Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Simatic s5 100U jak zrobić prostą wizualizacje procesu??

bzawadzki20 26 Lut 2009 23:47 4906 8
  • #1 26 Lut 2009 23:47
    bzawadzki20
    Poziom 9  

Na wstępnie chcę zaznaczyć ze jestem początkującym automatykiem a dokładniej studentem tego kierunku :)
    Proszę o rade, pomoc i wytłumaczenie ;) jak i w jakim programie zrobić prostą i przejrzystą wizualizacje niewielkiego procesu. W zeszłym roku postawiłem sobie za zadanie zrobić automatyczne podlewanie 0,5 hektarowego trawnika wraz z procesem odżelaziania wody z własnego ujęcia. Plan zrealizowałem i myślę o rozbudowaniu systemu o inne wątki. "Mózgiem" jest Simatic s5 100U opanowałem podstawowe funkcje programowania tego sterownika lecz chciałbym mieć możliwość podglądu procesu na domowym PC. W internecie znalazłem takie programy jak WinCC, IGSS Scada system lecz ich złożoność przeraża. Moje pytania są następujące:

1. Czy mój sterownik nadaje się w ogóle do wizualizacji?

2. Jeśli tak to jakiego programu szukać? chciałbym by nie był skomplikowany bo po pierwsze mój system tego nie wymaga a po drugie moja wiedza w tym temacie jest nikła i nie chciał bym sie zrazić na wstępie ;P

3. Komunikacja PLC-PC... do programowania PLC używam kabla PC-rs232 / złącze d15 na sterowniku (kabel posiada konwerter dostosowujący oba sygnały) czy używając tego samego kabla i tych samych portów uzyskam połączenie potrzebne do wizualizacji?? Jeśli na coś się to przyda to mam możliwość zakupienia modułu CP 521SI (6ES5 521-8MA22) od przyjaciela lecz w internecie nie wiele jest informacji na jego temat po polsku wiem tylko ze to jakiś moduł komunikacji?? aha jeśli ma to znaczenie to odległość PLC od komputera to jakies
    30m.

Z góry dziękuje za odpowiedzi!

[/b]

0 8
  • #2 27 Lut 2009 14:47
    arwit
    Poziom 27  

Witam!
    Ad1 nadaje się.
    Ad2. Każdy program typu SCADA który posada driver komunikacyjny do S5 się nada. Niestety są to z reguły programy dość skomplikowane, płatne itp. Możesz też spróbować innej drogi. Konkretnej nazwy nie podam bo jest ich dużo.
    Ad3 Wystarczy posiadany przez ciebie kable PLC-PC. 30 metrów to nie problem

0
  • #3 27 Lut 2009 16:14
    polrad10
    Poziom 11  

Witam.
    Proponuję zastosować panell operatorski
    Dużo jest paneli współpracujących z s5.
    Nie będzie też problemu z licencją na program wizualizacyjny.

Inna sprawa, że jako przyszły automatyk powinieneś biegle poznać różne programy do wizualizacji.

Pozdrawiam

0
  • #4 27 Lut 2009 18:41
    bzawadzki20
    Poziom 9  

A czy mogę połączyć się z sterownikiem poprzez wymieniony moduł CP 521SI (6ES5 521-8MA22) ?? z tego co wyczytałem moduł ten ma komunikacje rxd txd czy w takim razie jest możliwość bezpośredniego połączenia tych portów z rs232 z kompa i tym sposobem przeprowadzać wizualizacje?

Szczerze mówiąc panel to dość spory wydatek dla tego zdecydowałęm sie na PC. Poznałem dość ciekawy i prosty programik Sellwood2n do wizualizaci sterowników Melsec i takiego właśnie szukam lecz do Simatica. Czy może ktoś podać jakies konkretne nazwy tego pokroju programów?

0
  • #5 27 Lut 2009 19:27
    arwit
    Poziom 27  

Użycie CP będzie raczej kłopotliwie bo będziesz musiał modyfikować program w CPU i ustawić konfiguracje samego CP.
    Nie znam wymienionego prze ciebie programu ale większość dużych producentów w swych programach implementuje mozliwosci komunikacji z różnymi sterownikami. Jeśli nie ma danego sterownika a program obsługuje OPC to można spróbować rozwiązania serwerem OPC i programem wizualizacyjnym obsługującym OPC.

0
  • #6 27 Lut 2009 22:46
    bzawadzki20
    Poziom 9  

w takim razie zrezygnuje z cp uparłem sie na niego z powodów odległości. Wygląda to tak: sterownik jest umiejscowiony w skrzynce z całą automatyką oddalonej od domowego PC o jakies 70m po drodze jest jeszcze jedna skrzynka z kolejnymi modułami tego samego sterownika i gdybym w niej umeiścil owy CP to odległość zmniejszyła by sie do 30m czy w takim razie 70-cio metrowy kabel łączący PLC i PC nie będzie stanowił problemu? i jeśli nie to jak go polączyć? moj obecny kabel do programowania ma 5 m ale konwerter jest umieszczony w odleglości 1m od strony PC czy moj 70cio metrowy przedłuzacz ma byc po stronie pc czy plc? czy mialo by to jakieś znaczenie?

0
  • #7 28 Lut 2009 10:31
    arwit
    Poziom 27  

Konwerter powinien być blisko PC. Od strony PC to RS232 od strony PLC to tzw. pętla prądowa w związku z tym 70m tez nie powinno stanowić problemu

0
  • #8 28 Lut 2009 18:06
    marcin2048
    Poziom 10  

Proponuje program Protool. Można na nim zrobić wizualizacje z S5 po zwykłym RS232/TTY czyli to co posiadasz. Protool CS wraz z RT w wersji demo był kiedyś (może jest jeszcze) na darmowych płytach z produktami Siemensa. W wersji demo można użyć 16 zadeklarowanych zmiennych i co jakiś czas ukazuje się komunikat o wersji demo. Co do długości kabli z konwertera do PLC to zależy. Sygnał prądowy bez problemu można przesłać na 30m ale są konwertery zasilane z portu sterownika a to znaczy że potrzeba przesłać także zasilanie.

0
  • #9 01 Mar 2009 13:39
    bzawadzki20
    Poziom 9  

Poszukam wymienionego programu dzięki :) Pozostaje kwestia odległości. Przypominam ze jest to 70m zamieszczam schemat ideowy mojego konwertera po stronie PC 3 przewody i po stronie PLC 4. Ilość przewodów nie robi mi różnicy bo puszcze to po skrętce sieciowej czyli i tak pozostaną wolne żyły. Simatic s5 100U jak zrobić prostą wizualizacje procesu??

0