Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt pcb do wzmacniacza na 2n3055

28 Lut 2009 16:27 17766 37
  • Poziom 18  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Pragnę prosić o pomoc w zaprojektowaniu pcb do końcówki na 2n3055. Od rana męczę eagle i niestety nic z tego nie wychodzi. Tutaj kieruję prośbę do osób które dobrze sobie z tym radzą o zaprojektowanie, bądź pomoc w projektowaniu. Schemat końcówki zamieszczam poniżej.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi. Pepi.
  • PCBway
  • Poziom 39  
    Witam
    Próbowałem przenieść ten projekt z twojego rysunku do "Eagle", ale nic mi nie wychodzi, gdyż zdjęcie jest mało wyraźne i przy próbie powiększenia wszystko się zlewa. Nie widać nawet jaki to numer elementu, a to istotne przy przyporządkowywaniu obudów do projektu płytki. Wstaw bardziej wyraźne zdjęcie schematu i wartości elementów i dużo większe, a zobaczymy co da się zrobić.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Witam
    Myślę, że te końcówki mocy to wszystkie są do siebie podobne i różnica jest naprawdę niewielka (oczywiście czepialscy zaraz wytkną duże różnice).
    Mogę Ci zaproponować schemat i płytkę od wzmacniacza "Forte 101s", które sam opracowałem na podstawie oryginalnego wzmacniacza "Forte 101s" 100W.
    Dla zwiększenia mocy można podłączyć dwa równolegle tranzystory 2N3055 (bo wydaje mi się że twoja końcówka ma większą moc niż 100W).
    Rysunek płytki wykonałem w Paint -cie, w związku z tym wymiar może nie być adekwatny do rzeczywistego rozmiaru, jak będzie taka potrzeba to ją zwymiaruję.

Przy okazji pytanko do kolegi
    Bonkot napisał:

Próbowałem przenieść ten projekt z twojego rysunku do "Eagle", ale nic mi nie wychodzi, gdyż zdjęcie jest mało wyraźne i przy próbie powiększenia wszystko się zlewa. Pozdrawiam.

Czy to znaczy, że plik graficzny można wkleić do programu "EAGLE" i np. zrobić z niego płytkę, czy tylko przerysować cały schemat.

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Abrzuzek dzięki za fatygę ale już skompletowałem elementy do innego schematu. Proszę oto dokładniejszy skan

Ważniejsze elementy

T5,T6,T10 bc558
    T7 bc211
    T8, T9 bc548
    T11 Bd139
    T12 bd 140
    T13-16 2n3055

R23 - 2k2
    R38,39 - 1k2
    R24,28 - 39k
    R25,27 - 10k
    R26 - 3k9
    R29 - 5k6
    R30,35 - 11R
    R31 - 680R
    R32 - 1k8
    R33,34 - 47R
    R36 - 22R
    R37,40 - 150R
    R47 - 20R
    R41,42,43,44,45,46 - 0,33R/5W

C16 - 4,7uF/30V
    C17,18 - 10uF/63V
    C19 - 47uF/63V
    C20 - 33pF
    C21,22,24 - 0,1uF/250V
    C23 - 47nF

Prki P4, P5 470Ω
  • Poziom 14  
    Witam!
    pepitto jeżeli można wiedzieć z czego jest zaczerpnięty ten schemat?
  • Poziom 14  
    pepitto napisał:
    Abrzuzek dzięki za fatygę ale już skompletowałem elementy do innego schematu.

Witam
    Nie myślałem o robieniu nowego schematu, tylko ze względu na duże podobieństwo pomiędzy nimi, twój schemat i części wcisnąć we wzór mojej płytki. Niewielkie zmiany i napewno będzie szybciej niż rysować od nowa.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Schemat jest zaczerpniety bodajże z "radioamator i krótkofalowiec" nr 10 1976r :P wzmak zbudował mój ojciec na początku lat 80. Ja go znalazłem w piwnicy i postanowiłem zrekonstrułować (bardziej pasuje zbudować od nowa) bo to wkońcu kawał historii :D i dlatego bardzo mi zależy aby płytka była zrobiona pod ten właśnie układ, gdyż nie lubie "modyfikacji". Nawet nie chodzi mi o to żeby ktos mi to rysował, pomoc w obsłudze eagle będzie tutaj wielkim krokiem do przodu. Jak to powiedział mój ojciec "Ty mi tu maniany nie odstawiaj ma być zrobione porządnie" i gadka sie urwała xD teraz musze kombinować...
  • Poziom 18  
    Panowie nie zostawiajcie mnie z tym ;( :D Nie moge dojść do ładu z tym eaglem...
  • Poziom 14  
    Witam mógł by mi kolega przybliżyć trochę specyfikę tego wzmacniacza. Chodzi mi przede wszystkim o:
    -jakiego zasilania potrzebuje wzmacniacz
    -jego moc
    -jedna uwaga na wykazie jest więcej elementów niż na schemacie (miedzy innymi tranzystorów i gdzie są duże potencjometry), czy mógł by kolega zamieścić resztę schematu?

Reszta jest pewnie elementami przedwzmacniacza, nie widzę sensu robienia tego wzmacniacza bez przedwzmacniacza. Jeśli sobie z nim poradziłeś to zamieść schemat z płytką lub chociaż sam schemat w temacie.
  • Poziom 18  
    zasilanie symetryczne +-40V
    Moc około 100W sinus muzyczna 160W
    To jest sama końcówka co prawda był przedwzmacniacz ale nie oszukujmy sie był to szumofon...
    Jakbyś czytał temat od początku to bys wiedział że nie przebrnąłem. Brakuje płytki, a płytka ojca to juz sie nawet do muzeum nie nadaje... Postawiłem pytanie czy ktoś mógłby mi pomóc w narysowaniu płytki do tego układu, wszystkie elementy masz wypisane, tranzystory mocy na radiatorze, potencjometry tylko 2 montażowe. Preamp mozna sobie dorobić wedle uznania. pzdr.
  • Poziom 14  
    Zapewniam ze przeczytałem cały temat , a jak byś przeczytał dokładnie mój post to byś wiedział ze chodziło mi o schemat i płytkę przedwzmacniacza, ale mniejsza o to temat nie jest po to by się kłócić. Biorę się za eagla i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    W takim razie przepraszam za nieporozumienie, ale wszystko mnie już powoli zaczyna wku.... denerwować. Przedwzmacniacz to była wadliwa konstrukcja, zresztą preampów jest MASA :P Nie było płytek, tylko gołe schematy. Niby dało by sie to zrobic za pomocą kartki i ołówka ale niestety czas u mnie jest towarem deficytowym... Dasz rade to dziś skończyć?? bo jutro bym to sobie od razu w punkcie ksero na folii przekserował :P
  • Poziom 14  
    Schemat już skończyłem lecz patrząc na godzinę może on zawierać błędy :D .

Proszę o sprawdzenie zgodności schematu z oryginałem pod względem poprawności, jeśli czas jutro pozwoli sam go również dokładnie sprawdzę. Jeden błąd jest na pewno zauważyłem go przed chwilą, ale eagla dziś już nie włączam.
    Co do płytki może być problem ponieważ jest dużo elementów, a jak wiadomo darmowy eagle ma ograniczony rozmiar płytki. Same elementy się zmieszczą lecz problem może być ze ścieżkami, ale to się okaże.

Widzę drugi błąd :D brak zasilania, ale gafa!
  • Poziom 18  
    są 2 jak narazie. brak zasilania i tranzystorek sie jeden nie zgadza, miał być bc211 bodajże.
  • Poziom 14  
    To z tym tranzystorem to specjalnie ponieważ nie wiem czy taki dostaniesz. Myślę że spokojnie można dać BD139, lecz jak masz BC211 to możesz go dać tylko pamiętaj o innych wyprowadzeniach:
    -BC211 w obudowie TO-39 ma wyprowadzenia CBE
    -BD139 w obudowie TO-126 ma wyprowadzenia ECB
  • Poziom 18  
    mam bc211 :P Jak praca idzie?? płytka się mieści?? w razie czego "ściaśniaj" :D jeszce między diodami D6 D7 ma być masa. Od góry +40V z dołu -40V.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam projekt uważam za skończony. Sprawdziłem go wiele razy lecz nie jestem w 100% pewny co do jego poprawności.

Projekt wykonany przy pomocy programu eagle.

Wygląd poglądowy:
    Projekt pcb do wzmacniacza na 2n3055 Projekt pcb do wzmacniacza na 2n3055

Wykaz elementów:
    Qty Value Parts
    3x 0,1uF/250V - C21, C22, C24
    2x 0,33R/5W - R41, R42
    4x 0R33/5W - R43, R44, R45, R46
    2x 1k2 - R38, R39
    1x 1k8 - R32
    1x 2k2 - R23
    1x 3k9 - R26
    1x 4,7uF/30V - C16
    2x 4A - F1, F2
    1x 5k6 - R29
    2x 10k - R25, R27
    2x 10uF/63V - C17, C18
    2x 11 - R30, R35
    1x 20 - R47
    1x 22 - R36
    1x 33pF - C20
    2x 39k - R24, R28
    2x 47 - R33, R34
    1x 47nF - C23
    1x 47uF/63V - C19
    2x 150 - R37, R40
    2x 470 - P4, P5
    1x 680 - R31
    1x ??? - C29
    2x BC548B - T8, T9
    3x BC558C - T5, T6, T10
    2x BD139 - T7, T11
    1x BD140 - T12
    4x BYP401/50 - D5, D6, D7, D8

Co wykazu proszę kolegę pepitto o napisanie wartości kondensatora C29.

Schemat:

Tranzystor BC211 z powodu dostępności zamieniony na BD139, proszę pamiętać jeśli ktoś chce zastosować BC211 że jest on w innej obudowie i ma inne wyprowadzenia.

Układ elementów:

Dołączam wzór płytki w formacie pdf. Wzór jest gotowy do naprasowania na laminat. Proponuje użyć laminatu szklano-epoksydowego ponieważ papierowo-fenylowy gorzej znosi prasowanie.

Dla dociekliwych dołączam projekt z eagla, pochłoną on sporo mojej pracy więc punkcik się należy. Jeśli pepitto zgłosi chęć posiadania tego pliku dostanie go za darmo.
  • Poziom 18  
    Chociaż jeden punkcik ci sie odemnie należy. Wiszę ci teraz piwo /przysługe/ to i to (niepotrzebne skreślić) Dzięki wielkie. PZDR.
  • Poziom 12  
    Dołączam się do podziękowań, Wielkie dzięki widać iż kolega zna się na rzeczy:D
  • Poziom 18  
    Jeszcze jedno ale :P R41 i R42 też są 0,33R/5W nie zmieszczą sie na płytce. R43, 44, 45, 46 można umieścić bezpośrednio na radiatorze, ale tak też jest ok. Tylko te 41,42 mi nie pasują .
  • Poziom 14  
    Edytowałem swój poprzedni post i wszystko już poprawione przepraszam za pomyłkę.

Podaj jeszcze wartość C29
    pozdrawiam
  • Poziom 18  
    C29 został pominięty :/ W konstrukcji ojca siedział 22uF/40V. Grało ponoć czysto i ładnie. Jeszcze taka ciekawostka, mój filmik z rekonstrukcji na starej płytce. Oczywiście nic nie zostało podpiete bo gdzieś była lipa. http://www.youtube.com/watch?v=V9aZ8Mnqpas
  • Poziom 14  
    pepitto mógłbyś zamieścić opis tego wzmacniacza (oglądając filmik widać że taki posiadasz). Uruchomiłeś już wzmacniacz na tej płytce?
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Dołączam się do pytania Arturroo, jak idą pracę nad wzmacniaczem. Przeglądałem ostatnio różne schematy wzmacniaczy i ten bardzo przypomina końcówkę z Eltrona 100.
  • Poziom 18  
    Panowie na starej płytce była gdzieś buba... Dzis zamierzam przeprasowac i wytrawic płytke. Prace idą wolno, wiadomo szkoła :/ ale cały czas do przodu. Jak znajde chwilke czasu to zeskanuje i wrzucę opis.
  • Poziom 18  
    No i panowie żeby nie było za różowo powiem że jest dobrze :P po 10-krotnym dokładnym sprawdzeniu poprawności scieżek, wytrawieniu, wierceniu oraz cynowaniu, wziąłem się za lutowanie elementów. Zastanawiam sie tylko nad jednym aspektem, nad tym mrocznym i omijanym przez wszystkich tematem jakim jest URUCHOMIENIE (brrrrr aż mnie ciarki przeszły :D) Czy ktos na ten temat wie coś wiecej?? ustawianie prądu spoczynkowego, stałego na wyjściu etc??
  • Poziom 14  
    Myślę że warto w szereg zasilania dać żarówkę, sam mam taki przedłużacz do podłączania uszkodzonych sprzętów. Na początku sceptycznie do tego podchodziłem lecz naprawdę warto ponieważ gdy mamy gdzieś zwarcię lub za duży pobór prądu zamiast dymu z wzmacniacza zapala się nam żarówka. Drugim elementem o którym mi wiadomo jest nie lutowanie tranzystorów koncowych lecz nie wiem jak się to sprawdzi w tym wzmacniaczu.
  • Poziom 12  
    Witam mam pytanie w związku z tym wzmacniaczem czy trzeba parować tranzystory? Czytając mądrą książkę z przed 30 lat opisującą między innymi takie wzmacniacze tam było napisane że trzeba.
  • Poziom 18  
    Parować trzeba tylko tranzystory we wzmacniaczu róznicowym, muszą mieć jak najbardziej zblizone bety. Parę komplementarną też trzeba sparować. O tranzystorach w końcówce piszą tyle zeby były od jednego producenta z tej samej partii produkcyjnej (sparować nie zaszkodzi) pozdro.
  • Poziom 12  
    dzięki-a jak tam idą pracę?