Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opuszczany blat - prosta winda, jaki silnik/przekładnia?

Cobra Punisher 27 Lut 2009 17:12 4682 5
  • #1 27 Lut 2009 17:12
    Cobra Punisher
    Poziom 10  

Witam.
    Przymierzam się do zbudowania sobie opuszczanego blatu nad łóżko.
    Blat będzie przymocowany na zawiasie krótką krawędzią do ściany.

Pomysł jest taki by prosta winda złożona z mechanizmu napędzanego niedużym silnikiem elektrycznym opuszczała i podnosiła ten blat.
    Problemem dla mnie jest silnik a właściwie przekładnia zasilana silnikiem tak by była odpowiednio mocna i szybka.
    Co do prędkości opuszczania/podnoszenia - około 0,2m/s.
    Obciążenie czyli jaki ciężar przymocowany do linki - tego jeszcze nie wiem, przyjmijmy że przykładowo 25kg.

Mechanizm ma być maksymalnie prosty, tzn, silnik, przekładnia ze szpulą do zwijania linki, przełączniki biegunowości (góra/dół czyli raczej silniczek pod napięcie stałe), jakieś krańcówki wyłączające w pozycjach pionowej i poziomej (proszę tylko o radę co do mechanizmu, z prostym sterowaniem sobie poradzę).

Istotne by mechanizm nie był słyszalny ale to chyba nie problem przy tam małej prędkości zwijania linki.

Proszę o przykładowe, konkretne rozwiązanie takiego mechanizmu (może jakiś gotowy silniczek z przekładnią?)
    Rozwiązanie teoretyczne, z które będę mógł przeliczać dla różnych zmiennych prędkości i obciążenia też bardzo by mi się przydało :)

Pozdrawiam
    Rafał

0 5
  • #2 27 Lut 2009 17:16
    ajpier
    Poziom 37  

Przychodzi mi na myśl silnik od wycieraczek. Masz go razem z przekładnią.

0
  • #3 27 Lut 2009 19:05
    CeDRON
    Poziom 14  

Wpisz sobie na allegro "WYCIĄGARKA ELEKTRYCZNA 12V". Za około 160zł dostaniesz coś takiego:

Ma wszystko co potrzebujesz, a do tego udźwig 1000kg! Kiedyś mój znajomy zrobił sobie, wykorzystując taką wyciągarkę, opuszczany tapczan :)

0
  • #4 27 Lut 2009 19:27
    marcin253
    Poziom 15  

Nie no bez przesady , chyba trochę przesadziłeś z tą wyciągarką , wyobrażasz sobie w pokoju taką wyciągarkę podnoszącą blat? Ja myślę że lepszy by był silnik od wycieraczek tak jak napisał ajpier, ewentualnie też można pomyśleć nad siłownikiem

0
  • #5 27 Lut 2009 20:56
    lord_blaha
    Poziom 33  

Jak masz miejsce- można by było zastosować przeciwwagę o wadze odrobinę mniejszej niż blat (żeby nie podnosił się sam)- wtedy wystarczyłby nieduży silnik, który dałby radę ruszyć krążek z przewieszoną liną.

Mniej więcej coś takiego:

0
  • #6 28 Lut 2009 00:22
    Cobra Punisher
    Poziom 10  

Na pomysł z przeciw wagą nie wpadłem. I myślę że go wykorzystam :)
    Silnik z wycieraczek zupełnie sprawny też się wala, coś z tego będzie.
    Dzięki za rady.:)

0