Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja Elektryczna, co potrzebne do wymiany?

Juji 28 Lut 2009 21:57 2947 17
  • #1 28 Lut 2009 21:57
    Juji
    Poziom 11  

Witam
    Zamierzam zmienić instalację a tak naprawdę nie ja tylko elektryk to zrobi w domu i chciałbym sie zapytać co jest potrzebne do tego aby ją zmienić oprócz kabla. A jaki powinien być kabel i inne urządzenia chodzi o zabezpieczenia bo ja nie orientuje sie w tym a chciałbym sobie policzyć i zobaczyć jakie mi wyjdą koszty za instalacje i inne urządzenia zabezpieczające

Dane :
    kuchnia
    2xpokój
    piwnica
    łazienka
    korytarz

Chciałbym sie jeszcze coś zapytać dlaczego u mnie w kuchni halogeny 230V/35W często się przepalają i jak włączę kuchnię elektryczną czyli piekarnik to światło takie słabsze sie zrobi i jak jest ta kuchnia gazowo elektryczna to ten zapłon co ma elektryczny to jak jest mocniejszy pobór mocy to on często tak pstryka ?

0 17
  • #2 28 Lut 2009 22:26
    ozzman
    Poziom 26  

Kiedy włączasz piekarnik światło przygasa bo są zastosowane przewody zasilające o zbyt małym przekroju i występuje na nich spadek napięcia.

0
  • #3 28 Lut 2009 22:55
    Juji
    Poziom 11  

A jakie się stosuje przewody ? Taki : 3x1,5 750V czy taki 3x2,5 750V czy jaki ?

0
  • #4 28 Lut 2009 23:00
    michcio
    Specjalista elektryk

Ogólnie do gniazdek przewody 3x2.5 mm2.

Do oświetlenia 3x1.5 mm2. Z tym że do podwójnych żyrandoli itp. koniecznie 4x1.5 mm2. I dopilnuj żeby elektryk tak zrobił, pewnie żeby zaoszczędzić wciśnie Ci 3x.
    Do kuchni oddzielny obwód gniazd roboczych,
    oddzielny obwód dla zmywarki (jeśli jej nie ma - i tak zrób, bo kiedyś będzie, zapewniam),
    oddzielny trójfazowy dla piekarnika+kuchni elektrycznej (przewód 5x4 mm2, jeśli kuchnia nie jest elektryczna, to, i tak zrobić, bo nie wiadomo czy nie zmienisz na elektryczną, z resztą jest przecież piekarnik).

W łazience oddzielny obwód do pralki.

Gniazda w pokojach mogą być na jednym obwodzie ale warto na 2 oddzielnych. Razem z korytarzem albo oddzielnie.

W piwnicy... Zależy od wykorzystania pomieszczeń. Ogólnie do do kotła CO oddzielny obwód, do elektrycznych podgrzewaczy wody też oddzielny. Pozostałe pomieszczenia jeden obwód. Chyba, że jest do czegoś wykorzystywana, to po obwodzie na pomieszczenie.

Oświetlenie... Jeśli piwnica jest pod całą powierzchnią domu, to dwa obwody oświetleniowe (po pół piwnicy). Analogicznie góra.

W rozdzielnicy zabezpieczenia B16A na każdy obwód gniazd, B10A lub B6A na obwody oświetlenia, 3xC20A na piekarnik/kuchenkę. Różnicówka na gniazda i różnicówka na światło. Wtedy jak wysadzi tą od gniazd nie połamiesz nóg po ciemku by ją załączyć.

Rozdzielnica - nigdy na styk! Dobranie na styk to przejaw partactwa elektryka. Zawsze przynajmniej 30% wolnego miejsca na rozbudowę.

I trzeba zastosować ograniczniki przepięć w rozdzielnicy, najlepiej B+C.

Pozdrawiam.

0
  • #5 01 Mar 2009 00:01
    julo63
    Poziom 11  

Ja bym Ci radził osobny obwód (bezpiecznik) do lodówki podczas wyjazdu możesz wszysko wyłączyć oprócz lodówki ew.alarmu ogrzewania i niech elektryk nie zapomni różnicówki 40/0,03A

0
  • #6 01 Mar 2009 12:00
    Juji
    Poziom 11  

A to tylko takie różnicówki czy jeszcze coś nie wiem nie znam się a to jeszcze jakieś inne zabezpieczenia ? A możecie mi powiedzieć czy przyczyną starej instalacji mogą być wysokie rachunki za prąd?Czy to od czegoś innego jest ?

A jeszcze jedno możecie mi powiedzieć jak obliczyć np. jak żarówka pobiera prąd 14W/230V ile to jest w przeliczeniu ile pobierze w ciągu 10 godzin ?
    Albo coś co ma 2000W ile to pobierze prądu bo chcę sobie obliczyć ile takie coś pobiera prądu.
    Pozdrawiam

0
  • #7 01 Mar 2009 12:15
    adamo396
    Poziom 15  

Witam.jeśli masz 2000W to w ciągu godziny pobierze ci 2000w ,jeśli 100 W to w ciągu godziny 100W i tak dalej.

0
  • #8 01 Mar 2009 12:21
    ozzman
    Poziom 26  

Jest dokładnie jak napisał adamo396.
    Moc pobierana przez np czajnik elektryczny 2000W w ciągu godziny to właśnie 2000W.

0
  • #9 01 Mar 2009 12:28
    Juji
    Poziom 11  

No to jak to powinno wyglądać bo sam nie wiem jak to obliczyć a dobry nie jestem z fizyki.
    Ale coś mi sie nie zgadza żeby za 10 godz używania powiedzmy bojlera zapłacić prawie 50 zł chyba nie !!! Może się mylę.

Dodano po 4 [minuty]:

No dobrze ozzman to jak obliczyć ile taka żarówka 100W zużyje energii elektrycznej ? Bo powiedzmy czajnik 2000W zużyje przez godz 2KWh to czyli jeśli KWh kosztuje 0,47zł to Ten czajnik przez godz zużyje 2*0,47=0,94 zł
    Czy to tak będzie ?

0
  • #10 01 Mar 2009 12:35
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Kolego czajnik grzeje wodę powiedzmy 10 min czyli 1/6 godziny a więc 2kWh/6= 0.33kWh*0.47zł=0.15 zł

0
  • #11 01 Mar 2009 12:44
    pioart
    Poziom 37  

Witam
    Wszystkie obliczenia musisz zrobić w granicach rozsądku , bo np. czajnik 2KW nie grzeje wody przez godzinę, musisz policzyć ile razy średnio gotujesz i wtenczas policzysz ale tez w przybliżeniu. To samo tyczy się piekarnika, bojlera bo tam co prawda działanie jest ciągłe to termostaty utrzymują temperaturę , czyli grzałki czasowo pracują . W specyfikacji urządzeń podany jest maksymalny pobór mocy . Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

0
  • #12 01 Mar 2009 12:54
    Juji
    Poziom 11  

Ej ale ja mogę zliczyć ile przez miesiąc jest włączony wiecie o co mi chodzi ze na przykład dziennie niech jest włączony po 10 razy przez 10 min no to będzie godzina a razy to 30 dni no to mamy ładna sumę 30kwh no nie ?

0
  • #13 01 Mar 2009 13:26
    Krzyś33
    Poziom 25  

10 razy 10 minut to jest godzina i 40 minut. Jeśli tak chcesz liczyć to daj sobie spokój bo do tego dochodzi składnik stały , zmienny i dzierżawa licznika.Pozdrawiam

0
  • #14 01 Mar 2009 13:37
    pioart
    Poziom 37  

Witam
    Coś z tą matematyka u Ciebie nie jest najlepiej
    „10 min czyli 1/6 godziny a więc 2kWh/6= 0.33kWh*0.47zł=0.15 zł”
    0.33kWh x 10 dziennie to 3.3kWh i to przez 30 dni daje 99kWh x 0.47gr=46,53zł
    Oczywiście jeśli możemy tak policzyć

0
  • #15 01 Mar 2009 13:39
    Akrzy74
    Poziom 39  

Przypominam, że odbiegacie od głównego tematu. 8 postów które powinny znaleźć się w koszu- autor powinien skorzystać z przycisku "szukaj", gdyż temat jak obliczyć pobór prądu już był poruszany.

0
  • #17 01 Mar 2009 15:52
    michcio
    Specjalista elektryk

Juji napisał:
    A to tylko takie różnicówki czy jeszcze coś nie wiem nie znam się a to jeszcze jakieś inne zabezpieczenia ? A możecie mi powiedzieć czy przyczyną starej instalacji mogą być wysokie rachunki za prąd?Czy to od czegoś innego jest ?

Stara instalacja nie ma wpływu na wysokość rachunków.

Co do zabezpieczeń, to różnicówka (wyłącznik różnicowo-prądowy, w skrócie RCD) to aparat zabezpieczający przed porażeniem. Natomiast do zabezpieczenia każdego obwodu stosuje się wyłączniki nadprądowe (zwane Esami, niektórzy na to mówią bezpieczniki).

Co do poboru przez czajnik, to zużywa on na zagotowanie litra wody to około 4-5 groszy. Policz ile litrów miesięcznie gotujesz i przemnóż przez cenę - wyjdzie ile miesięcznie w przybliżeniu płacisz za gotowanie wody.

0
  • #18 01 Mar 2009 16:01
    Juji
    Poziom 11  

Dziękuje ci bardzo michcio

0