Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz, Altusy 300 i subwoofer pasywny - jak to połączyć

28 Lut 2009 15:38 15175 38
  • Poziom 15  
    Moj problem jest pewnie poruszanym problemem wielu "audiofili" ale pomozcie jak mozecie.W przyszłosci plnauje zakup wzmacniacza Pioneer A - 858 badz Denon 1560 do niego beda podpiete Altusy 300 a mam jeszcze subwoofer pasywny,ktory gra jak dla mnie oczywiscie naprawde przyzwoicie a pod wzmacniacz raczej podpinac go juz nie chce , bo mam nauczke , ze jeden wzmak juz tak załatwiłem...i pytanie teraz co robic ? czy kupic jakis odzielny wzmanicacz taki samochody do niej (subwoofer 4ohm 250wat) tylko z mozliwoscia regulacji już poziomu głośności na samym wzmaku zeby mozna ;) chyba ,że mozecie jeszcze inaczej cos lepszego doradzic byłbym wdzieczny, bo latam po tym necie i nie moge nic a nic sensownego znaleźć...wiem , ze odradzaja podłaczanie pasywnego ale jednak jak go mam to nie chce żeby bezczynie stał...i chce go jakis za minimum kosztów uruchomic ;)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    Ja widzę dwie możliwości. Pierwsza to zbudowanie oddzielnego wzmacniacza na sub na jakiś tranzystorach np. na 2SC5200 i 2SA1943 jest to rozwiązanie w miarę nie drogie zwłaszcza gdybyś miał już jakieś elementy. Do takiego wzmacniacza powinieneś dołożyć jeszcze jakiś filtr aktywny. Coś na temat przykładowego wzmacniacza na takich tranzystorach znajdziesz na tej stronie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic366206.html
    Droższym rozwiązaniem jest użycie gotowego wzmacniacza panelowego. Już z wszystkimi potrzebnymi filtrami. Jest to rozwiązanie moim zdaniem dobre jednak dosyć drogie.
    Co do zastosowania wzmacniacza samochodowego to raczej odradzam.
  • Poziom 15  
    Sam napewno tego nie zbuduje,bo jak mówiłem żaden ze mnie audiofil...poradź mi jak bezpiecznie zrobić żeby to wszystko grało i jakiś schemat jak podłączyć ;) Widze tu na stronce co mi dałeś jest coś takiego ale ten panel a tyłu na subwoofer (tube) mi nie wejdzie ale moze ewentualnie na góre go przymocuej chyba tez sie da no i ta płytka tez raczej zostanie na zewnatrz niz w srodku ale chyba tak mocna,tylko nie wiem czy cała regulacja odbywa sie tam czy głośnością będe sterował już ze wzmacniacza swojego i jak ten panel połączyć ze wzmakiem , bo ja to jestem zielony w te klocki niestety...nigdy nie miałem z takim czymś doczynienia ;) ale pomysł jak najbardziej mi sie podoba z tym wzmacniaczem odzielnym i chetnie bym się skusił na jego zakup ale to drogie...no ale prosze jeszcze o te dodatkowe wskazówki ;) na allegor znalazłem cos takiego [...] nie wiem czy to jest dobre? bo tamto to jednak droga sprawa i bardziej by sie opłacało kupic nowy sub a szukam rozwiazania jak to zrobic zeby wyszlo własnie optymalnie i tanio ;)
  • Poziom 39  
    Cytat:
    jak mówiłem żaden ze mnie audiofil...
    prosze nas nie obrazac! obecnie okreslenie audiofil oznacza chora osobe ktora slyszy cos czego nie ma... ;]
    a my jestesmy co najwyzej audiomaniakami ;)

prawda jest taka ze albo robisz tanio albo dobrze. tanio i dobrze zrobi jedynie osoba ktora ma dosiwadczenie oraz sporo sprzetu na stanie
    ty masz 2 opcje
    albo kupujesz gotowy panel (polecam panele irka. 150W 270zl lub 300W 480zl)
    albo kupujesz to samo ale wsadzasz do osobnej obudowy. w takiej opcji nie musisz przerabiac obecnego suba i mozesz wzmacnaicz wykozystac do innych subwooferow

duzo taniej raczej sie nie da nic zrobic :???:

Regulamin p.15
    Zdania zaczynamy z wielkiej litery, kończymy zaś kropką.
    Proszę poprawić pisownię.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 15  
    Przepraszam , ze obraziłem w takim razie ;)

Rozumiem, czyli muszę kupić jakiś taki panel gotowy na to wychodzi.A teraz pytanie jak go podłączam do subwoofera a potem do wzmacniacza stereo (tuba dodam to jest) i jak odbywa się cała regulacja poziomu głośności (sub chce zeby był podłaczony do wzmacniacza stereo i pracował razem z kolumnami , ze jak tam będe regulował głośność to i sub bedzie z tym wspołgrał) podłączony, bo jak mówiłem w te klocki jestem zielony i chciałbym mieć to przedstawione dokładnie i prosto jak mam zrobić,podłączyć i jaki dokładnie kupić do suba JBLa 250watowego (4ohm).

Sorry , ze pisze takim prostym dla Was pewnie językiem ale jak mowie no geniuszem to nie jestem...dlatego prosze o wyrozumiałość i licze na Wasza pomoc ;)
  • Poziom 39  
    Cytat:
    A teraz pytanie jak go podłączam do subwoofera a potem do wzmacniacza stereo (tuba dodam to jest) i jak odbywa się cała regulacja poziomu głośności (sub chce zeby był podłaczony do wzmacniacza stereo i pracował razem z kolumnami , ze jak tam będe regulował głośność to i sub bedzie z tym wspołgrał)

primo - to nie jest tuba! tuba wyglada zupelnie inaczej. np tak
    secundo - panel ze wzmacniaczem laczysz na 2 sposoby.
    1. najwygodniejszy i najlepszy to wejscie niskopoziomowe. zeby z tego skozystac musisz miec takie wyjscie we wzmacniaczu. wszystkie amplitunery kina domowego maja takie
    2. wejscie wysokopoziomowe. czyli podlaczasz sygnal prosto z kolumn do wejsc na panleu. tam sygnal jest "redukowany do niskopoziomowego". taka metoda posiada jednak wady - czasami wzmocnienie jest troche inne i trzeba by regulowac to wymiana rezystorow w panelu...
    ale w obu przypadkach panel regulujesz tylko raz a glosnoscia "krecisz" tylko na wzmacniaczu

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 15  
    Aha rozumiem...czyli podłączam do wzmaka tam gdzie mam REC SELECTOR ?:) np pod AUX , tak ?:)

A drugie pytanie to takie, bo tak chodzę troszkę po allegro i patrze to można kupić fajny sub aktywny za jakieś 600-700zł to czy mi laikowi opłaca się bawić ? nie lepiej będzie mi sprzedać ten subwoofer co mam, dołożyć mniej więcej tyle ile by kosztował ten wzmacniacz panelowy który tam kolega wyżej mi polecał i wycenił na okolo 300-500zł i kupić sobie jakis gotowy sub aktywny w którym będzie wszystko ładnie zgrane?
    Tak teraz wlasnie przemyslalem, ze dla dla mnie będzie to lepszym rozwiazaniem...co sadzicie ?;)
  • Poziom 39  
    Cytat:
    czyli podłączam do wzmaka tam gdzie mam REC SELECTOR ? np pod AUX , tak ?
    nie. to sa wejscia a nie wyjscia. wyjscie bedziesz mial jasno opisane PRE OUT lub beda to 4 gniada pozlaczone na stale zworami oznaczone jako korektor lub cos takiego. najlepiej pokaz zdjecie tylu wzmacniacza

mozesz kupic gotowca za 500-700zl. ale co z tego skoro DIY za takie pieniadze bedzie nieporownywalnie lepsze :P

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 15  
    A czytałem , ze mozna ewentualnie pod wyjśćie słuchawkowe albo jak mowie jak sa te wejścia na cd,tape1,2 podobno tam sie da chinchami podlaczyc ;) mowie co czytalem...a w przyszłosci planuej zakup Pionka a 757 albo 858,ewentualnie jakis Denon jeszcze nie wiem co bedzie najlepsze do ALTUSOW300 no i chce sprzedac ten sub co mam i kupic jakiegos gotowaca aktywnego mysle ktory zatrzesie ostro moim pokojem.Myslałem tak wsteeepnie o [...] czymś takim ;)
  • Poziom 39  
    Cytat:
    A czytałem , ze mozna ewentualnie pod wyjśćie słuchawkowe
    tak, bo to jest czesto wyjscie niskopoziomowe. czasami jest tam osobny wzmacniacz sluchawkowy
    Cytat:
    albo jak mowie jak sa te wejścia na cd,tape1,2 podobno tam sie da chinchami podlaczyc
    a ja juz pisalem ze nie mozna tak. to sa WEJSCIA sygnalu do wzmacniacza. a ty potrzebujesz WYJSCIA

Cytat:
    nie wiem co bedzie najlepsze do ALTUSOW300 no i chce sprzedac ten sub co mam i kupic jakiegos gotowaca aktywnego mysle ktory zatrzesie ostro moim pokojem.Myslałem tak wsteeepnie o [...] czymś takim
    masz kolumny 150W na 30cm glosnikach i chcesz do tego kupic suba 30cm 100W? :lol:
    bez sensu :lol:

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 15  
    W sumie może i bez sensu masz racje...to co mi radzisz czy zostawić to co mam tego JBLa i dokupic do niego ten panel [...] coś takiego mam czy ewentualnie jakiś inny subik aktywny mi polecisz ?:)
    Naprawdę mam mętlik w głowie i nie wiem co mam już robić...czasu mam sporo , bo zmieniam to za 2-3 miesiace ale rozumiesz...chce mieć już dokładnie zaplanowane co najlepiej zrobić także słucham propozycji ;) Oczywiście budowanie samemu subwoofera aktywnego odpada proszę wziąć to pod uwagę...
  • Poziom 39  
    ten JBL wsadz do samochodu. albo kup pozadny wzmacniacz do kolumn (wtedy nie bedzie potrzebny sub) albo kup pozadnego suba. np to [...]
    15" rewelacyjny glosnik i 300W wzmacniacz. to kolega wiec moze uda sie cos utargowac ;)

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Moderowany przez Grzegorz Markowski:

Przypominam uczestnikom dyskusji, o pkt. 8.2 i 10.11.
    Linki do aukcji w tym dziale nie są dozwolone.

GM

• Poziom 15  
    Mam zamiar kupić właśnie porządny wzmacniacz do kolumn jak już mówiłem Pioneera A-757 albo 858,a także o Denonie Pma-1560 myślałem...solidne klocki ale chce tez właśnie subwoofer i jak mowie poradźcie mi jakiś który tu współgra z tym dobrze...bo nie wiem czy robić coś z tym subem JBLA co mam (ten wzmacniacz panelowy stosować czy kupować nowy gotowy - aktywny.Kupca na JBLA bym miał myślę ale póki co chce podjąć jakaś sensowną decyzje...dlatego pomóżcie! ;)
  • Poziom 39  
    zanim kupisz wzmacniacz przetestuj go. ja mialem "pionka" A604R i sprzedalem go szybciej niz kupilem. duza moc ale kompletnie nic nie warta - zero basu, zero brzmienia. tragedia :|

olej narazie suba - skup sie na kolumnach

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 15  
    O to dzięki,że mnie ostrzegłeś ale podobno seria 8 jest dobra i bardzo rzadko spotykana...ale zanim kupie a raczej już chyba nie,bo widzę masz jakieś doświadczenie złe to kupie Denona Pma-1560 o którym złego słowa od nikogo nie słyszałem :) bo tylko nad tymi dwoma się zastanawiałem w sumie także tu już mi pomogłeś za co dziękuję serdecznie!

A co do subwoofera to i tak muszę coś wykombinować i nie wiem co dlatego nie chce zakładać znowu tematu za jakiś czas tylko odrazu mieć jakąś jasność.Poradźcie coś...ze tak sie powtórzę czy robić coś z tym JBLem czy aktywny sprzęt nowy ? a jak tak to jaki przypomnę,że pod Altusy300 ;)
  • Poziom 39  
    jezeli odpowiednio zasilisz altusy to ten sub niewiele wniesie. tak wiec narazie o nim nie mysl tylko zbieraj gruba kase na pozadny sprzet :P

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 15  
    Zbieram i już wiem jaki chce ale kolega chyba mnie nie rozumie do końca ;) coś z tym subwooferem co mam i tak muszę zrobić poprostu...stad poprosiłbym jakieś wstępne rady co robić i jaki ewentualnie aktywny gotowy dać? i czy zostawiać to co mam? ale jak mówiłeś to mogę sobie wziąć do samochodu ;D którego póki co nie mam...
    A wiec co do subwoofera chce mieć wiedzę na przyszłość! :)
  • Poziom 39  
    jak na przyszlosc to np mivoc xaw 310, IT MDS12, visaton TIW 12" i to napedzane panelem sub300 od irka - przelicz sobie :P
    nic posredniego nie ma sensu

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 15  
    Hmm...wszystko spoko tylko no chce "gotowca" jak juz mam kupować a co mylisz o Tonsilu Aktiv 200 ? Troszkę droższy niż ja chce wydać...widzę żeby kupić dobrego gotowca to muszę troszkę zwiększyć budżet.Wiec poproszę o jakieś konkrety... ;) Jakbyś mógł to daj mi namiary na tego irka tez ;)
    Dodam , ze nie wiem jaką mocą znamionową charakteryzuje się podany przeze mnie Tonsil 200.
  • Poziom 39  
    aktiv 200 jest zbudowany z 2 glosnikow GDN 20/80 (i bez niczego dalej) wiec jego moc to max 2x80W i powierzchnia membrany rowna powierzchni jednego 12" glosnika. ale ten sub nadaje sie co najwyzej do kolumn 2 droznych gdzie glosnik to max 16cm. do altusow to nie ma sensu.
    jak sam zauwazyles kupno gotowego suba odpowiedniej jakosci jest baaardzo kosztowne. za 1000-1500zl mozna samemu zbudowac takiego suba co w sklepie kosztuje nawet i 10000zl!

a co do irka to narazie zostaje jedynie kontakt na tym forum (wyszukaj uzytkownika irek2) oraz przez maila. najlatwiej go zastac na diyaudio.pl ale chwilowo mamy awarie przez jakiegos debila-hakera :[

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 15  
    Aha rozumiem...czyli póki co chyba kupie porządny wzmacniacz do tych moich Altusów , ten subwoofer i stary wzmacniacz sprzedam i kupie porządny wzmacniacz.Mozesz przy okazji jakiś mi poradzić , no ale jak mówiłem wcześniej chce Denona Pma - 1560. Co chyba jest dobrym wyborem , prawda?:) Chce z nich wycisnąć wszystko co się da z wiadomo - dobrą jakością dźwięku.

Sensu bawienia się we wzmacniacze jakieś do tego subwoofera co mam "samochodowego" nie ma prawda? Ewentualnie jakiś taki tez samochodowy ale mocniejszy i w innej obudowie sobie zakupie? To tez przecież solidnie zagrzmi...tańszym kosztem.Nie wiem czemu ale lubię jak co mi łupie pod biurkiem.Tez nie wiem jakiego efektu mogę spodziewać się jak te altusy dostaną 2x mocniejszy wzmacniacz niż mam teraz...
  • Poziom 39  
    konkretnego fabrycznego wzmacniacza ci nie doradze bo od dlugiego czasu siedze w DIY.
    jak juz wspominalem wyzej mozna sie przejechac na "markowym" sprzecie wiec zanim cokolwiek kupisz to posluchaj

z wzmacniaczy DIY to moge polecic janka po drobnych modyfikacjach lub symasyma na 2 parach tranzystorow

kupowanie wzmacnaicza samochodowego do domu jest najglupsza rzecza jaka robia poczatkujacy. wzmacniacz samochodowy jest wyposazony w przetwornice (taki zasilacz) ktora podnosi napiecie z 12V. jakbys chcial go podlaczyc w domu to potrzebujesz poteznego zasilacza ktory bedzie kosztowal pewnie tyle samo co wzmacniacz. a glupota tutaj jest to ze masz 2 zasilacze zamiast jednego pozadnego.
    tak wiec samochodowki w domu - NIE!

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 15  
    No dobra rozumiem ale do tego subwoofera co mam moge dokupic ten wzmacniacz panelowy z filtrami i ze wszystkim do tego subwoofera co mam.Jakbyś mógł to poleć mi jakiś do JBLa 250wat 4ohm.

www.matronix.pl tu jakieś widzę ale zupełnie nie wiem co wybrać jak dla mnie.
  • Poziom 39  
    http://www.matronix.pl/?cmd=WST300TP
    http://www.matronix.pl/?cmd=WXP300TP
    http://www.matronix.pl/?cmd=WXP3K

jest to jedyna opcja szybkiego kupna panelu do suba o wiekszej mocy (mniejszej mocy kupisz rowniez mivoc'a na allegro)
    jednak jak ktorys kupisz to radze dobrze zanotowac adres marcina - czasami na gwarancje panele wracaja :???:

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 15  
    A jaka moc do 250wat 4ohm? i jak to podłączyć pod wzmacniacz stereo jeszcze zapytam dla pewności.Powiem tylko, ze w przyszłości bede miał wyjście Pre Amp we wzmacniaczu a tak chyba można to chinchami podłączyć , tak?dobrze słyszałem ?:)

Skoro siedzisz w DIY to może Ty jesteś skłonny mi coś stworzyć albo kogoś polecić kto mógłby takie coś mi złozyć ?
  • Poziom 39  
    skoro glosnik jest 250W to wzmacniacz musi byc conajmniej 250W (pod warunkiem ze to prawdziwa moc glosnika)
    nie chce mi sie dokladnie tlumaczyc jak to sie podlacza bo robilem to juz dzisiaj 3 razy...
    ale tak, jak masz wyjscie niskopoziomowe to tylko kablami RCA ("czincz")

ja niestety nie mam czasu na zabawe. pora brac sie za nauke i nowe projekty odkladam na wakacje :P (tzn na rok 2010 prawdopodobnie)
  • Poziom 15  
    Nie mogę znaleźć tego uzytkownika irek2, dałbyś mi namiary na niego ? ;) będe wdzieczny...
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    IREK <audioefm@interia.pl>
  • Poziom 15  
    Dzięki ;) Napisałem już do Irka.

Tylko teraz mam pytanie jak ja to mam przymocować do subwoofera (jak to jest walec - tzw.tuba) widzisz może jakąś opcje ?;) nie musi to być pięknie oczywiście - aby działało...jakbym ewentualnie zdecydował si ę na to: http://www.matronix.pl/?cmd=WST300TP to.

Tak wyglada subwoofer:

Myślałem żeby to jakoś na tą tylną ścianke przymocować...mowie - piekne to to być nie musi ;)