Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

detektor zera na transoptorze 4n25

finch 28 Lut 2009 00:41 4826 9
  • #1 28 Lut 2009 00:41
    finch
    Poziom 20  

Witam

Zrobiłem taki detektor zera sieci, jest to część projektu 2 kanałowego ściemniacza:

zależy mi żeby wykrywać zero sieci potem odliczać czas w uC załączać triaka wykrywać następne zero wyłączać triaka i tak w koło.

rezystor 33kOhm jest po to aby ściągnąć do GND wejście INT0 uC ponieważ wykrywam stan wysoki na wejściu aby wygenerować przerwanie

Mam takie pytania:
    1. Czy te elementy są dobrze dobrane? Prąd dla LED`a wyczytałem w instrukcji że wynosi 10mA rezystor-troche przesadzony ale nic innego w sklepie nie było.
    2. Co ja właściwie będę tym wykrywał
    No bo tak, w sieci mamy sinusa czyli napięcie które sobie narasta od zera maleje do zera, zmienia znak i tak w koło. (Nie mam oscyloskopu żebym rzucił sobie wykres sieci i naniósł na to impulsy ze złącza CE aby ocenić co uzyskałem i dlatego te dywagacje) Dobierając rezystor w obwodzie leda sugerowałem się Umax sieci czyli ~230V czy prawidłowo założę że w momencie świecenia diody w transoptorze mam maksymalne napięcie i wtedy odliczając 5 ms mogę założyć że sinus mija zero i od tego momentu zacząć liczyć czas do podania napięcia na bramkę?

Dodam że jak podłączyłem diodę led do złącza transoptora i załączyłem 230 V to zaświeciła się czyli "jakoś" ten detektor funkcjonuje

Pomyślałem jeszcze nad innym rodzajem detektora, mianowicie jeżeli przesunąć by sinus o $$\frac{\pi}{2}$$ otrzymalibyśmy kofunkcję czyli w miejscu gdzie sinus ma maximum byłoby zero pytanie tylko czy jest to warte zachodu czy można to zrobić jakoś prościej??

Z góry dziękuję za pomoc, jeżeli coś jest nie jasne to proszę pytać.

0 9
  • #2 28 Lut 2009 01:19
    KJ
    Poziom 31  

Ja taki prosty układ gorąco odradzam. Jest podatny na wszelkiego rodzaju zakłócenia impulsowe z sieci co skutkuje błyskaniem ściemniaczy. Proponuje taki układ:
    pracuje u mnie w sterowniku 128 kanałów na kilku procesorach - jeden detektor dla wszystkich. Nie ma żadnych problemów a że układ nieco bardziej złożony ? Nie ma tam przecież nic drogiego ani skomplikowanego ;)

0
  • #3 28 Lut 2009 01:47
    finch
    Poziom 20  

hmm KJ powiedz mi jeszcze czy u Ciebie faktycznie jak jest zero ten sterownik pokazuje zero?

0
  • #4 28 Lut 2009 01:51
    KJ
    Poziom 31  

W praktyce super dokładne wyznaczenie tego zera nie jest ani możliwe ani potrzebne niemniej jednak na tym detektorze daje sie regulować jasność żarówek od 0 do maxymalnej. Więc jest wystarczająco dokładny można przyjąć że to zero jest wystarczająco blisko zera ;) Przerwanie mam ustawione na zbocze opadające i wszystko gra ;)

0
  • #5 28 Lut 2009 13:02
    finch
    Poziom 20  

ok powiedz mi jeszcze jakiej mocy są rezystory użyte w detektorze

0
  • Pomocny post
    #6 28 Lut 2009 13:28
    KJ
    Poziom 31  

ja użyłem najzwyklejszych 0.25Wale dla pewności lepiej wszystkie przed transoptorem dać 2W

0
  • #7 28 Lut 2009 15:13
    finch
    Poziom 20  

mi się udało dostać 0,5 W więc zobacze jak to będzie funkcjonować

0
  • #8 28 Lut 2009 18:50
    lechoo
    Poziom 39  

R4 i R5 dla bezpieczeństwa powinny być o mocy 1W gdyż 0,5W jest niejako "na styk", pozostałe dowolne - 1/4 lub 1/8W.

0
  • #9 28 Lut 2009 23:30
    finch
    Poziom 20  

lechoo na pewno bedę takie w układzie finalnym. Złożyłem układ ale jest tam jakiś kłopot, bo procek nie łapie mi przerwań. Jutro się za to zabiore dzisiaj kładę się spać.

0
  • #10 01 Mar 2009 19:33
    finch
    Poziom 20  

głupota nie boli tylko naszukać się trzeba. Podłączyłem bazę tranzystora nr 2 z bazą tranzystora 1 zamiast kolektora :angry: detektor działa i chodzi mam nadzieje jak powinien. KJ i lechoo dzięki za pomoc

0