Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Whirpool ADG 8340 - zatrzymuje się po 30 min

djflix 28 Feb 2009 21:47 4469 11
 • #1
  djflix
  Level 11  
  Witam, mam problem ze zmywarką: po ok 30 minutach od początku cyklu zmywarka przestaje cokolwiek robić, dioda świeci i cisza. Natychmiast po otwarciu i zamknięciu drzwi kontynuuje i kończy cykl tak jak powinna. Tyle z moich obserwacji przy myciu programem 2. Żonka zaobserwowała że na programie 3 zmywarka zatrzymuje się 2 razy - po 30min i mniej więcej po 60 min od początku cyklu.

  Sprawdziłem wyłącznik w drzwiach, zwarłem go "na krótko" - dzieje się dokładnie to samo. Zmywarka przechodzi też bez problemu tryb testowy - nie sygnalizuje żadnych błędów. Nie bardzo mam już pomysł co sprawdzić...
 • #2
  wiesiekba
  Home appliances specialist
  Sprawdź czujnik poziomu wody w misce zmywarki po prawej stronie sitko średnicy 4cm przeczyść szczoteczka do zębów delikatnie postępuj i puść zmywanie na najwyższej temperaturze.
 • #3
  djflix
  Level 11  
  Witam, czujnik poziomu wody od razu wyjąłem, rozebrałem, wymyłem i założyłem z powrotem ale nic się nie zmieniło. Nie odzywałem się bo sprawdzałem jeszcze inne rzeczy które podpowiedział mi jeden z forumowiczów. Niestety na razie porażka. Między innymi zmywarka została odkamieniona bo istniało podejrzenie oblepionej kamieniem grzałki, ale to też nie pomogło.
  Dodam że tryb testowy przechodzi bez problemu i nie sygnalizuje żadnego błędu, jednak trwa on jakieś 20 minut, więc chyba trochę za długo.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Acha, sprawdzałem też napięcie na pompie myjącej, żeby wykluczyć że w chwili zatrzymania zmywarki jest napięcie a pompa nie chodzi, ale tu wszystko jest ok, w chwili kiedy zmywarka milknie, zanika też napięcie na pompie.
  W momencie zatrzymania dioda świeci, nic więcej się nie dzieje, trzeba otworzyć i zamknąć drzwi, wtedy zmywarka już do końca pracuje normalnie.

  Dodano po 28 [minuty]:

  Wyjąłem moduł żeby go obejrzeć, wizualnie nie widać nic groźnego, może tylko w okolicach diody DZ01 i DZ05 płytka jest lekko przyczerniona ale tylko trochę, tak jakby może się czasem nagrzewały, ale na samych diodach nic nie widać podejrzanego...
 • #4
  wiesiekba
  Home appliances specialist
  Otwierasz po zatrzymaniu od razu czy po jakiejś chwili? tak kombinuję może termik silnika pompy wyłącza się po takiej chwili i zmywarka zatrzymuje program bo zbyt długo trwa czynność no i jeszcze po jakiej,przed jaką czynnością ma to miejsce zatrzymania.
 • #5
  djflix
  Level 11  
  Właściwie to nie ma znaczenia czy otworzę ją zaraz po zatrzymaniu, czy poczekam 20 minut. Tak czy inaczej rusza wtedy od razu.

  Zmywarka najpierw robi mycie wstępne, wypuszcza wodę, później napuszcza i robi mycie już z grzaniem wody. Po kilku minutach od zwolnienia kostki zatrzymuje się.

  Podłączyłem multimetr tam gdzie moduł podaje zasilanie na grzałkę. Kiedy zmywarka się zatrzymuje, zanika napięcie na grzałce, po otwarciu i zamknięciu drzwi zmywarka rusza, ale napięcie na grzałkę już nie wraca. Przed zatrzymaniem grzałka jest dobrze ciepła z zewnątrz, może nie gorąca ale na pewno cieplejsza niż woda w zmywarce.
 • #6
  eeban
  Home appliances specialist
  a wiazka na drzwiach widać od spodu >>na zginaniu drzwi może być złamana i po czasie tworzyć przerwę
 • #8
  eeban
  Home appliances specialist
  djflix wrote:
  Przyjrzę się, ale to by było dziwne bo zmywarka zatrzymuje się za każdym razem w tym samym czasie


  zgadza sie ale ja bym sprawdził
 • #9
  wiesiekba
  Home appliances specialist
  Na grzałce jest termik może on przerywa połącz na nim żarówkę w momencie przerwy oczywiście jak to jego wina to błyśnie żarówka.
 • #10
  Jasxx
  Level 21  
  Odpada termik w pompie, bo jak pisze djflix gaśnie żarówka wraz z zatrzymaniem zmywarki. Do tego sama by ruszyła.

  Termik na grzałce nie zatrzymuje programu.

  Odpada wiązka w drzwiach. Żarówka jest zapewne wpinana przy pompie.

  Osmolone DZ001 i DZ005 to tiody zenera. Prawdopodobnie z nimni są problemy.
 • #11
  djflix
  Level 11  
  Dzięki za podpowiedzi. Zmywarka poszła już do teściów, na razie radzą sobie poprzez otwarcie i zamknięcie, ale jak będę u nich to spojrzę jeszcze na te diody DZ001 i DZ005. A wie ktoś może jakie to są dokładnie? To bym kupił zanim pojadę.
 • #12
  adi506
  Level 11  
  Wiem że to było Pare kat temu ale mam identyczne objawy ;/ Plus prawdopodobnie uwalony tranzystor sterowania pompą odpływową bo na początku pompa włącza i wyłącza się x razy... Poradziłeś sobie z tą usterką albo zdobyłeś schemat tego ustrojstwa ?