Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnał z kablówki i tv naziemnej MPEG-4 w jednym kablu ?

28 Lut 2009 21:53 12105 16
 • Poziom 13  
  Pozdrawiam , mój tv posiada jedno wejście antenowe, a ja mam dwa sygnały ( kablówka + tv szerokopasmowa zasilana do cyfrowej naziemnej) , czy można te dwa sygnały w jakiś sposób zsumować , żeby tylko jednym kablem szły ? Mam dosyć przełączania anteny gdy chcę oglądac kablówkę albo cyfrową naziemną.

  TV Sharp ma dwa tunery (analogowy i cyfrowy , ale tylko jedno wejście antenowe)
 • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
 • Poziom 36  
  Temat nie raz poruszany: tylko przełączanie (w 99% przypadków, ten brakujący 1% to sieci kablowe bez programów w zakresie UHF - i wtedy możliwe zastosowanie odpowiedniej zwrotnicy - to tak w uproszczeniu).
  Albo dobry przełącznik w.cz. (lub przekaźnik w.cz. - ale na tak szerokie pasmo do ok. 860MHz to drożej) - albo przekładanie wtyczek (lepiej nie w odbiorniku (bo szybko rozkalibrujesz gniazdo) tylko na przedłużaczu

  Zrób dobrą, bezpieczną instalację antenową naziemną (jak - nie raz pisałem). Jak chcesz, to zrób też instalację SAT (FTA - bez dodatkowych opłat jest wiele programów, po polsku też) - podłączysz wizję i fonię przez złącze Euro lub Chinch.
  Z "kablówki" proponuję zrezygnować - chyba że masz za dużo czasu i pieniędzy do wyrzucenia.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1236235.html
 • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Taa... "nadaje się", ale do sprzedawania jelen...
  Nie za bardzo zajrzałeś do linku. Tam są linki z linkami do linków także z dobrymi przełącznikami w.cz.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5189057#5189057 ->
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic696200.html ->
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3592202#3592202 ->

  Przykład dobrego przełącznika w.cz.:
  http://www.mpja.com/Category/TV_Accessories/DELUXE_TV_A_B_SWITCH_7018_TV.asp
  http://shopper.cnet.com/Cables_To_Go_High_Iso...itch_antenna_switch/4014-6449_9-31204751.html
  Jeszcze jeden przełącznik w.cz. Podane parametry Ap/Az:
  http://www.mcminone.com/product.asp?catalog_name=MCMProducts&product_id=33-2895

  Dobry przełącznik w.cz. z niskiej jakości przewodami i złączami okaże się "złym"...
  O dobrych przewodach koncentrycznych bez aluminium, bez odbić, bez PCV (np. H125CuPE) - pisałem nie raz, poszukaj
  Dość dobre złącza IEC, F robi Telkom Telmor.
 • Poziom 13  
  Tylko gdzie kupić jakies takie profesjonalne przełączniki ręczne ? Na stronach polskich sklepów jakoś nie moge znaleźć...
 • Poziom 36  
  bahamas napisał:
  Tylko gdzie kupić jakies takie profesjonalne przełączniki ręczne ? Na stronach polskich sklepów jakoś nie moge znaleźć...

  Mnie się udało kilka lat temu kupić w sklepie z tunerami SAT i na bazarze. Jeden z przyciskami A/B, drugi podobnej wielkości ale kwadratowy "z wajchą" na wąskim boku. Były sprzedawane jako "przełączniki konwerterów" (ale uwaga są robione pod tą nazwa różne badziewia, także z naklejką "CE", bliskie jakością "temu za 2zł" choć kosztujące 10...80zł). Mierzyłem parametry, oba miały Ap <1dB, Az>50dB do ok. 2GHz. Robiłem takie które łatwo przełączać (mała siła, małe wymiary), ale izolacja przy 860MHz była rzędu niecałych 30dB; robiłem też próby przeróbek przekaźników "nie-w.cz." na w.cz., ale parametry były niewystarczające do Twojego zastosowania, mimo że wiem co robię i mam czym pomierzyć parametry - pisałem o tym parę razy.
  Można użyć lepszych przełączników (i przekaźników) od urządzeń nadawczych 50ohm (nic wielkiego się nie stanie), ale nie będzie tanio, i nie wszystkie są tak dobre jak z wierzchu wyglądają i kosztują, mają też inne złącza.

  Najlepiej licznymi pytaniami różnych klientów :) wymusić sprowadzenie przełączników takich jak trzeba do danego sklepu (RTV/SAT) lub (jeszcze skuteczniej i opłacalniej) poprosić powracającego z zagranicy znajomego o przywiezienie "kilku sztuk" - na pewno się przydadzą i będzie z nich pożytek (w przeciwieństwie np. do nielegalnych w Europie radiotelefonów FRS z USA)...
 • Poziom 10  
  Przepraszam , że dołączę się do tematu przełączników . Pytanie do kolegi @kondensator , czy taki przełącznik dałoby się przystosować na nasze potrzeby http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fadb5a9987af44e2.html . Jest on sterowany dowolnym pilotem na podczerwień . Czy tylko rozwiązanie manualne wchodzi w rachubę . Pozdrawiam .


  Proszę pliki graficzne (obrazki) zamieszczać według tego opisu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic983990.html /c2h5oh/
 • Poziom 36  
  kupon170 napisał:
  Przepraszam , że dołącze się do tematu przełączników . Pytanie do kolegi @kondensator , czy taki przełącznik dałoby się przystosować na nasze potrzeby http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fadb5a9987af44e2.html . Jest on sterowany dowolnym pilotem na podczerwień . Czy tylko rozwiązanie manualne wchodzi w rachubę . Pozdrawiam .
  1. Mała izolacja, 2. Nie wiadomo czy i jak pracuje poniżej 950MHz (mogę powiedzieć tylko po pomiarach), 3. Cały czas musi być zasilany (w założeniu przez przewód koncentryczny z tunera SAT).
  Nie tylko przełącznik ręczny wchodzi w grę, ale jest on zdecydowanie tańszy i łatwiej osiągalny niż dobry przekaźnik w.cz. Rozwiązania na diodach PIN (wymagają zasilania cały czas) w wersji szerokopasmowej dla uzyskania większej izolacji wymagają napięć zarówno dodatnich i ujemnych względem masy, a i tak 60dB izolacji raczej się na nich nie osiągnie (chyba że kosztem znacznego rozbudowania, większych strat przepustowych, albo w innym układzie ale wąskopasmowym).

  Dobrym pomysłem jest namówienie firmy która umieściła znak wodny na zdjęciu na sprowadzenie prawdziwych przełączników z dużą izolacją (>60dB). Tylko niekoniecznie się zgodzą, jak na razie wolą sprzedawać "coś" za 20zł i inne za 39zł, co raczej parametrów odpowiednich nie ma... Ale próbujcie, tak lub inaczej załatwić te dobre...
 • Poziom 10  
  Czyli rozumie , że na razie trzeba popróbować z takim http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4e6ffde1d72bbf55.html albo takim http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b479a77ffbeea7ae.html . Dziękuje za szybką odpowiedz .

  Proszę pliki graficzne (obrazki) zamieszczać według tego opisu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic983990.html /c2h5oh/


  _______________________
  22 Mar 2009 10:40 Re: Sygnał z kablówki i tv naziemnej MPEG-4 w jednym kablu ?
  _______________________
  Oczywiście chodziło mi o Sygnał z kablówki i tv naziemnej MPEG-4 w jednym kablu ? lub Sygnał z kablówki i tv naziemnej MPEG-4 w jednym kablu ? :oops:


  Posty scaliłem. [SP5ANJ]
 • Poziom 36  
  W większości przypadków które spotkałem, urządzenia zbliżone do tych na Twoich fotografiach mają zbyt małe tłumienie zaporowe (np. 30...15dB w pasmie UHF k. 21...60) i w dodatku słabe ekranowanie (nawet jak "metalowe" - nieprawidłowo wprowadzone kable do obudowy, zły ekran kabla wbudowanego na stałe...), a często też tłumienie przepustowe w pasmie UHF nie do przyjęcia (np. 3...6dB - i SWR>3). Cena hurtowa takich "wyrobów" jest rzędu 0.5...2$/szt - to też wiele wyjaśnia...
  Rzeczywiste parametry mogę podać po pomiarach danego egzemplarza !

  Załatw takie, które mają deklarowane tłumienie zaporowe >60dB - przykłady podawałem.
 • Poziom 10  
  To sobie w końcu kupie przełącznik hebelkowy i będzie git .
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  kupon170 napisał:
  To sobie w końcu kupie przełącznik hebelkowy i będzie git .

  Nie załamuj się. Kondensator chce naprawdę dobrze i fachowo wyjaśnić problem.

  Na Twoim przykładzie widać właśnie , jak - im dalej w rozważaniach prawidłowych instalacji w.cz. , tym lepiej jest widoczna "tandeta" urządzeń made in China czy innych wschodnich produkcji - .

  Identycznie jest w antenach i radiotelefonach na pasmo CB . Szczególnie "tandeciarskie" wykonania są w antenach skracanych na CB a w szczególności podawane zyski w tych antenach (np. antena o długości promiennika około 30cm ma wg producenta zysk +4dBd w paśmie 27MHz). Po prostu ręce opadają . :cry:


  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  Nie , nie załamuje się , szukam dalej innych rozwiązań i pytam fachowców . Dzięki @kondensator zrozumiałem , że to trudny problem . A nasza organizacja młodzieżowa mówi tandeciarstwu zdecydowane NIE :) . Pozdrawiam .
 • Poziom 10  
  Czyli dalej brak propozycji , oprócz kolegi @kondensator?
 • Poziom 10  
  Dzieki za podpowiedż , ale to chyba nie ma już sensu . Lepiej kupić tuner DVB-T z MPEG-4 i mieć spokój na przyszłość (zmiana tv) . Moja wina , że nie pomyślałem o tym wcześniej.
 • Poziom 36  
  Uzupełnienie:
  Znalazłem miejsce gdzie są dobre (raczej) przełączniki w.cz. z dużą izolacją i złączami F 75ohm (ale można je wykorzystać do urządzeń 50 ohm zwł. <500MHz, także nadawczych małej mocy, szacunkowo <5W HF, <2W VHF, <1W UHF). Kosztują (09-2009) 7...14$/szt.
  - Heavy duty, high isolation A/B switch prevents interference between two inputs. 90 dB isolation. 75 ohm
  - Miniature high isolation A/B switch prevents interference between two inputs. 80 dB isolation. 75 ohm
  Są nawet trzy-wejściowe (A/B/C switch) :
  - Heavy duty, high isolation A/B/C switch prevents interference between two inputs. 90 dB isolation. 75 ohm
  http://www.tselectronic.com/shop/product/GC-Electronics-Coax-A-B-Switches/246 (poprawiony link - sprawdzany 2011-02)
 • Poziom 13  
  Podepnę się pod temat, mam trochę inny problem, do pokuju idzie jeden kabel (nie ma mozliwosci puszczenia drugiego) w tym pokoju jest tv naziemna i router(internet z kablowki), tym kablem mogę przesłać sygnał DVB T, albo internet z kablowki, czy mogę jakoś zsumować te sygnały?
  Moderowany przez Olek II:

  3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.