Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

antena zewnętrzna - problem

kobretti77 28 Lut 2009 21:47 1356 5
  • #1 28 Lut 2009 21:47
    kobretti77
    Poziom 2  

Witam serdecznie.

Tytułem wstępu powiem, że w kwestiach elektrotechnicznych laik ze mnie.
    Problem jest następujący:
    Mam antenę zewnętrzną + wzmacniacz, jednak mimo tego, iż mieszkam dość blisko nadajnika (ok. 40 km do Śremu, ok. 5km do Piątkowa w Poznaniu) po ustawieniu częstotliwości programów tv w poprzek ekranu biegną najczęściej dwa pasy,lub obraz przesuwa się powoli w pionie. Próbowałem zmieniać położenie anteny, zmieniałem przewód, kręciłem potencjometrami na antenie i nic... Tzn obraz był silniejszy lub słabszy ale te przebicia zostały. Co mogę jeszcze zrobić?
    P.S. Mieszkam w bloku dwupiętrowym, antena jest na pręcie na ścianie budynku. Sąsiedzi mają takie same anteny i na tej samej wysokości i u nich problem nie występuje.
    Pomóżcie

Poniżej zdjęcia jak to teraz wygląda

0 5
  • #2 28 Lut 2009 21:51
    jurek849
    Poziom 16  

Masz uszkodzony zasilacz wzmacniacza, dokładnie stracił swoje parametry kondensator 100 mikrofaradów,umieszczony w pudełku zasilacza.

0
  • #3 28 Lut 2009 21:53
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

kobretti77 napisał:
    Mam antenę zewnętrzną + wzmacniacz, jednak mimo tego, iż mieszkam dość blisko nadajnika (ok. 40 km do Śremu, ok. 5km do Piątkowa w Poznaniu) po ustawieniu częstotliwości programów tv w poprzek ekranu biegną najczęściej dwa pasy,lub obraz przesuwa się powoli w pionie.

Wzbudza sie wzmacniacz antenowy. Wyłącz wzmacniacz bo masz za silny sygnał z 5km Poznań.
    Cytat:
    Mieszkam w bloku dwupiętrowym, antena jest na pręcie na ścianie budynku. Sąsiedzi mają takie same anteny i na tej samej wysokości i u nich problem nie występuje.

Zamiast wzmacniacza antenowego masz zwykły generator pasów. :D
    Wyłączyć wzmacniacz. Lub zmniejszyć (albo naprawić) napięcie w zasilaczu.

Pozdrawiam.

0
  • #4 28 Lut 2009 22:19
    kobretti77
    Poziom 2  

Po wyłączeniu wzmacniacza kompletny śnieg widać tylko minimalne kontury obrazu. Czy jestem w stanie sam naprawić wzmacniacz czy kupić po prostu drugi?

0
  • #5 01 Mar 2009 22:31
    jurek849
    Poziom 16  

Masz uszkodzony zasilacz wzmacniacza,takie czarne pudełko
    z diodą świecącą. Jeżeli nie masz lutownicy i nie umiesz wymienić kondensatora 100 mikrofaradów w tym pudełku,to kup nowy zasilacz, koszt ok. 10-20 zł.

1
  • #6 02 Mar 2009 01:32
    zetdeel
    Poziom 38  

Typowe objawy przesterowania wzmacniacza i/lub głowicy OTV. Po prostu masz "za mocny" wzmacniacz.
    Na początek sprawdź jaki masz sygnał bez wzmacniacza. W tym celu przy antenie zamontuj zamiast wzmacniacza Symetryzator antenowy SA III-V, a przy OTV zwykły wtyk antenowy. Jeśli sygnał będzie zbyt słaby, to załóż do anteny Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-101 15dB ekranowany lub inny podobny o wzmocnieniu 12-15 dB.

0