemacie i płytce drukowanej, ponieważ nie mam praktyki warsztatowej, a jedynie podstawowe lub niższe pojęcie o podzespołach elektronicznych.
    Zastanawia mnie jednak, czy sam układ scalony i części do niego przyległe, mogą mieć wpływ na kształtowanie charakterystyki zapisu?
  • Poziom 9  
    Dopiero dziś miałem czas zabrać się do pracy przy magnetofonie. Nie mając nowego kondensatora 47 mikro, dokonałem zamiany miejscami, tych zamontowanych na płytce. Gdyby to spowodowało przeskok niesprawności na drugi kanał, wymieniłbym je później na dwa nowe. Niestety, nic się nie zmieniło. Muszę więc nadal szukać wadliwej części, ale nadzieję na własnoręczną naprawę mam coraz mniejszą. Uważam, że dużo łatwiej byłoby naprawić magnetofon, gdyby ten prawy kanał nie nagrywał w ogóle.
  • Poziom 9  
    Witam po przerwie.
    Musiałem jednak skorzystać z pomocy serwisu, gdyż sam nie byłem w stanie doszukać się powodu problemu. Winne niesprawności były dwa tranzystory, prawdopodobnie TS 15 i TS 17. Piszę prawdopodobnie, ponieważ widać było na płytce ingerencję w te elementy - inny sposób lutowania niż fabrycznie, ale teraz patrząc na schemat nie mam pewności, czy to na pewno te, które wyżej wymieniłem. Na pewno są to dwa tranzystory z grupy - TS 14, TS 15, TS 16, TS 17. Zamontowałem już obudowę i nie mogę tego ponownie dokładnie sprawdzić. Jeden z tych elementów pracuje chyba w zasilaczu, co dla mnie jest zastanawiające. Dlaczego miał on wpływ na charakterystykę zapisu?
    Bardzo dziękuję wszystkim za chęć pomocy. Prawdopodobnie, gdybym miał nieco większe doświadczenie w naprawach sprzętu, pomoc ta skończyła by się sukcesem.
    Pozdrawiam.