Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena 9LY wg SP6LB - mocowanie elementów

Maciej B. 28 Feb 2009 20:02 1954 1
 • #1
  Maciej B.
  Level 12  
  Mam problem, ze znalezieniem w jaki sposób powinny być zamocowane poszczególne elementy anteny do nosnika - chodzi mi o to, czy mają być odizolowane, czy nie?
 • Helpful post
  #2
  kondensator
  Level 36  
  Maciej B. wrote:
  Mam problem, ze znalezieniem w jaki sposób powinny być zamocowane poszczególne elementy anteny do nosnika - chodzi mi o to, czy mają być odizolowane, czy nie?
  Mają być zamocowane normalnie i prawidłowo, tzn. połączone galwanicznie z nośnikiem. Ważne jest zachowanie wzajemnej równoległości i prostopadłości z nośnikiem (o co najtrudniej gdy jest on okrągły...). Połączenie to musi wytrzymać wibracje, ptaki, zmiany temperatury, oblodzenie... - misi być trwałe i dobrze zabezpieczone, także przed korozją zwł. elektrochemiczną (śruby, blaszki, nakrętki, podkładki) np. farbą. Warto stosować el. kwasoodporne.
  Nie wiem co czytałeś o antenach, jest co nieco dostępne - za darmo e-book "Poradnik Ultrakrótkofalowca" którego Autorem jest właśnie SP6LB, różne inne pozycje przeważnie po angielsku.
  Przestrzegam przed pozycjami wydanymi po polsku po 1989r - niestety w dużej części nie zasługują na miano książek i często mijają się z prawdą...

  Stosowane w niektórych antenach odizolowywanie direktorów ma dać odrobinę większy zysk i ukryć niedokładności wykonania (zmniejsza prąd w.cz. płynący po nośniku gdy elementy są zamocowane "krzywo", z przesuniętym środkiem, złej długości. Skutkiem jest jednak gromadzenie się ładunków elektrostatycznych co daje większy szum, w niektórych warunkach (w górach, przed burzą) uniemożliwiający usłyszenie czegokolwiek, a nawet możliwość uszkodzenia radia. Metoda ta jest stosowana często dla potanienia konstrukcji gdy elementy są na plastykowych uchwytach... - zwykle nie są odporne na UV i antena się po pewnym czasie rozsypuje, co ma wymusić kupno następnej.... jest to częste np. w antenach z direktorami synfazowymi (zwł. na zakres UHF-TV), gdzie dawno temu stosowane były tworzywa z dodatkami lekko przewodzącymi dla odprowadzania ESD i bardziej odporne mechanicznie i na UV (który zresztą kiedyś (np. w 1972r) był słabszy niż obecnie).

  Przy użyciu symetryzatora pętlowego należy połączyć z masą nośnika (i i masztem, instalacja odgromową...) ekran kabla (bo inaczej ładunki elektrostatyczne gromadzą się w kablu -> zakłócenia, uszkodzenia radia).
  Pojemność kabla koncentrycznego to 50...100pF/m zaleznie od impedancji i dielektryka. Przy złej konstrukcji anteny jeśli nie ma celowego odprowadzenia ESD (dławik, rezystor xx kohm, odpowiednia konstrukcja anteny) może się naładować do kilku kV !

  Mocowanie pierwszego direktora najlepiej wykonać dopiero po dokonaniu prób z różnymi odległościami i symetryzatorami (inaczej będzie z ferrytowym, inaczej z pętlowymi o trochę różnej długości).
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic805259.html

  Próby można robić gdy antena jest na wysokości od podłoża większej niż długość fali, a przy długich antenach - na wysokości większej od ich długości. Nie musi to być na dachu - może być na maszcie tymczasowym mocowanym do ogrodzenia, daleko (>10dł. fali) od budynków.

  Jeżeli ma to być pierwsza antena, to może lepiej zacząć od jakiejś mniejszej.
  Gdy antena ma pracować w polaryzacji V - potrzebny boczny wysięgnik metalowy min. 1/4fali w bok od masztu - długie anteny "więdną" i nie ma możliwości zastosowania podciągów, podpórek jak w polaryzacji H.
  Najwięcej dBd/m, dBd/kg, dBd/$ można uzyskać w antenach (Uda-Yagi) 3...6 elementowych i o długości nośnika do ok. 1.5 fali.

  Antena 9Y145MHz/SP6LB nie jest już obecnie konstrukcją wyczynową i ekonomiczną - można zrobić krótszą i skuteczniejszą, ale gdy była projektowana w domach nie było komputerów... trzeba to docenić.
  Podawany w różnych miejscach zysk jest zawyżony, ale i tak mniej niż zazwyczaj obecnie przez wielu producentów - zarówno zagranicznych jak i "z alleg.."