Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Whirpool ADG 4966 M - error Fb

deemes 28 Feb 2009 20:58 10904 6
 • #1
  deemes
  Level 10  
  Zmywarka bawi się ze mną w "kotka i myszkę". Potrafi zmywać jak należy, ale potrafi też zatrzymać program i wyświetlać błąd F6 (chociaż szóstka wygląda jak litera b) minutę-dwie po uruchomieniu programu, potrafi też zrobić to pod koniec programu (np. po godzinie zmywania). Zawsze przed błędem opróżnia komorę z wody i piszczy, piszczy aż uszy bolą...  Sprawdzałem:
  1) swobody dopływ wody i odpływ ze zmywarki,
  2) brak wycieków pod zmywarką,
  3) nie ma piany w trakcie i po przerwaniu programu,
  4) przeczyściłem styki przy panelu sterującym i przy module (pod zmywarką),
  5) sprawdziłem kontaktron - po demontażu labiryntu wirnik obracał się po dmuchnięciu weń a kontaktron dawał impuls (sprawdzone omomierzem).

  Przypuszczam, że przyczyną jest "coś" banalnego, lecz jak zwykle - dobrze ukrytego. Na podstawie analizy różnych opisów uszkodzeń zmywarek nie ufam działaniu kontaktronu w labiryncie - ale przecież działa. A może coś się zawiesza okresowo i dlatego zmywarka raz działa a w kolejnym cyklu już nie?

  Owszem, zmywarka pracowała solidnie przez kilka lat - co najmniej jeden cykl dziennie. Ale też dbam o nią ;) A teraz taki numer mi wykręca!

  Może ktoś ma jeszcze jakieś sugestie, wskazówki co może być przyczyną takich objawów lub co i jak jeszcze sprawdzić.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Helpful post
  #2
  Jasxx
  Level 21  
  F"b" to błąd rozdzielacza wody. Ma on styki kontrolujące w jakim jest akurat położeniu. Ponieważ nie zastosowano tam silnika krokowego zwykły myli niekiedy swoje ustawienia. Zmywarka sygnalizuje wtedy błąd F"b". Jest to sporadyczny błąd i zresetowanie zmywarki wystarczy na jej prawidłowe działanie na jakiś czas.

  F"b" to także błąd gdy w/w rozdzielacz został zalany wodą. Styki są bardzo delikatne i wystarczy jej bardzo mała ilość. Wtedy dobrze jest go wysuszyć i zlokalizować wyciek.

  Nie czytaj tego wszystkiego co wyżej napisałem jeżeli Twoja zmywarka nie ma opcji mycia tylko w dolnym lub górnym koszu. Wtedy jest to błąd F6.

  F6 to problem z poborem wody. Możliwe nawet, że w Twoim przypadku związane jest to nawet z błędem F4.
 • #3
  deemes
  Level 10  
  Uruchomiłem program testowy (przyciski start+on). Wszystko przeszło bez problemu, żadnych komunikatów. Zatem nastawiłem normalny cykl mycia. Odniosłem wrażenie, że zmywarka zaczęła inaczej "chlapać" wodą podczas mycia niz do tej pory (a może to tylko złudzenie). Program zakończył się pełnym sukcesem. Kolejne 2 cykle - wszystko ok. Jako że ostatnie mycie nastawiłem na noc, miałem pobudkę w środku nocy bo "jędza" piszczała do bólu. Gary były umyte i gorące, zmywarka opróżniona z wody. Podejrzewam, że problem wystąpił pod koniec programu.
  Obstawiam, że przyczyną problemów jest rozdzielacz jak to sugeruje Jasxx.
  Zwłaszcza, że moja zmywarka ma opcję 1/2 wsadu. Teraz muszę odszukać ów rozdzielacz. Może jakaś wskazówka jak do niego dotrzeć? Pewnie będę musiał "powalić" zmywarkę na plecy?
  Z góry dzięki za wszelkie wskazówki.
 • #4
  Jasxx
  Level 21  
  By do niego się dostać trzeba jednak zmywarke położyć na plecy. Jest to widoczne i duże urządzenie. Dochodzą do niego dwie wiązki przewodów (silnik, styk). Przykręcony do obudowy jedną śróbą i jednym zatrzaskiem. Na początek sprawdź wycieki, bo awarię Fb sygnalizuje błąd na styku.
 • #5
  macio11
  Level 9  
  Wątek jest już stary, ale chciałbym zostawić tutaj info dla osób borykających się z takim problemem, które dotarły tutaj jak ja - poprzez wyszukiwarkę:

  w moim przypadku błąd FB spowodowany był brakiem kontaktu na stykach zasilających silnik omawianego zaworu. Skupiłem się na opisywanym szeroko na elektrodzie mikroprzełączniku, a dopiero po czasie zorientowałem się, że napęd nie pracuje. Warto to sprawdzić. Po przeczyszczeniu styków zmywarka pracuje bez problemu.
 • #6
  hub101
  Level 1  
  Witam!

  od wczoraj męczmy się z żoną przy naszej zmywarce 8920 IX.

  Standardowo, wyświetla się błąd Fb, ale zmywarka piszczy non stop.
  Wyciągnęliśmy ją, daliśmy na plecy i wyciągneliśmy cały moduł elektrozaworu wody.
  Rozebraliśmy go na części i faktycznie był mokry w środku.
  Osuszyłem go oraz mikrostyk, wyczyściłem mikrostyk spirytusem chociaż nie był ani jakiś brudny, ani zaśniedziały i przeczyściłem złącze silniczka modułu. Tam było trochę brudu ale też to wyczyściłem i osuszyłem.
  Złożyłem wszystko z powrotem i nic. Dalej ten sam błąd i zmywarka piszczy.
  Wygląda mi to na przepalenie silniczka po zwarciu i chyba kupię nowy elektrozawór:

  north.pl/karta/elektrozawor-wody-do-zmywarki-whirlpool-adg-8920-ix,2UK-T8-CMML-NI4.html

  W związku z powyższym mam do Was pytania.
  Czy zakupienie nowego modułu wystarczy?
  Czy jego zalewanie może jest spowodowane nieszczelnością układu - tej uszczelki z którą się ten żółty bolec styka (no bo co powoduje zalewanie modułu)? Jak ten wyciek zlokalizować? Nie wiecie czy da się wymienić samą uszczelkę? Czy trzeba cały ten element z którym elektrozawór się styka?
  Jaką mam gwarancję, że po zakupie modułu znowu nie zostanie zalany i 100pln zostanie wyrzucone w błoto :(?
  A może błąd Fb i ciągłe piszczenie zmywarki (a nie 12 krotne jak to gdzieś tutaj padało) w tym konkretnym modelu wskazuje na jakąś inną awarię?
  Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.
  Pozdrawiam!
 • #7
  movzx
  Level 39  
  Mikrowyłącznika się nie "czyści" tylko wymienia.
  Silnik można sprawdzić podłączając bezpośrednio do sieci - bardzo rzadko uszkadza się sam napęd.
  Uszczelkę się wymienia.